De reglbank te Roermond, in raadkamer vergaderd, heeft beslist, dat de 10 personen, die bij de rebellie aan de kapel van O. L. V. in 't Zant zijn aangehouden, vootloopig in hechtenis zullen blijven. Rij de slaatsbegrooting voor 1879 is hoofdstuk V (binnenl. zaken) voor gedragen tol een bedrag van ƒ6.837.708 of 49.4 165 meer dan voor 1878. De hcogere raming van 1879 is vooral het gevolg van de uitvoering der wet van 28 April 1879 tot regeling van het hooger onderwijs en ter voorziening in noodzakelijke behoeften voor het onderwijs in het algemecu. In die hoogerc raming is mede begrepen eene verhooging voor den bouw van het Ie stichten museum te Amsterdam. Bij de toelichting der staatsbegrooting voor 1878 heeft de regering Ie kennen gegeven, dat zij zich, met heirekking tol het in werking brengen der wet op bel hooger onderwijs, aanvankelijk bepaald had tot hel strikt noodigc en hij de vermi ordering van het personeel der hoogleeraren voor namelijk gelet had op de vakken, waarin examen behoort te worden afge leid; gaandeweg zou naar gelang der behoefte verdere aanvulling plaats hebben, waartoe bij art. 126 der wet een termijn van vijfjaren werd toe gestaan Onk wat tiet verder personeel, de hulpmiddelen bij het onderwijs, de gebouwen en hei meubilair betreft, wenschte zij zich voorshands lot hel onmisbare te bepalen, aanvulling aan volgende jaren overlatende. Bij nadere behandeling der begrooting na het optreden van den minister zijn onderscheidene posten door hem voorshands teruggenomen en andere op een lager cijfer gesteld, opdat hjj in de gelegenheid zou zijn den toe stand van nabij te leeren kennen. Zijn nader onderzoek deed hem zien, dat voor de belangen van een regelmatigen gang van het universitair onder wijs voorloopig genoegzaam was gezorgd, en alzoo van den beschikbaren lijd gebruik kon worden gemaakt lot bedaard en grondig overleg om het geen tot voltooijing gevorderd werd te beramen en Ie bewerkstelligen. Dientengevolge rigtte hij onder dagteekening van 31 Dec. 1877 een schrij ve n aan curatoren der drie rijks universiteiten, met verzoek hem een bere deneerd en volledig voorstel te willen doen omtrent verschillende hoofdpun ten, zoowel wat hel personeel, als het materieel en de hulpmiddelen betreft. Aan die uitnoodiging werd voldaan en daaruit blijkt dat, ter aanvulling van liet bestaande nog wordt velangd: voor Leiden ƒ3,885.000, waaronder voor het akademiegebouw 1.000,000 en voor het museum van natuurlijke histo rie f 2.000,000; voor Uirccht ƒ1,410,400, waaronder ƒ1,000,000 voor een akademiegebouw; voor Groningen 1.069.400. waaronder ƒ600,000 voor een ziekenhuis; voor de rijks universiteiten alzoo te zamen ƒ6,537.100. Bij het zamensicllen der begrooting voor 1879 heeft de minister echter nagegaan in hoeverre aan bovenstaande voorstellen gevolg kon worden ge geven. Hoezeer hij gewenscht zou hebben onderscheidene daarvan over te nemen, legde de ongunstige toestand, waarin 's rijks financiën thans ver- keeren, hem de verpligting op groote spaarzaamheid te betrachten en zag hij zich alzoo verpligt ook nu alleen datgene voor te dragen, wat naar zijn gevoelen voor den geregelden gang van zaken niet wel kon worden nage laten, welk ren en ander in de begrooiing is opgenomen en in de memorie van toelichting nader omschreven, zoowel wat het personeel als de hulp middelen betreft. Na een naauwgezet onderzoek is het den minister voorgekomen, dat. be halve in verschillende gemeenten boven de 20000 zielen, met gymnasia te Zulphcn. Middelburg, Sneck, Deventer en Assen en pro-gymnasia te Box meer, Tiel, Harderwijk, Alkmaar, Dokkum. Oldenzaal en Winschoten, zou en worden volstaan21 gymnasia en 7 pro-gymnasia, om van de bij zondere inrigtingen van dien aard (waarvan er thans een drietal bestaat dal vermeerderd kan worden) niet te gewagen, mogen geacht worden in de behoefte aan voorbereiding voor het universitair onderwijs genoegzaam te voorzien. Ten aanzien van het verleenen van subsidie wenscht hij als regel aan te nemen, de gemeenten, wier bevolking meer dan 100,000 zielen bedraagt, uit te sluiten; aan de overige lot oprigting verpligte gemeenten hoogstens de helft der door den minister goed te keuren kosten te vergoe den aan de verdere hierboven vermelde gemeenten hoogstens de helft der kosten. Bij de onzekerheid van het tijdstipw aarop de wet tot herziening der wet op hel lager onderwijs in werking zal kunnen tredenheelt de minis ter gemeend voor 1879 nagenoeg dezelfde cijfers als voor 1878 werden toe-* geslaan te moeten voordragen. Mogt later blijken dat de invoering der nieuwe wel in den loop van 1879 zal kunnen plaats hebbendan zouden de uoodige uilgaven bij suppletoire begrooiing kunnen worden voorgedragen. 's GRAVEN1IAGE23 September. Door Z M. zijn tot burgemeester benoemd: te Termunten, de heer A. B. Botjes; te Kessel, de heer J. 11. van Wijlick; te Oterleek de heer P. Glijnis Pz. De adjunct-commissaris der loodsen te Rotterdam D. Turfboer is be noemd tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden en opzigter over de betonning, de bakening en verlichting te Harlingen. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. M. de koning heeft bepaald dat door de hceren die ten hove ver schijnen voortaan zal worden gedragen een pantalon van wit cacheuiir met &ouden galon, in plaats van dien van zwart laken. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een ont werp van wet tot aanvulling der wet op het middelbaar onderwijs. De algcmcenc strekking van het adres in antwoord op de troonrede is aange nomen mei 50 tegen 13 stemmen, na cenige discussie. De heer Saaymans Vader betoogde dat de toestand te gunstig was geschetst. De heer van Houten betreurde dal noch van kicshervonning noch van belastinghervor ming in de troonrede sprake was. Hij laakte de handelwijze der regering, die nieuwe belastingen aankondigt, zonder herziening der bestaande nadeelige belastingen. De minister van financiën antwoordde dal hel herstel van het fmauciërl cvenwigt de voorbereiding van belastingherziening moest vooraf gaan, welke laatste echter niet uit het oog wordt verloren. De regering zit niet stil. De minister van binnenl. zaken kon geen uilzigt geven dat in dit jaar eene herziening der kieswet voorgedragen zal worden. De heer de Cascmbroot keurde de militaire politiek der regering al. vooral met hel oog op Atchin. Paragraaf 15 werden na discussie onveranderd aange nomen. Morgen voortzetting. Na het overlijden van den lands-advocaat mr. A. de Pinto zijn alle werkzaamheden dier betrekking aan den overblijvende opgedragen onder verpligting om een te 'sGravenhage gevestigd, voor den hoogen raad der Nederland n practiserend advocaat, onder goedkeuring van den minister van financiën aan te wijzen, die hem bij ziekte o( afwezigheid, te zijnen koste tijdelijk als lands-advocaat zal vervangen. uuitimNLANDSC11K lilöuKTTITNT" EltlGELAIV'B. LONDEN, 22 September. Volgens berigten uit Cyprus hebben de Grieksche bezitters van onroe rende goederen aldaar goede zaken gemaakt. Zóó sterk is hel vertrouwen in de zegeningen van het Britsche gewind, dat de waarde van land en hui zen er verzevenvoudigd is. Slimme speculanten hebben daarmede hun voordeel gedaan. Een bankier te Konstanlinopclde heer Zarify, vroeger dan an deren van de komende dingen onderrigt, kocht op Cyprus voor 40;000 S. grond en huizen, die hij ihans vror 300.000 S. van de hand kan zetten. De gezondheidstoestand op het eiland is. gelijk gemeld is, zeer onrust wekkend. Drie jonge lieden, op eene wandeling door Sussex bun ontbijt in het open veld gebruikende, zagen zich door een zwarten adder overvallen. Zij doodden hem, maar een hunner werd in de hand gebeten. Aanvankelijk sloegen zij er weinig acht op, maar spoedig begonnen zich zeer verontrus tende verschijnselen te vertoonen en de gebetene stierf dienzelfden dag. FKANKRIJH. Den 26,|,n dezer zal te Parijs het congres van vredebonden gehouden wordenaan hetwelk ook de Nederlandsthe vredebondwaarvan de heer van Eek, lid der Nederl. tweede kamer, voorzitter is, zal deelnemen. Uit nagenoeg alle landen van Europa en ook uit Amerika zullen afgevaardigden tegenwoordig zijn. De heer Gambetta is ongesteld geworden en heeft dientengevolge afge zien van zijn voornemen om een bezoek te brengen aan Grenoble. DUITaCIILAN». De commissie voor de socialisten heeft met 13 legen 7 stemmen aan genomen de paragraphen 6, 2 en 3, nadat de daarin bedoelde verboden drukwerken en vereenigingen nader waren omschreven als zulke, waarin een sociaal-democratisch, socialistisch of communistischop omverwerping der bestaande orde in staat en maatschappij gerigt streven op eene voor de openbare rust of de eendragt lussclien de verschillende klassen der be volking gevaarlijke wijze in het licht treedt. Voor de aanspraken van der den (op gelden in de kas van vereenigingen) blijf de gewone weg van rcglcn open. Ook nog andere wijzigingen zijn aangenomen. Men meldt uit Wabern dat Vrijdag bij prachtig weder de parade van het lle legercorps voor den keizer is gehouden. Z. M. verscheen in groot generaalsuniform met het lint der orde van den Zwarten Adelaar. Hij be gaf zich in een open rijtuig tot in de nabijheid van den reglervleugel, steeg daar te paard en rende in galop naar het front der troepen; hij had den regter arm niet meer in een draagband. De keizer werd overal mei geest- drilt ontvangen. Aan het bureau der JBerl. freie Pressc is een aantal socialistische ge schriften tegen verminderde prijzen verkrijgbaar gesteld, ten einde zij ver spreid kunnen zijn, alvorens op grond der socialistenwet te kunnen worden verboden. OOHTEVR IJ H. Uit Pesth meldt men aan de Augsb. Ally. Zeit. dal er niet weinig zijn die mcenen. dat Oostenrijk-Hongarije vroeger ol later uil de bezette Turkschc gewesten zal moeten terugtrekken, omdat de monarchie niet rijk genoeg is, zich de weelde van voortdurende vcldtogten met den aankleve van dien te veroorloven. De bewilligde GO miliioen schijnen bijna opgeteerd te zijn en men zegt, dal de gemeenschappelijke minister van financien zich nog voor hel einde dezer maand tot de Oostenrijksche en Ilongaa-schc mi nisters van financiën zal wenden om opening van nieuwe credielen. Voorts meldt men aan de Köln. Zeil. dat de afkeer van de Bosnische bezetting zich zal doen kennen door het weigeren van alle verdere gelden voor de bezetting; hierover zijn alle Ilongaarsche partijen hel eens, dat men aan de regering slechts zooveel geld moet toestaan als noodig is om eervol uit Bosnië te komen; maar noch voor duurzame vestiging in Bosnië, noch voor verdere avontuurlijke ondernemingen in het Paschalik Novibazar zal de rijksdag een penning toestaan. In de Hongaarsche bladen wordt door een ooggetuige medegedeeld, dat bij den eeisten storm, door de Oostenrijksche troepen op Bihac ge daan, twee regimenten, ten gevolge van|een dikken nevel die in het dal hing, geruimen tijd op elkander hebben gevuurd, en dat na 12 uren strij- dens de aanvankelijke zegepraal met eene nederlaag en een verlies van 964 dooden en gewonden eindigde, omdat de munitie der infanterie verbruikt en die voor het geschut in het geheel niet aanwezig was. TllRH 1.1 E. Salvet-pacha heeft, op de verlongen van den heer Layardbeloofd een Armeniër tot gouverneur van Armenië Ie zullen benoemen, en in die pro vincie een geregtshof te zullen oprigten, belast om Muzelmannen, die zich aan gruwelen schuldig maken, naar de krijgswet te straflen. Naar men uit Bucharest meldt zijn er moeijelijkheden ontstaan tnsschen de Turksche commissarissen en de Rumeensche regering over de betaling van de onderhoudskosten der Turkschc gevangenen in Rumenie. Omstreeks 1300 gevangenen, die gemeend hadden nu reeds weder Ie huis te zullen zijn. werden nu nog als gijzelaars in Rumenie teruggehouden. De correspondent van de Daily Mews te Batmn berigidat de Turk sche troepen, die deze plaats ontruimd hebben, sinds vier jaar geen soldij ontvangtn hebben. Wat deze ongeiukkigen geleden hebben is onbeschrijfe lijk en men kan zich voorstellen, welke opwinding en verontwaardiging onder die troepen hel bevel uit Konstantinopel aan den gouverneur wekte, om twaalf Circassische slavinnen voor het serail te koopen. tcsen een prijs, welke al deze regimenten een maand soldij zou bezorgd hebben.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2