LEIDSCHE COURANT. I$?s, A10. 227. DONDERDAG 26 SEPTEMBER. BINSNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. He prijs der Adverlcntién is van 14 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 49—52 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag LEIDEN, 25 September. Door de staatscommissie is heden tot arts bevorderd de heer L. W. van der Sluys, med. doctorandus, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte vau het arts-examen toegekend aan den heer J. H. Lindman, canriidaat-arts. Belangstellenden in hel onderwijs aan de scholen van het genootschap: Mathesis Scientiarum Geuitrix, alhier, waarvan hel aantal leerlingen met icderen winter-cursus een hooger cijfer aanduidt, worden opmerkzaam ge maakt op de algemeene vergadering van leden van dat genootschap op mor gen avond ten 8 ure, in hel gebouw lot Nut van 't Algemeen, waarbij jaarlijksch verslag, uitreiking der eerepenningen en eind-diploma's, rekening en verantwoording van den penningmeester en verkiezing van nieuwe be stuurders zullen plaats hebben. De IVederlandsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging, waarvan hel hoofdbestuur alhier is gevestigdvierde gisteren haar 25-jarig bestaan met het houden cener feestelijke bijeenkomst in de Pieterskerk. Met de afgevaardigden der verschillende al'deelingen en de leden der Leidsehe afdeeling, had zich eene groote schaar belangstellenden in het kerkgebouw vereenigd. Met de uitvoering van Koor uit »de Schepping" van Ilaydn voor orgel, door den talent- vollen organist der kerk, den heer J. Godefroy, werd de bijeenkomst ge opend, waarna prof. Rauwenhoff een kort woord tot de vergadering rigtte, om baar het welkom toe te roepen. Het was 25 jaren geleden dat de Verecniging in deze stad was opgerigt en het terugzien op dien tijd gaf rijke stof lot dank aan den Gever van alles goeds. De Vereeniging had wel gcene groote dingen gedaan, maar had toch veel goeds kunnen slichten, zoowel in het vaderland als in den vreemde, hetgeen dankbaar werd erkend. Zij werd ook het middel tot verbroedering onder hen, die anders altijd van elkander verwijderd zouden gebleven zijn. De eeuige smartelijke herinne ring in deze ure was het gemis van zoovele vrienden <n helpers, die aan de Verecniging waren ontvallen. Zij bleven steeds bij allen in dankbaar aandenken. De rijke stof tot dankbaarheid, die de Vereeniging op dit oogenblik had. deed het loflied opwaarts stijgen tot Hem, die haar had ge steund en ook de bede om haar verder te sehragen. Nadat een zangkoor, onder de leiding van den beer A. J. Wctrens (dames en heerendie hunne medewerking voor deze feestviering bereidwillig ver leenden) hel koraal n". 1 had gezongen, trad dr. Lanrillard als feestredenaar op. Met verwijzing naar hetgeen vermeld woidt in de llaudd. der Aposte len omtrent de Atheners, verklaarde hij dat, zoo hij geroepen was gewor den om iets nieuws mede te declen, hij bedankt zou hebben voor de uit- noodiging om als spreker op te treden, daar bij niets nieuws te zeggen had. De zaak der Vereeniging was bij monde en met de pen dikwijls uit voerig uiteengezet. Iels ouds zou echter hier welkom zijn en daarom zou hij een paar feilen uit de geschiedenis vermelden. In korte trekken schetste spreker den treurigen toestand van het protestantisme in Duitschland na den 30-jarigen oorlog, en hoe als redder optrad de man, naar wien de Vereeniging genoemd wordt. Hem was de roem weggelegd de twee als onoverwinnelijk geachte vcldlieeren, Tilly en Wallenstein, te verslaan. Up de plaats, waar ook hij in 1632 viel, werd een steen als herinnering geplaatst. Op die plaats werd twee eeuwen later een monument opgerigt en toen ontstond tevens het plan, voor hem nog een ander gedenkteekenniet van steen of metaal op te rigten; dit was de Gustaaf-Adolf-Vereeniging, waarvan het doel was de ondersteuning van protestautsche gemeenten, die in druk en gevaar verkeeren. Later kwamen algevaardigden uit Duitschland herwaarts, om hier voor de zaak ondersteuning te zoeken, waarvan het gevolg was dat op verschillende plaatsen comité's werden gevormd, liet Leidsehe comité, dat zeer spoedig lot stand was gekomen, riep de overige comitc's te zamen en dientengevolge werd in 1853 bier eene zelfstandige vereeni ging opgerigt, die echter zusterlijk met die in Duitschland zamenwerkt. Spreker stelde vervolgens in hel licht dat de Vereeniging geregtigd was haar 25 jarig beslaan feestelijk te vieren; de zilveren kroon, hoopte hij, mogl later niet een gouden verwisseld worden, die verder nog mogt pralen met juweel omzet. Vele bedehuizen waren hersteld en vele bange zuchten in blijde zangen veranderd. Het was hier de plaats dank te brengen aan de mannen, inzonderheid aan de leden van het hoofdbestuur, die hunnen tijd hadden opgeofferd in het belang der zaak. Van de opriglers der Ver eeniging waren thans nog twee leden op deze plaats aanwezig, de hh. Krabbe en Obreenvoor hen was deze dag inzonderheid een gewigtige dag, waarmede hij hun geluk wenschte, hij hoopte dat zij nog lang dien geze- genden last zouden mogen dragen. Builen deze gemeente was nog de hoofdbestuurder Marouier in leven, dien hij thans als afgevaardigde mogt begroeten. Met weemoed herdacht spreker de hh. de Blaauwde la Saus- saye en Janssen, inzonderheid den laatste, die, zooals ds. Krabbe het een maal had uitgedrukt, de grondlegger en de leidsman der Vereeniging was geweest. Bovenal, zeide spreker, moeten wij dank brengen aan God, die eene kleine zaak van geloof, hoop en liefde zoo heeft doen gedijen, dat zij een boom werd. Spreker meende op die wijze reeds gekomen te zijn tol eene aanbeveling der zaak; dit kon niet anders, zeide hij, want hel was eene goede zaak. Hij zou dit echter nog met een paar trekken schetsen. Vooreerst was de Vereeniging krachtig van daad, maar zachtmoedig van aard. Van schimpen of smalen op andersdenkenden was bij baar geen sprake. Dit was eene kostelijke zaak; want er bestonden op staatkundig en kerkelijk gebied vele vereenigingen, waaruit alle pil verdwenen zou zijn, wanneer schimpen en vechten er uit was. Ten tweede was de Vereeniging mild en ruim in bare opvatting; met hare gaven ging zij onbekrompen te werk en zij vroeg niet r.ia.tr leuze. Zij had niet eenzijdig het nieuwe lief, maar ook evenmin het oude; alle kinderen der hervorming sloot zij in bare armen. Dit was in den geest van Gustaaf Adolf, dit was in den geest van den stichter des Christendoms. Dit viel ook zoo juist in den geest der natie, die van ouds verdrukte geloofsgenooten ter hulpe kwam; zij wist zich in dien toestand te verplaatsen, want ook Nederland had het Spaansch gehad en Leiden wist er van mede te spreken. Spreker ontzenuwde verder nog enkele bedenkingen, die tegen het werk der Vereeniging werden aangevoerd, o. a. dat het geld naar den vreemde wordt gezonden. Hij wees er op dat ons vaderland niet vergeten wordt, maar men wilde ook niet op de grenzen blijven staan en zeggen: helpt u zeiven! In dat algemeene lag voor hem eene aantrekkelijkheid. Ilij besloot met de bede dat, als het gouden feest voor de Vereeniging mogt aanbreken, zij dan met dankbare vreugde zou mogen terugzien op het tweede 25-tal jaren van haar bestaanals hebbende nog meer dan in de eerste 25 jaren voor de waarheid en de vrijheid lol stand gebragt. Nadat het koor daarop hel koraal n'. G8 gezongen had. trad ds. Scgers op om een slotwoord te spreken. Hij achtte het, na al het gesprokene, bijna overbodig nog iets lot aanbeveling der Vereeniging te zeggen. Hij wees er echter op dat het werk der Vereeniging was een werk der heiligste liefde, een band, die, bij alle verdeeldheid, allen te zamen kon vereenigen. Ilij kwam op tegen de meening van hen, die in haar slechts eene wapen- lenze zagen; zij was eene getuige voor de vrijheid en verfoeide alle fanatieke vervolging. Spreker wees ook met ernst op de verpligtingen van hen, die zich naar den grooteu geloovigen koning noemen, vooral nu de geest dei- eeuw zoo op hel stoffelijke is gerigt en de godsdienstige belangen op den achtergrond worden geschoven. Spreker rigtte vervolgens een woord van opwekking tot zijne medebestuurders, eene opwekking tot moed, liefde en geloof, en tot allen, die gedurende 25 jaren de Vereeniging gesteund had den, eene opwekking om getrouw te blijven in de heilige zaak. Voorts riep hij allen op om zich bij de Vereeniging aan te sluiten, om met haar een heilig werk te verriglen. Met een kort dankgebed besloot spreker zijn opwekkend woord. Het zangkoor hief ten slotte het koraal n°. 80 aan, dat onmiddellijk ge volgd werd van een slotzang (Psalm 118 vs. 14), door de geheele vergade ring. Als naspel van dit lied werd door den heer Godefroy het Halleluja uit »de Messias", van Handel, uitgevoerd. Bij het verlaten van liet kerkgebouw werd eene collecte ten behoeve der Vereeniging gehouden. Een nieuwe overwinning, behaald door de roeivereeniging Njord, werd gisteren reeds door den telegraaf bcrigt, doch kwam te laat om in ons r.ommer te worden opgenomen. Nadat men hier reeds een schitterend suc ces kreeg bij den roeiwedstrijd op 2 Julij, behaalden dezelfde roeijers op 31 Augustus te Amsterdam tegen Ncderlandsche en buitenlandsche vereenigin gen weder den hoofdprijs. Toen kort geleden eene beleefde uitdaging uit

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1