ki mtküii;* in lossing tot billijke prijzen, PER TELEGRAAF, A I) V E K T E N T E N. WIJNELIXER danig waren uitgeput, dat zij de plaats der bestemming onmogelijk konden bereiken. Bij tientallen telde men de personen, die op den grond vielen. Anderen sleepten zich voort. Er werd halt gehouden op zeker punt, waar twee herbergen waren; maar er viel niet aan te denken, al de personen daar te laten uitrusten. Te naauwernood konden er een honderd plaats vinden. De manschappen smachtten van dorst. Wijn was er slechts weinig te bekomen. In dien toestand dronken velen koud water of aten verkoe lende vruchten. Eindelijk zou men den marsch voortzetten; maar er was een menigte achterblijvers, aangetast door een hevigen kramp. Een genees heer was niet bi) de hand en wegens den grooten afstand tusschen de dor pen kon men niet spoedig rijtuigen maglig worden. De zieken moesten aldus zoo goed als aan eigen lot worden overgelaten. Ten laatste kwam een geneesheer uit een der dorpen hulp bieden en langzamerhand werden de zieken ondergebragt in eenige verspreide huizen, die als het ware in ambulances werden veranderd. Drie der manschappen overleden na korten tjjd. De toestand der anderen werd gaandeweg iets beter; maar alle waren nog niet buiten gevaar. Ij I T S C SI I, A N O. Volgens eene nadere toelichting in de fiötn. Zeit. ligt het niet in de bedoeling der Pruissische regering, tegen 1 April 1879 de belasting op brandewijn, maar die op den verkoop van brandewijn (patentbelasting van tappers, herbergiers, slijters enz.) te verhoogen. De groote demonstratie ter eere van Lassalle, op Zondag jl. beraamd door ne Berlijnsche socialisten, lot viering van zijn sterldag, is niet door gegaan. De policie is tusschenbeide getreden en heeft zulks verboden. Volgens de Hess. Land-Zeit. zijn bij gelegenheid van een marsch uit Darmstadt naar Offenbach, door troepen van de garde op 29 Aug. gedaan, niet minder dan 58 man, ten gevolge van de geduchte hitte, neergevallen. Drie hunner zijn bezwekenkort nadat zij te Offenbach in het hospitaal waren opgenomen. Deze week zou een architect te Berlijn met de dochter van een boek houder in hel huwelijk treden. Een kwartier voordat het bruidspaar naar het stadhuis zou gaan. ontving de bruid een ongeleekenden brief, waarin zij werd gewaarschuwd dat haar aanstaande reeds was gehuwd. Zelfs werd de woonplaats zijner vrouw er bij opgegeven. De bruid viel in onmagt en wal de bruidegom ook deed om den brief te logenstraffenhare wezen loosheid nam zoodanig toe dal de ouders een geneesheer ontboden Deze achtte haar toestand hoogst bedenkelijk en nog is er geen teeken van be terschap. Inmiddels is bij onderzoek gebleken, dat de brief niets dan laster inhield en uit wraak afgezonden was door een jongman, die vroeger vruch teloos aanzoek om hare hand had gedaan. Uil Buir meldt men, dat aldaar in den avond van 2 Sept. weder vrij hevige aardschokken zijn gevoeld. Sedert 26 der vorige maand gaat er geen dag of geen naclu voorbijgedurende welken niet herhaaldelijk aard schokken of bevingen der aardoppervlakte worden waargenomen. Het schijnt dat het middelpunt van de oorzaken, die het verschijnsel teweeg brengen, een zeer geringen omvang heeft, ruim een paar uren gaans in den omtrek, waarbij de kring wordt gevormd door BuirElsdorf, Etzmeiler en Bergheim. Op het meer van Genève is een vaartuig verongelukt, met het gevolg dat acht personen zijn verdronken. Volgens eenige der te St. Petersburg verschijnende bladen zal aldaar een ministeiie van policie opgerigt en graaf Schuwalofl, thans gezant van Rus land te Londen, aan hel hoold er van geplaatst worden. Dit nieuwe depar tement zou hel gehecle bestuur van de gendarmerie en van de policie om vallen. hetwelk nu lot het departement van binnenlandsche zaken behoort. OOSTEARIJK. De Oostenrijksche opperbevelhebber in Bosnië tracht door het uitzen den van sterke verkennings-kolonnes den omtrek van zijn stellingen van vijanden te zuiveren, terwijl hij verder maatregelen neemt om de blijvende bezetting te verzekeren. De Oostenrijkers hebben te Serajewo een aanvang gemaakt met'de inzameling der tienden van den oogst van dit jaar, welke zij hopen dat genoeg zal opbrengen om in de behoefte van den winter te voorzien. Te Tuzla, ongeveer het middenpunt van het noordoostelijk ge deelte van Bosnië, welke streek nog geheel in handen der opstandelingen is, is hun hoordmagl gelegerd Men acht een vernieuwde aanval op de stelling van generaal Szapary bfj Doboj niet onwaarschijnlijk. Maar in deze positie zijn de Oostenrijksche troepen in de laatste dagen belangrijk versterkt en het is daardoor mogelijk dat generaal Szapary tot een aan vallend optreden overgaat. De stad Erlau, in Hongarije, is door een orkaan verwoest. De voorbij de stad vloeijende stroom heelt gehecle blokken huizenomstreeks 1000 in getal, weggeslagen. Vierhonderd lijken zijn gevonden; nog 200 personen werden er gemist. TUKH IJ E. In Albanië is een «bond" georganiseerd. Het centraal bestuur zetelt te Prizrend en is zamengestcld uit algevaardigden van de districten. Overal in de districten zijn sub-commissien werkzaam, wier taak het is voor wapenen en krijgsvoorraad te zorgen. Alle burgers, die de wapenen kunnen dragen, moeten in hel leger dienen. Levensmiddelen worden voor de sol daten door requisition verschaft. Er is een plan voor de krijgsbewegingen van hel leger vastgesteld en er heerscht eene groote opgewondenheid. Overal is afgekondigd, dat ieder, die weigert voor de vrijheid en het vaderland te strijden, op staanden voet ter dood gebragt zal worden. De Porte laat hel voorkomen alsof zij vreemd is aan deze zaak, maar men gelooft dit niet. In den laatsten tijd zijn 17400 geweren eene batterij veldstukken en 58 wagens met krijgsvoorraad uit Tophané naar Prizrend gezondennaar het heette om onder de geregelde troepen der verschillende garnizoenen te worden verdeeld. De Albanezen hebben zich daarvan meester gemaakt. Men ver zekert ook dat er eene compagnie van Turksche vrouwen gevormd is, die in de nabijheid van Novibazar zou kamperen. Aan het hoofd dier amazonen zou een kadema uit Serajewo slaan. Onder voorwendsel van de orde te herstellen heeft de Portc doen weten dal zij 12 bataillons geregelde troepen naar Albanië zenden zal. Doch men houdt zich overtuigd, dat geen dier manschappen zal te bewegen zjjn om het zwaard tegen de opstandelingen te trekken en dat integendeel velen van hen zich bij de opstandelingen zullen voegen. Hadsji Loja, de aanvoerder der opstandelingen te Serajewo, is zoo ernstig aan den voet verwonddat het been zal moeten worden afgezet. Naar men zegt zou hij die verwonding hebben gekregen door het afgaan van zijn geweer, dal hij bij ongeluk liet vallen lladsji Loja en zijne ge zellen hebben jaren lang in Bosnië het rooverwerk bij de hand gehad en was hij Ie kieskeurig, om Mohammedanen te vermoorden, hij beroofde die even goed als de Christenen. KONSTANTINOPEL4 September. De Engelsche vloot zou de Prinsen eilanden verlaten en naar het Pachaliman-eilandin de zee van Marmora, vertrekken. De Russen leggen in verschillende plaatsen nieuwe steigers aan tot insche ping der troepen. Het vertrek der troepen duurt voort. WEENEN, 4 September. De Pol. Corr. meldt uit Belgrado, dal in den ministerraad besloten is, dat de vorst van Servië voor zich en de leden van zijn huis den titel zal aannemen van Zijne Hoogheid. BERLIJN, 4 September. Bij de verkiezing in het eerste en Iweede dis trict van Berlijn zijn de heeren Löween Uoflmann, beide van de Fortschritts- partij, tot leden van den rijksdag gekozen. LONDEN, 5 September. Het gerucht is in omloop, dal hel parlement over drie weken zal ontbonden worden, omdat de regering het voordeeliger acht de verkiezingen te doen houden naar het oude, in plaats van naar het nieuwe kiesreglement, dat voor haar ongunstig is.- KONSTANTINOPEL, 3 September. De onderhandelingen over eene leening, onder verband van de inkomsten van Cyprus, ontmoeten bezwaren, daar de algemeene inkomsten van het rijk (en daaronder Cyprus) reeds verbonden zijn voor de dienst van andere leeningen. Bovendien is het nog niet zeker, of Engeland het zuiver overschot der inkomsten van Cyprus niet zal behouden als aldociiing van de rente, welke het betaald heeft op de leeniug van 1855, door Frankrijk en Engeland gewaarborgd. WEENEN, 5 September, liet militaire commando van Castelmtovo meldt dat de Montenegrijnen Sutorina hebben ontruimd op bevel hunner regering. NEW-ORLEANS. 4 September. Gisteren zijn 72 personen aan de gele koorts overleden. De vereeniging, die zich gevormd heeft om de bevolking te* hulp te komendoet een beroep op de liefdadigheid van de gehecle be schaafde wereld. De Ondergeteekende heeft de eer het geachte publiek te berichten dat hij voorzien is van eene naar den laatsten smaak gestoffeerde LIJKKOETS en VOLGKOETSEN, be lovende eene prompte en civiele bediening. UEd. Dw. Dienaar, J. II. II. ItOl&GEÏIDING, Leiden, 5 September 1878. Stalhouder. te bekomen bij P. II. HOOS EX ZOOX. I Versterkend, spijsverterend, koortsverdrijvend. Dit wijnhoudend elikster bevat alle hoedani gheden der 3 verschillende kinasoorten veree- nigd, het is zeer aangenaam en wordt zeer door de geneeslieeren aanbevolen tegen Bloedsgebrek, gebrek aan krachten, ziekelijke bleekheid aandoenin gen van de maagbloedarmoede, gevolgen van het kraambedaankon- dende koortsen, lang- zame herstelling enz. Cp^0 Fabrieksmerk gedeponeerd TE PARIJS, 22. RUE DROUDT EN IN ALLE GOEDE ATPOHEKEN Dépot te Leiden hij V Ü.SWEMKtS, Ap.tluku

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3