LEIDSCHE COURANT. 1878. Nn. 216. VRIJDAG 13 SEPTEMBER. ST ADS-BE RICH TEN. P ATEWTBLADEW. BIN N EN LAN DSCIIE BERIGT EN De tuur ant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.BO, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de ergedil iekoslen. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Adverteniién is van 1—4 regels fl.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 11, 2de alinea der Verordening van 4 Mei 1872, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N° 10); Doen te weten, da! de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 2deo tot en met den 14'1" September e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, inde Brandewijnsteeg. op de ISinnenvestgracht aan het Plantsoenaan de Ma- rendorps Achtergracht en op de Gedempte Korte Langegracht (ingang Korte Mare), des voormi Idags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot ticeeureii. behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente l.eiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen voor minvermogenden in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school tr. 1 voor minvermogenden behoort dal deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de Ijjn: KaiserstraatRapenburg. Nieuwsteeg. Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de voormalige II ooge woerdspoort. Tot de wijk voor de openbare school n°. 2 voor minvermogenden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare. Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school n°. 3 voor minvermogenden behoort ('at deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en wes ten ligt van de liiu: Kaiserstraat. Rapenburg. Nieuwsteeg. Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg. Korte Korenbrugsteeg. Nieuwe Rijn. Vischbrug Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Leerlingen uil Zoelerwotide (Koepoort) behooren bij n°. 1 voor minvermo genden; leerlingen uit Oegstgeest bij n". 3 voor minvermogenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth'. 1°. B. Leiden, 29 Augustus 1878. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoold van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde palentbladen over het dienstjaar 1878/9, voor wijk VI, bij het College van zeilers, in een der vertrekken van het raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van den 10" tol en met den 14'D September 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde pateuibladcn ter uitreiking moeten worden alge- geven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer Eu geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Coorant. De Burgemeester voornoemd, Leiden. 9 September 1878. DE FREMERY, Weill'. 1". B. LEIDEN, 12 September. De alhier zitting houdende commissie voor de geneeskundige examens lieeft het getuigschrift voor het eerste gedeelte van hel arts-examen uitge reikt aan den heer J. C. Bolle, med. doctorandus. Wij Vestigen er de aandacht van belangstellenden op, dal de bloemen tentoonstelling van de afd Leiden eu omstreken der Ned. .Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde (wedstrijd tusschcn kweekersknechts en leerlingen nit alle afdeelingen) morgen ten 2 ure op Zomerzorg wordt geopend. Wij vernemen dal die opening zal geschieden door den eere-voorzit ter der al- deeling prof. W. F. R. Suringar. Op de heden te Valkenburg gehouden paardenmarkt waren naauwe- lijks 000 paarden aangevoerd. Er waren er vroeger wel meer geweest, doch er wordt bel gcheele jaar door handel op het platte land gedreven De handel althans was lieden gering, hoewel de hoedanigheid van eenig paard en veulen in aanmerking kwam. Langs den straatweg krioelde het van rijtuigen naar het dorp, die van heinde.en ver waren gekomen, waarbjj zich ecne groote menigte bezoekers op de markt bewoog. Hel mooije weer droeg er niet weinig toe bij om een druk bezoek aan dc aloude markt ook nu weder tot een feestdag te maken. Als de laaisle vrucht van den noesten arbeid, het graan, geoogst is, verbeidt de Ijndman zulk een dag. Men schrijft ons uit Katwijk: Ondanks de afwezigheid van de geheele vloot te Katwijk op de steurharingvisscherijdie tuk op winst echter tot dusver met luttel voordeel ging strijken, hcerscht er thans eene ongekende levendigheid van vreemde schuilendie verschen visch aanbrengen. Men vindt er van Zandvoort, van Egmond en hooger, zelfs Engelsche. De han del is klein, maar rein. Een deel van de vangst wordt verzonden, een ander deel komt aan de markt, waarbij voor den vissckerman wat te ver dienen valt, daar op de meeste plaatsen de visch gretig genomen wordt. Want menigeen vindt veel meer smaak in verschen kantvisch, hoe klein ookdan in zoute «diepwatersche" bokking. 's Lands middelen over de acht eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 60,77G,327.90zijnde 422,369.14 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1877. De raming bedroeg 62,925,884.96. De minister van binnenlandsché zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de commissie, belast met het afnemen van het tweede natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 1 Junij 1865, gewij zigd bij die van 8 Juli) 1874, zal zitting houden op Vrijdag 20 September e. k. en volgende dagen te Utrecht. Door gedep. staten dezer provincie is bepaald, dat de verkiezing van een lid der staten van de provincie Zuidholland, in het hoofdkiesdistrict Schiedam, ter vervulling der vacature, ontslaan door het overlijden van den heer L Knappert Sczn.zal plaats hebben op Dingsdag den l»1'0 October aausi.eu dai de herstemming, zoo dit noodig mogt zjjn. zal plaats hebben op Dingsdag den 15d"> October daaraanvolgende. De rijkscommissie ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen heeft 3 candidaten voor den rang van twee den stuurman en 1 candidaat voor den rang van derden stuurman geëxami neerd. Aan H. Le Clercq, van Goes, werd het diploma uitgereikt van tweeden stuurman op de groote vaart. Op de Indische bcgrooting is een post van ƒ55000 gebragt om de militaire pensioenen te verbeteren en den Indischen ofFiciêr geen geringer pensioen te kunnen geven dan zjjn ranggenoot van het Nederlandsch leger toekomt, die, onder overigens gelijke bijomstandigheden, niet langer dan 5 jaar in tropische gewesten gedetacheerd was. Een voorstel uit Indië tot algemecue pensioensverhoogingook voor de hoofdofFicierenheeft de minister van koloniën niet goedgekeurd. Gisteren is op het paleis te Soestdijk de cassette, met de daarbij be- hoorende oorkonde, houdende de namen der deelnemers aan bel nationaal huldeblijk, aan prins en prinses Hendrik overhandigd. Het Hbl. deelt hier omtrent het volgende mede: Op een lalel. wier koperen voet verguld en van hoogstbevallige con structie is, is de cassette geplaatst. De voet van dc tafel draagt een blad, belegd met purperkleurig fluweel, afgezet met goud. Zij heeft eene hoogte van omstreeks 1.5 dec. bij ongeveer 1 M. lengte, en beslaat uit eb benhout, waar>au de zijpaneelen belegd z;.n met donkerbruin marokko- leder, afgezet met goud. De bekleeding van binnen is van donker purper kleurig satijnwaarin de kartonnen bladen worden gelegd. Het deksel van de cassette is bewerkt in strengen stijl. De uiterste rand is in het vierkant afgezet door een belegsel van palmbladenterwijl de vier hoeken op een relief van zacht groenkleurig émail groote en fonkelende a jour geslepen robijnen dragen. In hel midden van dit deksel, omgeven van een mirten krans met oranjekuoppenligt een medaillon, in monogram de letters M. en II. vermeldende, vereenigd door een lint, dal in wit en blaauw *24 Aug. 1878" tot opschrift draagt. Dit letterteeken is gedekt met een koninklijke kroon. Aan weerszijden daarvan liggenop eene ciselure van blaauw en wit zilver, de wapens van Oranje en Holienzollern op schilden van gedreven goud bevestigd. Met een sleutel, in welks oog het monogram H. M. is uitgesneden, en met twee zware gouden handvalsels, kan de cassette wor den geopend. De oorkonde luidt als volgt Aan Hunne Kon. Hoogheden Prinsen Prinses Hendrik der Nederlanden. De heugelijke lijding van het aanstaande huwelijk van Uwe Kon. Hoog heden was in Nederland ter naauwernood bekend geworden, of alom in steden en dorpen, in de havens, waar de zeevaart roem droeg op den vorstelijken zeeman, op de velden, waar 's prinsen belangstelling in land en tuinbouw zoo menigmaal was gebleken, in de werkplaats en de oefen school, waar men dagelijks ondervond hoeveel de nijverheid aan prins

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1