BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag d4 October Ó878, iF9. 242. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. engeland. f a a ar it u o k. Wij waren heden in de gelegenheid een blik te werpen in het op het Ruïne-plein gebouwde cirque, waarin de heer Corty eerstdaags eene reeks voorstellingen zal geven. Maakt van buiten gezien dit gebouw, wat de soliditeit betreft, reeds een goeden indruk, die indruk wordt nog gunstiger wanneer men het binnentreedt. Eene zeer ruime vestibule, waarin plaats bureau en koffijkamer, verleent toegang tot het eigenlijke cirque, waarvan de bouw toont dat men zich beijverd heeft om comfort aan soliditeit te paren. De zitplaatsen schijnen ons toe ruim en gemakkelijk te zijn inge- rigt, iets dat den bezoeker niet dan aangenaam kan zijn. Voorts zijn aan liet cirque toegevoegd uitgebreide stallen en de noodige vertrekken voor het werkend personeel. Het geheel is op zoo ruime en grootsche schaal inge- rigt, dat men gerust kan zeggen dat het alle inrigtingen van dien aard, die hier gezien zijn, overtreft." Het doet den bouwmeester, den heer A. H. de Ruyter, alle eer aan. Te Slikkerveer is Donderdag 11. van de weri van de wed. E. Boele Zonen met goed gevolg te water gelaten de schroefstoomharge Katwijk II, gebouwd voor rekening van de hh. Gebrs. Hakker, te Katwijk. Door de provinciale commissie voor het lager onderwijs te 's Hage werden gisteren voor de acte in de Engelsehe taal geëxamineerd 7 eandida- ten; 4 werden afgewezen en 3 toegelaten, de hh. A. de Geus uit Leiden, A. M. de Leeuw en D. II. Meijer uit 's Gravenhage. In de residentie is omtrent het tijdstip van 'skonings huwelijk offi cieel noch officieus iets zekers bekend. Z. M. vertrok naar Arolsen met bet voornemen in Februarij te huwen. Later schijnt hij te kennen gegeven te hebben, indien het mogelijk was, nog in November te willen huwen. Jlogten geen onoverkomelijke bezwaren dit onmogelijk maken, dan zou het huwelijk in de eerste dagen van November te Arolsen worden voltrokken. In dat geval zou de jonge koningin omstreeks 10 November haar intogt doen binnen Amsterdam, waar vervolgens het kerkelijk huwelijk en de plegtigheid der krooning, gevolgd door een tal van feesten ten hove, zullen plaats hebben, waarop alle aanzienlijken in den lande worden genoodigd om der vorstün te worden voorgesteld. Men spreekt, dat daartoe reeds een lijst van 3000 personen gereed gemaakt is. In het paleis op den Dam wordt druk gearbeid aan de vertrekken der koningin, waarin het meubilair zal geplaatst worden, dat thans in het koningssalon op de Parijsche tentoonstel ling prijkt. Het schijnt ook 'skonings voornemen voorloopig zijne residen tie te vestigen in Amsterdam, en in 'sGravenhage slechts zeer korten tijd te verwijlen. (IV. v. d. D.) Het bestuur der Arnhemschc tentoonstelling-vereeniging heeft eene uitvoerige circulaire gerigt aan Neêrlands industriëlenmet betrekking tot de tentoonstelling van Nederlandsche en koloniale nijverheid, te Arnhem van half .lunij tot 1 of 15 Oct. 1879 te houden. Uit het programma der tentoonstelling blijkt, dat zij, die willen inzenden, daarvan vóór 1 December aan den secretaris opgave moeten doenwaarna hun door het bestuur lijsten worden gezonden, om daarop den aard enz. der voorwerpen te omschrijven. Die lijsten wacht het bestuur vóór 1 Januari) terug. Voor elk ingezonden voorwerp wordt eene bijdrage geheven van 1 tot 10 per vierk. meter, naar gelang van hoogte en standplaats vóór 1 Judij 1879 moet die bijdrage zijn voldaan aan het bestuur. Men leest in het V. D.: Namens Z. K. H. prins Hendrik der Neder landen is aan den heer Corty, eigenaar van het cirque op het Vreeburg, een vleijend schrijven gerigt, inhoudende eene dankbetuiging voor de nette ontvangst, die de prins en HD. gemalin den lstc° October 11. in het cirque hebben gevonden, eene aangename voldoening voor de kosten en moeite, die de directeur voor de ontvangst van 1111. KK. HH. had gemaakt. De extra-voorstelling voor kinderen was buitengewoon druk bezocht. Men kon het den kleinen aanzien dat zij bij uitstek veel genoegen hadden; zij schaterden van pleizier bij de comische toeren van de clowns. Een aange- namen aanblik leverde het groot getal weezen, die allen proper en netjes gekleed, de meesten onder geleide, de voorstelling bijwoonden. Het was een goede gedachte van den heer Corty, om den weezen gratis dat genot te verschaffen. Voor de uitvoering van eene nieuwe groote pantomime, waarvoor alle dagen groote repetities worden gehouden, werden een 100-tal kinderen gevraagd; meer dan 200 boden zich aan, zoodat nog een groot aantal werden te leur gesteld. Door de welwillende ontvangst van het Utrechtsch publiek aangemoedigd, zal de heer Corty een 10- of 12-tal dagen langer hier vertoeven dan oorspronkelijk het voornemen was. Het gezel schap gaat dan van hier naar Leiden en Rotterdam, om den winter in Amsterdam door te brengen. liet stoomschip Drenthe vertrok op 9 October des ochtends ten 8 ure van Cadix, hebbende de troepen en een gedeelte der lading van de Gelder land aan boord. Op de spoorwegen hier te lande zijn gedurende het jaar 1877 14 be ambten gedood en 20 gewond; 9 personen werden gedood die zich op den weg bevonden en 3 reizigers gewond, waarvan 2 door eigen schuld. Tot predikant te Wassenaar is beroepen d». Velhake, pred. te Katwijk aan den Rijn, en tot predikant te Monnikendam d'. van 't llooft, pred. te Koudekerk. Eergisteren werden te Sassenheim aan mej. Kenau Saulijn llasselaer (afstammeling van haar bekende naamgenoote uil den tachtigjarigen oorlog) een aantal verrassingen bereid, ter gelegenheid dal zij 25 jaar als luiison- derwijzeres in verschillende gezinnen werkzaam was geweest, steeds tot groote tevredenheid van ouders en leerlingen. De heer dr. Hugo de Vries, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam, zal zijne betrekking aanvaarden met eene openbare rede op Dingsdag 15 dezer, in de groote gehoorzaal van Felix Meritis aldaar. Met het nieuw ingetreden rectoraat zijn aan de rijks-universiteit te Utrecht ingeschreven 91 nieuwe studenten, als: in de geneeskunde 21, in de wijsbegeerte 5, in de regten 17, in de letteren 4, godgeleerdheid 44. Daarvan hebben zich 49 als leden van het Utrechtsch studentencorps aangemeld. Te Dieren had eergisteren morgen omstreeks 5 ure, ten huize van mej. de wed. S.eene noodlottige gebeurtenis plaats. Een aldaar met zijne vrouw tijdelijk verblijf houdend heer, op zekere plaats moetende zijn, nam een brandende kaars, een flesch eau de cologne en een zakdoek mede; kort daarop vernamen de huisgenoolen een vreèselijk gegil. Daar de deur van binnen op de knip gedaan was, werd zij ingetrapt. Men zag den ongeluk kige door de vlammen omringd, in elkander gedoken. Waarschijnlijk had de zakdoek, doortrokken van de eau de cologne, vlam gevat en deze zich aan de kleederen medegedeeld. Bijna het gehecle ligchaam was letterlijk geblakerd. De vreeselijke pijnen duurden ruim 10 uur, toen de dood daar een einde aan maakte. Men verneemt dat de ongelukkige somtijds aan verstandsverbijstering leed. Te Steenwijk is eergisteren nacht onder de vreeselijkste benaauwd- heden een kroeghouder overleden, die zoodanig aan den drank verslaafd was, dat hij dagelijks meer dan een kan jenever dronk. Door wijlen mej. H. Jaspers is aan de r. k. armen te Oosterhout ge maakt een legaat van 1000, benevens een perceel bouwland, geschat op 1750, en den blooten eigendom van een perceel bouwland, geschat op ƒ2025. 's GRAVENHAGE, 12 October. Aan den opzigter bij 's rijks kustverlichtingtevens commissaris der loodsen te Egmond aan Zee, E. Luitsz, is eervol ontslag verleend, en tot opzigter bij 's rijks kustverlichting te Egmond aan Zee is benoemd de wachter bij 'srijks kustverlichting te Scheveningen, A. van Willigenburg; terwijl opgeheven wordt de betrekking van commissaris der loodsen te j Egmond aan Zee. De 2e luit. van het corps mariniers A. P. Timmers, ingescheept aan boord van het fregat Evertsen, wordt ter beschikking gesteld van den kommandant van het corps. Naar ons wordt medegedeeld, is de keuze van Z. M. den koning, voor de eervolle betrekking van hof-prediker, gevallen op dr. C. E. van Koets veld, pred. alhier, wiens benoeming als zoodanig men zeer spoedig te ge- moet kan zien. (D.) Het geregtshof alhier heeft M. J. T. uit Middelburg ter zake van be- driegelijke opligting veroordeeld tot zes maanden celstraf en eene boete van 25 en J. D. uit Goes wegens valschheid in geschrifte en bedriegelijke opligting tot 5 jaren tuchthuisstraf, twee boetenjvan ƒ50 en eene boete i van ƒ25. LONDEN, 11 October. De Times bevat een schrijven van lord Grey, waarin deze betoogt dat er geene reden bestaat om aan Afganistan den oorlog te verklaren. De emir is volkomen in zijn regt om naar goedvinden een gezantschap te ontvangen ol niet, en dat een gezantschap, dat met zulk een magtig escorte kwam, niet is toegelaten, vindt hij zeer natuurlijk. Aangenomen verder, dat Rusland en Afganistan een defensief verbond gesloten haddendan ziet hij daarin nog geene reden om den Afganen den oorlog aan te doen. Zoo de emir het voor zich de verstandigste politiek acht, zich meer aan Rus land dan aan Engeland aan te sluiten, dan is hij volkomen in zijn regt met dat te doen. Alleen indien een offensief verbond tegen Engeland tus- schen Afganistan en Rusland gesloten wordt, of als er vijandige maatregelen tegen Engeland genomen worden, heeft Engeland regt den emir den oorlog aan te doen. De regering heeft last gegeven gestreng toe te zien op alle uit Noord- Amerika aankomende schepen, ten einde te voorkomen, dat de gele koorts ook naar Engeland overgebragt worde. De uit New-ürleans aangekomen stoomboot Chilian moet quarantaine houden, omdat men vermoedt dat drie man der equipage onderweg aan die ziekte bezweken zijn. Daarenboven zijn er nog vier zieken aan boord, die echter weder op den weg der beter schap zijn. Een beambte van de Liverpoolsche filiale der bank van Engeland is met een bedrag van 15000 aan banknoten naar Spanje gevlugt. Tus- schen Engeland en Spanje bestaat geen tractaat van uitlevering. Het kerkje Sainte-Marie bij Chislehurst, waarin het stoffelijk overschot van Napoleon 111 rust, bevindt zich in slechten staat; het dak en de muren van het gothisehe torentje hebben reeds veel van den tijd geleden. Om het gebouw te restaureren wordt nu een loterij op louw gezet, waartoe keizerin Eugenie 200 en een fraaijen prijs beschikbaar heeft gesteld. De prijs is een twee voet hooge, fraai bewerkte zilveren vaas, die op dit oogenblik bij een der Londensche juweliers tentoongesteld is. Napoleon kocht haar op de tentoonstelling in 1807 voor 400 en sedert dien tijd stond zij aliijd op 's keizers schrijfbureau, totdat zij, nu acht jaar geleden, de reis naar Engeland medemaakte. Nabij New-York vond men dezer dagen op een veld het in stukken gesneden lijk eener vrouw. De armen en beenen waren in een ton onder den grond gestopt. De geneeskundigen mecnen dat de moord drie weken te voren moet hebben plaats gehad. Het slagtofler schijnt een meisje van ongeveer 20 jaren te zijn. Uit New-Orleans meldt men dat de geneesheeren in die stad hebben verklaard, dal de ziekte dit jaar bedriegelijker. verraderlijker en ingewik kelder verschijnselen vertoont dan zij ooit te voren hebben waargenomen. Vele geneesmiddelen, vroeger met het beste gevolg aangewend, zijn ditmaal verderfelijk gebleken; wederinstortingen, ondanks alle voorzorgen, veelvul- diger en noodlottige!' dan bij vroegere gelegenheden. Allen schrijven zij de hardnekkigheid der ziekte aan kwade uitdampingen toe, voornamelijk te wijten aan het stelsel van begraven, te New-Orleans in zwang. Er zijn nu 3500 lijken, meest met eene laag losse aarde van 6 duim bedekt binnen de stad, andere boven aarde bijgezet in gemetselde gewelven gelijk ovens, door welker poriën en reten schadelijke, de lucht verpestende gassen ont snappen. Twee dezer begraafplaatsen liggen in het hart der stad en de inw oners in de nabuurschap klagen over den stankwelke vooral des nachts hinderlijk is. Uit Nieuw Zeeland wordt gemeld, dat aldaar vijf Wesleyaansche zen delingen door de wilden zijn gedood en opgegeten. Van de eters werden er na den maaltijd 80 door de kolonisten doodgeschoten. De regering heeft besloten, dat er Zondag 20 October, 'sdaags vóór de uitreiking der prijzen aan de bekroonden der tentoonstelling, gratis- voorstellingen in eenige schouwburgen te Parijs zullen gegeven worden. De dezer dagen tot lid van den Parijsehen gemeenteraad gekozen radicaal Maret heeft zich door middel van een brief, in de Marseillaise opgenomen, tot de kiezers gerigt. Hij zegt daarin: Gij hebt uitnemend goed begrepen, dal het hier niet te doen was om eene quacstie van por ti soncn, maar om eene quaestie van beginselen; dat gij te kiezen hadt tus- j schen het baslaardstclsel van eene schijnbare republiek en de echt democra- 1 tische staatsregeling der toekomende republiek. Gij hebt niet een man verkozen, maar de radicale republiek door uwe stemmen afgekondigd. De regering beeft aan den beeldhouwer Guillaume de vervaardiging opgedragen van een standbeeld van Thiers, dal geplaatst zal worden in het paleis te Versailles, en aan mevr, Claude Vignon en den heer Chapu het

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5