LEID8CIIE COURANT. 1°. 217. PATENTBLADEN. IW8. ZATURÜAG 14 SEPTEMBER. De oura.nl verschijnt dagelijks, Zon- en f eestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /'S.Sb, 'sjaars, builen de exgeditickuslcn. Afzonderlijke nommers der Courant He prijs der Advertentie» is van 1- 4 t ST ADS-BER 1CHTEN. De BURGEMEESTER, lloold van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1878/9voor wijk VI, bij hel College van zetters, in een der vertrekken van liet raad huis dezer gemeente, op vertoon van liet aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van den ÏO'" tot eu met den 14e" September 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afge geven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischeu tien cents, zonder meer En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden. 9 September 1878. DE FREMERY, \Velhr. 1°. B. 151A N E IN L 11S 11K BKKIGTKiN. LEIDEN, 13 September. Dingsdag 17 September aanst., 'snamiddags ten twee ure, zal de rector- magnificus der universiteit, de hoogleeraar dr. R. J. Frnin, in het groot- auditorium verslag geven van de lotgevallen der universiteit in het afgcloopcn jaar, en liet rectoraat overdragen aan zijn opvolger, den hoogleeraar m'. A. E. J. Modderman. De nieuwe rector ontvangt dien avond ten acht ure in het Hotel VerhaafT. lieden namiddag ten 2 ure werd op Zomerzorg de aangekondigde bloemententoonstelling geopend van de afdeeling Leiden en omstreken der Nederl. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. Deze tentoonstelling is het gevolg van den door die aldecling uitgeschreven wedstrijd tusschen kweekersknechts en leerlingen uit alle afdeelingen der maatschappij hier te lande. De eere-voorzit ter, prof. W. F. R. Suringar, hield bij die opening eene korte toespraak. Ilrj drukte zich daarbij ongeveer volgenderwijze uit: Heeren en dames, genoodigden en leden der afdeeling Leiden van de Ncd. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, leden der jury, inzenders en verdere bezoekers! Het verheugt mij u hier te zien, gedreven door belangstelling in eene zaak, die haar ten volle waardig is. Op deze tentoonstelling verwacht gij geen verscheidenheid van nieuwe of zeldzame planten; wal gij hier ziet, bel zijn ook voor de leeken grootendeels oude en dage- lijksche bekenden. Maar waar op te letten valt, is, hoe die planten er uit zien, hoe zij zijn gekweekt. Al die planten waren in het voorjaar nog stekken of koppen van andere planten. Zij hebben in dien tusschentijd wortels moeten maken en zich tol hun tegenwoordigen toestand moeten ontwikkelen. "Wal 'n moojje plant", zult gij nu en dan zeggen; maar ook: "een knappe tuinman, die ze in dien korten tijd en zoo fraai weet aan te kweeken". En daarin ligt de voldoening voor den tuinbaas, knecht of leerling, die ze inzond, nevens het certificaat, dal hein van wege de com missie van beoordeeling wordt uitgereikt. Hierin ziet gij levens het belang van eene tentoonstelling als deze, voor tuinlieden en leerlingenen ook voor liefhebbers en kweekers, die knappe tuinlieden noodig hebben. Hoe eenvoudig de inrigting van eene tentoonstelling als deze moge zijn, altijd is er toch nog vrij wat moeite aan verbonden om ze tot stand te brengen, liet bestuur heeft hierbij echter de meest belangstel! tide en be- langelooze medewerking ondervonden. De eigenaar van dit lokaal, wiens liefhebberij voor bloemen u bekend is, gaf de plaatsruimte. Eenigen heb ben zich belast niet de schikking en versiering; deskundigen van builen de stad hebben willen overkomen om de plaulcn onpartijdig en naar waarde te beoordeelen Inzenders hebben nu de door hen gekweekte planten ge zonden, niet alleen uit de onmiddellijke buurt, maar lot van de boorden van den Llssel en de overzijde der Zuiderzee. Met een woord van dank aan allen, die aldus tol hel welslagen van deze nuttige zaak hebben mede gewerkt, open ik deze tentoonstelling en noodig ik u uil mij te volgen naar de zaal, waar de planten zelve tl beter dan mijne woorden kunnen leeren. in hoeverre liet voorgestelde doel als bereikt mag worden beschouwd. De jury, bestaande uit de heeren J. C. Krook (voorzitter), .1. II. Reelink (secretaris), beiden uit Amsterdam, W. C. van der Laan, J. F. W. van De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, ancn p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, ■gels iedere regel meer 25 cents. Rijswijk, beiden uil 's llage. en N. Bren, uit Rotterdam, heeft bekroonin gen toegekend aan de volgende inzenders: Voor gekleurdbladerige Begonia's: certificaat 1« klasse 11. J. Nales. te Wassenaar; certif. 2- kl. J. Roozenbeek, te Rotterdam; A. H. J. van Koq- kelenberg, te Amsterdam. Voor bloeijende lieesterachtige Begonia's: certif. 1' kl. K. Drost, te Lei den; ccrtil. 2' kl W. van Ewijk, te Rloemendaal. Voor Knol-Begonia's: certif. I' kl. W. H. Massink. aan De Steeg; certif. 2' kl. R van Roon, te Schiedam; H. J. Nales, Ie Wassenaar. Voor Dracaena's: certif. le kl. B. i. Bereiulsenaan De Steeg; certif. 2' kl. E. Eggink, te Gouda. Voor Achimenes: certif. le kl. Jan Bertram, te Leiden. Voor Coletts: certif. 1' kl. J. Heenk, le Leimniden; certif. 2' kl. A. II. J. Lemkes. te Alphen a/d. Rijn; S. v. d. Hoeven, te Ouder Amstel; S. de Geest, te Arnhem; W. Bonten, te Leiden; G. Schnonmante Wassenaar. Voor gekleurdbladerige warme kasplanten: certif. 1« kl. D. Steen, te Am sterdam; certif. 2' kl. K. Drost, te Leiden; A. 11. J. van Konkeleuberg, te Amsterdam. Voor hangplanten voor de warme kas: certif. 1'kl. J. Bertram, le Leiden. Voor enkelbloemige Pelargonium's zonale: certif. 1« kl. M J. van Laaren, te Leiden; certif 2' kl L. Wijnen, aan De Steeg; A. Kors (zoon), te Leiden. Voor duhbeiblocmige Pelargonium's zonale: certif. 1« kl. A J. Ilendrikse, le Leiden; certif. 2' kl. W. Bonten, te Leiden; 11. F. Jacobs, te j,eii|ei|; K. Post, te Oegslgeest. A. Kors (zoon), le Leiden; J. D. Ochuyzeii, te Schoonhoven. Voor gekleurdbladerige Pelargonium's zonale: certif. 1* kl. W. Roozenbeek, te Rotterdam; certif 2ekl. Joseph Bertramte Leiden K Post, le Oegslgeest. Voor enkelbloemige Fuchsia's: certif. 1' kl. A. J lleytink. te Rotterdam; certif. 2e kl. W. Rolt, te Leiderdorp; J. Heenk, te Leimniden. Voor dubbelbloemige Fuchsia's: certif le kl. II J. Nales, le Wassenaar: certif. 2' kl W. 11. Massink, aan De Steeg. Voor enkelbloemige Petunia's: certif. 1' kl. C. Eggink, te Gouda. Voor dubbelbloemige Petunia's: certif. 1» kl. J. A. Minkhorst, te Leiden. Voor heesterachtige Calceolaria's: certif. le kl. M. J van Laaren. te Leiden. Voor Verbena's: certif. le kl. Jan Bertram, te Leiden; certif. 2' kl. M. J. van Laaren, te Leiden. Voor Stam-Reseda'scertif. 1' kl. W. van Ewijk, te Bloemendaal. Voor Stam-lleliontropencertif. le kl. G. Schoonman, te Wassenaar; certif. 2C ki. K. Post, te Oegstgeest. Bovendien is een buitenaewone prijs, door het hoofdbestuur beschikbaar gesteld, toegekend aan J. Bertram, eerste knecht aan 's rijks akademieluiii te Leiden. De tentoonstelling maakt een gunstigen indruk. Kleurverdeeling en schik king van de bloeijende planten laten niets le wenscben over. Van de opge- veer 700 planten, door 68 personen ingezonden, straalt den bezoeker eene frischhcid te gemoet, die noopt tol eetie aandachtige beschouwing. Twee groepen sierplanten, tot opluistering der tentoonstelling aan de beide einden van de zaal geplaatst, verhoogen daarbij het aangenaam geheel. De beer J. T. Schut, lithograaf alhier, verdient een woord van lof voor den rand, waarmede bet cerlificaat versierd en in goud of zilver gedrukt is. Zeer onverwacht vernam men bet berigt van den dood van den ma joor van liet 3' bataillon 4e reg. infanterie alhier in garnizoen, W. A. baron Mnlert lot de Leemkule. De droevige lijding van het plotseling overlijden trof daarom zoovelen, omdat uien genoemden hoofdofficier nog dezer dagen met zijn bataillon ijverig aan de manoeuvres langs de kust deelnemen en in blijkbaren wel stand iu zijn garnizoen terugkeeren zag. Naauwelijks van de vermoejjje- uissen, eigenaardig aan dergelijke oefeningen verbonden, bekomen of de dood ontrukt aan liet leger een bekwaam hoofdofficier, aan het bataillon alhier een hooggeacht chef. Wat de majoor Mulerl voor zijne oiidcrhebbcnde officieren en manschappen was kunnen alleen zij getuigen, die het voorregt hadden bij liet bataillon. waarover bet commando aan hem was toevertrouwd, te zijn ingedeeld Al was bij stipt eu gestreng in den rang, dien bij sedert 1873 bier ter slede bekleedde, die vereisclilcn voor deu militair doofden in hem niet de ge voelens van mciiscbelijkbeid tegenover deu soldaat. Ten bewijze daarvan strekke, dat majoor Mulert meermalen, en ook tijdens de afgeloopen manoeuvres, voor zijne rekening, na vermoeijende marschen of oefeningen, hel geheele bataillon ververschingen liet gebruiken. In 1849 (rad baron Mulert in liet officierscorps en genoot gedurende zyn officiers-loopbaan de onderscheiding, iu zijnen rang van kapitein, door Z. M bij het regiment grenadiers en jagers te worden overgeplaatst. Het stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 12 Sept. van Port-Saïd vertrokken.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1