BUIT EN LA N DSC 11E BEI 110 T E N In de heden door de tweede kamer gehouden zining heeft de heer Duller! hel voorzit terschap aanvaard. Ingekomen zijn verschillende begrootings-ontwerpen en de candidatenlijst voor de vervulling der vacature in den hoogen raad. De staalsbegrooting zal in de zitting van morgen ten 3% ure worden aangeboden. Overeenkomstig het verlangen en het bescheiden karakter van den ontslapene, werd heden voormiddag ten 11 ure het stoffelijk overschot van den geuialen toonkunstenaar Francois Dnnklcr op Eik en Duinen der aarde toevertrouwd. Niettegenstaande het gemis van eenig officieel of mili tair vertoon, verdrong zich eene digte schare zoo van vrienden als van vriendinnen rondom de laatste rustplaats van hem, die hen door zijne mu ziek zoo dikwerf deelgenootcn maakte van zijne gelukkige inspiration en en hun zoo veel verheffend genot had verschaft. Velen, die den eenvoudigen lijkstoet naar den doodenakker zagen trek ken, zouden slechts dien van den eenvoudigen man daaruit herkennen, ware het niet dat de lallooze kransen en immortellen, die over het lijk kleed gespreid lagen, de gedachten deden opkomen aan de hulde, die men een groot man had willen bewijzen. Op het kerkhof wachtte een breede en aanzienlijke stoet het stoflclijk overschot. Achter de bloedverwanten van wijlen den directeur der kon. militjire kapel sloten zich o. a aan eene deputatie uit de maatschappij de Toekomstvoorts de heer Stumpfï, directeur van hel Park- orchest te Amsterdam. Ook andere muziekcorpsen legden getuigenis af van hunne vereering van den ontvallen kunstbroeder door dc tegenwoordigheid van hunne chefs of leden. Onder dezen merkte men op de heeren Hutschen- ruyter, kapelmeester der schut terijmuziek te RotterdamGrentzius, kapelmees ter der stafmnziek van het 4' reg. infanterie De hoofd- en mindere offi cieren en de kon. militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers volgden en corps de lijkbaar, voorafgegaan door de generaals Mac Leod en Queysen, oud chefs van het corps en van Toll, plaatse), kommandant. Bestuurders van de Littéraire sociëteit, wier leden Dunkier zooveel edele verpoozing schonk, van de zangvereeniging Caecilia, die hem ondir hare eerelcden rnogl tellen, bevonden zich bij het graf. Op de kist was een 7-tal kransen verspreid, waaronder een van levendige bloemen als souvenir der kon. militaire kapel. Deze huldeblijken werden nog vermeerderd met een uit witte rozen gevlochten krans, namens het officierscorps, den kapitein-directeur gewijd Aan de groeve werd hulde gebragt aan dc veelzijdige verdiensten van Dunkier door den overste de Villencnve. namens de officierendoor den lieer Nicolaï. directeur der kon. muziekschool, en door den heer F. Bol- gorschek. Namens de, familie dankte de kapitein Bergé voor de treffende blijken van waardering, aan de nagedachtenis van zijnen schoonvader bewezen. Te Delft is gisteren de 31' tentoonstelling geopend van dc llollandsche maatschappij van landbouw. Ten 12 ure kwamen daartoe bijeen hel hoofd bestuur dier maatschappij, met tal van genoodigden. inzenders enz. In dc tent, opgerigt op de landerijen bij de uitspanning de Prins, had de opening plaats met een korte toespraak van den voorzitter der maatschappij, den heer C. J. van der Oudermeulen, die daarin deed uitkomen hoe na een tijdsverloop van 22 jaren weder nu de jaarlijksche tentoonstelling te Delft werd gehouden, en hoe krachtig daartoe werd medegewerkt door het ge meentebestuur der stad en hel bestuur der afdeeling; de spreker betuigde den dank der maatschappij daarvoor, maar ook aan de inzenders, die door talrijke inzendingen van hunne belangstelling doen blijken en daardoor het houden der tentoonstelling hebben mogelijk gemaakt. De burgemeester der gemeente Delft nam daarop het woord, en sprak zijne beste wenschen uit voor het verder welslagen der tentoonstelling, die alreeds hij de opening had te kampen met de elementen, en die bovendien betrekkelijk veel in belangrijkheid moest verliezen, daar tot de tentoonstelling van vee op mor gen geen rundvee kon worden toegelaten. Hierna werd nog eene toespraak gehouden door den voorzitter der afdeeling Delft, waarna de plegtigheid der opening werd besloten met het uitvoeren van het Volkslied door het muziekcorps van het reg. huzaren te 's Hage. De tenten waarin de tentoonstelling, plaats heeft, alsmede veel van het tentoongestelde, hebben door__den hevigen wind en de menigvuldige regen vee! geleden. Onder de bekroonden komen voor de lilt. J. A. de Rooy en D. M. van der Iloef, te OcgslgcestP. Heemskerk, te llazerswoude; A. Brauckman en .1. Alink, te Voorschoten. Op de gisteren door de Amslerdamsche kanaal-maatschappij gehouden elfde en laatste veiling van drooggemaakte gronden in het IJ zijn geveild omtrent 373 hectaren voor 1,325,428. Niet gegund werden ruim 185 hec taren voor /8C9.098. Eene firma te Amsterdam heeft Chiuesche oranje-appelen, gewas 1878, aangevoerd, die eerst einde Julij in China zijn geplukt, per mailboot naar Europa zijn verzonden, en dus naauwelijks zes weken later in Nederland konden aangevoerd wordeu. In de weide van den landbouwer v. d. VV.onder Sloten, is in den nacht van Zondag op Maandag een zijner beste paarden verminkt. Men heeft het beest een diepen steek, waarschijnlijk met een mes, in den hals, bij de borst, toegebragt de wonde is echter niet doodelijk en men hoopt hel dier in het leven te houden. Door den gemeenteraad van Hoorn is, ten gevolge van het bcrigt, dat dr. Sinia bezwaar maakte om de heirekking van directeur der hoogere bur gerschool voor twee jaar te aanvaarden, besloten op nieuw een oproeping, voor een directeur, evenals vroeger, levens leeraar in de geschiedenis en slaalsinrigliug van Nederland, te doen, en de aan een en ander verbonden wedde, met verhooging van het vroeger cijfer, te brengen op f 3000. Te Donkerbroek is een slier, die los in de weide liep, woedend ge'* warden Twee personen werden na elkander op de horens genomen en ecnige ellen omhoog geworpen, doch zijn er met ecnige kneuzingen af gekomen. Het dier werd met geweerschoten afgemaakt. Eergisteren is door eene deputatie uit de Friesche dames, aan wier hoofd slaat mevr. Buma, seb. van Eysinga, aan II. K. II. prinses Hendrik aangeboden het door de Friesche vrouwen vervaardigde nationaal costuum. De dames bleven op het paleis dineren. Uil een door den gemeenteraad van Sncek opgemaakt tweetal is door den minister van binncnl. zaken benoemd tot praeceptor aan de Latijnsche school aldaar de heer D. M. Ringeling, doctorandus in de letteren te Leiden. Bij gelegenheid van de Maandag te Bergum gehouden najaarsmarkt waren, wegens het groot aantal paarden, enkele vastgebonden aan een tuinhek in de onmiddellijke nabijheid der markt, 's Middags vielen vier dezer paarden plotseling dood neder. Bij onderzoek bleekdat zij van de bladen van een boom, de Sabina, gegeten hadden en daardoor vergiftigd waren. Te Wyckel is dezer dagen een 16-jarig jongeling van een paard ge vallen. in de leidsels verward geraakt en een eind medcgesleurd. Den vol genden morgen is hij aan de gevolgen overleden. Te Windeweer bragt Zondag middag een treurig ongeval een familie iii diepen rouw. Hel 3- a 4-jarig kind van den predikant Karsten, over een van de draaijen der inwijken willende gaan, waarlangs een grooter zusje haar was voorgegaan, stortte van de draai af in het diepe vaarwater. Hulp geschrei deed alras den vader van het kind toesnellen, die, schoon zich dadelijk bij het kind in het water werpende, helaas er niet in rnogt slagen zijn lieveling te redden. Was er ook voor hem geen hulp gekomen, dan zou hij zeker zelf onder zijn wanhopige pogingen bezweken zijn. 's GRAVENIIAGE, 19 September. Z. M. de koning heeft den heer mr. W: H. Dullert benoemd tol voor zitter van de tweede kamer der slaten-generaal gedurende het tegenwoor dig zittingjaar. Z. M. heeft den heer mr. K. W. P. F. baron Gericke van Herwijnen, secretaris van legatie bij hel gezantschap te Brussel, bevorderd tot raad van legatie. De heer II. de Graaf, thans ontvanger der directe belastingen Ie On- derdendam, is benoemd tot ontvanger te Hoorn. Aan den liter mr. J. J. de Meijier is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in hél zesde schooldistrict van Gelderland, en als zoodanig is benoemd de heer mr. K. M. G. de Meijier. De eerste kamer heeft heden het onlwerp-adres van antwoord op de troonrede onveranderd zonder discussie met algemeene stemmen aangeno men. liet zal Z. M. den koning door icnc commissie worden aangeLoden. De kamer is daama op rccès gescheiden. ENCfEIiAN». LONDEN, 18 September. Te Woolwich is het onderzoek aangevangen in zake de botsing lus- schen de stoomschepen Byicell Castle en Princess Mice. Hel eerst werd gehoord George Thomas Long, de stuurman 1' kl. van de Princess Mice. Binnenkort zal op de Sandwichs-eilnnden de eerste spoorweg geopend worden. Deze loopt van de haven Punali in Zuid-Hawaii over ruwe lava- velden naar het 5 Engelsche mijlen verder gelegen dorp Ueaiwaten einde de suiker van de plantages naar zee te vervoeren. Ook in het noorden van genoemde eilanden wordt een spoorweg, lang 30 mijlen, afgebakend van Kawaihai door plantages naar de oostkust. De locomotiven en wagens, die iu Engeland vervaardigd zijn, zijn reeds op weg naar dc Sandwichs- eilanden. FKA1VKRIJH. De maarschalk-president heeft na den afloop der wapenschouwing op Zondag II. eene dagorder uitgevaardigd, waarin hij zegtdat alle, jonge zoowel als oude, soldaten een goeden wil en een ijver aan den dag hebben gelegd, welke hij zich gelukkig acht le constateren. Gij hebt, zegt hij, weten partij te trekken van de lessen, welke u gegeven zijn; ik heb er mij zeiven van overtuigd in hel vierde legercorps en in het militair bestuur van Parijs. Soldaten! gij hebt de legertucht. den krijgsmansgeest, de aan hankelijkheid aan het vaderland bewaard, welke ten allen tijde de kracht van het Fransche leger hebben uitgemaakt, en gij zult die, ik ben er van overtuigdaltijd bewaren De heer Gamhettaomringd door afgevaardigden en leden van den senaat uit verscheidene departementen, heeft te Romans voor een gehoor, uil 10000 personen bestaande, een redevoering uitgesproken, waarin hij de gedragslijn, door de republikeinen gevolgd, regtvaardigde. Hij gins daarna over tot een onderzoek der binnenlandscbe quaestien. die spoedig een op lossing wachten. Zijne rede werd levendig toegejuicht. -- Door onderscheidene landen is de lijst openbaar gemaakt der bekroo- ningou van de inzenders der tentoonstelling, voor zoover hun sectic betreft. Iu het belang der inzenders meende men daarmede niet langer te kunnen wachten. Betreffende den terugkeer van Midhat-pacha naar Turkije, laat het Journ. des Dcb. zich aldus uit: Hij alleen geniet in het Oliomatiischc rijk eene genoegzame mate van populariteit om sommige dingen te doen, welke onontbeerlijk zijn. maar welke wij de tegenwoordige ministers, grootvizier en pacha's tarten ooit te volbrengen. Bij dit bijna bovenmenschelijk werk zal Midhat welligt de volksgunst, welligt zijne gezondheid, welligt zijn leven verliezen; maar hij zal aan Europa eene dienst bewijzen, welke hij alleen bewijzen kan en waardoor hij de hoogachting en de dankbaarheid oogsten zal van allen die versland aan reglschapeuheid paren. Wat men van het karakter van Midhat-pacha weet, vergunt te geloovendat zijne geestkracht ten minste legen de ntoeijelijkheden opweegtte midden v, aarvan

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2