LEIDSCHE COURANT. IS78. VRIJDAG 20 SEPTEMBER. N\ 222 ST ADS-BERICIITEN. BINNENLANDSCIIE BEIUGTEN. He Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, nut hel Verslat) der llandelinyen van den Gemeenteraad f'S.Sb, franco p. p. f 3.88. liet verslag afsonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de espeditie kosten, Afzonderlijke nomuurt der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, He prijs der Advertentie» is van 1—4 regels ƒ1. iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien het adres van J. Van Kampen, wonende alhier, houdende verzoek om varkens te mogen houden en mesten op een erf achter zijne woning in de Kruisstraat N°. 10; Gelet op art. 132 der Algenteene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tot hel hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, te» opzichte der informatiën de coimnodo et inr.ommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 23""1 September aanst.'s voormiddags Ie elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilli ging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d BRANDELER, Burgemeester. Leiden. 19 September 1878. E. KIST. Secretaris. LEIDEN, 19 September. Door de staatscommissie zijn heden tot arts bevorderd de hh. K. Polano, med. doctorandus, en K. Prins, candidaat-arts. lil de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen; een verzoek van F. J. P. Aenmey c. s. om verhooging van jaarwedde; een verzoek van de agenten van policie 2* kl. van gelijke strekking; een ver zoek van J. P. D. Lancel, om onderhandsche continuatie voor de levering van schrijfboeken enz. voor de openbare lagere scholenen een verzoek van Vilders c. s.woonachtig op de Haarlemmerstraat, tot het plaatsen van een gaslantaarn in de Bokke- of Maria Gijzen-sleegwaardoor een einde zou komen aan schandalen, welke in die steeg somtijds pljats vinden. Tot lid der commissie voor de bewaring van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst, werd be noemd de heer d'. W. Pleyte. Het verzoek van P. van den Broek, ter bekoming van gemeentegrond in de Spek- ol Varkenstceg, werd toegestaan. Op voorstel van de commissie van financiën werd de koopprijs van 5 (door burg. en weth. voorgesteld) bepaald op ƒ1 de centiare, tea einde het bouwen van arbeiderswoningen, waaraan behoefte is, aan te moedigen. Voorts werd op voorstel van burg. en weth. de voorwaarde gesteld dat de door den verzoeker te bouwen woonhuizen moeten voorzien worden van duinwater, en op voorstel van den heer van lierson, bij de voorwaarde dat de bebouwing linnen twee jaren moet geschieden, nog gevoegd de bepaling dat de verzoeker zich binnen eene maand moet verklaren of hij de voor waarden aanneemt. Bjj de behandeling der voordrag! betrekkelijk het verleenen van concessie lol den aanleg eu de exploitatie van paardenspoorwegen, betoogde de heer Goitdsmitdat, nu door een der aanvragers 2000 aan de gemeente was aangeboden, er niets anders overbleef dan aanbesteding, zooals ook elders was geschied; dm vermeed men den schijn van gunstbetoon. De heer de Kanler deelde mede dat de hh. Crans C'\te 'sllage, waaraan burg. eu •weth. de concessie zouden willen verleenenzich mede bereid hadden verklaard ƒ2000 aan de gemeente uit te keeren. De heer Gondsmil meende dat dit zooveel te meer reden gaf om tot aanbesteding over te gaan. De lieer de Kanler moest met den heer Goudsmit van gevoelen verschillen. Hij en de overige leden van het dagelijksch bestuur bleven van meening dat de firma Crans C". de beste waarborgen aanbood; reeds had het plan van den eersten aanvrager gestoolen op de onmogelijkheid om de financiële middelen Ie verkrijgen. De beer Gondsmil zeide dat de uitslag eener aanbesteding niet konde voorzien worden; de zaak der tramways was thans mode geworden; in de meeste plaatsen zijn zij gelegd of ont worpen Nu de firma Gratis C'. mede een aanbod had gedaan, moest men ook anderen de gelegenheid geven te concurreren. De heer de Fre uiery zag niet in dat het te koop bieden der concessie voor de gemeente gewenschL was. liet zou vele aanbiedingen uit lokkenzonder dat men zeker zou zijn van den uitslag. De heeren Ilarlevelt. Obreen, van lierson en Versier ondersteunden het voorstel van den lieer Goudsaiit. Zij meen den dat in deze niet anders kon gehandeld worden. De lieer du Ilieu was er niet voor. Hij gelooide dat men niet te veel moest hechten aan die ƒ2000. Hjj voor zich verlangde stemming over liet voorstel van burg. en weth. en niet over te gaan lot loven en bieden. De voorzitter verdedigde de voordragl van burg. en weth.die zich overtuigd hielden dat zij eene serieuse aanvrage voors'onden. Het voorstel van den heer Goudsmit. ten slotte in stemming gebragt. werd aangenomen met 12 tegen 10 stemmen, zoodat tot eene uitbesteding der concessie zal worden overgegaan. De voordragt betrekkelijk de verandering van de brug over de Lange- gracht werd met 18 tegen 2 stemmen aangenomen. De voordragt tot de oprigting eener overdekte speelplaats bij de school n°. 3 voor minvermogenden lokte eenigc aanmerking uit van den heer Le Poolchij wees er op dal men in vroeger tijd wel speelplaatsen had die goed voldedenzonder dat zij overdekt warenen dat men door deze uit gave de som naderde, die vroeger voor liet bouwen der school was aange vraagd maar die de raad niet had toegestaan. De heer de Kanter ant woordde hierop dat de tegenwoordige tijd, bij vergelijking van de vroegere, andere eischen had, waarmede men rekening moest houden. Het had ook niet aan waarschuwingen ontbroken dat er voor de toegestane som geene goede school te bouwen was. Deze zaak gaf nog aanleiding tot eene uit voerige redewisseling tusschen de hh. de Kanter en Le Poole. De heer van lierson verklaarde verder dat wat betreft eene speelplaats hij daaraan gaarne zijne stem zou geven, maar het gold hier ook een gymnastiek-lokaal en gymnasiiek-toestellen. Hjj zou niet medewerken aan de stichting van een vymnastiek-lokaal. zoolang daarbjj niet tevens gewaarborgd werd een deugdelijk onderwijs in de gymnastiek. De voordragt, in stemming gebragt, werd aangenomen met 13 tegen 7 stemmen. De voordragt betrekkelijk de uitbetaling der jaarwedden van gemeente ambtenaren bij overlijden werd met algemeene stemmen aangenomen, en op geljjke wijze werd toegestaan het verzoek van het bestuur der Leidsche bouwvereeniging tot het rooijen van een boom. De rekening van het H. G. of arme wees- en kinderhuis over 1877, een suppletoire siaal van begrooting, dienst 1878, van dezeilde instelling, en een suppletoire staat van begrooting van het geref. minne- of arme oude mannen en vrouwenhuis werden goedgekeurd. De voorzitter stelde ten slotte voor. wegens het spoedeischende der zaak, nog in deze vergadering te beslissen over een verzoek van H. J. Wolbergh, tot liet leggen van een stoep voor zijn winkelhuis aan de Mare, n°. 45. Daartoe werd besloten en het verzoek toegestaan. Naar het N. v. d. D. van goed ingelichte zijde verneemt, zal de spoor- wcglijn Leiden—Woerden niet met 15 October a. s., maar eerst tegen De cember a. s. voor het verkeer worden opengesteld. Te Voorscholen is gisteren lot lid van den gemeenteraad gekozen de lieer J. Slceneveld. In het boofdkiesdislrict Dokkum is tot lid der tweede kamer gekozen de lieer van Swinderenmet 1058 van de 1885 geldige stemmen. De lieer van der Hoop bekwam 821 stemmen. Op de door de verschillende laculteiten der rijks universiteit te Gro ningen uitgeschreven prijsvragen, ten getale van acht, zjjn slechts twee antwoorden ingekomen, één bij de theologische, en één bij de literarische faculteit. Geen van beide antwoorden kon voor eene bekrooning in aan merking komen. Men schrijft aan de Midd. C.: De ongunstige geruchten omtrent den gezondheidstoestand van den minister van oorlog zijn maar al te gegrond. Toen de heer de Roo bet ziekenhuis te Rotterdam verliet, werd hij niet definitief door de geneeshceren ontslagen, maar wist hij, dat hij later zou moeten terugkomen om eene nieuwe operatie te ondergaan. Zjjn werkzame aard dreef hem echter om het gasthuis te verlaten en naar den Haag terug te keeren. Intussclien wilden de wonden maar niet genezen; de kanker bleef kennelijk invreten, en in de laatste dagen is de toestand van den minister in die mate verergerd, dat zijne vrienden met bezorgdheid zijn vervuld. Eene groote lusteloosheid heeft zich van den werkzamen man meester gemaakt en hij lijdt lievige pijnen. Z. M. heeft den luit. ter zee 1' kl. C. J. Marinkelle benoemd tot rid der der orde van dc Eikenkroon Volgens de Held. C. is deze onderschei ding geschied naar aanleiding van een nieuw model ziekensloep, door ge noemden luit. ter zee ontworpen. Op 1/5 van de ware grootte trekt dit vaartuig, keurig bewerkt op 's rijks marinewerf te Nieuwe Diep, ter Parjj- sche tentoonstelling zeer de aandacht.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1