LliinSCHE i o i s; i r. I $78. V. 221, LOIN DER DAG 19 SEPTEMBER. BINNENLAlNDSCHE berigten. Ue it-waul verschijnt dadelijks, Zen- en feestdagen uiltjesouderd. l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, nu l liet Inslag der Handelingen ran den Gemeenteraad /'3.35, franco p. p. f 3.88. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de erj-edit rekesten. Af zotuier lijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advcrlenliën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 18 September. Door de staatscommissie is heden tot arts bevorderd de heer M. Dolt, med. doctorandus. Geljjk reeds gemeld is zal de Nederl. Gustaaf-Adolf-Vereeniging op Dingsdag 24 September aanst. haar 25-jarig bestaan alhier vieren met eene feestelijke bijeenkomst in de Pieterskerk. Volgens het programma zal die feestviering geopend worden met de uitvoering van het koor uit »de Schep ping van llaydn", voor orgel, door den heer J. Godefroy. Door prof. Rau- weniioll zal een welkomstgroet aan de leden worden gebragt, door d'. E. Laurillard de feestrede worden gebonden, en door ds. E. César Segers een slotwoord worden gesproken. Na hel aftreden van ieder der genoemde sprekers zal door een zangkoor, onder leiding van den heer A. J. Wetrens, een koraallied worden aangeheven De slotzang van koor en gemeente zal zjju Psalm 118 vs. 14. Het geheel wordt besloten met de uitvoering van het Hallelujah uit de /'Messias" van Handel, op het orgel. Bij de gisteren namiddag in de gemeente Zoeterwoude, aan den IIoo- gen Rijndijk, gehouden harddraverij, van paarden uit alle gemeenten, heb ben, zooals wjj gisteren hebben gemeld, 16 paarden deelgenomen. De prijs, I een prachtige zilveren soesenbak en twee madera-karaflen met zilver ge monteerd, werd behaald door de Sophia, vosbles merrie, van A. Schoutente Dubbeldam, bereden door J. de Boer; de premie, een kristal zuurstel met zilver gemonteerd en twee zilveren zuurvorken, door de Dma, roodbonte merrie, van F. Tom, te Moordrecht, bereden door P. van Zanten. liet geheel is in de beste orde afgeloopen en de commissie, met den heer burgemeester als eere-voorzitter aan het hoofd, die de leiding van dit feest op zich had genomenmag met de meeste zelfvoldoening op den goeden uilslag van haren in zoovele opzigten moeitevollen arbeid terugzien. In het tijdperk van 11 Augustus tot 7 September 1878 zjjnblijkens bij het dep. van binnenlandsche zaken ingekomen ambtsberigten, door long ziekte aangetast: in Gelderland 9 runderen, in Zuidholland 43, in Friesland 2, in het geheel 54 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken wa ren 44 runderen door die ziekte aangetast. - Hel heeft Z. M. den koning behaagd 11D' goedkeuring te schenken aan het voornemen van den minister van waterstaat enz.om eeltige van de werklieden, die zjjn bekroond op de te Amsterdam gehouden tentoon stelling van voorwerpen door den handwerksman in vrijen tijd vervaardigd, op 's rijks kosten de tentoonstelling te Parijs te laten bezoeken. De regelings-commissie van het Nederlandsch looneel-congres heeft bekend gemaakt, dat het congres op 20, 21 en 22 October a. s. te Ant werpen zal gehouden worden. Letterkundigen, toondichters, tooneelspelers. bestuurders van schouwburgen, die verlangen het woord te voeren, moeten hiervan vóór 20 September a. s. kennis geven aan den algemecnen secretaris, den heer Jan van Ryswyck, Groenplaats, 6, te Antwerpen. De prijs der congres-kaart is bepaald op 3 fr. voor België en ƒ1.50 voor Nederland. Men meldt uit Rotterdam aan de 11. C.\ Een algemeen bekende vrek, v. d. 11., gewoond hebbende in de St. Jacobsstraat alhier, is overleden. Hij dreef zijne gierigheid zooverdat hjjin plaats van op een bedzich ter ruste legde in eene kist, gevuld met zakken geld. Er was zelfs geen laken in zijn huis aanwezig, dat bij het kisten dienst kon doen. Men schat zijn nalatenschap op meer dan een ton gouds. In zijne woning, welke een voortdurende aanstoot was voor de straatjeugd, was bijna geen ruit heel en de galen werden door hem met planken digtgespijkerd. Uil Papendrecht meldt men van 17 Sept.: Door het buitengewoon hooge watergetijde van gisteren avond zijn de meeste, zoo niet alle buiten polders hier in den omtrek ondergeloopen. Door het onverwachte en snelle stijgen van den vloed had men geen voorzorgsmaatregelen kunnen nemen; iedereen schier was dan ook in de weer om het in nood verkeerende vee te redden, waarvan een groot gedeelte al zwemmende den vasten wal trachtte te bereiken. De schade, hierdoor veroorzaakt, is belangrijk, te meer dewijl ook op vele plaatsen de nog te vei le staande oogst is bedorven j of vernield. Zondag II. begaven zich drie jongeliedentwee uit Monnikendam en een uit Amsterdam, in eene kleine zeilboot op de Goudzee om het eiland Marken te Lezoeken. Daar het scheepje Zondag in den laten avond nog niet terug was, maakten de betrekkingen in Monnikendam zich ongerust en ging men aan het onderzoeken of het gezelschap zich ook hier of daar aan wal had begeven, doch nergens was een spoor te vinden. Maandag middag vond men onder de kust van Edam het vaartuigje omgekeerd drij ven. Men acht het dus zoo goed als zeker dat de personen, die zich in de boot bevonden, verdronken zijn. - Bij den kerkcraad der herv. gemeente te Enkhuizen is van diakenen het berigt ingekomen dat zij gemagtigd waren door een vermogend lid der herv. gemeente een arts ol een doctor in de genees-, heel- en verloskunde op een jaarlijksch tractement van 1500 te beroepeu, die daarvoor zijne diensten zal bewijzen aan de bedeelden der diaconie. Van den Helder meldt men, dd. 16 Sept.: Bij het onweer, dat gisteren nacht en heden woedde, werd, omstreeks 11 ure dezen morgen, op het meteorologisch observatorium een winddruk waargenomen van 79 KG. op den vierk. meter. Heden-avond stak de wind weder op en ontlastte zich een gewellig onweer boven deze gemeente. Uit Harlingen meldt men dat eergisteren morgen door den hevigen noordwestenwind een ballastschuit, waarop twee varenslieden, vader en zoon, op de Ballastplaat aan den grond is geraakt, waardoor beide opva renden in het grootste levensgevaar kwamen. Met kijkers was het van den wal te zien, hoe zij zich, schrijlings over een stok zittende, in den mast hadden gered Men trachtte met het sleepbootje Telegraaf eerst hulp aan te brengen, doch dit vaartuig werd door de onstuimige zee zoodanig geslin gerd, dat men het ten spoedigste weer binnenbragt. Inmiddels had de lieer M. Teves, firma Zeilmaker C\, op de sleepboot Magnet II stoom laten maken en ging daarmede persoonlijk ter redding uit, bij zich aan boord hebbende zijn boekhouder, den heer Lovius, en eenige wakkere sjouwer lieden. Na ruim een uur tjjds mogt het den heer Teves en zijne helpers gelukken, de in nood verkeerenden te redden. Onder Ottdkerk is eergisteren morgen eene boerenhuizing door den bliksem getroffen. Het geheele pand is een prooi der vlammen geworden. Te Maastricht had bjj het opzetten van het houten comedie-gebouw i van den heer Victor Driessens een ongeluk plaats. Een gedeelte van het gebouw stortte door den hevigen wind met groot geraas neder, waardoor drie werklieden gewond werden, waarvan één zeer ernstig, die met ge broken been en belangrijke verwonding in de zijde in bewustcloozen toe stand naar het stads-ziekenhuis is overgebragl. Naar uien verneemt, heeft de burgemeester hel verder opbouwen verboden. Het bewind van de Vereeniging van en voor Nederlandsche industriëlen heeft het volgende verzoekschrift ingediend aan Z. Exc. den minister van binneulandsche zaken: «Geeft inet de meeste hoogachting te kennen de Vereeniging van en voor Nederlandsche industriëleniu hare 07e algemeene vergadering den 4Jfn dezer alhier te zameii gekomen: dat zij met belangstelling heeft kennis genomen van hetgeen verhandeld I is op het onlangs te Parijs gehouden Congrès international d'Hygiène. waar de wenscheljjkheid is uitgesproken dat de verzekering der aanwezigheid van goed drinkwater iu toereikende hoeveelheid, in alle gemeenten des lands, voorlaan allerwege moge worden aangemerkt als eene aangelegenheid van staatszorg; en waarbij levens regtmatige waardering is geschonken èn aan de kennis en veeljarige ervaring van één onzer landgenooten als een der meest bevoegde beoordeelaars op dit gebied, èn aan hetgeen de Nederland sche regering, voor ettelijke jaren reeds, getoond heeft in deze te willen; dat toch de zorg voor goed drinkwater, als deel der regeringstaak. hier te lande reeds voorbereid kan geacht worden door de instelling (bij"kon. besluit van 16 Julij 1866, n". 68) eener slaats-commissie. belast met een onderzoek van het drinkwater in verband met de verspreiding van de cholera dat de belangrijke arbeid dezer commissie onmiskenbaar vrucht gedragen heeft, edoch alsnog niet in dien algemeenen zin. dat het doel bereikt zou kunnen hcelen; dat de statistiek, de jaarlijksche provinciale verslagen en andere mede- deelingen omtrent het drinkwater hier te lande dit beweren bevestigen, en hel verslag der commissie, tot 1866, echter slechts aangaande de door cholera bezochte plaatsen; dat het dringend noodig schijnt dezelfde officiële gegevens te erlangen omtrent alle bewoonde gedeelten des lands en de kennis daarvan zooveel mogelijk algemeen te maken; dat langs dien weg eene vergelijking met den toestand van 1866 zou te maken zijn. eu daaruit levens kunnen worden afgeleid wat er in hel belang van deze eerste levensbehoefte des volks in de laatste jaren van overheids wege of door particuliere instellingen is verrigt zoo in de gemeenten, iu

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1