15UITKiNLANl)SC 11K HUHIGTIvN. het verslag van de meergedachte commissie vermeld ais elders, en met welke resultaten voor de openbare gezondheid; dal wij, onder bescheidene referte naar hetgeen aangaande dat onderwerp te lezen slaat in het verslag derzelfde algemeene vergadering (zie bijgaand 11". van de Ned. Industrieel van 8 Sept. 1878, nr. 28, bladz. 2 kol. 3 en kol. 4), mitsdien ons veroorloven, van wege het onbetwistbaar belang onzer nijverheid bij de aanwezigheid, allcrwege in voldoende hoeveelheid, van goed drinkwater, de gemeentebesturen te willen doen aanschrijven om bin nen een door uwe excellentie te bepalen korten termijn aan haar departe ment de beantwoording in te zenden van deze vier vragen: A. Op hoedanige wijze geschiedt de voorziening van drinkwater, door de ingezetenen in den regel gebruikt wordende? B. Op welke wijze wordt het drinkwater voor bijzonder en voor open haar gebruik verzameld? C. Indien het drinkwater voor openbaar gebruik bestemd in bakken wordt verzameld en bewaard, hoe is de ligging dier bakken, welke is de aard hunner constructie; hoedanig de staat van hun onderhoud? It. Indien de voorziening uil wellen, puiten of pompen door polder- of rivierwater geschiedt, welken invloed oefenen nabijgelegene fabrieken of andere inriglingen, b. v. kerkhoven, op de qualiteit van het drinkwater uit Wij vertrouwen dat uwe excellentie zal kunnen goedvinden het resultaat van het onderzoek, hetwelk zich vermoedelijk (naar haar beter oordeel) ook nog tot enkele andere vragen van aanbelang zal kunnen uitstrekken, volledig tot openbare kennis te brengen." 's GRAVENHAGE, 18 September. Z. M. de koning beeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den luit. ter zee lstt klasse C. J. Slarinkelle. Door Z M. is aan den luit.-kolonel C. II. F. graaf Dumonceau, van den groolen staf, Zr. M\ adjudant, vergunning verleend tot het dragen van het kommandeurskruis met de ster der Orde van den Willen Valk; het kommandeurskruis 2' kl. van den Zahringer Leeuw het kommandeurskruis 2C kl. der Orde vau Frederik en hel kruis voor militaire verdiensten 1E kl. h m geschonken respectivclijk door den groothertog van Saksen-Weimar- l'isenachden groothertog van Baden, den koning van Wurtemberg en den prins van Waldeck en Pyrmont. Tot kamerheer des konings in gewone dienst is benoemd baron Forslner van Dambenoy, voormalig ordonnance-officier van Z. M. Tot opper-ceremoniemeester des konings is benoemd de heer 0. baron van Wasseuacr van Catwyck en zulks ter vervanging van mr. W. A. J. baron Schimmclpenninck van der Oye. op zijn verzoek om redenen van ge zondheid, eervol ontslagen, met behoud van den rang van groot-ofïicier. De heer mr. K. A. Meeussen, lid van den raad van state, is op de meest eervolle wijze ontheven van het lidmaatschap van 's raads afdeeling voor de geschillen van bestuur. De opzigter bij 's rijks kuslverlichling te Kijkduin, L. E. de Weerd, is in gelijke betrekking overgeplaatst naar 's rijks kustverlichting aan het Noordzcc-kanaal bij Velsente Llmuiden; en tot opzigter bij 's rijks kust verlichling te Kijkduin is benoemd P. Kwantthans wachter bij die verlichting. De telegraphist 3' kl. bij den rijkstelegraaf, J. W. Ross is, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Door den minister van marine zijn benoemd: tot klerk bij de directie der marine te Amsterdam, F. Fagg en bij die te Ilellevoetsluis K. Boon. Tevens wordt de klerk bij de directie der marine te Hellevoetsluis F. J. Kloprogge overgeplaatst naar die te Willemsoord. De officier-machinist 2' kl. C. R. van Kooien, uil 0. I teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning heeft heden middag ten half 2 ure ontvangen de commissie uit de tweede kamer belast met de aanbieding aan Z. M. van de nominatie voor het voorzitterschap der kamer. IIII. KK. IIH. de groothertog en groothertogin van Saksen-Weimar zullen de/e week het land verlaten, De minister van waterstaat enz. zal morgen geen gehoor verleenen. Naar men met diep leedwezen verneemt is de toestand van den minis ter van oorlog in de laatste dagen zeer verslimmerd en steeds achteruitgaande. Hoewel de ter-aardeibeslelling van den heer Dunkier, overeenkomstig het verlangen van den overledene, zonder praalvertoon morgen op Eik en Duinen zal plaats hebben, zal den waardigen afgestorvene niettemin een eenvoudige Itttlde worden gebragt door de tegenwoordigheid van het corps officieren van het regiment grenadiers en jagers, de koninklijke militaire kapel en deputation uit verschillende loonkunstenaars-vereenigingen ENGELAND. LONDEN, 17 September. In een onder-voorzitting van de koningin gehouden kabinetsraad is besloten het parlement nader van 2 tot 30 Nov. te verdagen. Naar men aan de Times meldt wordt er haast gemaakt met het uit rusten der Britsche zending naar Kabul. Deze zending, onder aanvoering van Sir Neville Chamberlain, zal wel 1000 man sterk zijn. Dat zij aldus een klein leger gelijken zal, moet worden toegeschreven aan wantrouwen jegens den Emir. Deze vorst heeft zich in eene openbare raadsvergadering aldus over Engeland uitgelaten: //Ik bezit zeventig millioen ropijen, die ik stuk voor stuk den Britten naar den kop zal werpenen ik zal de grens- stammen legen hen doen losbreken als een orkaan van vuur." Uil het zuiden tier Vereenigde Stalen meldt men dal alle krachten worden ingespannen om de ellende, door het woeden der gele koorts te weeg gebragt, te lenigen. Van alle kanten stroomen bijdragen toe. Pltila i delphia zond reeds 23335 doll. Bijzonderheden omtrent de ramp doen meer en meer het vrecselijke van den toestand uitkomen. Te Memphis zijn de lijkdienaars buiten magie alle begrafenissen te bedienen. Alle lijkwagens zijn voortdurend in dienst; op het kerkhof staan doodkisten opgestapeld, hoewel tal van gravers gedurig voortgaan met het delven van grafkuilen. Ergens in een huis, dat uilgestorven was, bleek het, dat twee vergelen lijken lagen; in een ander huis vond men hel lijk eener vrouw, die in verlatenheid overleden was, achter het bed, waarvan zij afgevallen was. op den grond liggen. Elders vond men een lijk bijna geheel door ralten opgegeten. Het aantal slagtofTers der epidemie wordt lot heden als volgt opgegeven: New-Orleans 1951, Memphis 1791, Vicksburg 566, Grenada 209, Port Gib son 96, Holly Springs 77, Canton 53, Greenville 49, Batnnrouge 27, Pla quemine 37, Hickman 26, Ocean Springs 25, en op verschillende andere plaatsen 75. FBAKKRMK. Op 22 September zal te Parijs in den schouwburg van het Chateau d'Eau, onder voorzitterschap van Gambetta, een groot feestmaal plaats hebben, bij welke gelegenheid Emilio Casielar, de gewezen president der Spaansche republiek, eene rede zal houden //over de vrijheid der Latijnsché volken en over de oprigting eener algemeene broederlijk-gezinde republiek." De personendie in verzekerde bewaring waren genomenals aan- leggers van het socialistisch congres, zijn thans meerendeels op vrije voe ten gesteld. Het Journ. Offic. bevat een berigt uit Gorea (Fransch Senegambië W. Alrika), waaruit blijkt dat de gele koorts aldaar vele slagtofTers heeft gemaakt. Den 6'° September was het aantal slagtoflers 155, een groot cijfer, ten opzigte van de Europesche bevolking. Alle maatregelen zijn ge nomen om de ziekte te beteugelen. Zes geneesheereneen apotheker, zes zusters van liefdadigheid zijn overleden; deze zijn onmiddellijk vervangen en vier geneesheeren zullen nog uit Frankrijk naar Senegal verstrekken, om dienst Ie doen in de hospitalen. Verscheidene hebben zelfs aangevraagd om daar de lijdende menschheid te verplegen. De luit,-kolonel Canard, die sedert meer dan 12 jaar op Gorea met hel commandcment is belastgeeft aan allen het voorbeeld, daar hij, kalm te midden der gevaren in alle be hoeften, zooveel in zijn vermogen is, voorziet. Het laatste depêche geeft hoop op het afnemen van deze vreeselijke ziekte. Zondag 11 heeft de Turksehe ambassadeur te Parijs een bezoek gebragt bij Midhat-pacha en met dezen, wieu hij eene belangrijke boodschap van den Sultan overbragt. een langdurig onderhoud gehad. Naar men verneemt zal Midhat-pacha over Marseille naar Candia vertrekken. De Atnerikaansche driemaster Laviniadie ter reede van Duinkerken ankerde, is verbrand; als oorzaak van hel ongeluk wordt opgegeven de kwaadaardigheid van de matrozen, die aan het muiten geslagen waren. De geheele equipage van het verbrande schip is in hechtenis genomen. Zondagavond verliet een mutsenmaakster te Troyes haar huis, drie kinderen, waarvan het oudste acht jaren, het tweede drie en het derde elf maanden teltmedenemende. Maandagmorgen zag een voorbijganger hel lijk van de ongelukkige op het water drijven. Na deze vreeselijke ont dekking ging men de kinderen zoeken en weldra werden de lijkjes der twee oudsten gevonden. Naar het derde lijkje wordt nog gezocht. In het gehucht Motte au Bois, behoorende tot de gemeente Norbecque, in het dep. du Nord, heeft den 12dEn Sept. een hevige brand gewoed, waar door 38 huizen, schuren en stallen zijn vernield. De brand is gesticht door 2 kleine kinderendie met lucilers speelden. D U I T ft C II I. A TV I». Van de rede, door prins van Bismarck in den rijksdag bij de behan deling der socialisten-wet uitgesproken, wordt nog het volgende overzigt gegeven. Hij zeide ongeveer hel volgende: Dat ik de productie-vereenigin- gen heb ondersteund, is waar. Tijdens mijn verblijf in Engeland heb ik die instelling leeren waarderen; doch wat Bebel daarvan gezegd heeft, komt niet met de waarheid overeen. De aansporing der socialisten lot eene gewelddadige omverwerping is bij hen een dagelijksch werk geworden. Men heeft den moord van generaal Mesenzolï gevierd als eene zaak van ge- regtigheid. Een artikel daarover sluit met de vermaning: //discite moniti." Alzoo: zijt gewaarschuwd. Waarvoor? Voor niets anders dan voor den dolk der moordenaars van Mesenzoff, voor den buks van een Nobiling. Wanneer wij onder de dwingelandij van zulk een troep bandieten moeten levenhoudt alle bestaan op. Ik hoop dat de rijksdag met de regering zal medewerken, opdat den keizer de noodige bescherming voor zijn persoon, voor zijne Pruissische onderdanen en Duilschc landgenooten worde gewaar borgd. Welligt dat er van onze zijde nog eenigen ten ofler moeten vallen; maar ieder wien dit treft moge bedenken, dat hij dan ten algemeenen nutte des vaderlands op het veld van eer sneuvelt. Bij de voortzitting der beraadslagingen eischte de heer Bebel dat de heer Kleist-Relzow en de rijkskanselier tot de orde zouden worden geroepen; de eerstgenoemde omdat hij de socialisten beschuldigde van hoogverraad, de laatstgenoemde omdat hij de socialisten voor bandieten had uitgemaakt. De voorzitter weigerde aan dat verlangen te voldoen onder opmerking dat blijkens het stenographisch verslag, die uitdrukkingen niet tegen personen waren gerigt. Met eene groote meerderheid van stemmen heeft de rijks dag besloten, hel aanhangig wets-ontwerp te verzenden aan eene commissie van 21 leden. Keizer Wilhelm is in den morgen van 15 Sept. (e Wilhelmshölie, bij Kassei, aangekomen, waar Z. M. door de keizerin werd opgewacht. Te Kassei was niet alleen het spoorwegstation, maar de geheele stad feestelijk versierd en eene onafzienbare volksmenigte bewoog zich door de straten, die de keizer moest doorrijden Langzaam schreed de keizer langs het front der eerewacht en steeg in hel rijtuig, dat hem naar Wilhelmshöhe zou voeren. Wel droeg Z. M. den arm nog altijd in een zwarten zijden doek, maar zijne houding was zoo flink, zijn voorkomen zoo gezond en krachtig, dat men door niets dan door dien doek aan de gevolgen van Nobiling's aanslag herinnerd werd. De keizer reed in een open rijtuig, voorafgegaan door een officier Ie paard, zonder eenig escorte, en de volks menigte werd aan beide kanten lol vlak bij het rijtuig toegelaten; alleen

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2