LEIDSCHD COURANT. DONDERDAG lü OCTOBER. 2Mt BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De uurant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vieretuleel jaars ƒ3.franco p. p. f 8.50, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2,50 's jaars, builen de erpatitiekoslcu. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Adverientiën is van 1-4 regels iedere regel meer 25 cenis. LEIDEN, 9 October. De heer W. Vruggink, directeur van het telegraafkantoor alhier, mogt gisteren den dag herdenken, waarop hij, 25 jaar geleden, bij de tele graphic in dienst trad. Van verschillende zijden ontving hij hartelijke blij ken van belangstelling. Door de ambtenaren van het kantoor werd hem een fraaije zilveren inktkoker als aandenken aangeboden en door de be stellers een ivoren pen met zilver gemonteerd. Bjj de gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der stalen-gcneraal, in het hoofdkiesdistrict Rotterdam, zijn nitgebragt 1202 geldige stemmen. Gekozen is de heer mr. J. van Gennep met 719 stemmen. De lieer mr. W. II. Jansen bekwam 280 en jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- man 199 stemmen. In het hoofd kiesdistrict Dordrecht zfin voor de verkiezing van een lid dier kamer uilgebragt 1078 stemmen. Gekozen is de heer mr. G. M. van der Linden, met 740 stemmen. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman be kwam 206 stemmen. Door de prov. commissie voor hel lager onderwijs te 's Hage zijn gis teren voor de arte in de Fransche taal 7 caiididaten geëxamineerd; 2 wer den toegelaten, de bh. S. Iloogstra, uit Leiden, en A. A. Spaanderman, uit Katwijk. Van de 13 caiididaten, die examen deden voor de acte als hulp onderwijzer slaagden er 7. namelijk de bh. W. G. Groen, C. li. Hins, P. F. Moesveld en P. W. Stoffels, uit Dordrecht; F. W. Kruss. uit Nieuw-Beijer- land; A. Menheer en S. Spoel, uit Dubbeldam. Aangezien bij de geneeskundige dienst der landmagt, zoowel als bij die der marine het incompleet van luit.-artsen tot omstreeks 50 pCt. en daarboven is gestegen, waarvan de gevolgen zich uil den aard der zaak nog meer bij de marine dan bij de landmagt doen gevoelen, zoo heeft de minis ter van marine en oorlog besloten wederom de gelegenheid tot detachering bjj de marine voor officieren van gezondheid der landmagt open te stellen, en in bet daardoor nog stijgend tekort bij de landmagt te voorzien door hulp van burger-artsen. De officieren van gezondheid der landmagt, die bereid zijn zich 4 jaar bij de marine te laten detacheren, treden in het genot der traciemenien hunner collega's, rang- en tijdgenooten bij de vloot; zij behouden hun rang en anciënniteit en genieten voor de 3 jaar van hun detachering, in de koloniën door te brengen, eene gratificatie van /GOOO Waar in de dienst niet meer door officieren van gezondheid zal kunnen worden voorzien, zal deze am burger-artsen worden opgedragen, of zal de behandeling van de vrouwen en kinderen der militairen aan hen worden uitbesteed. (D. D.) De onlangs ingevallen storing op den telegraafkabel lusschen Singa pore en Penang is opgeheven en de regtstreeksche gemeenschap met Nederl. Indië langs den zuidelijken weg alzoo hersteld. Naar de Stand, uit goede bron verneemt heelt het Z. M. den koning behaagd nail dr. L. B. Beynen de vereerende opdragt te verstrekken om prinses Emma van Waldeck-Pyrmont, de aanstaande koningin der Neder landen, in te leiden op het gebied onzer taal en geschiedenis Volgens die opdragt zal dr. Beynen dus te Arolsen met gelijk doel werkzaam zijn, als onlangs te Berlijn en nu nog te Soestdijk ten behoeve van prinses Hendrik. Nog in den loop dezer week zal de heer Beynen naar Arolsen vertrekken. Evenals bij 'skonings zilveren feest geschied is, zullen al de werkende leden van het schihlersgenootschap Arti el Amiciliae, te Amsterdam, Z. UI.. n3ar aanleiding van zijn huwelijk, een voortbrengsel van hun penseel of leckenpen aanbieden. Bij kon. besluit is met ingang van 1 October aan de gemeente Har derwijk een subsidie verleend van ƒ4792.50 'sjaars lot oprigting en in standhouding van een progymnasium. Door het hoog militair geregtshof is de plaatsvervanger-soldaat S van liet reg. infanterie, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en vervallen verklaring van den militairen siand, ter zake van feilen van onzedclij- ken aard. Bij den gemeenteraad van Delft is ingekomen eene aanbeveling van curatoren van het gymnasium; n. voor een leeraar in de wiskunde: de bh. dr. F. de Boer, te Deventer; dr. J. P. van Solisten, te Gorinchem; b voor een leeraar in de Ned. taal- en aardrijkskunde: de lib. W. F. van Vliet ,lr. te Maastricht, en P. Kat Pz te Tic'. Door de arrond.-reglbank Ie Amsterdam zijn lieden de sectie-brand meester en de koetsier, beschuldigd van onwilligen manslag door hel over rijden van een kind in de Molstecg aldaar, vrijgesproken. I Te Velp heelt een man zijn zoon in drift met een mes in den buik gestuken. De zoon verkeert in levensgevaar. De dader is aangehouden, j Uit het gesticht te Ommerschans zijn ontvlugt W. Thetmissen en i. A. j Wissing. Op hunne aanhouding wordt prijs gesteld; de eerste is een ge- J vaarlijk sujet. -- De Veendammer tjalk Feika, kapt. Koops, is op Norderney gestrand; de vrouw en drie kinderen van den kapitein zijn daarbij omgekomen. De stuurman had met de vrouw en kinderen, van 4, 8 en 11 jaar, van den kapitein, met eene boot het schip verlaten. Aan de boot was echter een touw bevestigd, opdat de kapitein haar des noods naar boord kon terug halen. De boot bereikte het strand, doch daar was men nog van het eigenlijke strand gescheiden door een plek wa,trover de zee ritischte. De stuurman nam het jongste kind op den arm om het aan land te dragen. Spoedig werd echter bet water dieper en reikte hem tot aan de armen. Iljj keerde toen terug en bragt het kind weder in de boot. De kapitein, die dit zag en vreesde dat de boot zou omslaan, trok haar weder naar zich toe, doch digt bij het schip slaat de boot om en vrouw en kinderen drijven voor de oogen van echtgenoot en vader in het water en jammeren om hulp. De man werpt zich half ontkleed in zee, doch wordt, zonder iets tot red ding van zijne dierbaren te kunnen doen, naar het strand gespoeld; maar ook h(j bevindt zich slechts op een bank, die nog door een breede strook diep water van het eigenlijke strand is gescheiden. Uitgeput kon hjj nog slechts op handen en voeten voortkruipen, waarbij hij nu en dan door een ligte goll omgeworpen werd. Dit zagen eenige jongelieden, wien het ge lukte hem in half levenloozen toestand op het strand te halen. Dienzelfden dag werd reeds het lijk van het 8-jarig dochtertje aan land gespoeld. De kapitein verkeerde, schoon weder geheel tot bewustzijn gekomen, in een toestand van de jammerlijkste smart. Ook de stuurman bragt er het leven af. Men meldt uil Curasao: De commissie, door het bestuur alhier benoemd tot uitdeeling der ingekomen giften voor degenen, die bij den orkaan van 23 Sept. 1877 schade hebben geleden, heeft tot grooteergernis van alle wcl- denkenden haar taak nog niet volbragt. Zij heeft nog een vrjj aanzienlijk kapitaal in handenterwijl er slagtoilers van de ramp zijndie honger lijden en de grootste ellende hebben te doorworstelen. Het misnoegen over zooveel onverschilligheid en gebrek aan doortastende maatregelen wordt met den dag grooter. Up 5 Sept. overleed hier de oudste vrouw op het eilandzekere Helena Martina Martes, in den ouderdom van 107 jaren en 18 dagen. Tot op het laatste oogenblik baars levens had zij het volle genot van al haar zintuigen en kon zij haar werk verrigten zonder behulp van een bril. 's GRAVENIIAGE, 9 October. Als vice-consul van Portugal te Vlaardingen is op den voet van Ne- derlandsch onderdaan erkend en toegelaten de heer J. Hoogendijk Azn. De luitt. ter zee 2e kl. C. J. de Jong Pzn., dienende aan boord van het artillerie-instructieschip Het Looen G. J. Sluytermandienende aan boord van het ramschip Guinea, worden op non-activiteit gesteld. Laatst genoemde officier wordt vervangen door den luit. ter zee 2" kl. J. D. Heyuing. Voorts is de adelborst 3« kl. bij het kon. instituut voor de ma rine te Willemsoord F. B. Lijphart, op zjjn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzeressen W. A. P. de Bruyn Ouboter, M. Gretser, S. E. Géraud, M. Nauta, J. J. Vriens en N. G. L. Lambregets gesteld ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzeres voor de dienst daar te lande. HH. KK. HII. de kroonprins en de kroonprinses van Denemarken worden binnen kort bier ter stede verwacht, ten einde een bezoek tc brengen aan hun grootvader. Z. K. II. prins Frcdcrik. De wetsvoordragt betrekkelijk het voorgenomen huwelijk van Z. M. den koning met 11. D II. mevrouw de prinses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck-Pyrmont is, blijkens de overwegingen in de afdee- lingen der tweede kamer, met belangstelling ontvangen. Eenparig loonde men zich bereid, met opzigt tol dezehuwelijksverbindtenis, de medewerking der sinten-generaalbij art. 12 der grondwet bedoeld, te helpen verkenen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1