LMDSCUE CO IIIIA NT. V. 218. rs?s. MAANDAG 16 SEPTEMBER. BINNENLAlNDSCllli BiïRIGTEN. AÜVER1KNT1EN. be Courant verschijnt dagelijks, Zen- en beestdagen uitgezonderd. l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 3.50 's jaars, builen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nontmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, He prijs der AdverlentiCn is van 1—4 regels ƒ!.-, iedere regel meer 25 cenls. deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 14 September. Ter viering van den verjaardag van H. K. 11. prinses Hendrik wap perde heden de nationale vlag van de openbare gebouwen en van vele par ticuliere woningen Wij vestigen hier de aandacht van belanghebbenden op de hierachter voorkomende aankondiging betreffende de inschrijving van hendie de lessen der van wege de Ned. lierv. kerk aangestelde hoogleeraren gedurende het akademiejaar 1878/79 wenscheu te volgen. Daaruit blijkt dat die inschrij ving in de volgende week moet plaats hebben. Aan het vergelijkend examen voor technisch ambtenaar bij bet bosch- wezen in Ned. Indië werd, naar wij vernemen, deelgenomen door acht cau- didatenalle in het bezit van het diploma van voldoend afgelegd eindexamen der hoogere burgerscholen. Voor eene der twee vacante plaatsen werd een van de gewezen leerlingen der Leidsche hoogere burgerschool benoemd, namelijk de heer J. C. van Schravendijk. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 44 tot 70 volwassen personen en 10 tol 13 kinderen. Op 18 November aanst. zal aan 's rijks munt te Utrecht gelegenheid gegeven worden tol het afleggen van het examen voor de betrekking van handels-essayeur, bedoeld in art 7 der wet van 1 Junij 1850. Blijkens bij het dep. van buitenlandsche zaken ontvangen berigt, heeft de gezondheidsraad te Gibraltar, ten gevolge van gevallen van cholera, welke zich Ie Fez en in hel binnenland van Marocco hebben voorgedaau, besloten eene quarantaine van dertig dagen op te leggen aan de schepen, komende van de kust van Marocco, met uitzondering van Ceuia, waar de overheid een sanitairen kring heeft vastgesteld, ten einde den toegang tot die vesting van de Iandzjjde te verhinderen. De internationale raad te Tan- ger heeft een lazaret opgerigt, waar de uit het binnenland komende per sonen gedurende negen dagen, en hun vee en goederen gedurende vjjftien dagen, aan quarantaine onderworpen zijn. De commissie, door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen benoemd tot het uitzenden van werklieden naar de wereldtentoonstelling te Parijs, heeft, nadat in overleg met het hoofdbestuur, de algemcene voorwaarden waren vastgesteld en de voorbereidende maatregelen genomen, eene oproeping ge daan, met hel gevolg, dat ongeveer 150 aanvragen inkwamen. Met het oog op de beperkte beschikbare middelen (ƒ1000), konden uit die aanvragen slechts 16 keuzen worden gedaan. De keus is gevallen op: J. L. Dulfer, boekbinder, Zierikzee; J. Klomper. timmerman, 's Hertogenbosch; J. R. Vroljjk, letterzetter, Amsterdam; IJ. G. Schilstra, mast-, pomp- en blok kenmaker. Gorredijk; C. A. de Jong, huisschilder, Wassenaar; H. P. Lever, letterzetter, 'sGravenhageG. van Bemmel, stukadoor, Amsterdam; W. Hamman, timmerman, Amsterdam; S. Tienstra, timmerman. BolswardJ. A. Post, huisschilder, Amsterdam; S. de Boer, timmerman, SlotenJ. Merkeiis, modelmaker, Amsterdam; H. Roosjes, timmerman, Ilarliugeu; N. A. Zck- feld, timmerman, Nieuwveen; 11. F. Addink, meubelmaker, Zutphcnen 11. Dammers, physisch instrumentmaker en photograaf, Drachten. De reis, die zeven dagen duurt, waarvan vijf op de tentoonstelling door te brengen, gaat uit van Amsterdam op Dingsdag 17 dezer, met den eersten trein, van het lloll. spoor (2' kl). Voor behoorlijke ontvangst, controle en huisvesting te Parijs heeft de commissie zorg gedragen. De commissie heelt besloten, om, zoodra hare laak als ntils-commissic zal zijn geëindigd, zich onmiddellijk zelfstandig te constitueren en een beroep te doen op het Ncderl. volk, ten einde haar door vrijwillige bijdragen in staat te stellen tot nieuwe uitzendingen. Volgens het C ad. zijn al de bouquetten, die prinses Hendrik sedert haar komst hier te lande heeft ontvangen, op haar verlangen bewaard; II. K. II. stelt er prijs op ze zoolang mogelijk te behouden. Zoo zijn ook alle feestprogramma's en alle verdere drukwerkenop haar huwelijksfeest betrekking hebbende, door de prinses verzameld om te worden ingebonden lot een boekdeel. De verschillende muziekstukken, ter eere van den vor- sleljjken bruidegom en de bruid gecomponeerd, de feestcantate, op Socstdijk uitgevoerd en waarvan een exemplaar aan 1111. KK. 1111. weid aangeboden door de presidente van het dames-comité, freule van Limburg Stirum, en alle dergelijke documenten vinden in dezen bundel hun plaats. In de volgende week komt een werk van ongewonen omvang en be langrijkheid gereed. Bij eenige letterkundigen en kunstenaars ontstond, zooals reeds gemeld werd, bet plan aan onze nieuwe landgenoote, prinses Hendrik, een eigenaardig geschenk, een standaarddrager van de beoefening der schoone kunsten te onzent, aan te bieden. Zij wendden zich om mede werking lot hunne kunstbroeders, en zoo ontstond een album met verzen en handschriften van dichters, schrijvers en letterkundigen, leekeningen en etsen van schilders, muzikale composition van toondichters, gravures van plaatsnijders, bouwkundige teekeningen van architecten, tot een getal van 119. Deze bijdragen worden vereenigd in een marokijnen band, belegd met een galvanoplaslisch kunstwerk in zilver, volgens een ontwerp van Stracké. Zoodra hel gereed is, zal het aan prins en prinses Hendrik wordén aan geboden. (/V. v. d. D.) - De heer J. P. Bredius, sedert Feburuarjj 1871 lid van de tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Dordrecht, is overleden. Door het prov. kerkbestuur van Friesland zijn tot de evangeliebedie ning in de Ned lierv. kerk toegelaten de candd. J. Teves en II. Hoekstra. Te Amsterdam is eergisteren in stillen eenvoud op de begraafplaats "Zorgvliet", aan den Amslcl, het gedenkteeken op het graf van ds. Pante- koek nau de familie overgedragen. De vierkante hardsteenen zuil, ontwor- j. ii door den beeldhouwer Teixeira de Mattos, draagt aan de voorzijde der kolom een wit marmeren plaat met het opschrift: "Door Leerlingen en Vrienden." Op hel voetstuk prjjkt een opengeslagen bijbel, waarin met gouden letteren gegrift staal; Hij was een goed man en vol van heiligen geest en geloot. Hand. XI: 24. Hij is na ljjden in heerlijkheid ingegaan. Lukas XXIV: 26. Op de naamplaat der zerk is gebeiteld: F. G. A. Pante- koek, geb. 12 April 1832, overleden 6 Mei 1878. Tc Drunen zijn in het begin dezer week eene schuur en landbou- werswouing afgebrand. In de schuur bevond zich voor eene waarde van /1500 a ƒ1600 aan granen, en in de woning roerende goederen ter waarde van 1750dat alles een prooi der vlammen is geworden. De justitie heeft een onderzoek ingestelddaar men alle vermoeden heeftdat kwaadwil ligheid de oorzaak is. (Zie verder het bijvoegsel). VIJFENDERTIG-JARIG E EC'IIT V Kil HEVIG I\G van J. ELVENSTEIN en D. TROMPETTER. Lf.iden. Hunne Vrienden. Heden overleed, in den ouderdom van 31 jaren, mijn oudste broeder, de Heer HENDRIK COENRAAD BROUWER, Hoofdonderwijzer te Rotterdam. Leiden, 13 September 1878. N. BROUWER. Bij deze wordt door de Onderofficieren van het 3e Bat. 4e Reg. Infanterie hulde gebracht aan de nagedachtenis van hunnen zoo beminden overleden Commandant Majoor Baron MULERT TOT DE LEEMKULE, die steed: dankbare herinnering bij hen zal blijven voortleven. Leiden, 14 September 1878. in Degenen, die iets te vorderen hebben van ol verschuldigd zijn aan den boedel van Mejuffrouw 1VIKIIULflIXA FREDERICK HORT, Weduwe van den Heer WILLEM DEE, in leven Winkelierster, gewoond hebbende te Leiden en aldaar op den 10(kD Juni 1878 overleden, worden verzocht daarvan vóór den lltt0 October 1878 opgave of belallng te doen ten kantore van A. VAN LEEUWEN, Notaris te Leiden.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1