HUimNLANDSCIlK BKRIGTKN. Aari den ingang, waar een twintigtal artisten in gala-tenue en met een oranje-kokarde op de horst geschaard stonden, werd het vorstelijk paar door den directeur verwelkomd, en namens het gemeentebestuur door den waarnemenden burgemeester, den heer de Muralt, en zjjne beide ambtge- nooten in liet dagelijksch bestuur, de wethouders Roijaards en Ram. ont vangen. Een dochterje van den régisseur AllhofT' bood de prinses een bouquet aan, dal minzaam werd aangenomen. Terstond daarna begon de voorstelling. Onnoodig is hel bijna Ie vermelden, dat het programma dit maal met bijzondere zorg was zamengesteld vooral wat betrof het eques- li'isch gedeelte. Niet minder zorg werd besteed aan de uitvoering. Aan mile llelène Gierach, mile Martha Schumann en mr. Ernest viel de onder scheiding te beurt dat hun van wege de prinses een bouquet werd vereerd, als hulde aan hun talent. De prins betuigde bij zijn vertrek aan den direc teur zijne hooge tevredenheid over de uilvoering van het schoone pro gramma. Te Borne had eergisteren een treurig geval plaats in de fabriek van de heeren Ledeboer. Twee werklieden, V. H. en M. T.kregen over een stuk gereedschap twist, met hel gevolg dal eerstgenoemde in drift met een hamer, dien hij in de hand had, den laatsten een slag op het hoofd gaf, waardoor deze zwaar getroffen nederviel. De dader werd aangehouden en is naar Almelo overgebragt. De toestand van den verwonde is van dien aard dat er hoop op herstel bestaat. Te Dwingelo is Maandag 11. de bliksem geslagen in de huizing van een landbouwer, waardoor zij oogenblikkelijk in vlam stond. Niets kon gered worden. Een vet varken en een kalf zijn in de vlammen omgeko men liet overige vee was gelukkig in de weide. Te Zierikzee herdacht eergisteren de lieer M. Couvée Jr. den dag. waarop hij. vijfentwintig jaren geleden, als gemeente-bouwmeester aldaar in functie trad. De burgemeester,, de beide wethouders en de leden der commissie van fabricage boden hem onder eene gelukwensching een fraai geschenk aanbeslaande uit een paar met zilver gemonteerde madera-karflenvoor zien van een toepasselijk opschrift. Wok van vele particulieren en vrienden ontving de heer Couvée blijken van sympathie. Rij hel bouwen van de nieuwe kolenmijn te Ham (gemeente Kerkrade) is men op een flinke laag kolen gestuit. Het is een verblijdend feit, dal weldra de derde kolenmijn, in genoemde gemeente, in exploitatie zal komen. Aan het spoorwegstation te Batavia had op 28 Aug. een treffend ongeluk plaats. Een Europeaan, de heer C. B. .1. Lucas, die met dien trein huiswaarts wilde keerenkwam bij het instappen, terwijl de trein zich reeds in beweging had gezet, te vallen en werd onder de wielen verplet terd. Als oorzaak van het ongeluk is hel te laat komen aan hel station aan te merken. De verongelukte is nog, terwijl hij in den trein wilde sprin gen, door den stationchef gewaarschuwd; zclls teruggehouden, en juist, toen laatstbedoelde zich verzekerd hield, dat de heer Lucas op een volgen den trein zou wachten, trachtte deze toch nog in te stappen, terwijl de stationchef een anderen weg uitzag, deed, ten gevolge van den voortgang van den trein, een misgreep, met het ongelukkig gevolg, dat hij uitgleed en in een ondeeldbaar oogenblik onder de wielen van den waggon lag. De overledene laat eene weduwe na met drie kinderen, was sedert een paar jaar eerste boekhouder bjj den ontvanger der in- en uitvoerregten en accijnseu en stond bekend als een ijverig ambtenaar. 's GRAVENHAGE, 4 October. Aan den heer L. E. Krabbendam is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Lith, en de heer A. W. Linssen, thans ontvanger der direclé belastingen te Smilde, is als zoodanig benoemd te Gennep. Door den consul-generaal der Nederlanden Ie Singapore is aan den heer S. J. Maier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als vice-consul der Nederlanden aldaar. H. K. H. de prinses van Saksen-Meinungen is heden ochtend ten 10 ure naar Duitschland teruggekeerd, aan het Rjjnspoorstalion alhier uitgeleid door 11. K. 11. prinses Marianne, op wier buitenverblijf lid. kleindochter eenige weken haar gast was. De zitting van de tweede kather van heden werd door den voorzitter geopend een half uur na het tijdstip bepaald voor den aanvang der zitting Hij liet den commies-griffier voorlezing doen van de namen der afwezige leden. Hij deelde voorts mede, dat ingekomen was een wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staalsbegrooting voor 1877 en verdaagde, vermits er geen genoegzaam aantal leden tegenwoordig was, de zitting tot nadere hijceuroepingonder bepaling dat de namen der afwezige leden zullen worden openbaar gemaakt in het verslag der handelingen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat bij hem, onder het postmerk Zuidbroek, is ingekomen de quitantie eener den l"" October door een onbekende in 's rijks kas gedane storting van ƒ5.84, tot voldoe ning van in 1854 ontdoken invoerregtmet rente op rente. Met leedwezen verneemt men dat in den afgeloopen nacht de heer dr. Hoogkamer, geneesheer-directeur van het gemeente-gasthuis, plotseling is overleden. ENG ELAN». LONDEN, 3 October. Van lord Lawrence, gewezen onderkoning van Britsch-Indië. is in de Times een brief opaenomen omtrent de zaak van Afganislan, waarin hij betoogt dat Shcre Ali's gedrag, hoe kwetsend ook, Engeland niet mag doen besluiten hem den oorlog te verklaren. Wapengeweld tegen Afganislan zou geheel verkeerd zijn: het zou Engeland een troef in de handen des vijands doen spelen, door de Afganon te dwingen tol vcrceniging met Rus land. Met het oog op de gesteldheid des lands en den te verwachten te genweer. zou een oorlog als de beraamde ontzaggelijk veel geld kosten, liet is onmogelijk het einde van zulk een oorlog te voorzien en de lange duur er van zou de geldmiddelen van Indië geheel ten gronde riglen. fl(j meent dal de Afganen zedelijk het regt hebben om eene vreemde missie, die zij niet ontvangen willen, terug te wijzen. De slotsom van z(jn betoog is, dat de eerste fout door Engeland begaan werd, en dat er daarom voor Engeland geen oneer in schuilen kan, met den Emir zich te verzoenen; terwijl aan den anderen kant het doorzetten eener strenge politiek tegenover Afganislan Engeland zou kunnen wikkelen in ernstige moeijelijkheden. De admiraliteit heeft de nieuwe schroefboot Stuart, die in Schotland voor de Indisch-Europesche telegraaf-maatschappij gebouwd werd, voor het rijk gekocht. De boot zal als troepen- en proviandschip worden uitgerust. fJit Malta wordt gemeld dat de Queen Margaret met een deel van de Bengaalsehe cavalerie naar Bombay onder stoom is gegaan. 0e Scotland zal het overig deel van de Bengaalsehe cavalerie naar Indië terugvoeren. -- Omtrent het staken van de betalingen door de Schotsche »€ity of Glasgow-Bank" wordt gemeld, dat door de gezamenlijk# Schotsche banken een circulaire is verspreid, waarin ter kennis van het publiek wordt ge- bragtdat gezegde bank hare bureaux heeft gesloten en ophouden zal bank- hilletten uit te geven. Ten gerieve van het publiek zullen de overige ban ken de dienst van de gefailleerde tijdelijk overnemen. De Bombay-Gaz. van 2 Augustus verhaalt, dat het eiland Socotora formeel door de Engelschen in naam der koningin in bezit genomen en verklaard- is deel te maken van het Britsche rijk. Twee jaren geleden, toen het gerucht liep, dat de Italianen plan hadden er de hand op te leg gen, was het reeds onder Britsche bescherming gekomen. Socotora ligt in den fndischen Oceaan, omstreeks 140 mijlen noordoost van Kaap Guardafui en 500 mijlen oost van Aden. Het is 70 mijlen lang, gemiddeld 15 breed en ligt voor alle winden open. De voornaamste plaats heet Tamarida of Hadeehah. Het eiland wordt beschreven als zeer vruchtbaar en bij uitne mendheid voor de koffijcultnur geschikt. Uit New-York meldt men dat door een ftaliaansch barkschip, te Dela ware Breakwater aangekomen, zijn gered 153 personen, uitmakende de equipage van hel Spaansche oorlogschip Pizzaro, hetwelk den ll'1" Sep tember gezonken is. De Pizzaro was drie jaren in West-fndië geweest en naar Spanje bestemd; den 5den Sept. verliet hel St. George (Bermuda), koer sende naar Fayal, toen het den 9"° Sept. door een orkaan heloopen werd, waardoor het zwaar lek werd, en om het schip te listen werden al de kanonnen over boord geworpen, doch niettegenstaande de uiterste inspan ning der equipage, wies het water voortdurend in hel ruim, en toen het barkschip in hel gezigt kwamwaren allen aan boord geheel uitgeput. De Pizzaro was een schip van 1100 registertou en voerde 12 stukken geschut. Aan een te Hongkong verschijnend blad wordt uit Bangkok in Siam geschreven, dal den 85t<° September II. een r. k. Oostenrijker aldaar open lijk tot het Boeddhisme is overgegaan. De man is geen weetniet of geluk zoeker, maar integendeel een uitmuntend geleerde, die allerlei vakken van wetenschap en kunst met goed gevolg beoefend heeft; een treffelijk teeke naar en taalkundige, met zulk een geheugen en aanleg, dat hij in weinige maanden het Siameesch meester was, ofschoon dit voor nog mocijelijker doorgaat dan zelfs hel Chiuecsch. Zijn doel met den overgang, gelijk hjj dit zelf aan zijne vrienden verzekerde, is de kennis der Palitaal, welke slechts van de hoogerc priesters te lecren schijnt te zijn. Dal zjjn oogmerk inderdaad iets van dien aard was, werd dan ook door de priesters ver moed en het had heel wat in eer hij den koning bewoog om hem zijn noviciaat te laten doorbrengen in zijn eigen tot het paleis behoorenden prachtigen tempel. Eindelijk echter heeft de inwijding, met ongemeene pleg lig beid, plaats gehad. De opLogt was schitterend en geheel Siam liep te hoop om de staatsie te zien; de buitenlanders echter hielden zich vol ergernis op den achtergrond. Vier jaren lang zal nu de nieuw bekeerde in afzondering van de w ereld moeten doorbrengen. FRANKRIJK. Het vredes-congres te Parijs heeft Dingsdag II. zijne laatste zitting gehouden en daarin eenige motien aangenomen, waaronder eene, verkla rende, dat vrije handel, vrijheid der zeeën en uitbreiding der middelen van gemeenschap het doel der handelspolitiek behoorde te zijn Voorts is be sloten, dat hel bestuur een centraal comité benoemen zou met het oog op de voorgestelde federatie der vredebonden. Aan enkele ongerijmde voor stellen b. v. om de oorlogsverklaring aan eene volksstemming Ie onder werpen en de tegenstemmers van de kosten vrij te stellen, werd geen gehoor verleend. De discussiën waren soms niet vredelievend. De heer Bratiano kwam in heftige taal op legen hetgeen de voorzitter gezegd had omtrent de vervolging der Israëliten in Rumenië. Niemand werd. volgens hemaldaar vervolgd wegens de godsdiensthetgéert aldaar had plaats ge had was alleen hel gevolg geweest van politieke hartslogl. Zekere Dupré, die tegen het Vaticaan en de daardoor volgens hem verwekte godsdienst oorlogen te velde (rok, door den voorzitter in de rede gevallen, riep uit: «Gij zijt allen bedriegers!" en verliet razende en tierende de zaal. De tentoonstelling van tuiiibouwvoortbrcngscleu heeft op het Champ de Mars een aanvang genomen. De Ncderlandsche vruchten zijn in zeer goeden toestand overgekomen, en zijn vier aan vier gerangschikt op twee lange tafels langs de buitenzijde van het gebouw. De geheele verzameling is zeer liet gerangschikt onder liet persoonlijk toezigl van den heer Viruly Verbrugge, voorzitter van de maatschappij van tuinbouw, en den heer Gale- slootlid der hoofdcommissie. Voorts zijn er prachtige druiven uit het YVestland in mandjes, die door hun uiterlijk het winnen van al de andere druiven van elders ingezonden. Tot dusver is aan entrcegiiden voor de tentoonstelling ontvangen eene som van 9,705,969 fr.terwijl tot op denzelfden dag in 1807, ofschoon de

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2