COURANT. LEIDSCRE V. 210. VRIJDAG 6 SEPTEMBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.35, 'sjaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant De prgs der AdvertcntiCn is van 1- 4 i LEIDEN, 5 September. In verband met het bij kon. besluit van 29 Junjj 1878 vastgesteld nieuw leerplan voor de gymnasia is aan de tweede kamer der staten-generaal aangeboden een wets-ontwerp tot wijziging der wet op het hooger onder wijs. Daarbij wordt voorgesteld op te nemen een afzonderlijk doctoraat voor de geschiedenis. Voorts wordt bepaald dat de gelegenheid om op den ouden voel den toegang voor de universitaire examens te verkrijgen openstaat lot 1 October 1885. en dat zij. die op 1 October 1887 hun propaedcufisch examen niet hebben gedaanniet meer zonder getuigschrift van goed alge- legd eindexamen van het gymnasium of van het examen voor de staats commissie hun candidaats- of doctoraal examen kunnen afleggen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dal de commissie, belast met het afnemen van de examens van apotheker, volgens art. 9 der wet van 1 Jung 1865, en van de practi- selic examens van hulp-apoiheker, vermeld in art. 5 der wet van 8 Julij 1874, zal zitting houden op Dingsdag 24 September e. k. en volgende dagen te Amsterdam. De Staatscourant bevat hel verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen D, volgens art. 60, en de examens C, volgens artt. 61 lot 65 der wet van 2 Mei 1863. Door 49 candidalen werd examen algelegd. waarvan 29 slaagden. De aanbieding van het album, de namen bevattende van de inschrij vers op het nationaal huldeblijk aan prins Hendrik, en de oorkonde van hel geschenk zal Woensdag 11 September op Soestdijk plaats hebben. Het j geschenk van de hoofdstad aan den prins zal reeds den Vrijdag te voren in liet paleis van den prins te 's Gravenhagc aangeboden worden door burg. en welh. van Amsterdam. De schets van de schilderij, Z. K. II. prins Hendrik, admiraal der vloot, door het personeel der marine aan te bieden, is gereed. Het doek, lang 1.20M.breed 0.75 M., stelt voor bet eskader, waarover Z. K. II. het bevel heeft gevoerd. De schepen, vier in getal, liggen met volle zeilen achter elkaar bij den wind. Het admiraalschip Prins van Oranje zeilt voorop. Zij vertoonen zich zijdelings, met den voorsleven naar den be- schouwer gekeerd. Hel geheel maakt een flinken indruk. Deze schels zal thans ter beoordeeling aan Z. K. 11. worden aangeboden. (Sl) Hel hoofdbestuur der Ilollandsche maatschappij van landbouw heeft besloten, met het oog op de wet tot beteugeling der longziekte in het Spoelingdisirietde tentoonstelling van rundvee te Delft niet ie doen door gaan, zoodat de nommers 19 tot en met 31. alsmede 42 lot en mei 45 van het programma voor die tentoonstelling komen te vervallen. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Batavia naar Nieuwe 1 Diep, is op 3 September van Suez vertrokken. Het stoomschip Prinses j A mali a is op 31 Augustus van Batavia naar Nieuwe Diep vertrokken. Te Botterdam had gisteren de tweede zitting plaats van de jaarver gadering van het Nederl. Zendelinggenootschap. Volgens opdragt van de vorige jaarvergadering had het hoofdbestuur voorstellen gedaan tot de noo- dige wetsveranderingen, bijaldieu bleek dat de proef, genomeu met het stellen der jaarvergadering, in plaats van in JuLq op den eersten Dingsdag van September, bleek aan de verwachting te beantwoorden. De commissie, belast met het uitbreugen van pracadvies over deze voorstellen, wees op enkele bezwaren aan den gestelden tijd verbonden, en stelde voor eene andere week in de maand September te bepalen. Men besloot nog niet over te gaan tol wetsverandering, maar in een volgend jaar de proef te herbalen. Vervolgens kwam de commissie aan het woord, die hare beschouwingen I over de vanwege het hoofdbestuur ingebragte stukkeu en voorstellen in be trekking tot de zending in de Minahassa moest leveren. Het hoofdbestuur had gezorgd voor den druk van deze stukken, zoodat ieder lid van de ver- I gadering in de gelegenheid geweest was, zich daarmede vertrouwd te ma ken. Om het gewigt der zaak werd besloten eerlang aan deze stukken publiciteit te geven, en zóó alle vrienden des gcnootschaps iu staal te stel len kennis te nemen van de gronden, waarop door deze jaarvergadering, nagenoeg met algemeene stemmenwerd besloten lol hel geleidelijk over dragen van de gemeenten in de Minahassa aan de protestanlsche kerk in j Nederl. Itidië binnen een tijdsverloop van twee a drie jaren-, met behoud van de scholen waar dit uoodig is, óf omdat ter plaatse geen gouverne- t De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, anco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. ft Cents. 'gels iedere regel meer 25 cents. mcntschool is, óf omdat bljjkt dat door het opbellen der school te kortzott gedaan worden aan de godsdienstige vorming van de jeugd Tot dit laatste hoopte men in staal gesteld te worden door het krachtig werken van de kwartgnldcnvereenigingendoor het vermeerderen van haar getal en door de giften sedert eenige jaren aan het genootschap voor dit doel toegevloeid. De raming van uitgaven voor 1879 gaf aanleiding tol bedenkingenont leend aan het nog altijd hooge cijfer, hetwelk dat der vermoedelijke in komsten overtreft. Men zwichtte echter voor dc opmerkingen, dat deze raming reeds ongeveer 12000 lager staat dan de vorigedal hel niet mo gelijk is anders dan geleidelijk tot het verlangde evenwigt van uitgaven en inkomsten te geraken, dat juist met dat doel de zoo belangrijke bijdragen voor de Minahassa geschonken waren, en dat men, door deze daarvoor Ie bestemmen, het nitzigt had in 1879 een belangrijken stap voorwaarts te doen op den voorgestelden weg van vei mindering van uitgaven. De raming werd ten slotte met algemeene stemmen goedgekeurd. Door de vergadering werden de volgende benoemingen gedaan: tot tertius- voorzitter, dr. A. Drost Dzn.te Delli; tot primus-redenaar, d'. J. Kqgp- pert, te Leiden; tot secundus redenaar. d\ M. Hoog, te Schiedam. Voor het hoofdbestuur werden herkozen de leden W. Francken Az.w. Th. van Grielhiiysen, 11. KruyfT, C. W. van der Pot en J. de Sille. te Rotterdamen B. J. Adriani. te Amsterdam; J. Herman de Ridder, te 'sGravenhage, en voor het eerst werd gekozen E II. Lasonder, te Utrecht. Des avonds ten 7 ure werd in de Groote kerk door d\ D. P. M. Gras- winckel, predikant Ie Amersfoort, de opwekkende rede gehouden, naar aan leiding van Joh. 17 vers 3. Te Amsterdam is de afsluitdijk, die gelegd was in de nieuw gegraven gracht achter de P. C. Hooftstraatdoorgebroken. Het achtergelegen land met inbegrip van een gedeelte van het Vondelspark en de tuintjes achter de huizen in de P. C. Hooftstraat en aan het Schapenburgerpad zjjn onder- geloopen. Onder leiding van een inspecteur hebben te Amsterdam, op de Koop mansbeurs, wapenoefeningen plaats van de nieuw aangestelde dienaren van policie. Ook wordt daar het policie-pcrsoneel in de behandeling van den korten stok onderwezen. Volgens de Tijd heerschte Zondag morgen aan het Rijnspoorstation te Amsterdam eenige drukte, doordien een twintigjarige Duitscher met ge weld in een waggon 3de klasse moest worden geduwd. Niet dat hjj er niet in wilde, maar hjj was dikker dan het portier wijd was. De knaap woog 210 pond. -- De kotter, die men te Nieuwe Diep meende dat verongelukt was, is aldaar behouden aangekomen. Bij den gemeenteraad van Deventer is ingekomen eene missive van den minister van binnenl. zaken, waaruit bljjkt dat de minister een rijkssubsi die wil verleenen voor het nieuwe gymnasium, zoodra dit naar de eisehen van den tcsenwoordigen tijd zal zrjn ingerigt en de kosten daarvoor door hem zullen zijn goedgekeurd. Bij den gemeenteraad van Schiedam is inge komen eene missive van den minister van binnenl. zaken, houdende bereid verklaring om mede te werken tot het verleenen van een rijkssubsidie tot hoogstens de helft der kosten voor een aldaar op te rigten gymnasium. Te Dokkum is het gebouw, bewoond door de wed. Dam, verhuurster van rijtuigen enz., in de Stroobossensteeg, met al het aanwezige hooi en verschillende andere goederen verbrand. De meubelen heeft men in veilig heid gebragt. Het broeijen van het hooi was de oorzaak. 's GRAVENHAGE, 5 September. Door Z M. is tot zijn adjudant in buitengewone dienst benoemd de kolonel F. F. Steenberghekommaudant van het reg. rijdende artillerie. Aan den heer M. M. von llofl', burgemeester van We.slkapelleis, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend. Tot kanlonregter-plaatsvervanger Ie Zwolle is benoemd de heer mr. C. baron de Vos van Steen wijk, advocaat aldaar. De luit. ter zee 2e kl. L. Adriani is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen en benoemd lot 1'" luit. bij het wapen der artillerie van het leger in Nederl. Indië. Met ingang van 1 Oct. zijn benoemd: lot commies der poslerjjen le kl. .1. J. 11. Routs, thans commies 2' kl.lot couimiesen der posterijen 2' kl. G. C. Vrendenberg en N. Schuit, thans commiesen 3C kl.tot commiesen der posterijen 3' kl. J. G. van Nes van Meerkerk en C Koens, thans commie-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1