PER TELEGRAAF, echter weder. Vooral klein-handelaars en pachters hadden hun gelden aan de bank toevertrouwd. FRANKRIJK. Het nachtelijk feest, dat de president, 's daags na de uitreiking der eereblljken aan de bekroonden op de tentoonstellingter eere van de vreemde vorsten en andere aanzienlijke personen uit het buitenland te Ver sailles zal geven, zal in pracht alles overtreffen, wat tot nu toe aldaar ge zien is. Voor het eerst zal dan het park met electrisch vuur verlicht worden. Er wordt eene sterke vermindering waargenomen wat betrelt het aantal vreemdelingen, dat te Parijs aankomt. Naar men uit Parijs aan de Times meldt heeft de Fransche regering aan Nubar-pacha te kennen gegeven, dat zij geene bedenking heeft tegen de voorgestelde benoeming van den heer de Blignières tot Egyptisch minis ter van openbare werken en er in toestemt, dat hij zich in Egyptische dienst begeeft onder gelijke voorwaarden als die, welke door de Engelsche regering ten aanzien van den heer Rivers Wilson gesteld zijn. De laatste berigten uit Senegal, van 26 September, melden, dat in den openbaren gezondheidstoestand aldaar eenige beterschap is gekomen. Het aantal slagtoflers sedert het begin der epidemie gaat 220 niet te boven. Donderdag, na den afloop der harddraverij met paard en chais, wer den door jhr. Klerck, voorzitter der Nederl. tentoonstellings-commissie, op plegtige wijze de prijzen aan de everwinnaars uitgereikt. Hij begon met in het Fransch aan de dames der hooge autoriteiten naast hem een enkel woord van verontschuldiging te zeggen, dat hij in het Hollandsch spreken zou ter uitreiking dier prijzen. Daarna wendde hij zich tot de eigenaars der winnende paarden, die naast hun paard en chais op de baan voor de tribune hadden post geval. Hij bedankte de aanwezigen voor den luister, dien zij aan het feest hadden bjjgezet, hij bedankte de commissie en de juryleden voor hun ijverige medewerking. Hij wees op het eigenaardige belang van dit echt Nederlandsche feest in Frankrijks hoofdstad, nu iedere natie aldaar dezen zomer bewijzen had afgelegd van hetgeen zij vermogt. En hij eindigde met een warme hulde te brengen aan de verdiensten van de winners. Hij overhandigde daarna aan de heer P. Smit Jz. een grooten bloemruiker van de drie nationale kleurenen de groote zilveren vaas bij de eerste harddraverij gewonnen. Aan den heer van Haren, die de premie verkregen had, werd mede een zeer fraaije, doch eenigzins kleinere ruiker aangeboden en vijfhonderd gulden in goudterwijl den heer P. van Santen als pikeur van het winnende paard, een prachtig gouden horlogie werd uit gereikt. Daarna had de uitreiking plaats van de prijzen voor den tweeden wedstrijd aan dezelfde personen. De heer Smit kreeg op nieuw een ruiker, en de groote zilveren roomkom, terwijl aan den heer van Haren op nieuw een ruiker en vijfhonderd gulden, en aan van den heer Santen op nieuw een gouden horlogie werd overhandigd. Een luid bravo van al de omstanders volgde op deze plegtigheid, waarna de heer Smit van zijn standplaats op de ren baan een warm woord van dank liet volgen aan den heer Coster, den Nederlandsche consul-generaal, voor hetgeen hij voor de harddraverij ge daan had. Te Tarcheflou heeft een vreesselijke zelfmoord plaats gehad. Een 18-jarig meisje, dat bij haar ouders woonde, leed reeds geruimen lijd aan buitengewone droefgeestigheid, zonder dat men daarvan de oorzaak kon vermoeden. Zaturdag ging de moeder met haar naar Lyon, om het meisje wat afleiding te verschaffen. Gedurende dien dag en den daaropvolgenden was zij reeds ongesteld. Men keerde naar huis terug en het meisje begaf zich daar terstond te bed. Spoedig verergerde haar toestand en tegen 2 ure des morgens was zij in een ijlende koorts. Plotseling vloog zij op en wierp zich, als dol van prjn, met het hoofd tegen den wand. De doodelijk ontstelde moeder trachtte haar te bedaren, doch vergeefs; razend ijlde het ongelukkige meisje door de kamer, sloeg overal met het hoofd tegen kasten en muren en beet haar moeder hevig in de hand. De inmiddels toegeschoten vader kon haar niet meester worden, temeer daar men vreesde, dat zij bijten zou. Eindelijk greep het meisje een stuk steen en sloeg zich daar mede zoo hevig tegen het voorhoofd, dat het bloed haar bij stroomen over het gelaat vloeide. Op eens ijlde zij naar den stoel waarop haar japon lag, nam daaruit een mesje en voor men het beletten kon sneed zij zich twee malen achtereen diep in de keel. Zij was spoedig dood. Naar men verneemt is er een gansche wolk vliegende mieren waarge nomen, komende uit de rigting van Pellctin, terwijl zij zich bewogen naar den kant van het depart, du Nord. Hun aantal moet myriaden groot zijn geweest, en als zij langs de zon trokken, scheen het alsof deze door rook wolken verduislerd werd. Tal van vogels zwierven de trekkende mieren na, zich tegoed doende aan den waren regen van levendig aas, dat den weg bezaaidewaarlangs de mierenwolk zich bewoog. Onlangs werd gemeld, dat de Sultan van Marokko, Sidi Muley Ilassan, bijna het slagtoffer was geworden van eenige rijksgrootendie hem vergif toegereikt hadden. Thans meldt men uit Tanger, dat de schuldigen ler- slond daarop ontdekt en gevangen genomen werden. Vier hunner werden reeds drie dagen na hun inhechtenisneming veroordeeld en openlijk op het marktplein der stad Marokko onthoofd, terwijl daarop hun hoofden aan palen op de vier poorten der stad gestoken werden. De overige schuldigen worden gevangen gehouden, daar de Sultan, die altijd nog ziek is ten ge volge van den aanslag, verklaard heeft met hun veroordeeling te willen wachten totdat hij zelf eerst volkomen hersteld is. DVIT8CHLAND. Op de door de regering uitgeschreven prijsvraag voor een ontwerp van een nieuw akademie-gcbouw te Straatsburg zijn 30 antwoorden ingekomen. De jury zal b^ar taak den 5dcn October e. k. beginnen. Na de beoordeeling zullen de teekeningen publiek ter bezigtiging worden gesteld. De akademie is in de jury vertegenwoordigd door de hoogleeraren Baumann en Michaëlis. Na den door Hödel geplcegden moordaanslag bad er eene feestelijke demonstratie wegens 's keizers redding plaats. Bij die gelegenheid had eene vrouw, in de nabijheid van Brandenburg woonachtig, gezegd: »De keizer is toch ook maar een mensch; het geld voor al die feesten moesten ze liever aan de armen geven." Toen zij later, na den aanslag van Nobi- ling, aanzoek ontving om haar huis te versieren, gaf zij ten antwoord: dat //zij liever vuilnis er tegen aan zou gooijen". Wegens die woorden werd zij aangeklaagd en op grond van beleediging jegens den keizer ver oordeeld lot vier maanden gevangenisstraf, Hiertegen kwam zij in appèl. Doch ook het openb. min. deed dit, op grond dat zij wel wegens het tweede, maar niet ook wegens het eerste gezegde was veroordeeld, en haar dus niet, volgens den ei&h, een gevangenisstraf van 2% jaar was opgelegd. Bij het onderzoek in tweede instantie werd nu geconstateerd, dat zij eene hoogst godsdienstige vrouw was, dat zij overal te goeder naam bekend stondinnig aan den keizer gehecht washerhaaldelijk haren afschuw omtrent de moordaanslagen aan den dag had gelegd, en met hare woorden alleen had bedoelddat zij na zulke treurige gebeurte nissen een feestelijk vertoon onvoegzaam achtte, daar toch iedereen in zak en assche boete behoorde te doen en ten bewijze daarvan zijn huis veeleer een teeken van rouw dan van feestelijkheid behoorde te geven. Op deze gronden werd zij vrijgesproken. Van de vijf kinderen; met wier geboorte een schoenmaker te Lager- dorf dezer dagen werd gezegend, is er, naar men thans meldt, één overleden. TURKIJE. Safvet-pacha blijft de hoop voeden, dat het hem gelukken zal de Britsche regering over te halen tot het waarborgen eener Turksche leening op het zuiver overschot der inkomsten van Cyprus. Diensvolgens zal eene commissie benoemd worden om den financiëlen toestand van Cyprus te on derzoeken en het juiste bedrag vast te stellen van de som, welke Enge land, overeenkomstig de Engelsch-Turksche overeenkomst, aan Turkije moet betalen. Naar men verneemt zouden zekere raadgevers buiten het ministerie den Sultan aanradenom niet slechts de Oostenrijksche overeenkomst, maar ook het Britsche hervormingsplan voor Klein-Azië te verwerpen. Zij beweren dat het geheel overbodig is, de keizerlijke bekrachtiging te geven aan de losscheuring van 2 provinciën, die op zichzelf al treurig genoeg is voor het rijk, en dat het toegeven aan vreemden invloed de bevolking hevig verbit teren zal. De Porte doet niet de minste pogingen om de quaestie betrek kelijk de overeenkomst, of de hervormingen in orde te brengen, en beroept zich op de godsdienst-feesten, ter verontschuldiging van deze werkeloosheid. BERLIJN, 4 October. De kroonprins ontving heden namiddag prins Bis marck ten gehoore, De Reichsanz. bevat de officiële mededeeling, dat de Russen, sedert hunne havens in de Zwarte Zee ontwapend zijn, ook de ondcrzeesche mij nen aldaar doen verwijderen. WEENEN, 4 October. Een telegram van den bevelhebber van het tweede legercorps meldt van heden uit Serajewo: De 1»»« infanterie-brigade is heden ochtend vroeg zonder strijd Visegrad binnengetrokkende opstandelingen hadden intijds hun kamp en de verschansingen verlaten en lieten kanonnen, tenten en amminutie achter. Gisteren rukte de 8sle infanterie-brigade zon der tegenstand te ontmoeten Gorazda binnen en heden liet zij door 2 batail- lons Cajnica bezetten. De 7de infanterie-brigade zal morgen Konjica berei ken. Te Foca zijn geen opstandelingen. Hiermede is de opstand in geheel Bosnië onderdrukt en het land in de handen onzer troepen. PESTH, 4 October. De keizer kwam heden te Gödölö, waar Tisza hem het ontslag van het geheele kabinet aanbood. Eene beslissing wordt er vóór de aankomst van graaf Andrassy waarschijnlijk niet genomen. Tisza zal den keizer de mannen aanwijzen, die zoo noodig, door Z. M. over den toestand geraadpleegd zouden kunnen worden. SIMLAH, 4 October. De Engelsche krijgsmagt rukt voorwaarts van Pe- schawur naar Zamrud om Ali-Mussid aan te vallen. De Emir zendt troe pen naar Ali-Mussid. Kandahar wordt bedreigd. In Quelta en Kohat ligt een aanzienlijke voorraad oorlogsmaterieel, Tusschen de Khyberstammen en den Emir heerscht groote vijandschap. ATHENE, 4 October. De koning heeft aan Hobart-pachadie een audi ëntie bij hem had, verklaard, dat Griekenland geen duim zou afstaan van het grondgebied, hetwelk door het congres van Berlijn aan dit koningrjjk is toegekend. LONDEN, 5 October. De Standard meldt dat de Afghanen dreigen de Khyberstammen aan te vallen, omdat deze het Britsche gezantschap den doortogt hebben vergund. LONDEN, 5 October. De Times zegt dat de toestand ernstig is, maar niet van dien aard om dadelijk een oorlog met Afganistan noodig te maken, zonder de daartoe vereischte voorbereiding. Mogt Shere-Ali inmiddels ver- u schooning vragen, dan zou hij aan de kastijding kunnen ontkomen. PARIJS, 5 October. Ilet Journ. des Dêb. bevat een telegram van Midhal- pacha uit Canea, waarin hij voor onwaar verklaart het gerucht, dat hij bij Engeland den afstand van Creta aan Griekenland zou hebben aanbevolen. BUDA-PEST115 October. De keizer is hier aangekomen en zou heden verscheidene aanzienlijke staatsmannen ontvangen. Van avond keert Z. M. naar Weenen terug. WASHINGTON. 5 October. De regering heeft officiéél berigt ontvangen van eenen opstand op Santa-Cruz. Het volk verwoestte te Frederickstadt het hotel van den Amerikaanschen consul. Twee Amerikaansche oorlog schepen zijn derwaarts gezonden. Engelsche en Fransche kruisers worden er verwacht. AKADEDHE-MECWI. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 5den October de heer II. J. H. Schreurs, geb. te Roermond, in de wis- en natuurkunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over carbothialdine. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6