herstemming noodzakelijk is, die zal geschieden op 22 October daaraan- gende. Op dezelfde dagen zal ook de verkiezing plaats hebben van een lid der tweede kamer in bel hoofdkiesdislrict Dordrecht, Ier vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J.'P. Bredius. Een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouverueur- gcneraal van Neder). Indië, dd. 15 dezer, bevat de navolgende tijdingen omtrent de krijgsverrigtingeu in Grool-Alchin. Een paar kampongs, waar uil Lampermei (in onze zuidooster-linie) was beschoten, werden den lsl'n dezer getuchtigd. Aan den vijand, die hevigen tegenstand bood, werden zware verliezen toegebragt. Lenige versterkingen en eene missigil werden vermeesterdmet een verlies van 3 dooden en 26 gewonden aan onze zijde, llabieb Adnl Rachman heeft schriftelijk verzocht, met 400 volgelingen naar Arabic te worden overgebragt. Hem is een termijn gesteld om zich per soonlijk aan te melden. Voorts berigl het telegram, dat de gezondheids toestand der agecrende troepen, alsmede de slaat van zaken elders in At- chin, bevredigend blijven. Blijkens bij hel dep van builenlandschc zaken ontvangen telegram van den Nederl. consul te Gibraltar, is te Dar-el-baidaeene der havens aan de Maroccaansche kustde cholera uitgebroken. Het stoomschip Madura is op 14 September te Batavia aangekomen De gemeenteraad van Woubrugge heeft besloten, den wegens ziekte eervol ontslagen hoofdonderwijzer der openbare lagere school, den heer P. II. Spijker, levenslang eene jaarlijksche toelage van 600 toe te kennen, daar zijn pensioen ontoereikend is om in zijn levensonderhoud te voorzien. -- Te Rotterdam maakte het eergisteren avond een bootsmansleerling der marine, te huis behoorende op het instructie-vaartuig Zeeland te Hellevoet- sluis, doch met verlof, gedurende de voorstelling in den Kleinen Schouw burg aldaar, zoo bont, dat men genoodzaakt was hem van de galerij te verwjjderen. Het publiek echter dwarsboomde bij die handeling de policie dermate, dat een onderinspecteur met de noodige agenten de handen meer dan vol haddenzij werden geworpen met kruikenglazen en flesschenen lijdt ns het naar de wacht brengen op den Coolsingel met steenen. Men wierp met zand naar de oogen der policiemannen, die, onmogelijk hun arrestant naar hel bureau op den Schiedamschen Singel kunnende brengen, genoodzaakt waren hem aan het bureau Paauwersteeg af te geven. Gisteren nacht is de bliksem geslagen in een blok huizen, staande aan den Zeeweg te Beverwijk. Een aantal pannen en ruiten zijn verbrijzeld. De bewoners zijn met den schrik vrijgekomen. Te Arnhem moest Zondag II. de soldaat, die voor hel huis van den betaalmeester op de Marktstraat op post stond, door een patrouille worden weggebragt, daar bij zoo dronken was dat de ramen van hel buis gevaar liepen door zijn geweer te worden ingestooten. Toen een agent van policie hem waarschuwde, wilde hij op dezen schieten; althans hij haalde een scherpe patroon uit, waarop dc agent hem zijn geweer ontnam. Een aldaar met verlof vertoevend koloniaal ging des avonds met een hem onbekend persoon uit, waarbij eenigc borreltjes werden gebruikt. Langzamerhand vertrouwelijker geworden, presenteerde de koloniaal zijn nieuwen kennis nachtlogies bij zich aan buis, hetwelk dankbaar werd aan genomen. Bij bet aanbreken van den dag wakker wordende, miste de gastheer zijn gastdoch met hem eene portemonnaie inhoudende 40 aan klinkende specie. Uit Zwolle meldt menDoor den sterk heerschendcn noordweste- wind werd Maandag voormiddag het praamschip I)e vrouw Grietje, geladen met 20000 lange en 60000 korte lurven, in de Willemsvaart bij de brug naar hel Nieuwe Werk op de onder water staande houten beschoeijing ge slagen, waardoor een lek werd veroorzaakt en het vaartuig zonk. De schipper, die voor eigen rekening vaart en door deze gebeurtenis een groot verlies lijdt, had met zijne vrouw en drie nog jeugdige kinderen nog even den lijd om zich te redden. Naar men uit Roermond meldt heeft Zondag, den laatslen dag van het processie-bezoek aan de kapel van O L. V in 'tZaud, eene processie van St. Jans Klooster, een dorp even over de grenzen, zich gewapenderhand verzet legen de marechaussées en een der manschappen verwond. Inge haald door de intusschen toegeschoten brigade, onder bevel van den luit. Allard, zijn tien van de hoofdschuldigen gevat en geboeid naar Roermond gebragt. De geestelijke, die, naar men zegt, de hoofdoorzaak is van het betreurenswaardige geval, heeft zich door de vlugt aau de verdere vervol ging onttrokken. Het verzet is vrij lievig geweest en verscheidene bede vaartgangers zijn gewond geworden. 's GRAVENHAGE17 September. Door Z. M. is aan jhr. mr. W. F. Rochusscn, Hoogstdeszelfs buitenge wonen gezant en gevolmagtigden minister te Berlijn, en aan jhr. mr. D. A. W. van Tets, raad van legatie bij Hoogstdeszelfs gezantschap te Londen, verlof verleend tot het aannemen respectivelijk der versierselen van ridder le kl. der orde van den Rooden Adelaar en der versierselen van ridder 2e kl. der orde van de Kroon van Pruissen, hun door den keizer van Duitsch- laudkoning van Pruissen, geschonken. Tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren is benoemd de tele grafist 2' kl. J I). H. Gunihermohr. De luit. ter zee 2'kl. W. E. Hazenberg is bevorderd tot luit. ter zee le kl. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen; te Goe- derecde, J. 1). A. Hollwegthans ontvanger te Kerkrade; te Kerkrade, J. I). II. Eelsingh. thans surnumerair, werkzaam in de inspectie Groningen. Tot bewaarder van de hypotheken enz. te Alkmaar, is benoemd II. L. de Grave, thans ontvanger der registratie, en lot ontvanger der registratie A. M. de Kruyff, thans surnumerair. In em heden door de eerste kamer gehouden zitting heeft de voorzit ter, tie heer de Vos van Steenwijk, zijne betrekking met het honden eener rede aanvaard, liet nieuw gekozen lid, de heer Blijdenslcin, heelt zitting genomen. In de heden door de tweede kamer gehouden zitting was aan de orde de opmaking van een lijst van drie candidaten voor hel voorzitterschap. Tot eersten candidaal werd gekozen mr. W. H. Dullert met 46 van de 51 stemmen; tot tweeden candidaat jhr. C. M. Storm van 's Gravesande met 26 van de 52 stemmen; tot derden candidaat mr. E. J. J. B. Crcmers, met 35 van de 52 stemmen, allen bij eerste stemming. De lijst zal Z. M. door eene commissie worden aangeboden. De hooge raad heeft verworpen het cassatie-beroep van F. Heun, die door het geregtshof te Leeuwardenter zake van moord gevolgd door dief stal bij nacht in een bewoond huis, is veroordeeld lol levenslange tucht huisstraf. Men weet het, de heer Dunklcr is door den dood aan zijn werkkring ontrukt. Hij heeft veel gearbeid, en hoe hij van zjjne jeugd af gearbeid heeft, werd, nog meer bijzonder verleden jaar, bij zijn kunst-jubilé, door weibevoegden herinnerd. Algemeen bekend bier te lande, en zelfs daar buiten, is het, hoe krachtig hij tot de bevordering van de toonkunst, bovenal van de militaire muziekheeft bijgedragen. Fran£ois Dunkier was den 241,tn Febr. 1816 le Namen geboren; hij had dHS den 62-jarigen leeftijd bereikt. Algemeen zijn de hoofdtrekken zijns levens bekend; hij betrad zijns vaders loopbaan met glans, en was sedert vele jaren «directeur der muziek, met rang van kapitein", bij hel reg. grenadiers en jagers, broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder der Eikenkroon, der orde van den Gouden Leeuw van Nassau, van liet Legioen van Eer, der Belgische Leopoldsorde en meer andere buitenlandsche orden. Zijn laatste loonwerk is geweest een «Maria-marsCh", bij gelegenheid van het huwelijk van prins Hendrik. moordaanslagen op den keizer. Hij verlangde dal de resultaten van het reglerlijk onderzoek omtrent die aanslagen aan den rijksdag zouden worden medegedeeld. Wat nu het aanhangig ontwerp zelf betrof, zoo moest hij ver klaren, dal het grootste gedeelte der Duitsche natie met den aard en het doel >an het socialisme onbekend is, en moest hij dus tevens vragen hoe de policie daaromtrent zou kunnen beslissen.. De socialisten streven niet naar afschaffing van den particulieren eigendom, maar slechts naar eene andere regeling van de regten en toestanden bel rellende den eigendom. Ver der bcwei rde hij, dat de regering vroeger de socialisten, in plaats van hen te vreezen, had opgezocht, en dat zij in het thans door haar ingediend I3U1TENLA SN L)SCI IK BElUGTEiN. ENGELAND. LONDEN, 16 September. Voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukten op de Theems is reeds 14000 bijeengebragt; ook bieden zich verscheidene vermogende lieden aan om een der vele nagelaten weezen ter verpleging op te nemen. FK ANKHIJ K. De Zondag op de vlakte van Vincennes gehouden wapenschouwing was zeer schitterend; 50000 man namen daaraan deel. De troepenbe staande uit het vierde legercorps en uit al de troepen, die te Parijs in bezetting zijn, waren opgesteld langs den halven onttrek van het terrein. Ten 2 ure dreunde hel geschut, ten teeken dal dc maarschalk met zijn staf het slot van Vincennes bad verlatenen kort daarop zag men den maar schalk, met zijn staf achter en een lijfwacht van Bedouinen vóór zich, op het veld galopperen. Hij reed langs de gelederen en hield stand voor de estrade waarop zijne gemalin had plaats genomen. Toen begon het défilé, eerst liet vierde legercorps en daarna het leger van Parijs. De houding der troepen was uitmuntend. Nadat hel défilé, dat bijna 2 uren duurde, was afgeloopen, schaarde de cavalerie, bestaande uit 15 regimenten huzaren, dragonders en kurassiers, alsook de garde républicains met de gendarmerie zich in slagorde tegenover den maarschalk met zijn staf Plotseling stelde deze gelieele massa zich in beweging, om in vollen galop een charge uit te voeren in de rigting der tribunes. Het gelieele corps diplomatique en bijna alle ministers woonden de plegtigheid bij. ITALIË. Men verneemt dat de Vesuvius weldra tot uitbarsting zal komen, aan gezien de nieuwe krater, die zich gevormd heeft beneden den ouden, zoozeer gevuld is met lava, dal deze opstijgt naar den bovenkratrr. Een hevige storm heeft dezer dagen in de omstreken van Napels ge woed. Te Alfragoloni zijn twintig huizen ingestort. Te Monte Vergine ge raakte een rijtuig te water en zeven personen verloren het leven. DUITSCH LAND. In den rijksdag is thans de behandeling der socialisten-wet aan de orde. Graaf Stolberg verklaarde dat de regering er verre van is, de voor gestelde maatregelen le beschouwen als toereikend. Ook op ander gebied is arbeid noodig.. Naast den staat moeten vrije vereenigingencorporaties en particulieren zorgen dat godsvrucht, vaderlandsliefde, spaarzaamheid en eerlijkheid in handel en wandel lerugkeerendat de sociaal-democratie geen vasten grond wint, en dat de hersenschimmen, op welke zij berust, ver dwijnen. Met het voorgelegde wetsontwerp wordt beoogd, aan de sociaal democratische agitatie eiken schijn van wettigheid te ontnemen. De rege ring heeft noodig scherpe en bruikbare wapenen. Met halve maatregelen wordt meer kwaad dan goed gedaan. De heer Reichenspergerlid van het centrum, verklaarde zich legen het ontwerp. Zijns inziens geeft bet geen wezenlijken waarborg ter onder drukking der socialistische beweging, zelfs niet ter verhindering van nieuwe moordaanslagen. Die beweging kan alleen worden bestreden door verleven diging van hel christendom. De heer llelldorf (Duitsch-conservatieve partij) was voor de ingediende wet en tegen eeuc bepaling van een termijn voor bare werking. Dc' heer Bcbd, woordvoerder der socialistische partij, bestreed de meening dat er verband beslaat lusscben het socialisme en de

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2