PIK TFLFGKAAF. IIET MEEST POPULAIRE BOEK! Vork aan boord begeven en daar een Belgischen reiziger aangehoudenop geschreven onder den naam van G. de Corven, doch die niemand anders is danEmile de GruyUers, beschuldigd door valsche wissels een som van 175,000 fr. ontvreemd te hebben in verschillende banken te Stockholm. Hij bevond zich met zijn vrouw aan boord, en heeft verzocht zoo spoedig mo gelijk naar Zweden teruggebragl te worden Men heefteen som van 28000 fr. in zijn bagage gevonden. Hij verklaart nog 50000 fr. in een Europesche bank te hebben, en weigert te zeggen welk gebruik hij van het overige geld gemaakt heeft. Met eene stoomboot zal hij onder bewaking naar Zweden terugkeeren. EXGEMV LONDEN5 September. De dagbladen zijn nog vol met bijzonderheden omtrent de vreeselijke gebeurtenis op de Theems. Zij verspreiden echter weinig licht omtrent de aanleiding tot liet gebeurde. Sommige tooneclen, die medegedeeld worden, zijn hartverscheurend. De havenmeester te Woolwich verloor zijne vrouw en acht kinderen. Eene vrouw, die gered werd, verloor haar man en vier kinderen. De Times bevat een Reuter-telegram uit Brindisi, Atchin 27 Julij, volgens hetwelk een aanzienlijke expeditionaire Nederlandsche troepenmagt het district, dal Twentyalwo genoemd wordt, is binnengedrongen. Met het oog op de omstandigheid, dat dit district het meest vijandelijk gezind is en dat het het hart van de positie des vijands vormt, is het verlies der troe pen betrekkelijk gering. Het bestaat hoofdzakelijk in gewonden. FRANK KM K. De Corr. Havas berigt dat de minister van handel besloten heeft: 1». dat de inzenders der wereldtentoonstelling zoo spoedig mogelijk met de prijzen zullen worden bekend gemaakt, die hun verleend zijn; 2°. dat zij bij hunne producten opschriften kunnen plaatsen, welke deze prijzen aanduiden. Ongeveer 650 onderwijzers uit alle deelcn van Frankrijk hebben ge bruik gemaakt van de gelegenheid, gratis de tentoonstelling te bezoeken. Zij hebben daar kennis kunnen maken met de vorderingen in Frankrijk en bet buitenland op het gebied van het schoolwezen, met de verschillende onderwijs-meihodcnmet de schoolbibliotheken, de middelen in hel belang van de hygiene op de scholen en dergelijke vraagpunten. In het groot amphitheater van de Sorbonne werd den onderwijzers, alvorens zij naar hun haardsteden terugkeerden, een afscheidsgroet gebragt door den minister van openbaar ouderwijs, die in zijne toespraak de onderwijzers hun pligten op liet hart drukte. "Wij vertrouwen", zeide hij, »u onze kinderen toe; maakt van hen brave menschen cn goede Franschcn. Dat deze dag van liet jaar 1878 het uitgangspunt worde van nieuwe krachtsinspanning en van ecu nog inniger gehechtheid aan uw te gelijk nederige en grootsche be trekking van schoolmeester". Uit Marokko zijn berigten ontvangen, die echter niets bevallen omtrent den toestand van den keizer en de onlangs vermelde poging om hem te vergiftigen. Daarentegen melden zij dat er een vreeselijke hongersnood in sommige deden des lands heerscht. In de stad Mogador waren ruim 2000 bewoners der omstreken aangekomen, die op kosten van het rijk moesten onderhouden worden. Vooral 700 Joodsche gezinnen, die in de geteisterde districten verspreid wonen, moeten er ellendig aan toe zijn. DUITSCil A N D. De beer Falk, minister van eeredienst en onderwijs, is uit Gastein, werwaarts lij door prins von Bismarck ontboden was, te Berlijn terugge keerd. Hij heelt langdurige zamenkomsteu met den rijkskanselier gehad, welke door den lieer von Sydowden secretaris-generaal bij genoemd departement, werden bijgewoond. Men wil, dal de onderhandelingen met het Vaticaan op dit oogenblik geheel zijn afgebroken Het overleg tusschen prins von Bismarck en den nuntius Masella zou zeer zijn bemoeijclijkt door liet bekend worden van het feitdat op enkele plaatsen de centrum partij bij de stembus hand aan hand ging met de sociaal-democraten. In het algemeen moet de houding van de centrum-partij een grooten hinderpaal opleveren voor het herstel van de goede betrekkingen tusschen slaat en kerk. Volgens de rekening en verantwoording van hel socialistisch hoofd- comilc heeft de socialistische partij ter tegemoetkoming in de kosten voor de verkiezingen de volgende bijdragen uit het buitenland ontvangen: uit België 1144 mark, uil Oostcnrijk-Hongarije 160, uit Londen 939, uit Parijs 252, uit Denemarken 84, uit Amerika 3860 mark en uit Zwitserland 1050 fr. en 85 mark. Te Berlijn is door de policie huiszoeking gedaan bij eenige Russische studenten. Eenigen hunner zijn aangehouden. Naar men thans verneemt bevindt Nobiling zich naar geest cn ligchaam veel beter. Zijn hoofd is aanmerkelijk veel helderder geworden en het geheugen teruggekeerd, zoodat de misdadiger, naar zijne eigen verklaring, zich naauwkcurig al het gebeurde der laalste dagen kan herinneren. Met het eigenlijk gezegde tweede verhoor wil de justitie nog eenigen lijd wach ten, omdat zij bevreesd is voor eene instorting. OOITEKRIJK. De berigten uit Bosnië zijn nog verre van bemoedigend. Men schrijft o. a. uit Serajcwo: Overal in den omtrek van Banjalnka, bij Novi, Prjcdor enz. dwalen benden ronden zij zijn in de laatste dagen nog veel stoutmoediger dan vroeger. Eene zoodanige bende heeft bijv. der sladPrjedor, in weerwil van de nabijheid van Oostenrijksche troepen, eene schatting opgelegd van 1000 guldenen toen de inwoners het geld niet terstond vrijwillig wilden opbrengen, hebben de Turken het met geweld genomen, terwijl zij onder bedreiging met den dood van huis tot huis gingen. Een soortgelijk terro risme wordt in onderscheidene andere plaatsen uitgeoefend. Zelfs te Novi, dat loch in de onmiddellijke nabijheid der Oostenrijksche grenzen ligtach ten de vreedzame inwoners zich niet zeker voor liet fanatisme der Turken; bjj honderden vlugten zij over de rivier op Oosterijksch gebied. Om de in die streken heerschende bezorgdheid nog te vermeerderen heeft zich de dui zenden manschappen tellende bende van Posderac, denzelfdeiidie den 14'"" Augustus den aanval tegen Banjalnka op touw zette, op nieuw in het Kozaracgebergtc verzameld, en de christen-landlieden, die voor hem naar de Oostenrijkers gevlngt zijn, verzekeren, dat Posderac maatregelen neemt om Banjalnka nogmaals, en wel met versterkte krachten, aan te vallen. Tot nu toe gelijken alle stellingen welke de Oostenrijkers in Bosnië ver overd hebben en bezettenop scherp afgebakende oasen in een door Turk- sche oproerlingen bezette woestijn. IDRH1JE. De ofïicieusc Turquie meldt, dat de regering zich in de eerste plaats bezig houdt met de studie der doortastende hervormingen, welke ingevolge de overeenkomst met Engeland in Klein-Azië zullen worden ingevoerd. De voornaamste zijn: 1. Oprigting eener gendarmerie. 2. Vervanging van de tienden door een grondbelasting. 3. Instelling van een financiële administratie in iedere provincie. 4. Reorganisatie van het regtswezen. De tot nu toe behandelde plannen met betrekking tot de gendarmerie worden geheel om gewerkt. Tot vaststelling der grondbelasting zal als grondslag de gemid delde opbrengst der tienden in de laalste tien jaren genomen worden. De administratie der financiën in iedere provincie zal direct van Konstantinopel al hangen en aan de Porte verantwoordelijk zijn. De regterlijke magt zal geheel van de administratieve gescheiden worden. Te Trebizonde, Erzerum, Diarbekir, Bagdad, Smyrna en Aleppo zullen hoven van appèl worden opgerigt. De Sultan heeft aan den heer Layard een prachtig album voor koningin Victoria ter hand gesteld, bevattende de portretten van hem zeiven en van zijne familie. liet vertrek der Russische troepen gaat met spoed voort. Tot dusver zijn reeds 28000 man vertrokken. Verscheidene transportschepen liggen in den Bosporus voor anker, op orders wachtende om naar San Stefano te gaan, ten einde nog meer troepen af te halen. De Fransche regering heeft, bij haren raad aan de Porte om met Griekenland in eene schikking te komen, tevens verklaard dat zij, ingeval tusschen Turkije en Griekenland eene botsing rnogt ontstaan, een aanval ter zee van eerstgenoemde mogendheid niet zou dulden. Een opstand is ontslaan in een gedeelte van het district Adana, in Klein-Azië, gevolgd door eenige gevechten tusschen de opstandelingen en de Turksche troepen, tot herstel der orde derwaarts gezonden. Velen van eerstgenoemde!) hebben sedert dien tijd van deelneming aan den opstand afgezien, en men verwacht dat het aan de Turksche overheid spoedig zal gelukken de orde in het district te herstellen. 's GRAVENHAGE6 September. Door Z. M. is benoemd tot voorzitter der eersie kamer gedurende hel aanstaande zittingjaar baron de Vos van Sleenwijklid dier kamer. AVEENEN, 5 September. Generaal Philippovic berigt uit Scrajewo: De eerste cn tweede bergbrigade van de zesde ditisie onder generaal Tegetthofl hebben den 3d'n dezer een 1000 man sterke bende opstandelingen bij Kadino- selo op de vlugt gejaagd, liet verlies der opstandelingen bedroeg 30 ge sneuvelden en zeer veel gewonden. Ons verlies is 10 dooden en 40 gewon den. Den 4,lr° heeft een bataillon jagers, dat tot Han-Romanja en Glasinac is opgerukt, nergens meer opstandelingen aangetrollen. Deze hebben groo- tcndecls naar Zvornik, Srebenica, ten deele ook naar Rogalica en Gorazda de wijk genomen. KONSTANTINOPEL. 5 September. De Porie heelt de overweging van liet ontwerp van Layard over de hervormingen in Azië ten einde gebragt. Zij zal binnenkort antwoorden. Griekenland heeft aan de Porie kennis gegeven, dal zoo liet morgen geen antwoord ontvangen zal hebben, het de tussclienkomst der mogendheden zal vragen. LONDEN, 6 September. De Times verneemt dat gisteren tusschen de Grieksche regering en de houders van Gricksche staatsobligaiiën eene schik king is gemaakt, waarbij die regering zich verpltgl jaarlijks 75000 te betalen. Deze betaling is verzekerd door verpanding van eenige staats inkomsten. welke om de 14 dagen bij de nationale bank gestort worden, ten behoeve van de obligaliehouders. KONSTANTINOPEL5 September. De ministerraad zou besloten liebhen aan Griekenland te antwoorden, dat hij geen gedelegeerden kan zenden, maar antwoord op zijn memorandum moet afwachten alvorens een besluit Ie nemen. Ook heeft de ministerraad beraadslaagd over de met Oostenrijk te sluiten overeenk mst. De discussie leidde tot geen resultaat. Welk ander boekwerk kan op deze benamingen aanspraak maken, dan juist dat. 'twelk onder het volk liet meest verspreid is! En dat is Dr. Airy's Geïllustreerde Natuurgeneeswijze. In betrekkelijk korten tijd wist zij zich overal het burgerrecht te verschaflenomdat haar taak: het wegnemen en tegengaan van de zoo veelvuldige menscheljjke kwalen, met een niet te voorziene uitkomst, voor welke hel reusachtige, dagelijks groolcr wordende getal van echter geen "gemaakte" brieven van dankbe tuiging en erkenning, het eenig mogelijke, feitelijk bewijs leveren, vol bracht is. Dit werk is derhalve de meest beproefde raadsman tol behoud en herkrijging der gezondheid en voor elk huisgezin zoo onontbeerlijk als maar iets. De toezending geschiedt legen irntico toezending van één gulden (hel gemakkelijkst in postzegels) door RICHTER's Boekhandel tc li otterdam, steeds per keerendc post. Ook is hei werk in de meeste boekwinkels voorhanden. PKOCRAMNA VN «FHKKUITVOERING KV. Musis Sacrum. Zondag 8 September, ten twee ure. door het Muziekcorps der Leidsche rid. Schutterij, Kapelmeester de lieer G G. Lociif.ii. l' Afd. 1. Marsch, Saro; 2 Ouverture "Domino Noir", Aulicr; 3 «Morgen- blatler", AValzer, Strauss; 4. I'anlaisie «Zaar und Zimmermann", Lortzing. 2e Afd.5. Ouverture "Zampa", llerold; 6. "Serenade (Piston-Solo)Keler Bcla; 7. Pilger-Chor, und Lied a lts der "Tannhauser", R Wagner; 8. "Nick", Polka, Speer.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3