In de zitting der kamer van lieden is bedoeld wetsontwerp met algemecne stemmen goedgekeurd, en daarna, met 50 stemmen legen 1, onveranderd aangenomen liet wetsontwerp regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, 11a verwerping van twee amendementen op art. 4. De kamer is daarna op recès gescheiden. I11 de civiele teregtzitting van het geregtshof alhier, heden gehouden, heeft de adv.-gen. Gregory conclusie genomen in de zaak van P. Pijl tegen de erfgenamen van de wed. A. C. Pijl te Alhlasserdamwaarbij hel betreft erne vordering tot het doen van rekening en verantwoording, die door de regtbank te Gorinchem was afgewezen. Die conclusie strekt tot vernietiging van het vonnis en toewijzing van den gedanen eisch. Uitspraak 18 Nov. In den afgcloopen nacht wekte de brandklok de bewoners uit hun slaap. De brand was uitgebroken in een manufactuurwinkel aan den ingang van dc Koningstraat, doch bepaalde zich door spoedige hulp van de brand weer tot het benedengedeelte der woning. De bewoners, die in het achter huis sliepen, werden intijds in een naastbijgclcgen huis overgebragt. De winkel en verdere benedenkamers zijn door de vlammen vernield. UUITIÜNLANDSCIIE BlillK.TIvN, BKLrOXE. De minister van oorlog is voornemens een voorstel te doen tot het uitrusten van 20 veldbattcrijcn met geschut van Krupp, zooals er onlangs 2 stukken werden beproefd. De tegenwoordige vuurmonden voldoen niet meer aan de eischen des lijds. Het Journ. de Buy meldtSedert cenige maanden zijn menigvuldige branden in de gemeente Couihuin uitgebarsten, en indien dit aldus voort gaat zal dit dorp weldra geheel vernield zijn. Het gerucht loopt dat kwaadwilligheid niet vreemd is aan die branden, welke zich zoo dikwijls herhalen. Het parket van Iluy heeft zich deze week derwaarts begeven en een onderzoek ingesteld, ten einde de brandstichters te ontdekken. Een rijk particulier, de heer Bcelaert, is te Gent overleden. Bij tes tamentaire beschikking Iaat hij de inrigtiugen dezer stad een groot gedeelte van zijn fortuin na, dat op 2 mitliocn fr. wordt geschal. Ë1GEMA». LONDEN, 8 October. De Times meldt: Het schijnt thans vast besloten, dal de Indische regering elke poging tot een gewelddadigen inval in Alganistan verschoven heeft tot het begin van het volgend jaar. Daarmede is nu niet gezegd, dat er voorloopig niets geschieden zaldaar bijkomende omstandigheden nog veel verandering kunnen teweeg brengenmaar voor het oogenblik is toch afgezien van een expeditie tegen Kabul en misschien ook tegen Kandahar. Het eigenlijke plan der Indische regering is nog niet juist bekend; waar schijnlijk wil men de uitwerking van de militaire demonstration afwachten, alvorens over te gaan tot meer afdoende maatregelen. De Globe meldt, dat aan de «Horse Guards" bevel is gegeven onverwijld sterke detachementen gereed te maken, ten einde den 15deo dezer Engeland te verlaten, om de regimenten linictroepen en batterijen te vermeerderen, welke hel eerst tegen Afganistan zullen worden uitgezonden. Officieren, behoorende lot Indische regimenten, met verlof in Europa, kunnen elk oogenblik bevel krijgen om terug te gaan. Hiertoe zal echter alleen in de uiterste noodzakelijkheid worden overgegaan. Volgens de Times is de toestand van de City of Glasgow Bank gunsti ger dan men aanvankelijk verwacht had. De grootste debiteur van de bank is verbonden voor 2.200,000 maar hiervan is 1,300,000 gedekt door lan derijen in Nieuw-Zeeland en het overige door wol. De realisatie zal echter niet gemakkelijk gaan en waarschijnlijk wel eenTge jaren vorderen. Een kantoor, dat op Australië handeMe. Potter, Wilson ft C".is door dc City of Glasgow Bank medegesleepthet is aan de bank 160.000 schuldig doch ook dit kantoor heeft zijn schuld gedekt door bezittingen in Nicuw- Zeeland en door wol. De eenige leelijke zaak is de betrekking der bank met de gefailleerde firma Smith Fleming C° De staking van betaling van de City of Glasgow Bank heeft ook geleid tol het faillissement van William Simons C°., scheepsbouwmeesters. Het passief bedraagt ongeveer 50000 De Waterloo-brug en dc Htingersford-brug bij Charing-Cross zijn uit particuliere handen overgegaan aan de stad, waarvan het gevolg is dat de tolheffing op beide bruggen is vervallen. De stad betaalt eene schadever goeding van 450,000 Zaturdag met klokslag van 12 ure werd dit bedrag door den sledelijken schatkisibewaanlcr uitbetaald en onmiddellijk daarna trok eene deputatie van het dep. van openbare werken naar Waterloo en Charing Cross om, in tegenwoordigheid van duizenden burgers, in de nabuurschap der bruggen woonachtig, deze voor het vrije verkeer open te stellen. Omtrent den toestand van de iu het zuiden der Vereenigde Staten door dc gele koorts geteisterde streken deelcn thans ontvangen meer uit voerige bcrigten treurige bijzonderheden mede. Te Memphis brak de koorts omstreeks de helft van Augustus uit en met verbazende snelheid verminderde het gelal inwoners, groolendeels gevlugt, van 40000 tot 3500. Van dit gedeelte is de helft door de ziekte aangetast. Het waren dc armen, die niet vlugten konden, de getrouwe verplegers van kranken en stervenden, en zij, die van den jammer hnnner natuurgenoolen voordcel hoopten te trekken. Merkwaardig is liet, dal de eigenaardige reuk. welken de ziekte verspreidt, op een afstand van 3 Eiigclsche mijlen buiten de stad reeds; merkbaar is. Daarbinnen is alles dood en verwarring. Evenals iii Grenada i wordt te Memphis het Samaritaans-werk uitsluitend door de Howard-Vcr- ceniging uitgeoefend, welke de stad in districten verdeeld heeft, dagelijks 1500 personen spijzigt en zooveel mogelijk geneeshceren en ziekenverplegers j zendt. De geheele dampkring is vergiftigd. Dr. Tease, te Washington, die 1 vrijwillig de schriktooneelen bezocht, verhaalt, dat de geneeshceren des nachts dikke met karboizuur gedrenkte slujjers voor het gelaat moesten dragen, daar de slank in de stad ondragelijk was. Dezelfde heeft opge merkt, dat veel meer vrouwen dan mannen aan de kw aal sterven. Treffende bewijzen van zelfopoffering steken bij veler gewinzucht af. Weten apothekers en doodgravers hoopen geld te verdienen, andere verschoonen eigen leven niet om medcmenschen te redden. Dr. White, een grijsaard van 82 jaren, van zwakke gezondheid, legde onafgebroken ziekenbezoeken af. Aan wie hem vermaande, zijn leven niet op te offeren, antwoordde hij glimlagchend: a Welgij moet mij toch toegeven dat iemand van mijn jaren niet veel meer op te offeren heeft." De zusters van liefdadigheidvan wie 21 te Memphis gestorven zijndoen haren naam alle eer aan. Onverschrokken honden dc telegrafisten, van wie de een voor, de ander na bezwijkt, zich op hunnen post. Dr. Ilodgcs, te Vicksburg, zond zijne geheele familie weg, bezocht dagelijks 100 lijders en is zelf ten slotte in eene verlaten woning bezweken, zonder dat iemand naar hem omzag. FRANKRIJK. Dc regering zal aan de kamers11a hare weder-bijeenkomsteene sta tistiek mededeelen aangaande de in Frankrijk bestaande godsdienstige broe derschappen hetzij al of niet bij de wet toegestaan. Het opmaken dier statistiek is een gevolg van een door de ontbonden kamer van afgevaardig den in 1877 uiigebragl votum bij de vaststelling der wet op de middelen. Het kabinet van 16 Mei heelt geen rekening gehauden met dat votum, en heeft dus niets gedaan ter verkrijging van de bedoelde statistiek, liet te genwoordige ministerie van 14 December heeft dadelijk maatregelen geno men om liet vereischte onderzoek te doen plaats hebben, zoodat de werk zaamheden thans afgeloopcn zijn. Het aantal decoratiën van het Legioen van eer, die aan de exposanten zullen worden uitgereikt, bedraagt 568, nl. 260 ridderkruisen en 40 officiers kruisen voor de Fransclie exposanten, eu 208 ridderkruisen en 60 officiers kruisen voor builenlandsche exposanten. Millioenen loten van 1 franc worden op de Paiijsche wereldtentoon stelling verkocht. Men kan dus nagaan, welk een arbeid het zou vcrei- schen. al die nominers weder te zamen te brengen en in één bus te plaatsen, om die daar dan één voor één uit te trekken. Er is daarom iets anders op gevonden. I11 elke serie zyn 999,999 nommers, dus zes cijfers. Nu worden voor de trekking 7 I ussen geplaatst en in elk een zekere hoeveel heid van nul tot negen gestort, echter niet meer dan een cijfer te gelijk op elk papiertje. Zes bussen worden vervolgens op een rij geplaatst en de 6 nommers. die dan te gelijk worden getrokken uit elk dezer bussen, vormen zamengevoegd een getrokken cijfer, terwijl het nommer uit de 7e bus de serie 'aanwijst, waarin het lol een prijs wint. De prijzen zijn daarenboven allen genommerd. zoodat het eerstuitgetrokken prijsnommer ook N°. 1 krijgt van de prijzen. De jongste der beide moordenaars van de oude lieden in een dorpje nahjj Auxerre is thans ook in handen der policie. lljj is in het tentoon stellingsgebouw gevat. UUIT8CIILAND. De Post deelt een opgaaf mede betreffende het aantal stemmen, uit- gebragt door de socialistische partijbij gelegenheid van dc algemcene ver kiezingen voor den rijksdag ten jare 1877 en in dit jaar. Die mededeeling berust op een zeer naauwkcurig onderzoek. Bij de eerstbedoelde verkie zingen zijn door de socialisten uiigebragl 481,008 stemmen en in dit jaar 448,455. Hel blijkt alzoo dat zij 42543 stemmen verloren. Uit Munster wordt aan de Heser Zeit. gemeld, dat de socialisti sche dagbladen, welke in die provincie verschijnen, zich alle bezighouden met de vraag, om al de socialisten, hetzij naar Noord-Atnerika of naar Ivlein-Azië te doen vertrekken. Hel meerendeel dier dasbladen beveelt dit plan ten sterkste aan. Slechts zeer enkele dagbladen prijzen het plan niet aan en de Br. Polksfreund behoort tot de weinige, die zich er ten krach tigste legen verzetten. Het blad vermaant de leden der partij aan derge- lijken raad het oor niet te leenen. Gij behoort door bewijzen te toonen, zegt het, dat in spijt van al hetgeen is geschied, het vaderland 11 dierbaar is. Bij gevaarlijken strijd verlaat slechts de lafaard zijn vaandel. Wie een hart in zijn boezem omdraagt en zijn püglen wil vervullen, blijft zijn vaan del getrouw tot het einde toe. De bloedverwanten van den Engelschman Bishop, wegens het doen der pogingen lot het plegen van hoogverraad veroordeeld tot 2y2 jaar gevange nisstraf. trachten hem uit Plötsenseede groote gevangenis hij Berlijn, naar een vesting te doen overbrengen. Het verzoek om gratie, door hem inder tijd ingediend, is van de hand gewezen. Nu pogen zij de gevangenisstraf in vestingstraf te doen wijzisen, op grond dat het leven van den veroor deelde gevaar looptindien hij langer in de gevangenis blijft. Men weet niet of dit verzoek zal worden toegestaan. De Neuc Preuss. Zeit. meldt uil Arolsen dal de Nederlandsche schilder ten Kale eerstdaags daar verwacht wordt om het portret van prinses Emma, de aanstaande koningin der Nederlanden, te schilderen, en dat de prinses eiken ochtend een bloemruiker uit de tuinen van het Loo ontvangt. De kroonprins van Zweden, volle neef van prinses Emma, heeft aan de ver loofden een bezoek gebragt. OOSTENRIJK. Gencraal-majoor Zach heeft uit Zavalje aan het generale kommande ment te Agram gemeld dat de generaal-majoor Beinlander den 6dtD Oct. den gcheelen dag een gelukkig gevecht had met eene sterke afdeeling op standelingen, op de hoogten zuid-oostelijk van Peei. Zijne verliezen waren echter niet onbelangrijk; zij bedroegen 170 a 180 man, onder welke 9 officieren gesneuveld en gewond. Den 7dn werd de strijd hervat, doch daaromtrent waren de bijzonderheden nog niet bekend. Dc aanvoerder der opstandelingen in Bosnië, Iladji-Loja, is bij Bogalica door eene patrouille gevangen genomen en naar Serajewo gebragt.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2