hei Otlomanisehc rijk ligI Ie spartelen. Me! hein zal het mogelijke worden verrigt. De reeds gemelde brand aan boord van de Lavinia is niet door de bemanning aangestoken. De in hechtenis g nomen manschappen zijn dan ook weder in vrijheid gesteld. Eenige Spanjaarden hebben eene poging gedaan om in den tunnel van Tarbos. in het dep. der Opper-Pyreneën, een trein van het spoor te doen loopeu, ten einde dien vervolgens te plunderen, liet opzet mislukte, daar de machinist intijds gewaarschuwd werd. Twee Engelschende hh. Eolgrove en Cawod, hebben het waagstuk ondernomen en gelukkig ten uitvoer gebragt om den Mont-Blanc te beklim men zonder gidsen. Den 2'" Sept. te middernacht begaven zij zichvoor» zien van een lantaarn, naar het groote plateau. Na een gcvaarvollen togl van 3 uren bereikten zij hel. Onderweg werden zij door een zeer snerpende koude overvallen, die zelfs hun voorraad wijn deed bevriezen. Ten 9 ure des ochtends bereikten zij den top van den berg, van waar zij, bij een onbewolkten hemel, het verrukkelijk vergezigt konden genieten. DVIT8CI1LAND. De tekst is bekend geworden van de nota-circulaire, welke, onder dagteekening van den 7'" Sept., door Griekenland tol de Berlijnsche trac- taat-mogendheden is gerigt, met betrekking tot de Grieksch-Turksche grens- verandering. Door haar onderteekening van het verdrag heeft de Porte in beginsel in een grensverandering toegestemd. Zij heeft de door haar ge- volmagtigden vóór de onderteekening gemaakte reserves te niet gedaan en zich verbondenzich regtstreeks met Griekenland Ie verstaan. Nogtans weigert zij thans officieel, zich in onmiddellijke betrekking tot Griekenland te stellen krachtens art. 24 en houdt zij elk bepaald antwoord aan, tot de mogendheden haar memorandum zullen lubben beantwoord. Zjj ont wijkt dus de aangegane verpligting om zich direct met Griekenland te verstaan. Onder deze omstandigheden ziet het Grieksch gouvernement zich genoodzaakt, krachtens hel regthetwelk bet aan art. 24 ontleentde bemiddeling der mogendheden in Ie roepen. Te Falkenstein en ook op andere plaatsen zijn Zalurdag avond lus- schrn 11 en 12 ure weder aardschokken gevoeld. In een benedenhuis aan de Louiscsiraai te Wiesbaden was de schudding van dien aard, dat de be woners de handen aan den muur sloegen om steun te hebben. In twee andere straten begonnen de deurschellen te luiden en kwamen kleine voor werpen in beweging, zoodat vele ntenschen verschrikt naar buiten snelden. Ook in andere wijken werden dergelijke verschijnselen waargenomen. Even als daar hoorde men te Epstein bij de dreuning een onderaardsch gerommel. Te Idstein voelde men twee korte, maar heftige schokken, en had het onderaardsch geluid veel overeenkomst met een zwaren donderslag. OOSTENRIJK. De beriglen van het oorlogstooneel in Bosnië blijven zich steeds door onvolledigheid onderscheiden. De regering houdt zich aan haar woord van niets meer te zullen medcdeelen dan hetgeen voor openbaarheid vatbaar is. Met het oog op de duizenden nabestaanden der strijdende militairen wordt die handelwijze de regering ten hoogste afgekeurd. In de Herzccowina hebben de Oostenrijksche troepen waarschijnlijk een gevoelig echec geleden. Daaromtrent wordt gemeld: Eene compagnie, on geveer 200 manwerd dusdanig in den rug beschotendat 3 officieren en 80 man op de plaats dood bleven en een staf-officier vermist raakte. De onveiligheid in hel reeds bezette gebied is zoo groot, dat zelfs een konvooi levensmiddelen, door twee conipagiiiön infanterie begeleid, op den groolcn verbindingsweg Brod-Serajewo in de nabijheid van Maglai door niet minder dan 600 gewapende opstandelingen overvallen werd. De Oostenrijk sche infanterie sloeg gelukkig den aanval af. Van vrij officiële zijde wordt het gerucht bevestigd dat de bezetting van Bosnië vóór den winter niet tot de geheele provincie zal worden uitge strekt. De correspondent van de Neue freie Presse had den 13,len te Sera- jewo een onderhond met generaal Philippovic, die de stellige hoop uit sprak. dat men binnen vier weken, derhalve voor hel aanbreken van het ongunstige jaargetijde, meester zou zijn van de landstreek, waarvan de bezetting voor het oogenhlik voorgenomen is. De opperbevelhebber erkende, dat wegens ontoereikende middelen het doel der bezetting slechts onvolko men bereikt werd. maar vertrouwde dat na de aankomst der versterkingen al liet verzuimde ingehaald zou worden. In een gehouden ministerraad is van het plan tol aanleg van een spoorlijn van Sissek naar Novi afgezien. Tisza weigerde de concessie, op grond der Honsaarsche constitutie, welke geen enkele bepaling bevat, waardoor een constilulionneel minister gemagligd wordt, zonder het parlement in eene quaestie als deze te beslissen. Het parlement nu was eenparig legen den aanleg, welke overigens van te weinig belang was, om daarvoor eene bo sing met de wetgevende magt uit te lokken. [»KR TKLEGKAAF. KONSTANT1NOPEL18 September. De regering heeft het voornemen de domeinen in Bulgarije te verkoopen, alsmede den voorraad wapenen en kanonnengeschal op een waarde van twee a drie millioen. BERLIJN, 18 September. De Nordd. Allg. Zeit. zegt van den stap, welken de mogendheden op uitnoodiging van het Berlijnscli kabinet bij de l'orte hebben gedaan, om de uitvoering van hel Berlijnscli tractaat vlugger te doen gaan, dat de Duilsche regering voorloopig op deze aangelegenheid niet meer kan aandringen, daar door de ontruiming van Batum de stand i van zaken gewijzigd is. De aansporing der Duitsche regering behoort in het altretneen tot een vrecger tijdperk, toen de Porte zich minder scheen te laten gelegen liggen aan de uitvoering van hel tractaat. KONSTANT1NOPEL, 18 September. De Sultan zal weldra Mustirus-pacha ontvaneen. liet Engelsclie ontwerp betredende de hervormingen in Azië is aangenomen. De ontruiming door de Russen wordt met grooten ijver voort gezet. Ten aanzien van de Bosnische quaestie heeft zich een wending voor gedaan. die hoop geeft op een vriendschappelijke schikking, waarbij het oniwerp-Andrassy ten grondslag zal worden genomen. De Albanezen trek ken zich in grooten getale zamen bij Uskub. PETERSBURG, 18 September. De vorst van Montenegro legt lltissein- paeha ten laste, dal hij Podgorica aan de opstandelingen wil overleveren. De vorst leverde daarop vertoogen in te Konstantinopel en gelastte zijn ver tegenwoordiger stappen te doen bij de mogendheden, opdat hel vertrek van de leden der commissie voor de afbakening der grenzen van Montenegro zou worden bespoedigd. YVEENEN, 18 September. (Officieel). Van hel hoofdkwartier van het vierde legercorps is berigt ontvangen, dat den lö11"1 dezer Dubrava aan de Tinja bereikt is en dat na een langdurig en hardnekkig gevecht Longare en Crespic bezet zijn. Den 17de° is Novi Breka aangegrepen en na een hard- nekkigen strijd bezet. De tegenstand bleef tot het laatste oogenblik uiter mate hardnekkig; de strijd nam eerst 'savonds ten 8 ure een einde. Twee stukken geschut en twee vaandels zijn buit gemaakt. De verliezen zijn nog niet opgegeven. LONDEN, 19 September. De heer Lowtlier. van de conservatieve partij, heeft te York, in een aan een feestmaal gehouden toespraak, de cischeu van Griekenland scherp afgekeurd, en o. a. gezegd, dat Europa allerwaar schijnlijkst niet geduldig zal toezien, wanneer de Oostersche quaestie her- lcclt ten gevolge van de overdreven eerzucht van Griekenland. BOMBAY, 18 September. Gbolam Hussein, afgezant der Indische rege ring, is den 10tn te Kabul aangekomen, werd daar gastvrij ontvangen en heelt voor den Emir een brief van den onderkoning medegebragt. Mir Akliordie het antwoord van den Emir betredende het Engelsclie gezant schap overbrengt, wordt elk oogenblik te Alimussia verwacht. INCEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Met genoegen heb ik gezien dat de stads-duinwaterpompen voor een groot gedeelte zijn vervangen door zoogenaamde standpijpen. De behoeltigen zijn dus weder in de gelegenheid gesteld duinwater te krijgenal moeten zij het soms wel wat ver halen; maar dat doet er niet toe, het is verkrijgbaar en daarmede uit. Ééne zaak mag echter wel worden overwogen, om nog maatregelen te nemen eer het te laat is. Zij is namelijk deze; Overal waar standpijpen zijn wordt water getapt, geen water kan worden getapt zonder dat erdoor de eene of andere oorzaak iets wordt vermorst of verloren gaat; dat ver morste of verloren water vloeit af over den gemeentegrond naar de laagste punten. Dit alles nu gaat perfect goed, zoolang het'lente, zomer of herfst is; maar hoe moet het daarmede gaan als het winter is, met vriezend weêr? Dan is het immers te verwachten dat daar. waar standpijpen zijn gevestigd, zich ijskorsten zullen vormen, die bet verkeer voor menschen en beesten kunnen belemmeren of gevaarlijk maken? En daarom de vraag: is het niet noodig dat er maatregelen worden genomen, om een voldoenden afvoer voor het vermorste ol verloren water te maken op plaatsen waar standpijpen z(jn? Moet hier niet de gelegenheid worden benomen tot verdrinken van het kalf, door den put in tjjds te dempen Leiden. 19 September 1878. P. OPGAVE VAX BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand Augustus door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijnomdat de personenaan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: J. F. G. van Leeuwen, Spiegclberg. J. C. Wolft, mej. J. Brand, J. Machielse, 11. M. van der Haar, B. de Lange, allen te Amster dam; C. L. Drossaers, te Badenweiler; L. G. van Dissel, te Batavia; F. L. Wilke, te Gouda; J. v. d. Berselaar, P. A. E. D. Jansen, C. J. Harten, Draat, A. de Wolf, D. Smalle, J. Gusen, allen te 'sGravenhage; mej. M. Warmer, mej. J. Castien, beiden te Haarlem; C. de Vries, te Harlingen; J. Boon, te Hoek van Holland; P. Paternot, te Kopenhage; Koster, te Lei den; Kokshoorn, te Nieuwerbrug; J. van den Brander, te Parrega, H. F. Donders, B. Oorlcnbeek. S. Buis, allen Ie Rotterdam; Mietje Voerent, S. Schoen, J. II. Sanders, (allen niet vermeld). Briefkaarten: Vrouw van Put ten, P. van Bemmel, beiden te Amsterdam; P. v. der Erfl', D. Smit, mej. Huigsloolallen te 's llage. AIJVKH I l<; N T K iN. Heden beviel zeer voorspoedig van eene Dochter M. DE KONING VAN DIJK. Leiden, 18 September 1878. Voor de vele bewijzen van dcelnemins, ondervonden na het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, betuig ik mijn harlelijken dank. Wed. B N. J. T. MOLKENBOER, Hermans. Zij, die vorderingen hebben ten laste van of iels verschuldigd zijn aan de nalatenschap van den lieer W. A. Baron MILEKT, in leven Majoor der Infanterie, gewoond hebbende Ie Leiden en aldaar op den 12"1'" September 1878 overleden, worden verzocht daarvan ten spoedigste opga ven in te zenden ten kantore van Notaris WIJNSTROOM, te Leiden Bn êslraat N". 39.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3