15 UIT GiN L A M)SC 11K BGKIGTKN. Brussel gezonden was. beslooi men daarheen te gaan, Be stuurman, die bij de beide vorige gelegenheden bet zijne had bijgebragt lot de behaalde over winningen, de heer Kollmann, was verhinderd en werd vervangen door den heer C. A. Romer. Zoo verlieten dan de heeren Brouwer, van der Zwaan en Romer voor een paar dagen ons land, terwijl de giek reeds naar Brus sel was verzonden. Bj de Allee Verte zou geroeid worden en Parijs, Gent, Amiens en Ant werpen hadden hunne beste roeijers gezonden. De eerste prijs, le prix du Roivan 300 francs, werd behaald door de Leidschc studenten met de giek Minerva. Het is verbazend hoe in zoo betrekkelijk korten tijd die heeren een zoo groot meesterschap in het roeijen hebben gekregen, want tot dus verre hebben zij overal gewonnen waar zij geroeid hebben. Men schrijft ons: De landlieden zijn zeer voldaan met den gevallen regen en wensehen nu niets liever dan maar weer zonneschijn. In de meeste polders toch zijn de watermolens reeds met uitmaling belast. Nu is er overal nog best gras en dan zou het met meer nattigheid spoedig verdwe nen zijn. De kool treft het goed en groeit overal voorspoedig, evenals andijvie; anders is er van het land niet veel meer te halen behalve aard appelen, die druk gerooid worden. Over het algemeen moeten er heel wat knollen worden uitgeschoten, die door ziekte verrot zijn, zoodat gezonde aardappelen duur zullen moeten betaald worden. Bij een gunstig gewas zijn druiven naar evenredigheid tegenwoordig goedkoopcr dan aardappelen. De warmte is voorbij; het herfstachtige doet zich reeds kennen door ligte nachtvorst. -- Bekrachtigiug door de wet is gevraagd voor de heffing van provinciale belastingen. Worden de met dat doel voorgestelde ontwerpen tot wet ver heven dan zal over 1879 in de verschillende provinciënbehalve in Over ijssel, een gelijk aantal opcenten als voor het loopendejaar worden geheven. Voor Overijssel wordt het getal opcenten op de grondbelasting en dat op de personele belasting beide met één verminderd, omdat tot dekking der uit gaven niet meer wordt gevorderd. Blijkens een aan het dep. van huitenlandsche zaken ontvangen berigt, heeft de gezondheidscommissie van Gibraltar bevolen, dat alle schepen, die aldaar aankomen van Dar-el-Baïda (Gatahlanca)en andere havens, waar de cholera heerscht, onmiddellijk moeten terugkeereu. De Fransche rege ring heeft eene commissie van onderzoek uitgezonden, die aan den gouver neur-generaal van Algerië een verslag zal uitbrengen over den gezondheids toestand van Marocco. Te Rotterdam is gisteren, onder leiding van den heer Joost van Vol lenhoven, burgemeester van Rotterdam, de jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden van de provinciale vcreeniging van burgemeesters en secre tarissen in Zuid-llollaud. Morgen zal in een der lokalen van het Kon. Zool. genootschap te Am sterdam eene voor-tentoonstelling gehouden worden van de collective inzen ding van appelen en peren, die vanwege de Nederl. maatschappij voor tuin bouw en plantkunde le Parijs tentoongesteld zal worden. Men meldt uit Harderwijk: Maandag middag kwam zekere J. ge pensioneerd militair, voor de woning van den gepensioneerde K. B. en daagde dezenmet wien hij des morgens reeds onaangenaamheden had gehad, tot een gevecht uit. K. B. liet niet op zich wachten, kwam huilen, stootte D. tegen den grond, trok een knipmes uit den zak en sneed hem daarmede over het voorhoofdterwijl hij hem verder een stuk van den neus al kapte. Te Hatlcm is Maandag avond eene woning, staande aan den Hesse- weg, met den geheelen inboedel en eenige levende have, een prooi der vlammen geworden. De bewoners, die reeds ter ruste waren, hadden nog even tijd hun leven te redden. De feestelijke viering van hel 50-jarig beslaan der kon. militaire aka- demie te Breda is gisteren voortgezet met het houden van ecnen allegorischen optogt, die duizenden menschen uit de omstreken naar die stad had gelokt. Vooral trok de aandacht de symbolische voorstelling van handel en nijver heid, de praalwagen van de vereenigde hoveniers, die van de lapijtwevers en behangers, die van tabaks- en sigaren-handelaars, die van de smidsbazen en van de slagers, terwijl een leestwagen van de kegel-vereeniging met de daarachter rijdende narren veel stof lot lagchen gaf. Op dien dag zijn ook onderscheiden huldeblijken aan de akademie aange boden, zooals van wege de gemeente, van wege de Bredasche dames en van de passementwerkers-vereeniging. Het huldeblijk der gemeente bestaat uit eene groep, voorstellende de Nederlaudsche maagd, in de regterhand de Nederlandsche vlag houdende en met de linkerhand de akademie kroouende, alles met een aantal attributen en het opschrift«Het dankbare Breda aan de Koninklijke Militaire Academie." Daarbij is gevoegd eene medaille, op het 50-jarig bestaan der akademie geslagen. Een persoon uit Reek, in Noordbrabant, had zich Zondag II. in gezel schap van een ander persoon op de jagt begeven, vermoedelijk zonder jagtacte, zooals in die streken nog al gebruikelijk is. Ten einde wild op te sporen had hij zoolang zijn geweer in een drooge sloot verborgen. Toen hij een oogenblik daarna het weder wilde medenemen, ging door een onvoorzien toeval het schot af en trof hem de volle lading in het hoofd. Hij bleef op de plaats dood. De ontsporing op den spoorweg Grand Central Beige bij het statiou Etten, Zondag 11., wordt daaraan toegeschreven, dat de wissel niet goed aangesloten was. De wissel werd bediend door hel achtjarig dochtertje van den wisselwachter. Dat meisje had geen kracht om de excentriek over te halen. Het ongeval is echter gelukkig afgeloopen. 's GRAVEN-IIAGE25 September. Bij kon. besluit van 23 Sept. is hel besluit van 3 Oct., waarbij de se dert tot 1" luitenant bevorderde 2e luit. E. Vos, van het wapen der cava lerie hier te lande, voor den tijd van vijf jaren w erd gedetacheerd bij het wapen der cavalerie van het leger in Nederl. Indië, op zijn verzoek, builen werking gesteld. Het ramschip Stier en de monitor Krokodil worden buiten dienst gesteld en de kommanderende officieren dier bodems, respectivelijk de ka pitein-luit. ter zee N. Mac Leod en de luit. ter zee 1' kl. J. 11. Commijs, eervol van hel door hen gevoerde bevel ontheven. De officier van gezondheid 1' kl. W. Schutte, dienende aan boord van hel opleidingschip Admiraal van ffassenaerwordt overgeplaatst in de rol van het wachtschip te Amsterdam. Z. M. de koning heeft zich heden ochtend ongeveer 8 ure naar het Loo begevenom van daar Vrijdag morgen de reis naar Arolsen aan te nemen. Namens HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden is aan de Oranje-commissie der Israëlitische gemeente alhier de betuiging van Hd. dank overgebragt voor de aanbieding van de roerende ontboezeming in dichtmaat ter gelegenheid van de intrede van HII. KK. HH. in deze residentie. HH. KK. HH. hebben wijders aan de Oranje-comm,i^sie voornoemd doen mededeelendat het ongunstig weder op den avond van 31 Aug. Hd. tot hun innig leedwezen heeft verhinderd die wijken van de stad te bezoeken, alwaar de Israëliten zoovele en treffende blijken gaven van hunne gehecht heid aan het huis van Oranje. BELGIË In den moord te Antwerpen op Catharina van Schoor is eenig licht ge komen. De vrouw was het laatst ten 11 ure des avonds gezien in een her berg, in gezelschap van een persoon, die bleek een soldaat in burgerkleede- ren te zijn. Deze soldaat werd opgezocht en door de andere bezoekers herkend. De soldaat bekende dat hij met die vrouw in de herberg was en haar op het Oude Kasteelplein verlaten heeft. Daar ontmoette zij een artil lerist, met wien zij verder ging, en die den gruwelijken moord gepleegd heeft. Hij zegt dat hij twist heeft gekregen met de vrouw, die dronken was en haar den buik heeft opengescheurd. Het getal wonden beloopt een dertigtal. De moordenaar is genaamd Etienne Tonneati, militair van het 6e reg. artillerie, te Philippeville geboren en 24 jaar oud. KW G K li A Nï I». LONDEN, 24 September. Naar men verneemt heeft het ministerie van oorlog in overweging gegeven, om, met het oog op hel voor de troepen ongunstig klimaat van Cyprus, het garnizoen te verminderen, tot er de noodige kazernen gebouwd zullen zijn. Het 101e regiment zou dan het eiland verlaten, zonder ver vangen le worden. De algemeene aandacht is thans gevestigd op hel voorgevallene met het gezantschap naar Kabul bestemd. De weigering tol het verleencn van doorlogt wordt natuurlijk als eene beleediging beschouwd, vooral omdat zij plaats had in tegenwoordigheid van twee Indische vorsten en ook dat de Russische gezant nog te Kabul vertoeft. Van liberale zjjde acht men het eene onvoorzigtigheid der regering om het gezantschap vergezeld te doen gaan met een klein legertje, niet minder dan 1000 man, hetgeen bijna onvermijdelijk tot eene botsing moest leiden. De jaarlijksche veiling van hoornvee, toebehoorende aan den hertog van Devonshire, jl. Woensdag te Holker in Furness gehouden, heeft opge- bragl 20,000 voor ongeveer dertig beesten. De hoogste prijs werd be steed voor eene koe «barones Oxford Trifitte", nl. 2660 FRANHRIJH. Den 21'" Sept. is de grondlegging der eerste republiek op tal van plaatsen met maaltijden enz. herdacht. Te Parijs heeft bij die gelegenheid Louis Blanc eene redevoering gehouden, waarbij hij zich in gelijken geest uitliet als Gambetta te Romans. Slechts stelde hij op den voorgrond, dat, om de republiek te vestigen, het noodzakelijk was hare kracht te doen blijken door de amnestie voor de communisten af te kondigen. De minister van openbaar onderwijs heelt den president der republiek een uitvoerig verslag uitgebragt over de vorderingen van het middelbaar onderwys van 1865 tot 1876. Daaruit blijkt, dat het getal lyceën, ondanks het verlies van Melz, Straatsburg en Colmar, van 77 tot 86 gestegen is met 157,296 leerlingen in plaats van 143,574. Het gemiddeld getal van 414 leerlingen voor elk lycee is gestegen tot 506. Voorts genieten 37477 leerlingen in lyceën, 37782 in gemeentelijke inrigtingen, 31249 in neutrale vrije scholen en 46816 in vrije kerkelijke scholen onderwijs, m. a. w. 75259 in staatsscholen en 78065 in vrije scholen. In 1865 werden 70 inrigtingen met 9107 leerlingen door bisschoppen bestuurd, iu 1876 91 met 12200 leer lingen. De inrigtingen. door wereldlijke geestelijken of protestantsche pre dikanten bestuurd, bedroegen in 1865 165 met 16315 leerlingen. In 1876 waren er niet meer dan 129 met 14655 leerlingen. Het congres voor handcls-geographie is door den minister van handel en landbouw in een der groote zijzalen van het palcis op het Trocadero geopend. De minister, gezeten tusschen de hh. de Lesseps en Meurand, den voorzitter van het congres, en omringd door al de afgevaardigden der verschillende landen en maatschappijen, hield een korte openingsrede, waarna de heer de Lesseps eene beschouwing gaf van de groote handelswegen, en in het bijzonder van het kanaal door de landengte van Panama. Aldaar wil men door den bergrug een tunnel boren van dertig meter hoogte, om er de zeeschepen doorheen te laten varen. Dit plan zou minder geld vcr- eischten dan het kanaal van Suez, en allezins uitvoerbaar zijn. Hij wees voorts op de noodzakelijkheid van een onmiddellijke spoorverbinding tus schen Europa en Indië. De tentoonstelling trekt tegenwoordig meer bezoekers dan ooit te voren. Geen enkelen dag daalt het cijfer b meden de 100,000. Niet alleen

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2