iGIDSCDE COURANT. I $78. WOENSDAG 9 OCTOBER. STABS-BERICHTEN. PATÏNTBLADEN. BINSNENLANDSCIIE BERIGTEN. s\ m De ourciHl verschijnt dagelijksZon- en I eestdagcu uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaarj ffranco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.35franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk 'és' verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, huilen de expeditie kosten. Afzonderlijke nomuiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der AdverlcniiCn is van 1—4 regels ƒ1. iedere regel meer 25 cenls. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over hel dienstjaar 1878/9voor de wijken VII, VIII en IX, alsmede de restanten van de verschillende wijken, voor komende onder de artikelen 3109 tot en met 3130, bij het College van Zet ters, in een der vertrekken van bet raadhuis dezer gemeente, op vertoon van liet aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, uitgezonderd den Zon dag, des namiddags van één lot drie uren, en wel van 3 tol en met 9 October c. k.; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd. Leiden, 2 October 1878. M'. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIDEN, 8 October. In de gewone maanriclgksche vergadering van de Maatschappij der Ncdcrlandsche Letterkunde te Leiden op 4 October II. werd tot voorzitter gekozen prof. M. de Vries en tot penningmeester, in de plaats van dr. W. N. du Uien, die voor deze betrekking heeft bedankt, de heer D. F. van Ileyst. Wij vestigen de aandacht op de hierachter voorkomende oproeping van //eenige ingezetenen van Leiden" aan hunne mede-ingezetenen, tol bel houden eencr bijeenkomst morgen avond op Zomerzorg, om maatregelen te beramen voor eene feestelijke viering van de opening van den spoorweg LeidenWoerden. Zij meenen dat velen in ons midden zullen medewerken om op die wijze ook Leidens ingenomenheid te toonen met de aansluiting aan het groote spoorwegnet. liet bcrigt, gisteren avond ons per telegraaf uit 's Ilage gezonden, be tredende het overlijden van den minister van oorlog berustte, naar ons heden werd gemeld, op eene misvatting; want de heer de Roo leefde heden mid dag nog, hoewel hij steeds in eenen bedcnkelijken toestand verkeert. Algemeen werd gisteren in den laten namiddag, zelfs in officiële kringen, het bciigt van zijnen dood verspreid. Bij het IJbl. is van den dood gewaanden minister het volgende telegram ontvangen: Herigl llaarl. Cour. onwaar. Minister van oorlog is niet over leden De Roo." De minister van waterstaat enz. heeft ter kennis van bclanghebben- j den gebragt, dat in de eerste helft van December a. s, ter benoeming van rijks-opzigters van den waterstaat 4» kl., een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Zij die zich aan bet vergelijkend onderzoek wenschen te onderwerpen moeten voor 15 November 1878 daarvan aan bet ministerie van waterstaat doen blijkenbij een op zegel geschreven adres. De candi- dalcn moeten hun 21' jaar zijn ingetreden en mogen niet ouder zijn dan 27 jaar. De buitengewone opzigters van den waterstaat, die bij de rijks- of provinciale werken in dienst zijn, kunnen aan bet vergelijkend onder zoek deel nemen, mits zg op 1 January 1879 den ouderdom van 35 jaar niet hebben bereikt. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Ilage zijn gis teren 9 candidalen voor de acte in de Fransche taal geëxamineerd 4 wer den toegelaten, de hh P. Bontje en A F. Heymann, uit Delft; J. van Stccnis, uit Puttershoeken 11. J. Struick, uit Monster. Bij het te Utrecht gehouden eerste natuurkundig examen zijn geslaagd <de hh.II. Idzcrda, J. D. Kok, J. Lantinga, M. A. J. Michel, J. J. Stork, II. J. Frans en J. A. Voorlhuis. In een bij het ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen berigt van den waarnemenden Ned consul-generaal uit Tanger, dd. 23 September, wordt het volgende medegedeeld aangaande den loop der cholera in Marocco. //Volgens de laatste te Tanger ontvangen tijdingen was de sterfte te Fez toegenomen, te Mequinez daarentegen verminderd. Te Dar-el-Baida was van 7 tot 15 Sept. de sterfte trapsgewijze toegenomen, totdat zij ten laatste het cijfer van 50 sterfgevallen per dag te boven ging. Te Mogador heerschtcn voortdurend typhus en kinderpokken, doch dus ver waren aldaar nog gcene gevallen van cholera voorgekomen. De llaagsche kroniek der Gron. Cour. meldt, dat liet huwelijk van i Z. M. den koning te Arolsen by volmagt zal worden gesloten in November aanstaande, en dat Z. M. zgue gemalin aan de grenzen afhalen en naar Amsterdam geleiden zal. waar zg als koningin wordt //ingehaald." Een feestelijke intogt zal in den Haag niet plaats vinden. Men meldt uit Schiedam: Vrijdag ochtend had een 10-jarige jongen de baldadigheid een schaap, in een stuk land aan de Warande grazende, te gooijen en te plagen, liet getergde dier kwam over de sloot en viel den jongen aan; het stootte hem zóódanig, dat, zoo niet tgdige hulp was ko men opdagen, zijn leven gevaar zou geloopen hebben. Opmerkelijk is, dat torn dezelfde knaap den volgenden morgcu weer langs de Warande kwam, het schaap, hem herkennende, onmiddellijk zonder eenige nadere aanleiding weder op hem aanviel en hem hevig tegen een der hekken aandrukte, zoo dat de jongen gehavend en bebloed naar huis kwam, nadat hg op nieuw door hulp van anderen was bevrgd. Te Gorinchem is door de policie tegen zekeren P. S. proces-verbaal op gemaakt, wordende hij verdacht van in een in aanbouw zijnd huis, waarin hij» niet werkzaam was en ook niet behoefde te zgn, moedwillig brand tc hebben gesticht, daar hg zich op een oogenblik dat het werkvolk naar huis was den toegang tot dat huis heeft welen te verschatten en daar, toen hij overvallen werd, bleek dat op de plaats, waar hij zich bevond en waar geen brandbare stollen aanwezig konden zijn, eenige voorwerpen brandende waren, terwijl de verdachte het toen op een loopen zette. Volgens de 11. C. is door de firma Jullien en C". te Brussel aan den minister van waterstaat aanvraag gedaan om eene concessie voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Haarlem naar Amsterdam. Met de uitvoering heeft de firma belast den ingenieur Jac. Enschedé Joliz. te Brussel. Op last van de justitie te Breda, is te Tilburg het lijk opgegraven van den persoon, die, naar men beweert, te Goirle aan de gevolgen van een slag met een billariqueue zou zgn gestorven. Er heeft voorts een plaatselijk onderzoek plaats gehad. Dezer dagen, bij het wegruimen van de stellage onder de ijzeren spoor wegbrug bij Buggennm in Limburg, vielen drie werklieden naar beneden; twee zijn er vrg goed afgekomen, de derde echter gaf weinige oogenblik- ken na zijn val den geest. Op de kermis te Weert heelt zekere P. K.schoenmaker te Leuken, in een twist zijne tegenpartij een snede in den buik. ter grootte van bgna een centimeter, toegebragt. De dader, die aanvankelijk was gevlugt, werd door de marechatissée opgespoord, aangehouden en gevankelijk naar Roer mond overgebragt. 's GRAVENIIAGE, 8 October. Door Z. M. den koning-groothertog zijn benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon de hh. A. J. Groenemeger, hoofdcommies ter algemeene rekenkamer alhier, en llerx, letterkundige te Brussel. Door Z. M. is vergunning verleend: aan IID'. opper-bofmaarschalk en oppcr-intendant der kon. paleizen tn'. F. 11. R. R baron Fagel, tot het dra gen der versierselen van grootkruis der Leopolds-orde, bem door den koning van België geschonken; aan den kapitein ter zee W. II. baron van Ileerdt HD». adjudant, en aan den kapitein-luit. ter zee H. van Uoens, adjudant van Z. K. H. prins Alexander der Nederlandentot het dragen der versier selen, respectivelyk van het kommandeurskruis der Leopolds-orde en het kommandeurskrnis 2e kl. der Kon. Frederiks-orde, hun door den koning der Belgen en den koning van Wurtcmberg geschonkenen aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat P. Yanmaele, van het kolonial werfdepot, tot het dragen van de Fransche herinneringsmedaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico Tot burgemeester der gemeente Assen is benoemd de heer M. A. D. Jolles, met toekenning van eervol ontslag als burgermeester te Winschoten. Tot notaris te 's Heerenberg is benoemd de heer .1. J. de Wit, cand.- notaris te Culenborg. De benoeming van den heer G. Smits tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's Ilertogenboseh is, op zijn verzoek, ingetrokken en als zoo danig is benoemd de heer P. J. Bos, te Breda. Tot directeur van het postkantoor te Harlingcn is benoemd de heer .1 F. W. van Veerencommies der posterijen 2' kl.en tot directeur van liet postkantoor te Haarlem de heer J. J. Pan, thans directeur van het

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1