LEIDSCHE COURANT. M#. 232. WOEtNSDAG 2 OCTOBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. isrs. De 11 air ant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.BO met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, huilen de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverteniiön is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 43—46 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). LEIDEN, 1 October. Naar wij vernemen zullen aanst. Donderdag 3 October, den gedenkdag van Leidens ontzet, van wege het gemeentebestuur muziekuitvoeringen wor den gegeven, des namiddags van 2 uur tot half 5 op de Korenbeursbrug door de muziek van het 4e reg. infanterie, en des avonds van 8 uur tot half 11 aan de Beestenmarkt, door liet muziekcorps der dienstd. schutterij. Heden morgen ten 7% ure heeft op de spoorweglijn Leiden—Woerden nabij deze stad een 26-jarig arbeider door een ongelukkig toeval een stuk jjzer van ongeveer 75 kilo's op de borst gekregen, tjjdens hij met het afla den daarvan bezig was. Hij is ter verpleging naar het akademisch zieken huis overgcbragt. Gedurende de maand September 1878 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 1823% portiën warme spijs, 348 porliën vleesch, 39% portiën spek, totaal 2211 portiën. D». Baart de la Faille, pred. bjj de herv. gemeente alhier, is beroepen tot predikant te Bunschoten. Bij het eerste natuurkundig examen, te Utrecht gehouden, zjjn toege laten de hh.: J. C. Brandt, P. P. Geerils, H. W. Marx, C. C. C. H. MóIIer, G. F. Reyst, D. Romein en II. D Tjeenk Willink. Is het Fad. wel ingelicht, dan zal het huwelijk van Z. M.den koning te Arolscn bij volmagt voltrokken en daarna te Amsterdam kerkelijk inge zegend worden. - Blijkens het dezer dacen verschenen verslag over den toestand der telegrafen in Nederland in 1877, bestond het rjjks telegraafnet op 1 Jan. 1878 uit 3519 kilometer telegraaflijn en 12,882.6 kilometer telegraafdraad, zijnde 49,2 kilometer lijn en 216.5 kilometer draad meer dan op 1 Jan. 1877. Op 1 Jan. 1877 was het getal telegraafkantoren 346, waarvan 168 rijks-kantoren en 178 kantoren van bijzondere ondernemingen. Aan de 168 rijkskantoren waren er 91 met vereenigde post- en telegraafdienst. Van de 168 rijkskantoren hadden 3 nachtdienst, 12 verlengde dagdienst, 17 ge wone dag- en zondagdienst, 41 gewone dag- en beperkte zondagdienst 95 beperkte dagdienst. Er werden verkocht 115.559 telegraafzegels a 40343 80. De Nederlaudsche telegraaflijnen waren met de volgende kan toren in verband: Nederland 346, buitenlandsche in Europa 23908, Azië 1283, Afrika 183, Amerika 8040, Australië 755. 11CT personeel van de rijkstelegraaf bestond op 1 Jan. 1878 uit 17 hoofd- en andere ambtenaren bij de afdceling telegraphie van het departement, 9 lijninspectenrs, 160 directeuren, 36 onder-directeuren, 407 telegrafisten, 131 klerken, 2 leer lingen-telegrafist, 12 opzigters, 12 lijnwachters, 4 tijdelijke Iijnwachters. 17 werklieden en bedienden aan de hersteilingswerkplaals, 377 bestellers aan de kantoren, onder welke 172 brieven- en telegrambestellers en 1 con cierge aan het rijkstclegraafkantoor te Rotterdam. Er werden gebruikt 398 Morse-, 19 Ilughes- en 2 Meijer-toestellen. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Nieuwe Diep. is op 29 September van Napels vertrokken. Uit Ilellevoetsluis meldt men dat op de ribben (buitenkant van het Goereesche zeegat) gestrand is de Noordsche bark Dronning Louise, be stemd met eene lading hout naar Antwerpen. Men heeft vruchteloos ge tracht het schip, door over boord werpen van den deklast, vlot te krijgen. De bezaans- en fokkemast liggen reeds over boord en het schip zal vermoede lijk wrak worden. De equipage is nog aan boord. Te Capclle a d. IJssel vertoonde zich Zaturdag avond een man, die verzocht in het hooi te mogen slapen, hetgeen hem werd toegestaan, ter wijl hem denzelfden avond nog wat te eten werd gegeven. Toen men den volgenden ochtend eens naar hem ging zien, vond men hem dood in het hooi liggen. Te Haarlem is eergisteren op de tramlijn aan het Plein een ongeluk voorgevallen. Terwijl twee trams reeds in gang waren om elkaar voorbij te rijden, sprong, naar men zegt, door onvoorziglig wenken van een voorbijganger, en viel het paard van den tram, uit den Hout komende, op de lijn, waarover de tram van liet Stationsplein reed, ten gevolge waarvan deze het paard eene vreeselijke wonde in het ligchaam toebragt. Het paard moest eenige oogenblikken later worden afgemaakt. Van het Nieuwe Diep meldt men dat gisteren de kommandant van het stoomschip Zilveren Kruis, belioorende bij het eskader, dat heden moest uitzeilen, tot de bemanning van dien bodem eene toespraak heeft gehouden, om de matrozen te wijzen op de schandalen, die bij de afvaart van het eskader in het vorige jaar hadden plaats gehad, toen een gedeelte der be manning door de policie moest worden opgevangen en aan boord gebragt. De kommandant hield de matrozen voor oogen wat zij aan hunne familie en vrienden, en vooral wat zij aan de eer van de Nederlandsche marine verschuldigd waren, en wees hen ook op de straflen, die zouden worden opgeloopen bij het ontstaan van wanordelijkheden. Op eenigen afstand van den Helder, in het Buitenveld. is eene groote boerenplaats met den geheelen voorraad graan, zaad en hooi, benevens de landbouwgereedschappen, meubels enz een prooi der vlammen geworden. Uit Arnhem meldt men dat in eene vergadering van het bestuur voor de tentoonstelling, die in het volgend jaar aldaar zal gehouden worden, besloten is deze hall Junij 1879 te openen; zij zal omvatten de nationale en koloniale nijverheid, terwijl daarmede zal gepaard gaan een internationale wedstrijd van sommige fabrikaten en werktuigen, volgens daarvoor uit te schrijven prijsvragen. Binnen weinige dagen zal het programma der ten toonstelling bekend gemaakt worden en zal het bestuur zich per circulaire tot de industriëlen in Nederland en de koloniën wenden. Mej. A. E. van der Weyde, hoofdonderwijzeres aan de Sophia-bewaar- schoot te Zwolle, is benoemd tot directrice der voorbereidingsscholen te Batavia. Dezer dagen wilde een 5-jarig jongentje van een arbeider te Genemui- den dwars over den weg loopen, toen een wagen met hooi in aantogt ep reeds nabij was. Het kind kwam in het wagenspoor te vallen, de dravende paarden waren niet meer tijdig in te houden en het knaapje vond onder de oogen zijner moeder den dood onder de wielen. De drie paarden, dezer dagen uit eene weide onder Halsteren gesto len, zijn nabij Antwerpen teruggevonden. De dieven schijnen aldaar hunne prooi losgelaten te hebben. De daders zijn niet ontdekt. Door de twee te Gennep gestationeerde rijks-ambtenaren werden, in den nacht van Zaturdag op Zondagdrie ankers jenever aangehoudendie door eenige personen uit Pruissen waren binnengesmokkeld. Toen de smok kelaars de commiezen gewaar werden, wierpen zij hun last af en kozen het hazepad; één hunner, zekere Franken, uit Hommersum, werd echter achterhaald en is gevankelijk naar 's Bosch overgebragt. Men schrijft uit Vlissingen: I%den laatsten tijd hebben de ambtena ren der belastingen alhier nog al belangrijke aanhalingen van uit Engeland aangebragte manufacturen gedaan. Nu bestaat er eene resolutie, die den partiëlen verkoop van dusdanige goederen verbiedt; eene verordening, die hel den ambtenaren soms moeijelijk maakt, het aangehaalde, in massa, voor den gewenschten prijs van de hand te zetten. Men heeft er echter iels op uitgevondenwaardoor het doel toch kan worden bereikt. Een win kelier n. 1. koopt quasi al de goederen; hij laat regts en links publiceren, dat dit en dat bij hem per el, tegen veel verminderden prijs, te bekomen is en in een paar dagen is het boeltje tegen een goeden prijs uitverkocht. Dat dergelijke practijken de ontevredenheid van de belastingbetalende manu- facturiers in hooge male gaande maakten, zal wel niemand verwon deren. Hbl Dezer dagen waren te Oostburg twee jongens van 8 en 11 jaren aan het vechten. Een voorbijganger plaatste zich tusschen de twistenden en scheidde hen. Daarover maakte een der jongens zich zoo woedend, dat hij neerviel en dood werd weggedragen. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat hij ten gevolge van een aanval van beroerte is overleden. - Te Brussel is in de vorige week een persoon, die als commissionair dienst deed op het terrein der paarden-wedloopen, verdwenen met een fraai tweespan, dat hem door den eigenaar voor een oogenbhk in bewaring was gegeven. Terstond na de ontdekking van het feil werd het signalement in alle rigtingen geseind, doch vruchteloos. De koloniale huishoudelijke begrooting voor Curasao is definitief vast gesteld in uitgaaf op f 532,024.96 en in ontvang op 367.896, zoodat de bijdrage beloopt 164,128.96. Er wordt nog een suppleloire aanvraag ver wacht tot bekostiging van het herstel der in 1877 geleden stormschade.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1