COURANT. LËIR8CHË DINGSDAG 24 SEPTEMBER. BINNENLANDSCIIE BEMGTEN. üf". 225. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.■franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p, f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.30 's jaars, buiten de erpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Ilc prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 23 September. Door de staatscommissie is heden tot arts bevorderd de heer J. F. Sel- horst, med. doctorandus. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen ƒ26, ƒ13.50, f3 en ƒ1.35; de laagste ƒ26, ƒ13.50, /2.70 en ƒ1.35. Den 20*,en dezer was het vijf en vijftig jaren geleden dat Valk zijne loopbaan aan den hortus begon Op dien dag werd hij door den heer Witte verrast met een geltikwensch, waarin gewezen werd op het zeldzame voor- regtdat hem was te beurt gevallendaar zoovelen vroeger door den dood waren weggerukt; doch het was de natuurwet dat het oude geslacht zijne plaats voor het jongere inruimde. Daarna sprak zijn ambtsbroeder van Laren een kernachtig en gepast woord, dat alle blijken van hoogachting voor den bejaarden vakgenoot droeg, waarop hem door het geheele perso neel een geschenk van goud werd aangeboden, hetwelk hij" met dankbetui ging aanvaardde. Hierop bragt nog de leerling Drost hem een warm en welgemeend woord van dank voor hetgeen hy van hem, tijdens hun ver keer in den hortus, geleerd had. Het weekblad Sieboldia bevat, onder den titel van "Verdediging", een stuk van B. J. Berendsen1" tuinknecht op Valkenberg bij de Steeg, die op den wedstrijd tusschen kweekersknechts en leerlingen, onlangs alhier gehouden, stam-heliotropen had ingezonden, welke inzending door de com missie van beoordceling ter zijde werd gesteld, omdat zij eenparig overtuigd was met oudere planten (van voor 15 Maart dezes jaars) te doen te hebben. Berendsen komt legen die uitspraak op en verzekert dat de ingezonden planten niet op 15 Maart, maar eerst 10 a 12 dagen later waren gestoken. Hij had het geluk die, na veel zorg en moeite, lot mooije kroontjes te vormen en ook nog in bloei te krijgen. Bij deze verdediging is eene ver klaring gevoegd van 12 personen, tuinlieden, tuinknechts enz., die getuigen dat de door Berendsen tentoongestelde planten na 15 Maart dezes jaars zijn gestoken en gekweekt. Omtrent de Zautrdag 11. te Delft gehouden harddraverij deelt men ons bet volgende mede: Onder begunstiging van zeer goed weer en onder toevloed van eene groote menigte had de aangekondigde harddraverij van wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw op den Delfgaauwschen weg plaats. 16 paarden namen aan den wedstrijd deel. Na een zwaren kamp werd de prijs behaald door de schimmel-merrie Prinses, van P. Smit Jr te Slikkerveer, bereden door P. van Santen; de premie door den zwartbles-ruin l.a Vitesse, van J.Smits, te Dubbeldam, bereden door A. de Koning De baan, lang 325 meier, werd bij de laatste ridden afgelegd in 28 a 30 seconden. De baan was uitste kend, maar de inrigling voor het publiek en de leden der maatschappij liet wel wal te wenschen over. De leden moesten door het talrijkjjpublick heen dringen om op het voor hen bestemde land te komenhetgeen aanleiding gaf dat er verscheidenen moesten terugkeeren. Op het land komende vond men slechts eene vrij onaanzienlijke tribune voor cenige genoodigden; de overigen moesten zich tevreden stellen met een benaauwde staanplaats in het natte gras. De prijs bestond in eene prachtige zilveren eere-bokaal, ter waarde van 300, en de premie in een nellen zilveren inktkoker, ter waarde van 100; beide door de stad Delft vereerd. Het geheel werd opgeluisterd door «Ie muziek van het reg. huzaren uit 's [lage. De tentoonstelling van landbouw was zeer fraai, maar heeft zeer veel te lyden gehad van de stormen en den regen iu de voriae week. Ilel eerste natuurkundig examen is in de vorige week met goed ge volg afgelegd door de hh. Proot, Anema, Ebbinga, ten Cate, Poetma, Selhorst en Mackay. Door den minister van oorlog is bepaalddat aan de Israëlitische mili taire zal worden vergund de aanstaande groote feestdagen te vieren, waar toe hun gedurende die dagen vrijdom van dienst of verlof zal worden toe gekend. Door liet bestuur der maatschappij tot bevordering der bouwkunst zijn de volgende drie prijsvragen uitgeschreven: 1". Zes woonhuizen op paalfondeering voor den dcltigen stand; ter mede dinging worden uitgcuoodigd alle Nederlandsche bouw kundigen. Prijs 300. 2°. Eene verhandeling over den scholenbouw of «enig onderdeel daarvan, voor scholen van lager onderwijs; ook daarvoor worden uitgenoodigd alle Nederlandsche bouwkundigen. ,Prys ƒ150. 3". De beide gevels van een hoekgebouw op een ruim plein met aandui ding der plau-verdeeling. Deze is alleen voor leden der maatschappij. Prys ƒ50. De antwoorden worden ingewacht vóór of op 1 November 1879. Mevr. Kleine Gartman ontving van till. KK IIII. prinsen prinses Hendrik een prachtig gouden medaillon uiet edelgesteente, begeleid van een schrij ven vanwege HH, KK. IIH.waarin haar persoonlijk dank werd betuigd voor haar aandeel aan den kunstavond in den schouwburg te 'sllage. Het medaillon ging vergezeld van de portretten van 1111. KK. HH., om die in het medaillon te plaatsen. Gelijk geschenk ontving mevr. Seebach. liet stoomschip Prins van Oranje is op 21 Sept. van Batavia naar Nieuwe Diep vertrokken. De Torrington is op 18 Sept. van Batavia naar Rotterdam vertrokken. Volgens het Al.r.d.D. is de stoomvaart-maatschappij Zeeland ontheven van de betaling der herstellingskosten van de schade (indertijd begroot op ƒ100,000), door haar stoomschip Prinses iJJarie in Mei II. toegebragt aan den ponton in de buitenhaven te Vlissingen. Te Gorinchem werd Donderdag II. een wagen, met meel geladen, op de Hoogstraat gelost. Onder het wiel was een stuk hout gelegd, opdat de wa gen door de schuinte der straat niet in beweging zou komeu. Door een onvoorzien toeval geraakte dit hout er onder uit en kwam de wagen even wel in beweging; de paarden gingen toen met den wagen door en holden de straat verder in. Terwijl ieder in spanning was nam een militair het kloeke besluit van achter op den wagen te springen, over de nog aanwe zige zakken te klonteren en de leidsels te grijpen, waardoor hij de paarden toi staan bragt en grootere ongelukken voorkwam. Een makelaar in eflecten te Amsterdam, die zich voornamelijk bezig hield met de "liel hebberij in loten", is eenigen tijd geleden naar de Pa- rijsche tentoonstelling vertrokken en tol heden nog niet teruggekeerd. Thans blijkt echter, dat er voor dat lange uitblijven wel redenen kunnen bestaan, daar verschillende lieden de dupe zjjn geworden van al te groote ligtgeloovigheid in 's mans eerlijkheid. Volgens het Hbl. was de man eer tijds barbier en aanspreker en toen reeds loten-debitant. Hij verwisselde de zeepbak en kwast legen notitieboekje en potlood, toen het loteudebiet zooveel winst begon te gevendat de barbierszaak overbodig werd. Een juwelier te Amsterdam is het slagtoffer van opligting geworden. Het betrof een 4 tal gouden ringen ter waarde van omstreeks /300, diehy afgegeven had op een volgbriefje van een zijner klanten. Dat briefje bleek later valsch te zijn. De policie spoorde den opligter op, die een gewezen knecht bleek te zjjn van den persoonop wiens naam het geslolene was algegeven. Te Putten was dezer dagen een man in een put werkzaam, toen de grond van boven instortte. Toen hjj er uitgehaald werd, was hjj een lijk. Hij laat eene weduwe met 3 kinderen achter. Te Meppel is uit het vaartuig van een draaimolen-houder, door hem en zijn gezin bewoond, al het daar op de kermis verdiende geld gestolen, zonder dat het der policie tot hiertoe gelukt is den dader op te sporen. - Te Breda is thans de viering van bet 50-jarig beslaan der kon. mili taire akademie aangevangen. De stad is in feestdos getooid. Vooral trekt de aandacht het marktplein, waar reusachtige eereboogen van frisch groen zijn opgerigt. Gisteren had er een internationale wedstrijd van kegelge zelschappen plaats. Z. K. II. prins Frederik heeft zijn intrek genomen in het hotel de Kroon. Gisteren is de eerste treinuit Breda ten 8 ure naar Rozendaal ver trekkende. bij het binnenrijden van het station Ellen ontspoord. De schade bepaalt zich echter tot het breken van eenige assen en veeren enz. De reizigers of beambten hebben geen letsel bekomen. Door het gereglshof te 's Hertogenbosch is uitspraak gedaan in de zaak van A. Sijben pastoor, en P. R. J. Gorten, kapelaan, beiden te Maastricht vervolgd wegens het uitoefenen van de openbare godsdienst, elders dan is toegelaten bij art. 167 der Grondwet. Het hof heeft de beide vonnissen van de arrond.-regtbank te Maastricht bevestigd en dienovereenkomstig ten aanzien van den eersten beklaagde verklaard, dal deze heeft gehandeld in strijd met de wet en hem veroordeeld in al de kosten, terwijl de tweede beklaagde van regtsvervolging te ontslagen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1