BUIT liN LAN USUI 1li BlilUOTIi.N, vulling op die punten, waar de nieuwe wet op hel lager onderwijs naar de wel van 2 Mei 1866 verwijst. Eene herziening van laatstgenoemde wet wordt door dit ontwerp niet beoogd. Hoofdzakelijk strekt het om uitvoe ring te geven aan het voornemen lot splitsing der afzonderlijke acten voor hel onderwijs in de levende talen. Daardoor zullen thans twee afzonderlijke acten worden verkrijgbaar gesteld, een acte A ten gevolge van een examen in de taal, omvattende kennis der taal, uitspraak en spraakleer; en een acte B ten gevolge van een examen in de taal en hare letterkunde. Het examen B behoudt den omvang dien hel thans heeft en geeft den bezitter dezelfde bevoegdheid als de acte nu ingevolge art. 77 der wet op het m. o. verleent. Het examen A zal minder omvatten. Het geeft alleen bevoegd heid tot het geven van onderwijs aan die inrigtingen, waaraan het aanleeren der taal op den voorgrond staat en hel onderwijs in de letterkunde o( in het geheel niet op zijne plaats is o( slechts eene zeer ondergeschikte plaats bekleedt, dus aan alle scholen van lager en middelbaar onderwijs, met uit zondering der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus, liet bijkomend examen in de theorie van onderwjjs en opvoeding zal niet gevraagd worden van den bezitter van den onderwijzersrang. 's GRAVENIIAGE2 October. In de zitting van de tweede kamer van heden is benoemd tot tweeden commies-griffier, welke betrekking is opengevallen door het eervol ontslag van mr. A. D. van Asscndelft de Coningh, de heer mr. G. II. Betz, te 'sGravcnhage, bij herstemming met jhr. mr. R. A. Klerek. Het opmaken eencr nominatie ter vervulling der vacature in den hoogen raad is, na aanneming eener motie van orde van den heer van de Werk, uitgesteld lol na de behandeling der staatsbegrooling voor het volgend jaar, ten einde bij de beraadslaging van de begrooting van justitie met het oog op den wensch tot bezuiniging te bespreken, waarom het aantal leden van den hoogen raad en van de hoven op het maximum is gebragt, terwjjl de wet eene speling toelaat. Vrijdag zal de kamer zitting houden ter behandeling van eenige weinig omvangrijke wcls-ontwerpen. De kamer heeft tot torhting besloten van het nieuwbenoemd lid in het hoofdkiesdistrict Dokkum, jhr mr. van Swiuderen. Men meldt uit Arolsen aan het Dbl.Zondag, na afloop van het gala diner, was er receptie ten hove, waarbij door de liofdignitarissen aan de hooge verloofden de geluk wensch en werden aangeboden. Dc bevolking gaf haar vreugde over de gebeurtenis te kennen door verlichting en serenades, Z. M. de koning en de aanstaande jeugdige koningin werden door dc menigte met geesldrill begroet en toegejuicht. Prinses Emma onderscheidde zich ook bij deze gelegenheid door innemendheid en beminnelijkheidwaardigheid en welwillendheid. Maandag-avond kwamen de kinderen der scholen, welke onder leiding en bescherming staan van de verloofde vorstin en van haar znsters, de aanstaande koningin gelukwenschen en boden haar de prach tigste bloemruikers aan. De grootmeester van het huis des konings, mr. R. .1. graaf Schimmelpen- ninck van Nijenhuis is naar Baden vertrokken, belast met een zending bij keizer Wilhelm. C. H. F. graaf DumonceauZr Ms adjudant en particulier secretaris, is naar Eisenach vertrokken, ten einde de verloving aan de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach bekend te maken. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd heden o. a. behandeld het beroep van R. de Wilde Rzn.te Leiden, van een besluit van bnrg. en wetb., waarbij hem vergunning is geweigerd voor de oprigting eener klopperij van kleeden en tapijten. Rapporteur was de staats raad van Vladeracken. De firmant lichtte zelf hel beroep toe, dat bestre- deu werd door de heeren llessels en d'. Kortmann. BELGIE Het rijtuig en de paarden, die door een commissionair op de renbaan te Brussel zijn gestolen, zijn teruggevonden in het gehucht Tombèche, onder Overysschc, alwaar de dief ze op den openbaren weg had laten staan. Een vreesselijk ongeluk had dezer dagen plaats te Clermont-lez-Wal- court. Twee kinderen speelden in een huis, onder de oogen hunner moe der, toen een hunner een geweer deed vallen, dat aan den muur hing. Hel schot ging af en de ongelukkige vrouw werd door de lading in den rug getroffen. Zij is te midden der verschrikkelijkste pijnen overleden. ENGELA31D. LONDEN, 1 October. Ofschoon er in Indiü vele oorlogstocbereidsen gemaakt worden, gelooft men niet dal de togt naar Afganistan vóór den winter zal ondernomen wordenofschoon deskundigen van oordeel zijn dal de veldtogt thans nog wel mogelijk is. De regering wil de meest mogelijke voorzorgen nemen ten eipde den togt wel te doen slagen; want eene nederlaag ir. Afganistan zon voor de Britsche heerschappij in llindostan noodlottig kunnen worden. Mid delerwijl wil men trachten door geld of beloften zich de vriendschap, of voor hel minst de onzijdigheid te verzekeren van de grensslammen, wier al dan niet vijandige houding van het grootste gewigt zou zijn. Deze berg bewoners kunnen zonder moeite een 100.000 gewapende mannen in het veld brengen. Het zijn zulke lastige buren, dat er zelfs in vredestijd een schakel van 20 forten en 90 posten, bezet door 35000 soldaten, noodig is om noordelijk IndiC tegen hunne strooptogten te beveiligen. -- Nabij South Norwalk, in Connecticut, is Zaturdag 11. in de stoomboot j4delphi de ketel gesprongenten gevolge waarvan 10 personen om het leven gekomen en 20 gewond zijn. In een schrijven aan de Times wordt een treurig tafereel opgehangen van den toestand in Marokko. De oogst was volkomen mislukt, zoodat de pachters en boeren van het binnenland, buiten staal hunne belastingen enz. te kwijten, hun vee en bezittingen zagen in beslag nemen. Ilun schoot niets over dan naar de zeeplaatsen te gaan en velen bezweken onderweg. Te Mogadore alleen, eene havenplaats van 18000 inwoners, waren 2000 dezer vlugtelingen aangekomen, ofschoon de bewoners zeiven aan alles ge brek leden. Men ziet daar levende geraamten van mannenvrouwen en kinderen op vunze hoopen afval wroeten naar afschuwelijk voedsel. Aan de waterpoort en in de straten, waarlangs het graan vervoerd wordt, ziet men hen in den modder en het stof zoeken naar enkele korrels rijst of gerst. Wanneer het eb is, zoeken halfnaakte vrouwen op de rotsen hun kerend naar mossels en andere schelpdieren. Bedelaars verdringen elkander, lijken liggen hier en ginds onbegraven; de pokken rigten allerwegc ver woestingen aan, zonder dat iemand naar de lijders omziet of de besmetting tracht te keeren. Zieken, gezonden en dooden liggen in vuile holen ondereen. FRANHRIJH. Dc tol bisschop van Marseille benoemde mg'. Robert zou zijne intrede op plegtige wijze aldaar doen. Behalve de hem bij de wet toegekende eer bewijzen, had de bisschop het verlangen-te kennen gegeven, dat de gees telijkheid in optogt hem van het spoorwegstation afhaalde en naar het bisschoppelijk palcis geleide. Met het oog op dc ongeregeldheden, die voor eenigeu tijd bij het standbeeld van den bisschop dc Belzunce hadden plaats gehad, en de spanning, die naar aanleiding hiervan is blijven bestaan, heeft de regering gemeend, dat zij dergelijke manifestatie niet kon gedoogen. De minister heeft derhalve den prefect aangeschreven, dat bij de komst van den bisschop in de stad de wet uitgevoerd moet worden, maar ook niets anders dan de wet. Van een optogt of kerkgezang op straal kon dus geen sprake zijn. De bisschop werd hiervan onderrigl, en tevens werd hij ver zocht de noodige maatregelen te nemen, opdat zijne geestelijkheid zich niet te buiten ging. Onder die omstandigheden heeft de prelaat besloten van alle officieel eerbewijs af te zien en vóór den bepaalden tijd Ie Marseille te komen, waar hij zich in een rijtuig, vergezeld van slechts twee priesters, naar het bisschoppelijk paleis heeft laten brengen. Het piano-magazyn van de firma Germain te Parijs is door brand ver nield. De schade rekent men op 100,000 fr. In de rue Charlemagne sprong dezer dagen een grijsaard uit de derde verdieping van een der huizen. Niet alleen bekocht hij dit met den dood, maar hij kwam neder op de schouders van een jong meisje, dat daardoor doodelijk werd verwond. ITALIË. De Fan/ulla deelt een berigt mede van iemand, die in den nacht van 23 op 24 September met prof. Semmola, onderdirecteur van het observato rium van den Vesuvius, op dien vulkaan is geweest. //Heden nacht," zoo schrijft hij, //zijn wij, prof. Semmola en ik, naar den kegel van den vul kaan geweest, die sinds twee a drie dagen een dof en huiveringwekkend geluid deed hoonn. Onder geleide van eenige gidsen verlieten wij ten 4 me hel observatorium. De lucht was betrokken en de wind dreef de uit den vulkaan slroomende dampen langs die zijde van den berg naar beneden. Na een vermoeijeuden togt van twee uren bereikten wij den wand van den kegel. Daar kwam het er op aan, te klaauteren. met den voet naar een rotsblok te zoeken, met de handen een ander stuk aan te grijpen en zich zoo op te wringen, nu eens verder op handen en voeten kruipende, dan weder door de spleten van oude klompen lava hcenschuivendc, altoos onder het inademen van een met zwavelig zuur doortrokken lucht. Zoo kwamen wij, moede, afgemat, half verslikt, eindelijk bij de eerste dampende spleten aan. Wij onderzochten daar welke gassen er uil stroomden en observeer den hier en eenige honderden meters zuidwaarts de temperatuur van den bodem, op, alsook eenige centimeters onder, de oppervlakte. Eindelijk wa ren wij bij den top van den kegel en stonden we voor den gedachten kra ter. De wijde krater van 1872 is thans eene vuurzee. Aan zijne regter- zjjde ziet men den nieuwen kegel. Uit de beide openingen van diens kruin stroomen dampen, of beter gezegd, met een schrikbarend geweld en oör- verdoovend geraas worden zij er uit opgeperst; nu eens in bolvorm zamen- getrokken. dan weder als zuilen oprijzende, breken, draaijenwentelen zij, krimpen ineen, rekken zich als spookachtige slangengevaarlen uit, om ein delijk uiteen te drijven, of tusschen rotsblokken en holen verloren te gaan. Te midden dezer dampen flikkeren als vurige longen de lichtende streepen gloeijende lava, vliegen omhoog en spatten uit in duizende stukken, die vlammende naar de diepte terugstorten. In de groote wandschcuren en langs den voet van den kegel stroomt de vuurregen bijeen, vloeit aanvanke lijk als langzaam voortgestuwd heen, versnelt zijn loop, rolt over en langs de randen en door de gleuven der vroegere lavahoopenom eindelijk in dui zenden beekjes de vuurzee te bereiken. Aan de linkerzijde van den thans werkenden kegel begint zich een nieuwe opening en een nieuw centrum van uitbarsting te vertooncn, Het een met het ander vonnl een majestueus en geducht schouwspel." Naar men uit Napels meldt heeft men, ten einde het beklimmen van den Vesuvius gemakkelijk te maken, het plan ontworpen lot het aanleggen van een spoorweg, in den trant van die der Righi. De lijn zou 840 meter zijn en het station aan den top zou 400 tneler boven den voet des vulkaans staan. D V ITSC 11 LA A U. De commissie voor de socialistenwet heeft een aanvang gemaakt met de tweede lezing van dat wets-ontwerp. In naam der verhonden regeringen verklaarde de minister Eulenburg. dat haar het ontwerp, zooals het in eerste lezing gewijzigd werd, in het algemeen aannemelijk toescheen. Zij wenschten echter in 1 in plaats van het woord //omverwerping" de oor spronkelijke uitdrukking //ondermijning" te behouden en eene door de com missie in deze gebragte toevoeging weder geschrapt te zien. De door de commissie voorgestelde hoogste instantie werd door de regeringen in be ginsel aangenomen; de vijf regierlrjkc leden zouden echter door den bonds-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2