BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 7 October 3878ü70. 236. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De interimaire minister van oorlog heeft de onderscheidene militaire cu administratieve autoriteiten bij het leger uitgenoodigd, ieder zooveel hem aangaat, tegen te ruime verstrekkingen van nieuwe kleeding te waken, en door een naauwkeurig toezigt op het verrigten der reparation, als ander zins, zooveel mogelijk tot behartiging van 's lands belangen mede te werken. Bij kon. besluit van 15 Sept. jl. is bepaald dat het militaire onder wijzend personeel bij de tweede afdeeling der krijgsschool zal bestaan uit: a. een majoor of luitenant-kolonel, directeur, b. vaste leeraren en c. tijde lijke leeraren. De vaste leeraren zullen zijn kapiteins van den generalen staf. waarvan het getal naar behoefte door den minister van oorlog wordt bepaald. De tijdelijke leeraren zijn de overige officieren van de verschil lende wapens en dienstvakkendaartoe door den minister van oorlog aan te wijzen. Door den directeur zal ƒ600 en door de vaste en tijdelijke leeraren ieder ƒ400, als jaarlijksche toelage, boven het tractement worden genoten. Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Batavia, is op 4 Oct. te Cadix aangekomen, ten einde de troepen en een gedeelte der lading van het stoomschip Gelderland over te nemen. Ilet Ned. schip Feika, schipper Koops, van Bornholm naar Brussel, is op Norderney gestrand. De schipper en stuurman zijn gered, doch de schippersvrouw en 3 kinderen zijn bij deze ramp omgekomen. Men meldt ons uit Stolwijk: Bij de eerste najaars-veemarkt, dit jaar te Stolwijk gehouden, werden 44 stuks vee aangevoerd. Bij vluggen han del werden flinke prijzen besteed. In het Beijersche, gemeente Stolwijk, is dezer dagen de longziekte uitge broken. Een rund, aan de ziekte lijdende, en drie, als verdacht daaraan te lijden, zijn terstond afgemaakt. Tot opzigter van de begraafplaats alhier is benoemd de heer J. Quint, in dé plaats van den heer J. Teeuw, overleden. In het voorjaar werd te Polsbroek door den kerkeraad der hervormde gemeente besloten tot het plaatsen van een orgel in de kerk. De vervaar diging daarvan is dezer dagen opgedragen aan den heer Iloltgrave te Deven ter, die al zoo menige kerk met zijne kunstwerken heeft opgeluisterd. Te Rotterdam is in den ouderdom van bijna 80 jaren overleden de heer A. Beeloo, ridder der orden van den Nederl. Leeuw en van de Eiken kroon, vroeger lector aan het kon. Instituut voor de Marine te Medemblik, laatst «ud-inspecteur over het lager onderwijs in Noord-Holland. Te Rotterdam is gisteren avond een hevige brand uitgebarsten in de orgelfabriek van den heer van der Tak, aan den Hoogenboezem. Door de doeltreflendc maatregelen der brandweer is men den brand spoedig meester geworden. De fabriek is echter voor een groot deel vernield. Uit Zandvoort meldt men dat de minister van waterstaat op de aan vrage der hh. Eduard J. J. Kuinders, Vermeer C°.te Amsterdam, en dr. C. Smit, te Zandvoort, eene prioriteit van concessie heeft verleend tot 1 Mei 1879, ten einde de verschillende plannen op te maken en in te die nen noodig voor het verkrijgen van concessie voor den aanleg en de ex ploitatie van een locaalspoorweg HaarlemOverveen—Zandvoort. De vier jongelieden uit Aalsmeer, die in Julij ieder tot 45 dagen cel straf, ƒ50 boete en gezamenlijk in de kosten veroordeeld werden, ter zake dat zij een bouwvallig huisje, dat een nieuw aangelegden rijweg in den weg stond, hadden opgeruimd, bekwamen dezer dagen, op verzoek van hun advocaat, gratie van de celstraf. Die opruiming geschiedde bij het rege len der feesten voor het 25-jarig jubilé van den burgemeester. De arrond.-regtbank te Zwolle heeft een persoon tot drie maanden opsluiting veroordeeld, die een landman had weten te bewegen zijn huisje te verkoopen, onder voorwendsel dat hij ƒ100 noodig had om een genees middel uit Londen te halen voor de dochter van zijn slagtoffer, en nog ƒ12 aan reiskosten ontving, ofschoon hij slechts daarvoor een uitstapje naar Amsterdam maakte en een paar dagen later een flesch met bruin gekleurde melk medebragt. Te Enschede heelt gisteren morgen een hevige brand gewoed. Een blok van 9 woningen is nagenoeg vernield. De krijgsraad te 's Hertogenbosch heeft J. N.huzaar bij het 2® reg. huzaren, vervallen verklaard van den militairen stand, en veroordeeld tot een jaar celstraf, wegens diefstal door middel van binnenbraak in een be woond huis, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. 'sKohings commissaris in Zeeland is gemagtigd tot bijeenroeping der staten dier provincie in buitengewone vergadering tegen half October c. k. ter verkiezing van een lid van gedeputeerde staten in de plaats van wijlen mr. G. A. Fokker, enz. Omtrent de spoorwegdieverij te Kruiningen deelt men nog mede, dat de dochter van den stationschef, een meisje van 14 jaar, van tijd tot tijd, buiten weten van haar vader, pakjes in de goederenloods opende en wat van haar gading was aan haar moeder bragt, die dit in ontvangst nam. Moeder en dochter moeten reeds tot bekentenis zijn gekomen. Het gering inkomen van den ambtenaar, men zegt ƒ360, moet tot armoede en deze tot diefstal geleid hebben. De begrooting van uitgaven voor den aanleg van slaats-spoorwegen voor 1879 bedraagt 12,650,000. Zij is ditmaal gesplitst in drie afdeelin- gen1". eersten aanleg2". uitbreiding van in exploitatie overgegeven spoor- weglijnen en 3°. werken en uitgaven door de beslaande exploitatie-contracten met kosten van aanleg gelijk gesteld, liet vermoedelijk batig slot van vorige dienstjaren wordt geraamd op 4,650,000, zoodat de bijdrage uit de middelen van 1879 geraamd wordt op 8,000,000. 's GRAVENHAGE5 October. Door Z. M. is aan A. graaf van Bijlandt, 1IDS. kamerheer, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van kommandeur der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk ge tuigschrift toegekend aanG. A. W. Wolterste AmsterdamJ. H; Tol- huysen, te Amsterdam; J. F. K. Smit, te Amsterdam; J. P. Duysens, te Maastricht; II. Diesveld, te Arnhem; H. Hooge, J. H. Vinckenmöller en G. van den Bergte AmsterdamS. Hosangte 's Hertogenboschen D. de Bie, te Utreeht, wegens het redden van menschenlevens. Tot kantonregter te Beetsterzwaag is benoemd de heer mr. R. baron van Harinxma thoe Slooten, thans kantonregter-plaatsvervanger aldaar; tot notaris te Breda zijn benoemd de hh. E. E. C. Gerrits, thans notaris te Roermond, en C. M. W. Steins Bisschop, cand.-notaris te Roosendaal; aan den heer G. H. V. Bongaerts is vergund zijne notariële standplaats over te brengen van de gemeente Weert naar de gemeente Roermond; en tot no taris te Weert is benoemd de heer P. M. Goijarts, cand.-notaris aldaar; voorts is nog aan den heer J. C. A. van Strijen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Wijk bij Duurstede. De heer jhr. mr. II. B. van Tets, te Zutphen, is benoemd tot schoolop ziener in het vierde schooldistrict der provincie Gelderland. Door Z. M. is mr. H. C. Verniers van der Loeff, lid van den raad van state, benoemd tot lid der afdeeling van dien raad voor de geschil len van bestuur. Aan den gepens. kapitein ter zee J. Vos, lid van het hoog militair geregtshof, is de titulaire rang verleend van schout-bij-nachten de 2e luit. C. J. A. Jolles, van het 2C reg. infanterie, is op non-activiteit gesteld. - De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. De zitting der tweede kamer, welke gisteren, uit hoofde van de on- voltalligheid van het aantal aanwezige leden, niet is doorgegaan, zal nu j aanstaanden Maandag ten een ure worden gehouden. Na afloop der verga dering zal een viertal wetsontwerpen, waaronder dat tot vaststelling der begrooting voor de staatsspoorwegen voor 1879, in de afdeelingen worden onderzocht. j De heer T. de Jager, oud-ambtenaar bij het dep. van financiën, die zich indertijd als een vurig Vaderlander en Oranjevriend deed kennen door de uitgave, in 1863, van zijn //Scheveningsch Oranjeboek", is eergisteren te Scheveningen, in den hoogen ouderdom van ruim 90 jaren, overleden. De I ontslapene had als knaap prins Willem V naar Engeland zien uitwijken, maar mogt ook diens zoon, als den redder van Nederland, in 1813, aan Scheveningen's strand zien terugkeeren. EKCfELAN». LONDEN, 4 October. Het kon. besluit omtrent de organisatie van Cyprus is door het rege ringsblad openbaar gemaakt. Het telt 28 artikelen. Diensvolgens zal er over Cyprus een oppercommissaris en opperbevelhebber zijn, door de koningin te benoemen, en bij wien het opperbestuur rust; voorts een wetgevende raad, behalve den oppercommissaris, bestaande uit niet minder dan vier en niet meer dan acht leden, waarvan de helft openbare ambten op het eiland moeten bekleeden en //officiële" leden zullen heeten en de andere, »niet- officiële" leden, inwoners van het eiland moeten zijn. Allen worden dooi de koningin benoemd voor den tijd van twee jaren en zijn steeds herbe noembaar, doch tevens elk oogenblik afzetbaar. De raad is bevoegd om besluiten te nemen, al wordt door sterfgeval of andere redenen in de ver houding tusschen de officiële en niet-officiële leden tijdelijk verandering ge- bragt. Den opper-commissaris, wiens bevoegdheid uitvoerig omschreven wordt, staat een //raad van uitvoering" ter zijde, bestaande uit zoodanige personen en op zoodanige wijze als in de instruction aan den oppercommis saris zal worden voorgeschreven. In eene bijeenkomst van het bestuur der liberale vereeniging te Bir mingham is eene motie aangenomen, waarin het comité als zijn oordeel uitspreekt dat de handelingen der Indische regeringals eene omkeering van de sedert lang door de uilnemendste Indische staatslieden gevoerde po litiek, overijld, agressief en ontijdig zijn en waarschijnlijk leiden zullen tot een roemloozen oorlog, waardoor de reeds zoo zwaar drukkende lasten in Engeland en Indie nog zullen vermeerderd worden. Uit Bombay wordt gemeld, dat de Afganen thans vriendschappelijker dan ooit jegens de Russen geworden zijn en kolonel Stoltjetoff, het hoofd van het Russische gezantschapniet willen laten vertrekkenvoordat het minder warm geworden is. Hij zal dan over Balkh en Tsjersebz naar Tasj- kend gaan en met hem eene groote Afgaansche karavaan, die met de Rus sische kooplieden handelsbetrekkingen wil aanknoopen. De Engelsche vrijmetselaarsloges hebben een uitnoodiging van de loges in Frankrijk ontvangen voor een groot feest, dat den 23®'®" Oct., op het Trocadero, ter eere van den prins van Wales zal gegeven worden. Het staken van de betalingen door de //City of Glasgow-Bank" heeft groote ontsteltenis veroorzaakt in Glasgow en in geheel Schotland, waai de bank 50 a 60 succursalen lelt. De gezamenlijke verbindtenissen van de bank beloopen een bedrag van 10 millioen Men vertrouwt echter, dat de houders van deposito's hun geld ten volle zullen terugkrijgen. Naar men verzekert werd het faislissemenl daardoor veroorzaakt, dat de bank groote voorschotten gaf op Amerikaansche fondsengroote partijen granen en onroerende goederen, waarvan de waarde in den laatsten tijd aanmer kelijk gedaald was. De bank werd in 1839 met een volgefourneerd kapitaal van 1 millioen opgerigt. Gedurende de crisis van 1857 stond de bank reeds wankelend en moest zij een tijd lang haar betalingen staken. Spoedig herstelde zij zich

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5