PER TELEGRAAF. fitirgcrlijkc Staub. F It I X K R 1.1 K. Oe maarschalk-president kan zich weinig meer beroemen op de sym- natbic zijner vroegere vrienden, hetgeen blijkt uit hetgeen de bekende de s-Cassagnac schrijft in de Pays: "Zonder dc regeringslusten van den heer de Mac-SIahonvan wien men vroeger niet wist, dat bij znlk eene besliste roeping voor het presidentschap eener republiek bad, te willen dwarsboo- nien, wagen wij bet, hem uil te noodigen aan rust te denken. Het oogen- blik van aftreden zal voor hem gekomen zijn en hel zou hem zoo gemak kelijk vallen, op de konijntjes van het kasteel de la Forêt volkomen revanche te nemen over Weissemburg en Sedan Te Parijs is Zondag op de Esplanade des Invalides eene tentoonstelling van paarden en ezels geopend. Engeland, Rusland, Hongarije, België, Neder land, Italië en Denemarken hebben de uilnoodiging tot dezen internationalen wedstrijd aangenomen en dientengevolge werden meer dan 1000 paarden ingezonden, bijna allen zoo voort redelijk van qualileit, datofschoon de jury nageno g 250 prijzen tot hare beschikking heelt, deze toch een aantal fraaije dieren onbekroond zal moeten laten. De ezels zijn slechts 14 in getal. Te Versailles had Zondag 11. een groot feest van wege de gemeente plaats, dat duizenden derwaarts heeft doen gaan. Des avonds werd een groot vuurwerk afgestoken te midden van al de springende fonteinen in het groot bassin van Neptunus, dat van alle zijden met elelectrisch licht be schenen werd. De uil werking hiervan was prachtig. Naar men verhaalt had dezer dagen te Parijs het volgende plaats: De geneesheer Deleau had zijne dochter door den dood verloren. Dag en nacht had hij haar met zijne hulp bijgestaan. Maar de wetenschap vermogt hier niets, want zij was lijdende aan tering. Toen het lijk uit het huis zou worden gedragen, wilde hij de kamer, waar het neergelegd was, niet ver laten. Met geweld moest men hem van het lijk scheuren. Toen dit gelukt was, gaf hij het verlangen te kennen het nog eenmaal te omhelzen. Dit werd hem toegestaan. Hij drukte zijn mond op dien der doode en zakte, zonder een kreet te doen hooren, ineen. Hij was dood. In een brief uit Madrid aan den Petit Marseillais wordt gemeld, dat in de officiële kringen aldaar sprake is van huwelijksplannen. Koning Al fonso XII zou weder in den echt tredenen zijne tweede gemalin zou zijn óf prinses Beatrix, dochter van koningin Victoria van Engeland, óf de in fante Christina, tweede dochter van den hertog van Montpensier, zuster van 'skonings eerste echtgenoot. O U I T 8 C IS L. A X O. Het is nog niet zeker dat dc keizer de herfstmanoeuvres van het lpte legerkorps zal bijwonen. Ofschoon de toestand des keizers vrij gunstig is, vreezen dc geneesheeren voor de opgewondenheid, die bij dergelijke ge legenheden den keizer eigen is en die hem welligt zou kunnen schaden. De Pruissische regering is voornemens maatregelen te nemen tegen het vermeerderen van het aantal berbergen en de uitbreiding van het gebruik van* sterken drank. Bij ministeriële aanschrijving is dit aan de districls- besturen medegedeeld, met verzoek om spoedige inzending van verschillende hierbij verlangde opgaven. Het doel is: 1°. in de wet op de nijverheid eene wijziging te maken, waarbij voor de vergunning lot het uitoefenen van lie: beroep als kastelein of herbergier beperkende voorwaarden worden gesteld; 2". de belasting op brandewijn te verhoogenmet uitzondering van die, welke voor industrieel gebruik dient. De regering wenscht dit alles tjjdig genoeg tot stand te brengen om de nieuwe regeling en belasting den 1"« April 1879 in te voeren. Ten einde de tegenwoordige herbergiers en verkoopers eenigzins tegemoet te komen bij den overgang tot dc voorge nomen hoogc belasting, zal voor het eerste dienstjaar slechts de helft, voor het tweede 3i en eerst daarna de volle belasting worden geheven. Volgens de höln. Zeit. wordt de briefwisseling betreffende de onder handelingen met de curie thans regtstreeks tusschen den rijkskanselier en den kardinaal-staatssecretaris Nina gevoerd, onder goedkeuring van den kroonprins eenerzijds en den Paus anderzijds. De onderhandelingen zijn thans de phase der bijzondere regelingen ingetreden, en deze zal waar schijnlijk lang duren. liet Sedan-feest is op 2 Sept. vrij algemeen gevierd. Te Berlijn wer den in alle scholen toepasselijke voordragten gebonden. De godsdienstoefe ningen waren druk bezocht. Door sommige vereenigingen waren optogten georganiseerd. De buizen waren met vlaggen, bloemen en becldtenissen der keizerlijke familie versierd. De meeste winkels waren gesloten en de schouw burgen gaven buitengewone voorstellingen, 's Avonds was er algemeene j illuminatie, Te Zossen. in het distiict Potsdam, hoorden onlangs de bewoners van een buis, hetwelk door verschillende gezinnen wordt bewoond, op een der bovenvertrekken een schot vallen. Naar hunne berekening was bet op de kamer van een werkman, Ilerold genaamd. De huisopzigter ging naar boven, klopte aan en ontving van Herold ten antwoord: wees maar niet bang, ik lub voor de grap mijn revolver eens afgevuurd." De opzistcr verzocht hetnvoortaan zulke grappen niet meer te beginnen, en ging heen. Naauwelijks echter was hij beneden, of er viel weder een schot. Hierover uil zijn humeur, gaat bij andermaal den trap op, klopt weder aan, maar krijgt geen gehoor. Dit komt hem verdacht voor. Met hulp van een paar buren breekt hij de kamerdeur open, en vindt twee lijken. Herold's vrouw lag, door een schot getroffen en met afgesneden bals op den grond, terwijl Ilerold een eind verder las. Herold was een dronkaardhad dikwijls hevigen twist met zijne vrouw en was wel eens eenige dagen alwezig. Wal er nu weder was voorgevallen, weet niemand. De drie kinderen waren op dat oogenblik afwezig. T SJ Ik H IJ F. De grootvizier beeft aan den vorst van Montenegro een brief geschreven, waarin hij de bedenkingen wederlegtwelke gerezen zijn wegens de niet- uilvoering van de bepalingen van het verdrag van Berlijn, voor zooveel bet vorstendom betreft. De grootvizier zegt, dal de vertraging in de uitvoering dier bepalingen voornamelijk moet geweten worden aan den benarden toe stand, waarin de Porie zich thans bevindt, en aan de noodzakelijkheid om de gemoederen eerst tol bedaren te krijgen. Hij deelt verder mede, dat Mehemet Ali-pacha benoemd is tol vertegenwoordiger der Porie voor de afbakening van de nieuwe Tnrkscb-Montenegrijnschc grenzen. Zesduizend opstandelingen trekken langs de vallei van de Arda op, vele woningen op hun weg aan de vlammen prijs gevende. Izret-pacha heeft Konslantinopel verlatenom zich naar het tooneel van den opstand te begeven. Officieel heeft de regering medegedeeld, dat zekere Achmed-pacha, die sedert eenigen tijd in Konstantinopel woondezich onlangs naar Kozan begaf, daar 150 a 200 avonturiers om zich heen wist te scharen en met behulp daarvan zich van het gezag poogde meester te maken. De bevolking van Kozan verzette zich evenwel daartegen en dientengevolge kwam het tot een botsing. Om verdere onlusten te voorkomen heeft de Porte er eenige bataillons geregelde troepen heengezonden. WASHINGTON, 3 September. De tabaksoogst zal een belangrijk tekort opleveren beneden de middelbare opbrengst. De bonds-overheden te New-Orleans hebben naar Washington getelegrapheerd dat de grootste ellende heerscht, Te Memphis en te Vicksburg blijft de sterfte steeds aanzienlijk. De negers houden zich rustig. BERLIJN, 3 September. De rijksdag werd door graaf Stolberg geopend. STOCKHOLM, 3 September. Het berigt omtrent het uitbreken van cholera in Zweden wordt ongegrond verklaard. PARIJS, 3 September. Heden had, overeenkomstig het programma, in de kerk van Notre Dame een eeredienst plaats ter gedachtenis van Thiers. Et- was een groole toeloop van allerhande notabiliteiten. Al de ministers, dc diplomalen en talrijke deputaliën van departementen waren bij de plegtig- heid tegenwoordig. Storing had niet plaats. LONDEN, 4 September. Een verschrikkelijk ongeluk is gisteren avond op de Theems voorgevallen. De stoomboot Princess Alice geraakte, op haren terugtogt van een pleiziervaart naar Gravesend, in botsing met een andere stoomboot, wier naam onbekend is, en zonk onmiddellijk. Allen die aan boord waren, ongeveer 600, verdronken. KONSTANTINOPEL, 3 September. De ministerraad behandelde heden de door Oostenrijk voorgestelde wijzigingen van de ontwerp-overeenkomst. De gevoelens waren verdeeld en de discussie zal morgen voortgezet worden. Een Turksch troepencordon scheidt de Russische liniën van de stellingen der opstandelingen in Rhodope. KONSTANTINOPEL, 4 September. De Russen hebben het fort van Bal urn bezet en zullen op 0 September binnen Batum trekken. De Lazen hebben tot Verhuizing besloten. Een Turksch commissaris zal hun gronden toe ft jjzikn.. =4 INGEZONDEN. Het laatste der acht van het 40lle jaar der concerten op Zomerzorg werd gisteren avond met een schoon programma en schoon weer gesloten. Rjjmt het zonderling bij muziek, toch mag het weer, bij al de wisselvalligheid van dit ondermaansche, wel in aanmerking komen. Indien wij de reeks programmata overzien, die ook dit jaar weder dc concerten uitmaakte, dan bestaat er reden tol tevredenheid voor het gesmaakte genotwaaronder Dunkler's groole fantaisiën op opera's niet weinig het glanspunt vormden. Wij voor ons blijven echter oneindig meer aan eene Meditation van Bacil o. a. de voorkeur geven, dan aan het Engellied van Westmeijer, dat thans »op verzoek" dezen zomer voor de tweede maal gegeven werd, doch waarvan reeds vroeger gezegd is dat het even weekelijk is als Stradella's kerk-aria aangrijpelijk. Nogtans heeft het laatste ontbrokenbenevens het air uit Rossini's Slabat Maler, dat, met andere stukken, door zijne wegslepende accoordenfijn muziekaal gevoel verbergt, doch voor oningewijden misschien niet aantrekkelijkheid genoeg bezit. Het vraagstuk is echter van Ie weinig overwegend belang om niet de concerten onder leiding van den heer Völlmar, op het bloemrijke Zomerzorg, met dankbare waardering te begroeten. Van 39 Augustus tot en met <1 September 1878. BEVALLENJ. Goddijn, gcb. Engelbregt, Z. J. Ouwerkerk, geb. Ron. D. A. M. II. Huibers. geb. Bernard, D. C. Siljee. geb. Betgen, Z. J. G. van Ovost. geb. Kastcelcn, D. J. M. S. Mulder, geb. Vermeulen, Z. A. M. van Driel. geb. Segers. D. A. Vroom, geb. Kreugcr, Z. J. II. Maandag, gcb. de Vogel, -Z. P. Segaar, geb. Scheen, Z. M, C. de Munnik. geb. Sasse. D. - W. II. E. Picrol, geb. van Es, D. E. Verra, geb. van Rijn, Z. D tweel. J. Enge lenburg, geb. van Hest. D. C. de Munnik, geb. van Beelen, Z. M. Koordes, geb. Ralte. Z. A. C. Jula. gcb. Lisman, D. J. C. Guly, geb. Wetselaar, Z M. Kerpel, geb. de Ridder, Z. J. E. van Biczen, geb. Geytenbeek, Z. B. A. Parmentier. geb. van Dijk, Z. A. Braggaar, geb. lleyne, Z. E. de Groot. geb. Stikkelotum, D. II A. Griindemann, geB. van Spanje, D. C. M. Smit, geb. Le Febvre. D. J. Wilschut, geb. van Rijn, D. GEHUWD: C. Versny, jm. en M. J. van Ark, jd. J. van Musseher, wedr. en P. J. Deegen, jd. P. Teske, jm. en J Docterjd. W. II. van de Laar, jm. en A. Raaphorst, jd. A. Rielmeijer, jm. en A. S. van der Steen, jd.-- N. I'. Waas dorp, jm. en M. M. Stap. jd. OVERLEDEN: J. C. La Lau, V., 83 j. W. van den Akker, Z.. 1 m. - S. Schregel. Z.. 3 j. J. Meyjers, Z.. 2 ut. - G. Teljeur, Z., 15 m. - A. Doove, Z., 3 m. M. G. M. Boogers, D., 13 j. P. Beltman, Z., 16 j. J. Lafcbcr. Z, lm. P. Verra, Z., 1 d. - A. M. W. van der Boog, 15 j. A. van Wijk, Z., 4 j. W. G. Eikerbóut. Z.. 2 j. B. N. J. T Molkenbocr, 44 j.B. A. Parmentier, geb. van Dijk. Z. leven!. N. van der Linden. Z.. 8 m. - M.C. P. van de Wetering, D. 18 d. - J. van Rerki 1, Z.. 2 j. 11. de Graaf, Z., 4 m. - P. van llooven, Z 5 in.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3