LEIDSCHE COURANT, PATENTBLADE N. IS 78. T. 235. ZATURDAG 5 OCTOBER. [)e (ore,ant verschijnt dagelijks, Zou- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. f 3.50 vu t het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2,50 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvcrtenliCii is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEiV. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van D. F. Mayer, sigarenfabrikant alhier, waarbij hij verzoekt om zijn pand in de Haarlemmerstraat N°. 293 in te richten lot drogerij van sigaren; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) Geven bij deze kennis aan hel publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 21strn October aanst., 's voormiddags te elf uren, op bet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, 4 October 1878. V. d. BRANÜELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De WETHOUDER. Voorzitter van bet College van Zetters, doet le weten dat de ingevulde patentbladen over hei dienstjaar 1878/9, voor de wijken VII, VIII en IX, alsmede de restanten van de verschillende wijken, voor komende onder de artikelen 3109 tot en met 3130, bij het College van Zet ters, in een der vertrekken van liet raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, uitgezonderd den Zon dag, des namiddags van één lot drie uren, en wel van 3 tol en met 9 October c. k.; tirwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der direde belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd, Leiden, 2 October 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZW1JN. BINNENL.wNDSCUE berigten. LEIDEN, 4 October. Door de staats-commissic is heden het getuigschrift van het eerste ge deelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer L. Steinmeier, candi- daat-arts. De heer J. J. Werner, privaat-doccut en leeraar aan het genootschap Mathesis Sciculiarum Geuitrix alhier, is benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan de hoogere burgerschool te Goes. Door de kamer van koophandel en fabrieken is het volgende adres aan den gemeenieraad gezonden: Naar aanleiding van het den 22 leD Jtilij 1878 door burgemeester en wet houders bij den gemeenteraad ingediend Ontwerp-besluii tot helling van eene belasting onder den naam van bruggeld in de gemeente Leiden, heeft de kamer van koophandel en fabrieken alhier de eer, zich tol uwe verga dering ie wenden met de volgende opmerkingen omlrent 1°. hel bedrag van bet bruggeld. De voorgestelde verliooging tot twee cn een half maat het vroegere bedrag schijnt ons drukkend voor de scheep vaart in cn door deze gemeente, en ook voor den handel, voor zoover de «chippers liet hoogere bruggeld door hoogere vrachtprijzen zullen trachten te dekken. Waren nu de meerdere uitgaven in het belang der scheepvaart zelve onvermijdelijk, niemand zou zich te beklagen hebben, en men han delde naar den geest van de gemeentewet, met de kosten voor een deel door haar te doen dragen. Maar het valt te betwijfelen of de dienst, dien men aan de scheepvaart Lewijst door het somtijds spoediger openen der bruggenopweegt tegen de hoogere lastendie men haar oplegt. De andere voordeelen namelijkdie de Memorie van Toelichting opnoemt, het bewaren der goede orde en het voorkomen van ongelukken bij openen en sluiten der bruggen zijn niet in het belang der scheepvaartmaar van dc orde en veiligheid, en beliooren lot het terrein der algemeene politie. Kosten, slechts zeer indirect door de scheepvaart veroorzaakt, ook op haar te verhalen, schijnt niet door art. 254 der gemeentewet bedoeld. En terwijl meerderen onzer medeleden het liefst de bruggelden geheel afgeschaft zouden zien, is het ons eenparig Dit cijfer is ontleend aan de Memorie van Toelichting, waar de opbrengst van de Schrijversbnrgde twee Havenbruggcn en de Scheiuwbrug, thans f 1500 bedragende, op ƒ4000 wordt geniaind. gevoelen, dat zulk eene belangrijke verhooging als nu wordt voorgesteld, bepaald moet worden ontraden. 2°. de classificatie der schepen. Liever zagen wij, op de wijze zooals zulks elders geschiedt, een uniform tarief. De dienst, door het openen der brug bewezen, is dezelfde, onverschillig of er een groot of een klein schip doorgaat. Daarenboven kan een uniform tarief uil den aard der zaak slechts een laag tarief zijn; en worden vele moeilijkheden in de controle, die. bjj zoo vele klassen tusschen 10 en 50 ton, ongetwijfeld zullen ontstaan, vermeden. 3». de tjjd voor het openen der bruggen. Uit de steeds veranderde uren, in art. 5 genoemd, vreezen wrj, dat veel vergissingen en ongenoegen zullen voortkomen, waarom ons eene eenvoudige regeling, zooals de tegenwoor dige. waar de gewone en buitengewone lijden van zonsop- en ondergang afhangen, beter toeschijnt. 4". de Zondagdienst. Er is, dunkt ons, geen grond, om de vaart door de stad kostbaarder te maken door het heffen van een hooger bruggeld op sommige uren der Zon- en feestdagen. Heden morgen ten half tien ure zijn van een tweejarig knaapje, dat hij afwezigheid der ouders aan dc zorg van een rierjarig meisje was toe vertrouwd, op een stoof van vuur voorzien was gaan zitten, de kleederen in brand geraakt. Door de hulp van een voorbijganger werd de voortgang van het vuur gelukkig gestuit. Wegens de bekomen brandwonden is het kind onder geneeskundige behandeling. -- Door de examen-commissie voor het lager onderwijs in Zuidholland werden geëxamineerd: voor dé Fransche taal 9 candidaten; 6 werden afge wezen en 3 toegelaten, de hh. D. Bezemer uit Schiedam, J. Borst en J. Mackenzie uit Rotterdam; voor het teekenen 4 candidaten; 2 werden afge wezen en 2 toegelaten, de hh. G. M. Koentz en H. C. van Thol uil'sHage; voor de gymnastiek 7 candidaten; 3 werden afgewezen en 4 toegelaten, de hh. G. J. van Deudekom uit Delft, W. van Poeieren uit Delft, W. Visser uit Dordrecht cn A. de Zwart uit Voorburg; voor de Engelsche taal 5 can didaten; 4 werden afgewezen en 1 toegelaten, de heer J. Buys uit Rotterdam. Tot officieren-instructeurs in de rijkunst aan de 2Jc afdeeling der krijgsschool voor officieren zijn bestemd de ritmeester J. P. Wijnstroom en de lstc luit. E. F. C. H. J. baron van Tttyll van Serooskerkeubeiden va$ het 3de reg huzaren. Woensdag namiddag wilde zekere P. La S.uit Huissen, den spoor weg nabij Halfweg Amsterdam oversteken. Juist kwam van Haarlem en uit Amsterdam een trein aanrijden. De man, voor den eenen trein uilwjj- kende, werd door de locomotief van den anderen gevat en vpeeselijjt ver minkt op een afstand weggeworpen; kort daarop gaf hij den geest. fljj laat eene zwangere vrouw en 5 kinderen na. Het U. I). geeft een uitvoerig verslag van de schitterende voorstelling, die dezer dagen in het cirque Corty te Utrecht werd gegeven en door de tegenwoordigheid van HII. KK HH. prins en prinses Hendrik werd vereerd. De directeur had moeite noch kosten ontzien, om zijne gasten te ontvangen op eene wijze, als voor hun hoogen rang paste. De ingang van het cirqne was met tapijten belegd en smaakvol met levend groen en bloemen versierd. Een ruime loge, keurig net met rood fluweel gedrapeerdwaarop aan weers kanten de Nederlandsche en Pruissische wapens, en met een kostbaar tapijt belegd, was voor de vorstelijke personen en hun gevolg ingerigt. Het vooruitzigtdat het jonge vorstelijke echtpaar de voorstelling zou bij wonen, had natuurlijk velen aangespoord om aan het cirqne een bezoek le brengen. Den dag te voren reeds waren bijna alle plaatsen verkocht en ofschoon de directie alle moeite deed om een zoo groot mogelijk aantal bezoekers eene plaats te verschaffen, en daartoe zelfs vóór den eersten rang een rij stoelen had gezetzij kon aan alle aanvragen niet voldoen. Ruim 3500 menschen waren in het cirque aanwezig, en toch werden nog eenige honderden teleurgesteld. De verleiding was zeker grootom van dien buitengewoncn aandrang partij te trekken tot stijiing der kas. Lof komt echter aan de directie toe, omdat zij aan die verzoeking weerstand heeft geboden; zij heeft de entreeprijzen niet verhoogd en ook in de verhouding van het aantal plaatsen der verschillende rangen geen verandering gebragt. Buiten hel plaatsburcau werd intusschcn een drukke handel gedreven in kaartjes; er werd lot 6 besteed voor een plaatsbewijs van den eersten rang. Om zeven uur werd hel sein tot het Wilhelmus blazen gegeven.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1