LEIDSCHE €0 (i HAi\T. IS7S. DONDERDAG 12 SEPTEMBER. 215. ST A DS-RKR 1 CUT EN F A T E T S L A B E N- BINiNENL V.NDSCIIE BEItlGTEN. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, 'sjaars, huiten de ejjiedit iekoslett. Afsunderlijke nummers der Courant De rijs der Advertenlién is van 1—4 i Bij deze Courant wordt verzonden hladz. 41--42 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). lie BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patenlbladen over liet dienstjaar 1878/9, voor wijk VI, bij het College van zetters, in een der vertrekken van het raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tol drie uren, en wel van den 10"" tol en met den 14"1 September 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patenlbladen ter uitreiking moeten worden afge geven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 9 September 1878. DE FREMERY, Weth'. 1". B. LEIDEN, 11 September. Nadat liet gebleken was dal het plan lot het aanleggen en exploiteren van paardeuspoorwigen hier ter slede, waartoe concessie was verleend aan den heer J. II. de liaan te Woerden, niet zou doorgaan, zijn bij het ge meentebestuur een drietal aanvragen ingekomen om die concessie te ver krijgen, t. w. van de bh. J. Toussaint Deliucée en J. J. Tekelenburg te Am sterdam Crans en C°. te 'silage, en L.JC. J. van Ovcreem, te Alkmaar, en J. J. Kerens, te 's llage. Op advies van de «tommissie van fabricage stellen burg. en weth. aan den gemeenteraad voor de gevraagde concessie te vcr- lcenen aan de firma Crans en C°.onder de voorwaarden bij raadsbesluit van 19 Juljj 1877 vastgesteld. De hh. van Overeem en Herens hebben nader een schrijven tot den ge meenteraad gerigt, waarbij zij zich bereid verklaren eene som van ƒ2000 ten behoeve der gemeente af te staanwanneer aan hen dc bedoelde con cessie wordt verleend. Heden middag is een militair, van het 211 reg. veld-artillcriewegens wangedrag, uil de dienst ontslagen en op de gebruikelijke wijze uit de gemeente verwijderd. Z. M. de koning heeft eene belangrijke bijdrage toegezegd voor de ge zamenlijke vruchten-inzending ter Parijsche tentoonstelling, welke onder medewerking der maatschappij van tuinbouw en plantkunde wordt bijecn- gebragt. Blijkens ceil telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië is aldaar nader ten behoeve van de noodlijdenden iu de kolonie Curasao ontvangen eene som van 1036.65%. De stoomvaart-maatschappij "Nederland" is iu overleg getreden met de regering van Ned. Indië, om ééns in de twee maanden een stoomboot te laten varen van Soerabaya naar Hongkong, Makao en Amoy, en van daar terug over Manilla an Makasser. De reizen naar China zullen plaats vinden óf over Saigon (Cochin-China) óf over Makasser en Manilla. De Indische regering betaalt voor elke reis over Saigon een subsidie van 12000 en over Manilla ƒ20000, maar ontvangt 50 pCt. terug over de meerdere vracht bo ven ƒ40000 per reis. Op de Indische begrooting is daarvoor 100,000 uil- gelrokken. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 10 Sept. van Napels vertrokken. Met de Overijssel werden uit Indië te Vlissingen aangebragt en* ver volgens naar Middelburg overgevoerd drie veroordeelde militairenbestemd voor de gevangenis te Leiden, zijnde een Nederlander, een Belg en een Fransch- uian; deze laatste met nog een landgenoot zijn te Suez over boord gespron gen; dc laatste is niet meer achterhaald. Hij was genaamd Malhon en lot 10 jaar kruiwagenslraf veroordeeld wegens feitelijke insubordinatie. Eergisteren is op liet terrein van den Rijnspoorweg te Amsterdam een man tussehen de buffers van twee wagens geraakt en zwaar gekneusd naar het gasthuis vervoerd. Personen, die te Amsterdam geen onderkomen hebben, maken er gedurende geruitnen lijd gebruik van, den nacht door tc brengen in spoorwegwaggons, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. /3.50, a nco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. egels ƒ1.;—, iedere regel meer 25 cents. liefst in die der lc klasse, welke in de nabijheid der stations ledig staan. Dit gebeurde reeds verscheidene malen in waggons van het Rijnspoor aldaar. Eergislerenmorgen bemerkte een der beambten dier maatschappij dat zich weder twee personeu bevonden in een coupé 2' klasse. Toen genoemde be ambte bij dien wagen kwam, sloot hij hem, en de beide zich daarin bevin dende heeren werden later door de policie naar het bureau gebragt. Omtrent het déjeuner, door den commissaris des konings in Utrecht IIII. KK. 1111. prins en prinses Hendrik aangeboden, meldt het U. D. het volgende: De tafel was prachtig aangerigt. Z. Exc. de commissaris des konings genoot de eer ter linkerzijde van de prinses te zitten; naast den prins ter regterzijde zat mevrouw van Doorn. Tegenover de prinses vond de burgemeester zijne plaats en tegenover den prins de rcctor-magniflcus der universiteit. Z. Exc. de commissaris des konings heette de hooge gas ten met een hartelijk woord welkom, en bragt hun, uit naam van het gewest onder zijn bestuur, de beste wenschen voor hun huwelijksgeluk toe. De prins betuigde op bewogen toon, mede namens zgne doorluchtige ge malin, zijn dank voor de biyde ontvangst, die hem in Utrecht was bereid. Z. K. II. herinnerde er aandat ons gewest in engeren zin zijn vaderland kan genoemd worden, daar hij op Soesldijk geboren is. Nu hij weder een nieuw leven is ingetreden, zal Z. K. H. zijne krachten zooveel in zijn ver mogen is besteden tot het welzijn van land en volk; al wat hij bezjt, heelt hij over voor koning pn vaderland. De prins beval zijne gemalin aan in dc welwillendheid van hen, die hem reeds zoovele blijken van gehecht heid hadden geschonken, en eindigde met zijn dronk te wijden as*. het welvaren van de provincie Utrecht en in het hijzonder van dat van de stad onzer inwoning. De rcctor-magnificus, prof. Beets, nam daarna met vergunning van den prins het woorden besloot zijne :kprte toespraak met een viertal dichtregelen Hoe lieflijk komt een rozenknop Zich aan 't Oranjeloof vertrouwen De hemel geve er zegen op En doe ze ons lang vereend aanschouwen! Te Sleenwijk is Maandag 11. het lijk aangebragt van een boerenknecht uil Eesveen, die vermoedelijk door zekeren M. in een twist is gedood. De twist zou zijn aangekomen in eene herberg, waarop de beide partijen elkaar uilnoodigden naar buiten te gaan en daar den twist met eene vechtpartij uit Ie maken. M. zou daarop zijn mes hebben getrokken en den ander eene doodelijke wonde in de borst hebben toegehragf. De ver moedelijke dader is in hechtenis. Te Sleenwijk had zich Zondag namiddag een jonggehuwd paar naar de kerk begeven. Naaitwelijks waren zij in hunne woning teruggekeerd, toen zij bemerkten dat er gedurende hunne afwezigheid was ingebroken. Door van de schuur, welke met het woonhuis één geheel uitmaakt, een plank af te breken, had de dief zich toegang weten te verschaffen tot het woonvertrek. Daar was de kast opengebroken en uit eene portemonnaie en eene portefeuille ruim ƒ200 ontvreemd. s GRAVENIIAGE, 11 September. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd in de orde van de Eiken kroon tot grootkruis: O. von Schwelnitz, opperregeringsraad en directeur van liet kon. Pruissisch hofdepartementtot groolofficier: A. von Boellicher, opperregeringsraad aan dat departement; lot commandeurs; G. Muller, ge- luim hofraad en eerste tresoricr der Kroon van Pruissen, kapitein de Palé- zictix, adjudant van den groothertog van Saksen-Weimar, baron von Duti- geren, kamerheer van den prins von Wied; lol officiers: A. Miichel, hof raad bij het kon. Pruissisch hofdeparlenient, jhr. Vegelin van Claerbergen, kamerheer en particulier secretaris des konings, W. C. G. Tauberl, chef van de keiz. Duitsche kapel; tot ridders: baron de Mollerus de Westkerke, burgemeester van Baarn en Eemnes, en Jhr. Martini van Geflen. burgemees ter van Soest. Voorts benoemd tol ridder 1' kl der orde van den Gouden Leeuw van Nassau baron de Canitz. Dniisch gezant by ons hof. Tol directeur van het postkantoor te Ginneken is benoemd de heer D. L. Bakker, thans iu die betrekking te Oudenbosch. Aan den opzigler bij 's rijks kust verlichting Ie Westkappelle M. M. von Hofif is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, en als zoodanig is benoemd W. de Rapper, gepens. opperschipper der marine. II Aan den officier van gezondheid 2' kl. J. Parévan het persoueel van de geneeskundige dienst der landraagt, is, op zijn verzoek, eervol out-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1