's GRAYENIIAGE, 20 September. Boor M. is aan M\ kamerdienaar A. .1. van der Kamp vergun ning verleend lol hel dragen van de gouden en de zilveren medaille van verdienste, hem door den koning van Wnrlemberg en den groolherlog van Saksen-Wcimar-Eiscnach geschonken. De heer jh'. E. J. van tlolthe. thans onlvanger der direcle belastin gen te Harderwijk, is benoemd lot ontvanger le Amersfoort. De heer J. J. Blankerl, thans ontvanger der directe belastingen le Zierikzeeis benoemd lot out ai.ger te Leeuwarden. Door Z M. is de aanstelling van dr. J. Forster, le Muncheu, lol ge woon hoogleeraar in de gezondheidsleer en de geneeskundige policie aan de universiteit te Amsterdam, bekrachtigd. De luitl. ter zee 1® en 2® klasse J. T. F. Bruyn en 11. Rudolph zijn, op hun verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en zulks voor eerstge noemde mei de vergunning lot het blijven dragen der aciivitcits-iuiiform aan zijnen rang verbonden. De commissie van de eerste kamer, belast met de aanbieding van het adres in antwoord op de troonrede, heeft zich heden middag ten half zes ure van hare taak gekweten. lil de rede van den heer Dullert bij de aanvaarding van het voorzit terschap in de zitting' van de tweede kamer van gisteren, liet deze zich daarbij o. a. aldus uit: De afgeloopen zitting was langdurig en vermocijend. Met inspanning werd de voorgenomen taak ten einde gebragt en wij kunnen met voldoening teiugzien op het vele en sewigtige, dat tot stand kwam. Moge het. gelijk ouze verwachting is. lol heil van het vaderland strekken. Omtrent de aangevangen zitting werd hij de openingsrede door den koning gezegd: //Belangrijke wei kzaamhedenmijne heeren wachten tl." Er zal dus op nieuw inspanning en toewijding van ons gevorderd worden indien wij aan onze roeping voldoen en onzen pligl vervullen willen. Onder de toegezegde wets-onlwerpen is er een, waarbij ik meer bijzonder mve aan dacht bepalen wil. liet is het wetboek van stralregt. Wilden wij bij het onderzoek daarvan in de aldeelingen de gewone omslagtige wijze van be handeling volgen en bij de beraadslagingen daarover in de openbare verga dering zoo breedvoerig zijn, als dit bij wijzigingen in het strafwetboek meermalen voorkwam, dan zeker zonde het zittingjaar te kort zijn voor dezen arbeid alleen. Eene andere eenvoudiger wijze van behandeling in de afdeelingen zal dus wenschelijk en zelfbeperking in hel voordragen van wijzigingen en hel hou 'en van redevoeringen noodzakelijk zijn. lu de zitting van de tweede kamer, heden ten 2 ure geopend, deelde de voorzitter mede, dal de commissie, belast met het opstellen van een adres in antwoord op de troonrede, met haar ontwerp gereed was en het ter tafel bragt. Hij stelde voor, dal ontwerp onmiddellijk in de afdeelingen te onderzoeken Dienovereenkomstig werd besloten Hierop werd de vergadering geschorst tot des middags ten half vier ure. Toen heeft de minister van financiën zijne rede gehouden lot aanbieding der slaatsbegrooting voor 18J9 (De rede van den minister wordt hierachter in hooidzaak medegedeeld.) Daarna is het ontwerp in antwoord op de troon rede definitief ter tafel gebragt. De beraadslaging daarover is bepaald op Maandag aanst. ten 1 uur. BUITEtNLAi\ DSC 11E LIEKIGTEN E M O E Ia A w LONDEN, 19 September. De Engelsche strafwet neemt aan, dat alle kinderen, van welken leel- tijd ookmet oordeel des onderscheids handelen. Zoo stond dezer dagen voor de jury van Siliingbonrne een 5-jarig knaapje teregt, wegens //liet beschadigen van een hek." De aanklager, een gegoed pachter, verklaarde, dal daardoor een schade van 6 pence aan hel hek was toegebragt. De regtbank veroordeelde den jeugdigen misdadiger tot een gclboete van 6 pence, die door zijn moeder, een arme vrouw, betaald werden, want an ders had de knaap 3 dagen gevangenisstraf moeten ondergaan. Tc Bjrnsley is een geheel huisgezin ziek geworden na het gebruik van eene broodpodding. Een paar kinderen zijn gestorven. Bij onderzoek is gebleken, dat het brood zuur en bedorven was, en dal ten gevolge daar van waarschijnlijk de podding uit den koperen ketel vergiftige bestanddec- len heeft opgelost Volgens berigten uit de Vercenigde Staten is de gele koorts le Memphis en te Vicksburg, door hei warme weder, erger geworden Te Memphis stierven 111, le Vicksburg 23 personen. FKAIÜKRIJH. Gambetta is te Lyon met groot vreugdebetoon ontvangen. Op zijne reis werd hij te Aiidancette van wege den gemeenteraad van St. Vallier met eene stoomboot afgehaald, rijk versierd met vlaggen, waarop de woor den: //Vrede en Arbeid", en te Valence, waar hij den nacht zou doorbren gen. werd hij door eene deputatie van jonge dames verwelkomd. Te Lyon werd de heer Gambella toegesproken door een lid van den gemeenteraad, den heer Combet, die zich ook namens zijn vrienden be klaagde, dal de ex-dictator zijn vermogende stem niet krachtig genoeg deed liooren voor een algeheele amnestie. Gambetta antwoordde, dal die amnestie reeds lang verkregen zou zijn, wanneer het van hem alleen ailiing; maar er was nog een senaat, die een onoverkomelijk struikelblok inden weglegde aan een volledige amnestie ten gunste van dc veroordeelden. De prefect van policie le Parijs heeft den verkoop van «amorces" voor kinderpistoolijes binnen zijn ressort verboden, voor zoover die zijn zamen- gesteld uit de in het desbetreffende besluit genoemde hestanddeelen Nabij het dorp Chausel, in Algerie, had, volgens den Conrricr de Bonedezer dagen het volgende natuurverschijnsel plaatsGedurende een lievigen storm, vergezeld van aardschokken, scheurde een ontzaglijke rots los van het gebergte, aan dc oppervlakte eene vrij groote opening latende, die naar den ingang eencr grot gelijkt. Verscheidene inwoners uit den omtrek hebben zich daarop in de holte gewaagd, en nadat zij al tastende een zekeren afstand "hadden algelegd. vonden zij een ouderaard-ch meer, welks diepte en uilgestrektheid zij niet hebben kunnen nagaan, liet water iu hel meer is zeer frisch, bijna ijskoud. De oppervlakte is ellen als een spiegel, g/en rimpeltje komt er op te voorschijn, en toch hoort nten iu de venc liet gedruisch als van een waterval. Naar men verneemt zou de admiraal Werner, ten gevolge van on- eenigheid met den lieer von Stosch. chef der admiraliteit, het voornemen hebben zijn ontslag in te dienen. De zaak van hel vergaan van de Grosser K nrjürst zou de aanleiding zijn. De persoon, die onlangs een veertienjarig meisje in den Rijn. nabij Dusscldorf, heelt verdronken, is aangehouden, en heelt zijne misdaad be kend. Ilcl is een arbeider, die, ofschoon crr.-l op achttien jarigen leeftijd, reeds wegens diefstal en brandstichting veroordeeld is geweest. - De postwaggon van den goederentrein, die dezer dagen van Maagden burg naar Berlijn vertrok, is onderweg in brand geraakt. Slechts 15 paketlen zijn gered ALc brieven en 800 paketten zijn met den waggon verbrand. Hel onheil wordt toegescheven aan zelfontbranding van een vocht, waarmede eenige vaatjes, die in den waggon stonden, gevuld waren. Te Mnnchen is dezer dagen een regtsgeding gevoerd tegen een afzetster. Katharina Hofmann, de echtgenoot van een wachtmeester bij de gendar merie, heeft onder vatsche voorspiegelingen van allerlei aard een menigte personen bedrogen en dat wet voor zeer aanmerkelijke sommen. Zij gaf voor heiast te zijn met het bijeenbrengen van gelden, ten behoeve der hooggeplaatste ambtenaren, die wel is waar zeer aanzienlijke betrekkingen bekleedden, maar niettemin bereid waren buitengewoon hoogen interest le betalen voor zekere geldelijke diensten hun bewezen. Vele ligtgeloovigen heeft zij gevonden en hun ongeveer een honderdduizend mark afgezet. On der aanneming van verzachtende omstandigheden, waartoe o. a. werd ge bragt de overgroole domheid en ligt vaardigheid der bedrogenen, werd de bedriegster veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. O OITENR1JK. Dat de toestand van dc Oostenrijkers in bet reeds bezette deel van Bosnië verre van gunstig is, blijkt daaruit dat zelfs te Serajewo de stralen niet veilig zijn en eene onlangs ontdekte zamenzwering, welke zich ten doel stelde de stad aan vier hoeken in brand te steken, bragt bij onder zoek aan het licht, dat sedert de bezetting der hoofdstad door de Oosten- rijksch-llongaarsche troepen zelfs geen dag voorbijgaan is, waarop niet de opstandelingen in direct en persoonlijk verkeer gebleven waren met de zoo genaamde onderworpen Mohamedanen binnen de stad. Ejt Peslh wordt aan de Köln. Zett. o a. het volgende gemeld: In de lijden van het strengste Oostennjksche absolutisme was de stemming in Hongarije niet gedrukler dan thans De algemcene politieke toestand is sedert de gevechten in Bosnië geheel veranderd; het onderscheid tusschen de partijen verdwijnt en, met uitzondering van twee of drie regeringsbla den, is er geen enkele invloedrijke stem meer, die graaf Andrassy's politiek verdedigt. Zelfs de hier aanwezige liberale afgevaardigden zweren bij hoog en bij laag, dat zij tegen de Bosnische bezetting protest zullen aaiiteekenen. De politieke aimospheer is drukkend en de toestand beeft een groote over eenkomst met dien vóór de gebeurtenissen van 1848. Voorts wordt nog gemeld dat de clubs van verschillende politieke rigting in de Hongaarsche hoofdstad tot het houden van groote meetings hebben besloten, met het doel adressen aan den koning te zenden, om hem te ver zoeken den rijksdag bijeen te roepen en de onmiddellijke ontruiming van Bosnië te bevelen. Een coirespondent van de Times meldt dat generaal Philippovic zijne verbazing beeft geuit over de ontzaggelijke menigte ammunitie en wapenen, meerendecls van nieuwere constructie, die in Bosnië waren opgestapeld. Ilij zou wel eens willen welen, hoe de Turken aan de middelen waren ge komen om al dat oorlogsmatcrieel aan te schallenwant uit eigene mid delen achtte de generaal hen daartoe niet in slaat. O i) T-I VI» I E BATAVIA. 12 Augustus. Berigten uit Atchin maken melding van hevige met den dapperen vijand geleverde gevechten. Eenige sterkten, die den toegang tot de XXII Moekims versperden, werden na een lievigen tegenstand veroverd. Uit alles schijnt te moeten blijkendat er talrijke oilers zullen vallen vóór het groote doel bereikt zal zijn. Tijdens den opmarsch onzer troepen heeft zich een incident voorgedaan, dat een uitmuntenden indruk beeft gemaakt. Over een geweldigen slroon! moest nl. een brug worden geslagen. De kolonel vroeg, wie het stoute stuk dorst ondernemen om aan den anderen oever een touw le spannen. Na een plegtig oogenblik trad een HollamLch sappeur voor, ontdeed zich van zijn overtollige kleedingslukken en wierp zich in het bruisende water. Met ge spannen verwachting volgde ieder de kampende beweging van den waag hals Na een Stoute worsteling van ruim een kwartier nurs werd de andere oever bereikt en de daad volbragtwaarvan de opmarsch van een geheel leger al hing. Dal die daad ten zeerste werd gewaardeerd, spreekt van zelf. Voor het front der kolonne drukte de chef den Hinken sappeur hartelijk de band, nam zich liet kruis van de borst en spelde het op die van den over- gelukkigen militair. PEL'» T EL EG 15 A A E. LONDEN,, 19 September. Aan Beuier wordt van den 18J'n dezer uit Kingston geseind, dat op Jamaica eenige sporadische gevallen van gele koorts voorgekomen zijn, namelijk te Port-Boyal; de ziekte heeft echter geen epidemisch karakter. WEENEN, 19 September. (Officieel.) Generaal-majoor Zach nam den W®" twee op den Debel-jaca-berg opgerigte voorwerken, nadat deze eenigen tijd beschoten waren. Des avonds werd door de opstandelingen uit de ves ting Bihac en van den regteroever dtr Unna een lievigen aanval gedaan op deze werken, welke echter werd algeslagen. Ook dreef hij terug een andere afdeeling opstandelingen, 800 man sterk, welke over Pararoire, Plaftan. Durande bij Baljesac naderde. De opstandelingen leden zeer groote verlie zen. Onze verliezen zijn nog niet naatiwkeurig geleld; vijf officieren wer den gewond. Het gros der over Doboj voortrukkende troepen van het derde legercorps bereikte Gracanica, waar het vele wapenen en munitie vond. WEENEN19 September. (Officieel.) Generaal-majoor Rcinlander meldt heden avond ten 7 ure uil Zavalje dat de vesting Biliac heden capituleerde. De keizerlijke troepen bezetten ten 4 ure de vesting; zij vonden er vijf stukken geschut, waarvan vier van zwaar kaliber, wapenen en munitie, in de vesting was één stafofficier van het Turksche leger en de manschappen, die het geschut bedienden, waren Turksche soldaten. BUCHAREST, 19 September, Overeenkomstig de besluiten der kamer, de beslissing van bet congres en het besluit van den ministerraad zal vorst Karei den officiëlen titel «Koninklijke Hoogheid" aannemen. De agentschap pen van Rumrnië in liet buitenland worden officiële legaliën. RAGUSA, 19 September. De brigade van Ivauovich heeft, zonder ge vecht, bij Trebigne zich vereeuigd met een andere brigade, lie pacha van Scutari beeft, uit vrees van vermoord te worden; zich met een batai.lon in liet fort opgesloten. ROME, 20 September. Ten gevolge van de talrijke zaken betredende de kerk in Engeland, bij welke inmenging of bescherming van de regering noodzakelijk is, liecil het Yatiraan besloten, ecu apostolisch a'gcvaardigde al zaakgelastigde naar Londen te zenden, zonder nogtans officiële betrek kingen met de Engelsche n gering aan te knoopen. Km vootslel zal binnen koit aan het oordeel van de regeling onderworpen worden.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2