LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 18 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSC11Ë BERIGTEN. üe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per merendeel jaars f 3.franco p. ƒ3.50, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Uet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommtrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdverlentiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. 220. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n". 95), tot regeling van hel toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen by deze ter algetneene kennisdat door hen op heden vergun ning is verleend aan de navolgende personen en hunne rechtverkrijgenden, als: 1°. W. F. Filippo Hz., tol het inrichten van eene fabriek met oven op een erf. uitkomende in het hof genaamd de Kous, N'. 6, ter uitbreiding zjjner pottenbakkerij; 2'. L. W. M. Van Dijk, lot het inrichten van eene smederij in het pand in de Kaarsenmakerspoort N°. 3. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leioen, 16 September 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 15 der wet van den 2'1"1 Juni 1875 Staatsblad N\ 95); Brengen ter kennis van belanghebbenden dat door J. Van Gent beroep is ingesteld van de aan de firma Van Hartbop en Zoon, bij beschikking van den 5'1"1 September jl verleende vergunning tol het oprichten van een fabrieksgebouw op het Galgewater N". 22, ter aansluiting aan het aan grenzende gebouw N°. 21. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. o. BRANDELER, Burgemeester. Leiden 17 September 1878. E. KIST Secretaris. LEIDEN, 17 September. Heden namiddag ten 2 ure droeg de hoogleeraar dr. R. J. Fruin, in het groot auditorium der universiteit, het rectoraat over aan zijn opvolger, m'. A. E. J. Modderman, met hel houden eener rede, waarin hij verslag gaf van de lotgevallen der universiteit in het afgeloopen jaar. Die lotgevallenzeide sprekergaven over het algemeen meer aanleiding tot vreugde dan tot droefheid. Hij stond stil by het verlies, dat het collegievan curatoren had geleden door den dood van den heer mr. Pape, van wien de universiteit nog veel had mogen verwachten, en verwelkomde den heer mr. Fock, die in zijne plaats was opgetreden. Ook wenschte hij den secretaris geluk met de hervalling zijner taak, na ernstige ongesteldheid. De senaat had nie mand uit zijn midden verloren. De hooglccrar Hoffmann stond wel daar buiten, maar professoren beschouwden hem als een der hunnen. Ilij bragl dan ook hulde aan zfliie kennis en geleerdheid, die door deskundigen werd bewonderd. Een zijner leerlingen, de heer Scldegcl was tot hoog- i leeraar benoemd. Hg wenschte dat het hem mogt gelukken op de grond slagen door Hoffmann gelegd voorj te bouwen. Voor de practische natuur kunde was den hoogleeraar Ryttc een ambtgenoot toegevoegd; als zoodanig begroette hij den heer Loreutz. Wat betreft de akademische instellingen en hulpmiddelen voor hel onderwijs, veel wat in het vorig jaar in het akademisch ziekenhuis was aangevangen, was in dit jaar voltooid. Nog was in vele hulpmiddelen niet voorzien, want de minister wilde vooraf een volledig overzigt hebben van hetgeen uoodig zou zijn om de rijks-universi- tcilen voor het onderwijs volkomen toe te rusten. Spreker moes! erkennen dat het inrigten van hel hooger onderwas naar den eisch eene dure zaak was. üe duurste hoogleeraar was echter hij, die, door gebrek aan hulpmiddelen, «iel verder kon gaan, en in dat geval, meende spreker, verkeerde zeker de hooglecraar van der Bttrgh. De bibliotheek had een schraal jaar gehad. Van hel nieuwe akademiegebouw was niets nieuws te zeggen, de zaak was in ruste. Spreker wees nog op het 25-jarig feest, door den hoogleeraar Kuenen onder algemeeue deelneming gevierdenzoo de letter der wel er zich niet tegen verzette, zou hij hem gaarne toewenschen dat hij op dezelfde wijze eenmaal zijn gouden feest mogt vieren. Voorts wees hij op de veranderingdie volgens de nieuwe wet omtrent de theologische faculteit had plaats gehad, welke niet de kerk, maar alleen de wetenschap op het oog moest hebben. Met genoegen had de senaat gezien dat de kerk aansluiting wenschte tusschen de door haar benoemde hoogleeraren en die der univer siteit. Curatoren hadden dus bereidw illig het auditorium voor hunne instal latie beschikbaar gesteld. Het getal studenten was minder dan vroeger, thans bedroeg dit 627. Onder zijn rectoraat had spreker er 111 ingeschreven; hij geloofde dat dit meer zou geweest zijn. indien de wet geen verandering in de inschrijving had gebragt. Spreker trad ten slotte in de ontwikkeling van zpne meening dat de studie in deze dagen te weinig vrijheid genoot en te veel gebonden werd door examens. Zgns inziens was meerdere vrijheid in de rigting der studie wenschelijk. De muziek, waarmede gewoonlijk deze plegtigheid werd opgeluisterd, werd thans niet gehoord. Gisteren avond omstreeks half acht ure is een hevige brand uitgebar sten in de stoomverwerydrukkerij en wasscherij van G. F. Gombault, op het Levendaal, nabij de Binnenvestgracht. Die brand verkreeg, bij den fei len wind, al spoedig eene groote uitbreiding, hetgeen te dreigender was daar onmiddellijk naast het brandende perceel een pakhuis lag, waarin dui zenden kilo's hooi waren opgeslagen. De brandspuiten, waaronder de stoomspuit, wierpen hunne waterstralen in de vuurmassa, maar de ijverigste pogingen konden het brandende gebouw niet reddennoch verhinderen dat ook het hooipakhuis werd aangetast. Eerst tegen elf ure kon men zeggen den brand meester te zijn. Van het fabrickgebouw is slechts een puinhoop overgebleven en heden is men gedurende den geheelen dag bezig met het verwerken van hel smeulende hooi uit hel pakhuis, waarbij ieder oogenblik nog de hulp van een tweetal spuiten ter blnssching noodig is. Twee der belendende percelen hebben door hel vuur en het water mede veel schade geleden. De harddravery, die heden voor- en namiddag in de gemeente Zoeter- woude, aan den lloogen Rijndijk, plaats had, werd, vooral des namiddags, door eene groote menigte bygewoond een blijk dat dit echt vaderlandsch volksvermaak nog by velen in eere wordt gehouden. Er heerschte onder mededingers en toeschouwers eene aangename vrolijke stemming, die het geheel als het ware tot een volksfeest maakte. Des voormiddags hebben aan de harddravery voor paarden uit de gemeente elf paarden deelgenomen. De prijs, een compleet tafel- en dessert-servies voor 12 personen, werd behaald door de bruine merrie lUnrievan Blussee, bereden door C. Vermey, en de premie, een liqueur- en rookètagêrc, door de zwarte merrie l'etronellavan M. Zwetsloot, bereden door L. Dobbe. De uitslag van de harddraverij des namiddags, van paarden uit alle gemeentenwaaraan 16 uitstekende paarden deelnamenwas bij het ont vangen van dit berigt nog niet bekend. De harddraveryen werden opgeluisterd door de mnziek van het 4de regi ment infanterie. Men schrijft ons uit Zoeterwoude: Vonken uit den aschpot, door den feilen wind aangeblazen, hebben waarschynlijk gisteren namiddag het voor malig wachthuisje aan Wouterenbrng, waar de jaaglijn voor de veerschui ten werd overgelegd, ontstoken; althans er ontstond daarin een hevige brand, die gevaarlijk kon worden voor nabygelegen hooibergen en wonin gen. Twee buren waren dan ook spoedig in de weer om te beproeven den brand te blusschenwaartoe de deur moest worden opengoloopcn daar de vrouw, die met een jongentje dat huisje bewoont, afwezig was. Toen de vrouw terugkwam, vond zy haren schamelen inboedel geheel ver brand eigenlijk het huisje uitgebrand. Dat is eene groote ramp voor de arme vrouw. De gemeente Leiden, aan wie dit huisje behoort, zal misschien het eenige vertrek met de zoldering, waaruit liet beslaat, en dat ten naastenbij 4 vierk. meter zal beslaan, doen herstellen, de kosten zullen zoo groot niet zijn, maar daarmede is de vrouw nog maar half geholpen. Bij kou. besluit van 14 Sept. jl. is bepaald, dat in de gemeente Kat wijk met 1 Jauttarij 1879 eene kamer van koophandel en (abrieken wordt gevestigd, beslaande uit hoogstens zeven leden. De som, waarvoor de kie zers ter zake van eenig bedrijf van handel ol fabriekwezen in het patenl- regt moeten zijn aangeslagenwordt voor deze kamer bepaald op vijf gulden in hoofdsom en opcenten. De eerste verkiezing der leden van de kamer le Katwijk heeft plaats in November 1878. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat er, wegens de benoeming van den heer mr. 11. C. Verniers van der Loefl tot lid van den raad van state, eene verkiezing voor een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Rotterdam moet plaats hebben, heeft bepaald dat die ver kiezing zal plaats hebben op Dingsdag 8 October 1878, en dat, indien

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1