LEID8CRE COURANT. DONDERDAG 17 OCTOBER. iB. 245. BINNENLAXDSCHE BERIGTEN'. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vieretuleel jaars f3.franco p. p. f 3.80 met het Verslat/ der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expediliekosten. Afzonderlijke vonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenlicn is van 1—4 regels fl.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 16 (lelober. Bij kon. besluit van 11 October is aan den heer mr. F. Maclaine Pont, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van admi- j nislratie over de gevangenissen alhier, en is benoemd lot lid der gemelde commissie van administratie de lieer J. I. van Wensen. - De eerste der drie buitengewone soirees, die in de stads-gchoorzaal worden gegeven, onder de leiding van den heer Sluyter, directeur van het feestgebouw te Botterdamhad gisteren avond een goed succes. Hel publiek toonde zich ingenomen met de werkzaamheden van liet gezelschap, zoowel wat betreft de muziek en den zang in het algemeen als de bijzondere equi- librislisclie en gymnastische werkzaamheden van verschillende leden. Bij de uitvoering van eenige nommers van het uitgebreide programma mogten de leden in de algcmcene toejuiching het duidelijkste blijk zien van de goedkeuring van het publiek. De ondernemer, de heer Duyser, toont dat hij zich beijvert om van zijnen kant al het mogelijke te doen om deze soirees op te luisteren, hetgeen terstond in het oog valt, wanneer men een blik slaat op het met vlaggen, IropCtn en bloemen gedecoreerde tooneel, dat zeer goed voldoet. Een druk bezoek moge zjjne moeite en zorgen lielooneu. De examens ter verkrijging van aclen van bekwaamheid voor middel baar onderwijs en Ncderlandschc ol vreemde taal- en letterkunde, geschie denis en aardrijkskunde en staatswetenschappen zijn te 's Ilage aangevangen onder voorzitterschap van den beer dr. Stcyn Parvé, en wel met die der vrouwelijke candidaten. Gisteren werden toegelaten: voor Franschc taal en letterk. mej. M. G. Voel, van 'sGravenhage; voor Engelsche taal en letter kunde mej. G. Opzoomer, van Amsterdam; voor aardrijkskunde mej. C. A. Brtiune, van Leeuwarden. Afgewezen werd rene voor lloogdiiitsche taal en letterkunde. Bij de heden gehouden aclc-examens voor het middelbaar onderwijs is voor het Engelsch toegelaten mej. van Schilfgaarde, van Leiden. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Hage werden gisteren voor de acte in de Engelsche taal geëxamineerd 6 candidaten, die allen werden afgew ezen. Voor de hulponderwijzers acte onderwierpen zich 16 candidaten aan het examen, waarvan 9 werden toegelaten, de hh 11. H. Gorporaal uit 's 11 age, A. van Eek en R. Tjerkstra uit Loosduinen, J. Giphart en M. C. M. de Groot uit Schiedam, C. Grinwis uit Ouddorp, A van der Kemp, J. de Klerk en J. G. Verbrugge uit Brielle. Hel stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 14 October van Suez vertrokken. De Torrington, van Batavia naar Rotterdam, is op dien dag van Port-Saïd vertrokken. Volgens het D. v 's Gr. zal het huwelijk van Z. M. den koning om streeks hel midden van Januarij te Arolsen worden voltrokken. Uit Arolsen wordt van den 14del1 aan genoemd blad gemeld: Dagelijks worden hier gelukwenschcndc deputation of auloriteitcn door Z. M. den koning ontvangen, in liet bijzonder van de officieren der regimenten uit de garnizoenen van omliggende steden. Gisteren ontving Z. M. onder anderen een talrijke deputatie uit de officieren van een dragonder-regiment, die mede des middags aan den vorstelijken disch genoodigd waren. Ook werd de heer dr. Beynen, die den vorigen avond hier was aangekomen, gisteren zoowel aan Z. M. den koning als aan 11. D. II. prinses Emma en de ver dere vorstelijke familie voorgesteld. Reeds heden zal dr. Beynen met de lessen een aanvang maken. Gisteren had hij de eer, aan het middagmaal ten hove deel Ie nemen. Omtrent hel vertrek van Z. M. den koning is nog niets met zekerheid bepaald. Men vermoedt hier, dat Z. M. in elk geval den 19"" October de viering van den geboortedag van prinses Pauline, de oudste dochter van den regerenden vorst, zal bjjwoncn. Te Waddinxveen is een 17-jarig jongeling, werkzaam in eenc papier fabriek. gedood, bij het in beweging brengen eener machine om het papier te persen. Bij de universiteit te Amsterdam zijn voor het tegenwoordig studiejaar voor de eerste maal ingeschreven 86 studenten, als: 21 in de rcgtsgeleerd- heid, 39 (waaronder 9 militaire studenten) in de geneeskunde, 15 in de wis- en natuurkunde en 6 in de letteren en wijsbegeerte. De lieer dr. Ilngo de Vries aanvaardde gisteren in de groote gehoorzaal van Felix Meritis zijne betrekking van buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam met eene rede over: "De geschiedenis van onze kennis omtrent de ademhaling der planten". Naar liet Hbl. verneemtbestaat bij eenige ingezetenen te Amsterdam het voornemen, aan de Nederlandsche Noordpoolvaarders, die met de Wil lem Barents zijn teruggekomeneen feestmaaltijd aan te bieden. Te Nieuwe Diep zijn gisteren door een Enkhuizer vissclier aangebragt de stuurman en twee matrozen van het bjj Ameland op het rif gestrande brikschip Patientia-Jensenvan Fredrikstad met hout naar Alkmaar. Met twee Noordsche vletten zijn zij. toen het schip uit elkander stootte, naar wal pogen te gaan. De schipbreukelingen zijn toen door den Enkhuizer visscher opgenomen. De vlet, waarin de kapitein met 3 man waren gegaan, is niet meer gezien. Naar men verneemt heeft de persoon, die onlangs te Velp zijnen zoon heeft doodgestokenin de gevangenis te Arnhem door ophanging een einde I aan zijn leven gemaakt. Naar men uit Gramsbergcn meldt is onder die gemeente in een bosch levenloos gevonden zekere Pilage, een ongehuwd arbeider van 66 jaar. Zijn dood moet veroorzaakt zjjn door bloedverlies uit eene wonde aan den regterarm, vermoedelijk toegebragt met een tafelmes, hetwelk bij hem werd gevonden. Daar men ook eene flesch bij hem aan trol en de man in de laatste dagen in dien omtrek in beschonken toestand moet hebben rondge zworven, wil men hier aan zelfmoord denken. Onder 's llcerenberg is Zondag avond eene bouwhoeve afgebrand. De bewoners, die reeds ter ruste waren gegaan, konden naauwelijks het leven redden. Door den heer W. A. Scholten, te Groningen, is wederom voor den aanstaanden winter de som van 1000 beschikbaar gesteld ten behoeve der commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek aldaar, om uit die som te bestrijden de onkosten, noodig voor het verstrekken van warm voedsel aan arme kinderen. Men meldt uit Oisterwijk: Vrijdag II. speelden een paar kleine kinde ren bij den put, schuins over de woning van den heer P. liet grootste zetle het kleinste, een meisje van omstreeks drie jaar, op den rand van den put, en juist toen mej. P. wilde toesnellen om het kind van die ge vaarlijke plaats weg te nemen, stortte de kleine voorover in de diepte. Hevig ontsteld snelde mej. P. het huis van A. Michels, bakker, binnen om daar hulp te halen. Zonder zich een oogenblik te bedenken greep deze den zwengel en liet zich in den meer dan 15 meters diepen put naar beneden zakken, met het gelukkig gevolg, dat hij het kind, dat nog even met het hoofdje boven water kwam, greep en redde. De buren bragten intusschen een ladder om nu den moedigen redder op zijn beurt te helpen, die de vol doening had, het kind spoedig geheel in het leven teruggeroepen te zien. Uit Vlissingen meldt men dat eene aldaar woonachtige dame, de echt- genoote van den Is"" officier der mailboot Prinses Marie, den 3d«n October jl. van Rotterdam naar Vlissingen per spoor reizende, bij aankomst aldaar ontdekte, dat uit een harer kollers 5 zilveren eetlepels ontvreemd waren. De kolïer was kruiselings met een stevig touw vastgebonden en gesloten met een dubbel slot. Deze ontvreemding is reeds bij de policie bekend en bet voorwerp harer nasporingen. Er schijnt reden te bestaan om te ver onderstellen dat deze dief zich niet op het gedeelte RoosendaalVlissingen, maar elders bevonden heeft. Men meldt uit Paramaribo: De uitvoer van het alhier gevonden goud met de stoombootcn van de Compagnie Générale Transatlantique is in de laatste maanden iets minder, waarschijnlijk ten gevolge van den zeerhoogen waterstand in de bovenlanden. Gedurende het eerste halfjaar 1878 werd voor eene aangegeven waarde van 183.396 uitgevoerd. Te zamen werd reeds in 9 maanden in 1878 voor ƒ314,720 als uitgevoerd aangegeven. Behalve met deze gelegenheid wordt nog meer stofgoud, waarvan geen op- gaal wordt gedaan, hetzij met Nederlandsche, hetzij met Noord-Amerikaan- sche schepen uitgevoerd, terwijl het bekend is, dal een gedeelte van het goud in de kolonie blijft, om aldaar bewaard, of in den handel gebragt te worden. 's GRAVENHAGE16 October. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Weststelling werf de heer S. Sleeswijk, en tot burgemeester der gemeente Neeritter de lieer 11. Liassen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1