LEIDSCHE COURANT. V. 200. LOADERDAG 5 SEPTEMBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dar/olijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Cemeenleraad 35, franco p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.SO 'sjaars, huiten de erpeditiekosten. Afzonderlijke rummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. i LEIDEN, 4 September. Aan den verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje werd heden door het uitsteken van vlaggen van de openbare gebouwen en van eenige particuliere woningen gedacht. Het laatste der acht zomer-concerlen op Zomerzorg had gisteren plaats, j onder begunstiging van prachtig weêr. Terwijl menigeen over de weinige mooije dagen van dezen zomer klaagt, moet men zeggen dal de heerCouvée liet bijzonder getroffen heelt. Üc meeste keeren dal er een concert gegeven werd was de tuin druk bezocht, wat mogelijk was door het gunstige weèr. En waarljjk Zomerzorg verdient een druk bezoek. De concerten handhaven een 40-jarige renommee, en aan den tuin spaart de heer Couvée moeite noch kosten en er heerscht eene keurigheid en nelheid, die de inrigling gerust alle particuliere gelegenheid in ons land doen tarten. Aan de uitnemende directie van den beer Völlmar moeten wij een warm woord van dank brengen, liet programma was zeer goedterwijl sommige stukken zeer werden toegejuicht. Na atloop der muziekuitvoering, die met bet Volkslied, het Iö-Vivat en het Wilhelmus besloten is, werd een prachtig bengaalsch vuur ontstoken, terwjjl de sierljjke illuminatie achter den vijver een looverachtig effect maakte. Volgaarne zjjn wij dan ook de tolk van het dankbare publiek en brengen wjj een opregt woord van hulde aan de hcereu Couvée en Völlmar, terwijl wij voor onze stad wenschen nog lang in het bezit te zijn van eene zoo aangename gelegenheid, om op heerlijke zomeravonden uitmuntende muziek te hooren. Heden middag ten 12 ure is op de Vischmarkt, ten gevolge van de door de fontein uitgeworpen waterstralen, een paard, voor een molenaars wagen gespannen, geschrikt, en ten gevolge daarvan tegen den grond ge vallen, zonder dat daarbij persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. Kort daarop is bjj bet afrijden der brug aan de Zijdgracht door een hand wagen, die zijn gang niet kon inhouden, een 5-jarig meisje, dat niet vlug genoeg uil den weg kon, tegen den binnenkant van het roglerbeen aangere den. Het kind is onder geneeskundige behandeling. Ten 2 ure is, ten ge volge van een toeval, op de Ureestraat een 11-jarig meisje in elkander ge zakt. Na aan liet bureau van policic geneeskundig te zijn behandeldis het naar de ouderlijke woning gebragt. Den 2'1"1 September werd te Rjjnsalerwoude liet vergelijkend examen gebonden Toor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school aldaar. De voordragt beslaat uit de lilt. L. J. Lindhorst, te Gouda; J. Klinkenberg, te Castricum, en P. Blok Jr.te Stolwijk. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het af nemen van het examen li, volgens arlt. 61-65 der wet van 2 Mei 1063. Voor het examen hadden zich aangemeld 86 candidatcn, waarvan zich bij den aanvang of gedurende de eerste dagen van het examen 20 terugtrokken. Van de 66 candidaten, die het examen lot bet einde hebben bijgewoond, kon aan 52 een getuigschrift worden uitgereikt. Bij kon. besluit van 2 Sept. jl. is bepaald, dat de stembriefjes ter ver kiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal in het hoofd- kiesdistrict Dockum, op 17 September a. s. in te leveren, zullen geopend worden op 19 September daaraanvolgende. De hooglecraar-directeur van de rijks-akademie van beeldende kunsten te Amsterdam heeft ter kennis gebragt van belanghebbenden, die als nieuwe leerlingen tot de akadcmielessen voor den cursus 1878/79 wenschen toege laten te worden, zich persoonlijk aan te melden in het akademiegebouw. Stadhouderskade 57, op Dingsdag den 10de° Sept. a. s.of per franco brie ven van hun voornemen kennis te geven vóór of uiterlijk op den 22s,en September daaraanvolgende aan zijn adres in bovengenoemd gebouw. Op Woensdag 25 September a. s. zal het loelatings-examcn gehouden worden in de akademie. Naar de Arnh. C. verneemt heelt de minister van binnen), zaken het voornemen op nieuw een wijziging der wet op het hooger onderwijs voor te stellen. Nu zou deze art. 116 betreffen en de daarin bepaalde overgangs termijn van 4 jaren tot 6 jaren verlengd worden, zoodat eerst in 1883 de volledige reorganisatie der gymnasia tot stand zou zijn gekomen en eerst in dat jaar leerlingen volgens de nieuwe regeling tot dc universiteit zouden promoveren. Bij de diiectie der stoomvaart-maatschappij Nederland is uit Penang een telegram ontvangen, aldaar aangeboden den lrB September jl., waaruit blijkt dat bet stoomschip F oorwaarts bij het veranderen van ankerplaats op de binnenree.de te Penang, terwijl een loods aan boord was, in het zand is vastgeraakt. Men twijfelde niet, of het stoomschip zou bij hel eerstvol gende hoogtij weder los komen Men meldt uit Katwijk aan Zee aan de IV. IS. C.: Maandag avond kwam de geheele vloot, welke aan de groote manoeuvres deelneemtalhier voor anker. Verschillende seinen werden gewisseld met den seintoestel welke bij den vuurtoren is opgcrigt. Kapitein Kolkman, die alhier als kommnndant fungeert, liet alarm slaan, en binnen 15 minuten stond de infanterie in het gelid, waren de kanonnen aangespannen en zaten de cava leristen te paard. Het was een levendig schouwspel aan ons strand. Des nachts werd door den (ingebeeldenl vijand met de sloep Guinea eene lan ding beproefd. De poging mislukte, en een officier en vijf man werden ge vangen gemaakt. Door eene tweede sloep werd een infanterist opgeligl en gevangen genomen. - Te Schiedam is in ruim 81-jarigen ouderdom overleden ne heer L. Knappert, lid der provinciale staten en oud-burgemeester dier stad. Te Rotterdam werd gisteren de 81stf jaarvergadering geopend van het Nederl. Zendelinggenootschap. In zijne openings-rede wees dc voor deze vergadering aangewezen voorzitter, d'. Tcrnooy Apèl, van Amsterdam, op de merkwaardige, verblijdende hulp door tal van vrienden aan bel genoot schap verleend, sedert bestuurders in Mei jl. besloten hadden tol een open lijk beroep op hunne liefde, bij den geldelijken nood, waarin men verkeerde. Lof aan God zou den grondtoon vormen van dc beraadslagingen en zoo zou dc vergadering te minder vergeten hoeveel dank het genootschap aan men- schen verschuldigd is. Voorts wees hij op de gewigtige beraadslagingen, waartoe de vergadering geroepen werd, vooral in betrekking tot den toe stand en dc geleidelijke oplossing van de zending in de Minahassa. Het was aan het hoofdbestuur, omtrent dit punt verslag te doen, en tevens der vergadering mede te deelen wat het zich voorstelde, ten einde daarop hare goedkeuring te verwerven en door deze gesteund tot krachtig handelen te worden in staat gesteld. In eene uitvoerige memorie legde het hoofdbestuur den stand der zaken in de Minahassa bloot, met het oog op de maatschap pelijke toestanden, de godsdienst, dc kerk, het schoolwezen, de zendelin gen en de zoo hoog gestegene, nog steeds stijgende geldelijke cischen bij voortzetting van alles wat tot hiertoe door hel genootschap in en voor de Minahassa verrigt was. Het hoofdbestuur stelde zich voor, de gemeente in de Minahassa over te dragen aan de Indische protestantsche kerk. Dit kon niet op eens, niet zonder wijs beleid geschieden. Zouden de zendelingen eene aanstelling als hulppredikers ontvangen en daardoor komen onder het bestuur van de pro testantsche kerk in Neêrlandsch Indië, eene gezonde organisatie zou vorde ren, dat ook de inlandsche hulppredikers met de zendelingen overgingen. Aan de zendelingen en hunne penoelongs kon men gerustclijk de herderljjke zorg voor de gemeenten toevertrouwen. Was, krachtens dc verpligting hun opgelegd, de opleiding van inlandsche hulppredikers voortaan het werk der hulppredikers, dan kon ook 'sgenoolschaps kweekschool te Towohon wor den opgeheven en zoo noodig de voorbereidende opleiding bij die van Tana- wangko worden overgebragt. Langs dezen weg zou men lot vereenvoudi ging en de thans zoo noodige bezuiniging geraken, terwijl het gemeente werk in geen enkel opzigt schade zou te lijden hebben. Niet zoo gemak kelijk zou bet zijn bet schoolwezen in de Minahassa op een goeden voet te brengen. Dc school was steeds hel uitgangspunt voor de vorming van ge meenten; de schoolmeesters zijn nog steeds voorgangers in de gemeente en aan hen is een belangrijk deel van het catechetisch onderwijs opgedra gen; zelfs al ware dit niet zoo, dan nog zouden de 125 genoolschaps- scholen tegenover het klein getal gouverncments-scholen niet kunnen wor den opgeheven. Eene schromelijke verwarring en verwaarloozing zou daaruit voortvloeijen. Het hoofdbestuur meende dus vooral de aandacht der jaar vergadering op dit hoogst gewigtig onderwerp te moeten vestigen, maar vertrouwde toch, als het door dc vrienden des genoolschaps verder krachtig gesteund werd. den weg te hebben gevonden, langs welken ook deze aan gelegenheden kunnen geregeld worden, met behoud van bet zoo noodzake lijk Christelijk karakter van de Minahassische volksschool. De memorie en

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1