BU1TKNLANDSCI1K BK RIG TKM 's GRAVF.N1IAGE, 1 Oclober. Door Z. M. is benoemd lol ridder der orde van den Nederlandscben Leeuwde beer A. G. Oltmans, referendaris bij het kabinet des konings. De heer Oltmans mogt beden den dag berdenken, waarop bij vóór 40 jaren bij het kabinet des konings in 's rijks dienst trad. Na zijn loopbaan als zoodanig van de onderste sport der ambtenaars-hierarchie te zijn ean- gevangen, klom hij successivelijk op in rang, tot bij in 1869 werd be noemd lot referendaris, welke betrekking bij thans nog met ijver vervuil. Door Z. M. is aan den heer mr. O. F. Wiercx van Rhijn, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Heerenveen; voorts zijn benoemd: tol substituut-griffier bij de arrond.- regtbank te Maastricht de heer mr. P. F. Besier, advocaat te lïtrechtr tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Uecrenvecn de heer mr. A. J. J. baron van Styrum, advocaat te Haarlem De minister van waterstaat enz. zal morgen geen gehoor verleenen. De ministerraad is gisteren, na de ontvangst van het officieel berigt van 's konings verloving, in buitengewone vergadering bijeengekomen. De nieuwe plannen en teekeningen voor een zeehaven te Scheveningen zijn heden in de zitting van den gemeenteraad overgelegd, tegelijk met het verzoek van den heer P. Crans, om een subsidie van 2 millioen gulden als bijdrage in de aanlegkoslen. Op de algemeene begraafplaats werd heden het stoffelijk overschot van den generaal-majoor der cavallerie en adjudant des konings baron Gansneb genaamd Tengnagel ter aarde besteld. Z. M. deed zich vertegen woordigen door 1M. adjudant luit.-kol. baron Taets van Amerongen. Aan de groeve werden door den heer C. de GrooL de edele eigenschappen, die den ontslapene als mensch sierden, op treflende wijze gemaald, welke schels de overtuiging bevestigde, dat met den heer Tengnagel een braaf man ten grave daalde. FNfiKliA X LoNDEN, 30 September. De lerschc opposiliepers schijnt zich zeer te verheugen in een strijd van Engeland legen Afganistan. The Nation begint een artikel onder het opschrift: /'De brave Emir", met de woorden: "Een lang leven, gezondheid, succes, voorspoed en gelukzaligheid voor Shere-Ali, Emir van Afganistan. Mogen zijn raadsbesluiten wijs, zijn plannen volkomen, zijn arm maglig en zijn zwaard scherp zijn, om zich te verzetten tegen een wederregte- lijken aanval." Uit New-Orleans wordt gemeld: De gele koorts bli ft in de districten van het platteland woeden. Zij vermindert echter in de stedenbehalve te Vicksburg, waar eene kleine toeneming wordt waargenomen, ten-gevolge van den terugkeer der vlugtelingen. De regering heeft eene commissie be noemd, belast met het opsporen van de oorzaken der epidemie. De Japan Daily Ueralcl meldt dat dezer dagen de brik Rurik in zee zou gaan met 69 Japansche werklieden aan boord, die voor den tijd van vijf jaren een contract hadden gesloten tot hel verrigten van werkzaamhe den in Peru. Juist op het oogenblik dat die personen zich aan boord wilden begeven, werden namens de Japansche autoriteit hunne paspoorten ingetrokken. De Japansche autoriteit verklaarde dat het schip volkomen vrij was te vertrekken, maar dat het Japansch bewind zijn eigen onder danen zou beletten naar Peru te verhuizen. Ten laatste is het schip dan ook zonder hen vertrokken. De bevrachters hebben daarop bij het Japansch bewind een eisch van schadevergoeding ingediend, op grond van het trac- taat met Peril en van het feit dat de paspoorten in wettigen vorm waren verstrekt. De openbare autoriteit, ofschoon dit laatste erkennende, schijnt na de afgifte te hebben bemerkt dat de onderneming eigenlijk niets anders ten doel had dan, na de mislukte pogingen om koelies uit China te ver krijgen, eene landverhuizing van koelies uit Japan naar Peru op louw te zetten. Zij eischte daarom van de bevrachters eenige waarborgen, die zij moeijelijk konden geven. FRASKRIJK. liet nijverheidspaleis in de Champs Elysées wordt in gereedheid gebragt voor de plegtigheid der prijsuitdeeling aan de bekroonden ter wereldten toonstelling op 21 October aanst. Er moeten zitplaatsen worden aange- bragt voor 21000 genoodigdeneen orchest voor 1600 executanteneene tribune voor den president der republiek en de vreemde vorsten, en de noodige toegangen, om het komen en gaan van allen op behoorlijke wijze te verzckeien. In een schrijven uit Parijs (door de H. C. medegedeeld) leest men: De Parijsche wereldtentoonstelling van 1878 heeft tot op dit oogenblik onwaar deerbare vruchten gedragen voor een groot aantal neringdoenden, die niet regtstrceks bij haar betrokken waren. De spoorweg-maatschappijen hebben ontzaggelijke hoeveelheden reizigers vervoerd. Rijtuigverhuurders maakten uitmuntende zaken. Ilótel- en open-tafelhouders verdienden veel geld. On dernemers van openbare vermakelijkheden dekten rijkelijk hunne onkosten. De directeuren van concerten en schouwburgen wisten bijna niet wat aan te vangen met de dagelijks aangroeijende massa van plaatsen besprekende nieuwsgierigen. Maar de eigenlijk gezegde nijverheid profileerde vooralsnog maar weinig daarbij; de Fransche in bet algemeen als de Parijscbe in het bijzonder, liet leven is in den afgeloopen zomer te Parijs zoo buitensporig I duur geweest, dat de bezoekers uit de departementen en uit het buitenland geen geld overhielden om inkoopen te doen. Zelfs snuisterijen, bestemd om als verrassing voor de tehuisgeblevenen te dienen, werden niet aangekocht. Al de spaarpenningen werden verslonden door huisvesting, maaltijden, rij- tuigen en theaters. De Fransche exposanten klagen dan ook over het uit blijven van bestellingen, en beweren, op ver na de buitengewone uitgaven niet goedgemaakt te hebben, die zij Ier wille der tentoonstelling zich ge troostten. De tentoonstelling heeft niets anders gedaan dan huil geld kos ten. en velen hunner hebben, in plaats van er boven op, zich zeiven in den grond gewerkt. Welke overdrijving er in deze klagten is, dit valt moeijelijk te bepalen. Geheel en al onverdiend is de teleurstelling niet. Bij gelegenheid van het congres tot verbetering van hel lol der blinden is de grondslag gelegd van eene groote internationale vereeniging tot bevor dering van het welzijn der blinden, onder den naam van: "Vereeniging Valentyn Haiiy", onder bescherming van den minister van binnenlandsche zakende Marcère. In het belang der veiligheid van de reizigers heeft de lieer llenry Giffard herhaaldelijk gedeelten van den kabel, waarmede de "ballon captif' te Parijs wordt vastgehouden, beproefd met een daartoe opzettelijk door hem vervaardigd toestel. Hierdoor is hem gebleken, dat de kracht van den kabel langzamerhand verminderde, waarop-flippen- nieuwe heeft laten ver vaardigen, die 200 kilogrammen zwaarder is en Dingsdag 11.na afloop der opstijgingen, aan den ballon werd bevestigd. Woensdag morgen namen de luchtreizen weder een aanvang met 40 reizigers, die zonder eenige voor afgaande proefneming zich aan den nieuwen kabel toevertrouwden. De reis werd gelukkig volbragt, en den volgenden dag stegen o. a. de heer Jules Verne en de graaf van Parijs met den ballon op. Naar men thans uil Marseille meldt zou de nieuwe bisschop van elke plegtigheid bij het aanvaarden van zijn ambt hebben afgezien. Hij zou slechts de officiële bezoeken afwachten. Uit Tanger wordt gemeld, dat de cholera zich vertoond heeft te Casa blanca en er dagelijks eenige slagtoffers maakt. Te Fez is de epidemie een weinig toegenomen, doch te Mequinez sterk verminderd. Overigens is de openbare gezondheidstoestand in Marokko voldoende, hoewel er groote ellende onder de bevolking heerscht. DUITICI1LAN». De commissie, op last van den bondsraad benoemd lolj het instellen van een onderzoek naar den invloed door den arbeid der gevangenen uit geoefend op de particuliere nijverheid, heeft hare taak ten einde gebragt. De verslagen der gehouden zittingen zullen openbaar worden gemaakt. Een der grootste moeijelijkhedenwelke bij de verdere behandeling der socialisten-wet zal moeten opgelost worden, is de bepaling van den duur der wet. De door de commissie voorgestelde termijn, 31 Maart 1881, zal in den bondsraad welligl geen ondersteuning vinden, evenmin als deze genegen zal zijn de quaeslie van het honger beroep overeenkomstig het voorstel van de heer Harnier te beslissen. Intusschen is het zeker dat een termijn gesteld zal'worden en de wet dus niet voor oubepaalden lijd van kracht blijft. In den onlangs vermelden brief van den Paus ziel de Köln. Zeit. den wensch, zelfs het vurig verlangen der curie om in hel Duitsche rijk den vrede tusschen kerk en staat te herstellen. Ook wordt door dezen brief de strijd beslecht, wie de onderhandelingen hel eerst heeft aangeknoopt. De Germania beweert altijddat Dtiilscbland den eersten stap heeft ge daan, maar uit den brief van Leo XIII aan den kardinaal Nina blijkt, dat de Paus zich tot den Duilschen keizer heeft gewend. Die stap is gunstig opgenomen en heeft de verblijdende uitkomst gehad, dat vriendschappelijke onderhandelingen zijn ingeleid. Het is niet te ontkennen, dat ook in Duitschland regering en volk den vrede verlangen en de Duitsche rijks-kanse lier heeft den afgezant des Pausen veel, ja alles beloofd, indien de roomsche curie er toe wilde overgaan de Meiwetlen te erkennen. Uit Kassei wordt gemeld, dat de waarnemende bisschop van Fulda, dr. Ilahne, bij den keizer te Wilhelmshöhe ter maaltijd genoodigd is ge weest, en dat de keizer zich lang met hem onderhonden heeft, onder dank betuiging voor zijne gematigdheid, die ten gevolge heeft gehad, dat nu reeds meer dan 4 jaren een werkelijke "modus vivendi" tusschen kerk en slaat in de diocese Fulda bestaan heeft. De keizer sprak de hoop uit, dat de strijd tusschen kerk en staat in geheel Duitschland nu weldra zou ophouden. Te Oosterath, niet ver van Dusseldorp, is den 28en Sept. wederom eene aardschudding waargenomen, die sterk genoeg was om de inwoners uit den slaap te doen opschrikken. De schok duurde 2 a 3 seconden en ging van een onderaardsch gerommel vergezeld. Te Arolsen is Woensdag en Donderdag 11. de 25-jarige echtvereeniging gevierd van George Victor, Vorst van Waldeck - Pyrmont, en vorstin Helena, geb. prinses van Nassau. De geheele stad was versierd; de straten waren in lommerrijke lanen herschapen en bovendien prijkten de huizen in feesttooi. Des Woensdags werden de in het vorstendom beslaande liedertafels, allen in versierde rijtuigen, met volle gejuich de stad ingehaald. Des avonds ten half 8 ure werd op hel paleis de plegtige receptie gehouden van de depu tation uit verschillende plaatsen, met beambten en ingezetenen der residentie. Ten half 9 ure kwamen de autoriteiten, de liedertafels, de oud strijders, de turners en het brandweer-corps bijeen en vormden een optogt, die met fakkellicht en onder de toonen der militaire muziek langs de geïllumineerde straten trok Vóór het paleis gekomen, werd de stoet ontvangen door de vorstelijke familie, die aan den voel van het bordes geschaard stond. Nadat alstoen de vereenigde liedertafels eenige zangstukken ten gehoorc hadden gebragt, werd hel feestvierend echtpaar namens hel stedelijk bestuur eene felicitatie aangeboden, die ten slotte onder het losbranden van raketten en de fanfares van het muziekcorps met een algemeen daverend «lioch!" werd begroet. Donderdag werd in de slotkapel eene godsdienstoefening gehouden, liet vorstelijk echtpaar, versierd met den zilveren krans en gevolgd door een grooten stoet, werd, onder hel zingen van een toepassilijk gezang door de liedertafel van Arolsen. naar hel feestelijk getooide altaar geleid. Des namiddags ten 2 ure werd ten hove een galadiner en des avonds ten half 8 ure eene soiree dansante gehouden. In de Köln. Zeit. wordt een voorval medegedeeld, dat dezer dagen in het groothertogdom Mecklenburg plaats had en'een eigenaardig licht werpt

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2