PER TELEGRAAF, vervaardigen van Thiers' buste. Een dier bustes zal prijken in het insti tuut; de andere zal ten geschenke worden gegeven aan de stad Marseille, de geboorteplaats van Thiers. ITALIË. Op bet stoomschip Europa, dat dezer dagen uit La Plate te Genua aankwam, werd door de douane een kist aangehouden, die niet onder de lading vermeld stond. Bij het openen vond men de overblijfselen van een half verbrand lijk, gedeeltelijk bedekt met drie zakken en een ouden jas. Een tweede onderzoek, in tegenwoordigheid van den regler van instructie en een geneesheer, bragt eenige Spaansche dagbladen te voorschijn, die geheel met bloed bevlekt waren. Hel lijk is naar de analomiezaal vervoerd om verder onderzocht te worden. Alles doet denken, dat men hier te doen beeft met een moord, in Amerika begaan, en waarvan men, op deze wijze, alle sporen meende te vernietigen. DUITSCHLAKD. De socialist Hasselmann heeft in den rijksdagbij de behandeling der socialisten-wet eene heftige rede gehoudenwaarin hij het vooral op prins van Bismarck scheen gemunt te hebben. Hij, dezelfde prins Bismarck, zeide hij o. a., die een Duitsch koning van den troon heeft gestooten, die aan de socialisten verwijt dat zij slechts omverwerping en geweld beoogen, heeft zelf zich aan de grootste geweldenarijen schuldig gemaakt. Wat toch is meer een werk van geweld: bloedige oorlogen te doen ontstaan, of, evenals de werkman, steeds voor vrede te leven en de wederkeerige uitzuiging der volkeren tegen te gaan? De arbeiderspartij is de vredelievendstc en rustig ste van alle partijen; zij is een vijandin van het chauvinisme en bestrijdt de eerzucht der dwingelandij. Zij tracht niet, gelijk Bismarck beweert, enkel af te breken; neen, zij tracht ook wel degelijk op te bouwen. Ver volgens gal bij een vertoog over den tegenwoordigen nood der werkende klasse in Duitschland. Prins Bismarck, zeide hij, kan uit zijn veilige haven gemakkelijk er op vitten dat de kleine man op zijn beurt ook wel eens millionair wil worden; hij weet zelf toch wel dat en hoe er voor gezorgd wordt, dat dit ook niet kan gebeuren. Men denke maar eens hoe het na den oorlog is gegaan: groote heeren kregen groolc dotatiën en de kleintjes werden afgescheept met een nietige schadevergoeding, die later door den fiscus toch weer aan menigeen bij executie werd ontnomen. Hoe werden bijv. de kleine ambtenaren beloond, die toch ook de wapens hadden gedra gen! Geen wonder dns dat er uit die kringen zoovelen tot het socialisme overgaan, en vooral in hunne kringen zal het nooit gelukken het socialisme uit te roeijen. Wij jagen geen pbantasiën na. Wij vragen alleen: wat is de moderne maatschappij? En dan is het antwoord: een nieuwe vorm van een vroeger slavenstelsel. Dit wil de socialistische partij afschaffen. Der halve: wanneer de hier voorgestelde wet wordt aangenomen, moet men het die gekrenkte volksklasse niet ten kwade duiden als zij ten laatste met geweld het juk der dwingelandij afschudt. Toen de voorzitter de opmer king maakte dat dit veel had van eene provocatie lot oproer, zeide hij: »Ik heb slechts willen antwoorden op hetgeen prins Bismarck hier heeft gezegdals wij onder een troep bandieten levenmoeten we den dolk slijpen." En nu, wij slijpen geen dolken; als wij tegen iemand willen strijd voeren, dan overvallen we hem niet als sluipmoordenaars, maar staan wij pal man tegen man, en als men ons dan met de bajonet chargeert, dan zullen wij"De voorzitter herhaalde, dat ook dit weder een provocatie tol oproer was. «Neen, ik provoceer niet," zeide de heer Hasselmann, «maar wij worden hier uitgetart. Ik ga bij voorkeur den weg des vredes op. Maar dit zeg ik: als het er op aankomt, heb ik mijn leven veil voor de zaak die ik vertegenwoordig, en laat prins Bismarck dan denken aan den 13dcn Maart 1848!" li HSLAX D. Uit Moskou worden bijzonderheden medegedeeld omtrent eenen brand, waardoor de voornaamste wijk van de stad Biazan in de asch werd gelegd en die, naar men veronderstelt, door de nihilisten is aangestoken, liet was ongeveer 7 uur in den ochtend van den 27eD Sept, toen het vuur uit brak in een grooten fruitwinkel in de Gorshetchnistraat. Twee uur later brak een tweede brand uit in de Astrakan-straatwaar de fraaiste winkels zijn gelegen. De brandweer was ijverig in de weer die beide branden te blusschentoen tegen 12 uur voor de derde maal brandalarm werd geslagen in een straat naauwelijks een 100 yards verder gelegen. Een uur later brak een vierde brand uit in de omstreken van de stad. De gouverneur, die een oproer vreesde, had inmiddels naar Moskou geseind, om zoo spoedig mogelijk alle beschikbare brandspuiten af te zenden en naar Voskresenski om een regiment soldaten. Prins üolgoroucki liet onmiddellijk 3D brand spuiten met de noodigc bediening en materieel per specialen trein naar Riazan vertrekken. Onderweg nam de trein te Voskresenski vier compag- niën soldaten en kozakken op en vervolgde met twee locomotiven de reis naar de bedreigde stad. De ramp had daar inmiddels zulk een uitbreiding gekregen, dat tegen 4 uur 'snamiddags de gloed op een afstand van 50 wersten werd gezien. Toen de Moskou-trein aankwam stonden twintig blokken huizen in gloed. De gewone brandbluschmiddelen hadden de vlam men in hel geheel niet gedeerd, cn toen de hulp was aangerukt waren er wel bluschmachinesmaar hel voornqamste, het water, ontbrak. De mili tairen cn de pompiers bepaalden er zich dus toe, den brand te localiseren door het met beleid omverhalen van de aangrenzende huizen. De vlammen stegen in reusachtige kolommen omhoog en de straten waren in een digte rook gehuld. Allengs waren de brandweer cn dc soldaten aanzienlijk ver sterkt door hulp uit naburige steden en aan aller gemeenschappelijke krachtsinspanning gelukte het den voortgang van den brand des namiddags van den volgendcu dag tc stuiten. Er waren 23 blokken steencn huizen 31 houten huizen en 70 magazijnen en winkels vernield De schade wordt op twee miliioen roebels begroot. OOSTENRIJK. De klagt van de Porie bij de Oostenrijksche regering ingediend over wreedheden, door hare troepen in Bosnië gepleegd, schijnt niet geheel ten onregte te zijn gedaan, als men leest wat een militair van het infantcrie- regiment Aartshertog Jozef aan zijne moeder schreef. Na eene beschrijving van hel bloedig gevecht bij Glasinac op 20 Sept., waaronder ook de mcdc- deeling dat opstandelingen onder de oogen der troepen eenige Oosterijksche gewonden den hals afsneden, schrijft hfi hel volgende: «Bij de vervol ging des vijands kwamen wij aan een buis; wij slietten met geweld de deur open en drongen binnen. Wij vonden er twee mannen en een aantal vrouwen in Bij een verder onderzoek werden er twee geweren gevonden. Dit was voor ons voldoende om de mannen onmiddellijk dood te steken. De luitenant vergunde ons tc plunderen. Ik zocht slechts goud- en zilver werken en vond dan ook eenige gouden cn zilveren munten en een weinig papiergeld. In een kamer was een groote hoeveelheid linnen, bontwerk enz. verzameld. Ieder kon daaruit naar wensch nemen. Ik nam eenige zak doeken, vier roode mutsen, een zijden doek, 20 eijeren, brood, en een paar pond boter. In een deel van het huis vonden wij een volledigen ha-^ rem; wij rukten de sluijers van het gelaat der vrouwen weg, daar wij natuurlijk verlangend waren Turksche vrouwen te zien. Terwijl ik het huis doorzocht, merkte ik in het geheel niet dat eenige slimme Hongaren de ringen van de vingers cn uit de ooren der vrouwen namen. Deze soldaten maakten den rijksten buit; al zijn die vinger- en oorringen ook niet van zwaar goud, toch zijn zij wegens de kunstige bewerking en hun ouderdom veel waard. Dc Rumeenschc soldaten twistten om het bezit van rijk met goud geborduurde borstlappen. De aangerigtc verwoesting was groot. Reeds wilden wij het huis verlatentoen wij in een kamer nog een hond vonden, die in een oogwenk door 10 bajonetten doorboord was." Te Triëst heeft een ernstig voorval plaats gehad. Eenige manschappen van een Oostenrijksch oorloogsschip schoolden voor het raadhuis zamen, en hieven de kreten aan: leve de keizer! den dood aan Italië en koning Hum- bert! Zij herhaalden dezelfde kreten voor het Italiaansch consulaat. Er ontstond eene botsing met de policie en verscheidene personen werden ge wond. Eenige der belhamels zijn in hechtenis genomen. Het gemeentebe stuur heeft over dit voorval vertoogen ingediend bij den bevelhebber van het garnizoen. BERLIJN, 11 October. De rijksdag heeft heden de tweede lezing van de socialisten-wet voortgezet tot paragraaf 4, en heeft die paragrafen schier onveranderd naar het voorstel der commissie aangenomen. MADRID, 11 October. De ministeriële bladen noemen het onjuist, dat het plan bestaat om een expeditie van 10,000 man naar Marocco te zenden. Men gelooft, dat de Sultan voldoening zal geven en een indemniteit aan dc familie der slagtofïers. Men verzekert dat de Europesche consuls gezamen lijk een vertoog hebben ingediend betreffende den moord, te Tetuan op vreemdelingen gepleegd. KONSTANTINOPEL, 11 October. Andrassy spreekt, in zijn antwoord op de Turksche nota over de wreedheden der Oostenrijkers, de beschuldiging tegen. Hij herinnert aan de bloedige onderdrukking van den opstand door Omar-pacha. WEENEN, 11 October. Andrassy, Tisza en Wenkheim zijn heden door den Keizer in audiëntie ontvangen, welk gehoor drie uren duurde. Maandag zal Tisza de portefeuille van financiën, Wenkheim die van binnenlandsche zaken voorloopig op zich nemen. De rijksraad is door een keiz. boodschap bijeengeroepen tegen den 22sttn dezer. LONDEN, 12 October. De Times meldt uit Pera van gisteren het vol gende: «Labanoff, de Russische gezant, heeft aan Safvet-pacha medegedeeld, dat de Russen te Adrianopel zullen blijven totdat het definitief tractaal on- derteekend zal zijn, bevattende de punten, welke niet zijn opgenomen in het tractaal door het Berlijnsche congres vastgesteld." Labanofl hoopt het verzet der Porte te overwinnen door de ontruiming te doen ophouden, i LONDEN, 11 October. De firma Ileugh Balfour, te Manchester, die groote zaken met Indië en China deed, heeft hare betalingen gestaakt. Het passief I bedraagt een a twee miliioen. LIVERPOOL, 11 October. In een concertzaal alhier riep heden avond iemand «brand" en hierdoor ontstond een paniek, ten gevolge waarvan 37 van de personen, die de zaal wilden verlaten, gedood en zeer velen gewond werden. PARIJS. 12 October. Dc bisschop van Orleans, mgp. Dupanloup, lid van den senaatis gisteren avond plotseling overleden. WEENEN, 12 October. Officieel. Dc generaal Reinlander heeft op den 10deD zonder tegenstand Vemograc bezet. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 12 October 1878. Uitspraak in strafzaken. Kantonrechter mr. AV. v. d. Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Naam en woonplaats tier beklaagden. Aard van bet misdrijf. Gevallen uitspraak. J. v. d. V. te Leiden J. v. d. Y. en J. v. U. idem, J. K. idem L. d. O. idem, J. d. R. te Oegstgeest, E. A. F. Al. te Leiden A .d. C, idem G. d. H. te Leiderdorp, J. H. te Zoeterwonde weigering van tolgeld, baggeren idem kaartspel op straat, Leiden houden van een mesthoop, Oegstgeest rijden met ongemuilk.orfde honden, Katwijk, voorwerpen aflaten van een huis, Leiden, rijden in verkeerde richting, Leiden idem uitgesteld tot Maandag. ieder 10 of ieder 3 dagen. j 10 of 3 dagen. /I of 1 dag. uitgesteld tot Maandag. driemaal f 5, of driemaal 2 dagen uitgesteld tot Maandag. /I of 1 dag. idem. AHIUEMIE-NIEIIWS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 12dcn October de heer A. Kempe, geb. te Amsterdam, in de wis- en natuurkunde, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: lht beginsel der kleinste werking in verband met de beicegingveigelijkin gen van Lagrange. Denzelfden dag de heer J. M. van Benten, geb. te Leiden, in de letteren, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Observationes criticae in Polybium. PJÏ.ÖGRASmA VAN BSV®ÏEKW5V©ERIN«2iN. Eeimerzorg. Maandag 14 October, des avonds ten zeven ure, onder directie van den Heer W. van der Linden, van 'sllage. le Afd.: 1. Scherpschulters-marsch, v. d. Linden; 2. Ouverture «Bandielenstreiche", Suppé; 3. //Kunstlerlebcn", Walzer, Strauss; 4. Fantaisie //Rigolctlo", Slasny. 2« Afd.: 5. Ouverture «Die Ulanen-Brant", M. Carl; 6. Tolpourri «Le Trou- vère", Verdi; 7. a. «Le Chant dc Vaques", Romance, b. Polka «Les Cloches de Cornevjlle", Arban; 8. Fantaisie sur «La Traviata". v. d. Linden. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6