ÜUIÏKM..\M)SCI1I': UKÜIGTIvV Aug. 1878 De Gemeentebesturen van Biarn cn Soest." Dit geschenk munt niet alleen uit door kostbaarheid, maar is tevens eene proeve eener geheel nieuwe soort van bewerking, namelijk bel incrusteren van massief goud op zilver, waarbij zeer vele technische bezwaren moesten overwonnen worden. De proef is echter uitmuntend geslaagd. Hel servies is ontworpen en vervaardigd in de kon Nederl. fabriek,van de lib. J. M. van Kempen Zonen te Voorschoten. Uit Deventer meldt men: De varkensziekte heerscht thans langs den gehcclen Gclderschen IJssel en er blijven bijna geen varkens meer over. Intusschen worden in deze streken vele zieke dieren opgekocht, die naar elders vervoerd worden, zonder twijlel om in consumlie gebragt te worden. Sedert ceuigen tijd bad de opzigter der zeeweringen van bet dijksbe- stnur /'Zeven Grietenijen en Stad Sloten" in Friesland, opgemerkt dat de hoeveelheid hout (heipalen enz.) aan den zeedijk in deze gemeente vrij wat begon te verminderen Op last van den burgemeester hield de policic nu een oog in het zeil, met het gelukkig gevolg, dat kort daarna zekere B. IS., werkman te Nijcmirdumop heeterdaad betrapt werd. Bij een daarop ge volgd onderzoek werd bij genoemden B in een hok eene aanzienlijke hoe veelheid van bet vermiste hout, zorgvuldig onder zeewier verborgen, terug gevonden. 's GRAVENIIAGE2 September. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon, baron littyllens de Terbecq, adjunct-griffier der kamers van de volksvertegenwoordiging in België. De heer G. A. Penning Jr., thans ontvanger der directe belastingen te Ommen, is benoemd tot ontvanger derzelhlc middelen te Terborgh, en aan den heer W. C. Verseput is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te fiedel. - De illuminatie, welke zooveel prachtigs beloofde, is Zaturdag avond doorgegaan, doch ten gevolge van het ongunstige weder slechts ten deele geslaagd. De geheele stad was verlicht. Op allerlei wijze was er verlich ting en versiering aangebragt. Gas en lampions wisselden elkander overal af. Guirlandes, sterren, naamcijfers, eerepoorlen, zuilen, langs de huizen ol over de straten en pleinen, werden overal, tot zelfs in de achterbuurten, waargenomen. De van stadswege op de Plaats aangelegde fontein voldeed bij uitnemendheid, omdat de gasverlichting onder de neervallende water stralen regen en wind tartte. Eene ontzettende menigte bevond zich te voet of in rijtuigen en gal blijken van opgewektheid en vrolijkheid. Dit was inzonderheid het geval toen Z. M. de koning en H1I. KK. HH. prins en prinses Hendrik met gevolg, na afloop van het familie diner ten hove, waaraan ook prins en prinses Hendrik deelnamen, een togt door de stad maakten. Z. M. de koning was vergezeld van den groothertog van Saksen-Weimar, HD. verliet ten 3 ure in een open rijtuig het paleis en maakte, door adju danten gevolgd, een toer door de meeste hoofdstraten. Trots regenvlagen en donderbuijen bleef Z. M. geruimen lijd de stralen met zijn rijtuig door kruisen, steeds begeleid door den burgemeester, die persoonlijk en te voel op uitstekende wijze voor den onbelemmerden doortogt van den stoet zorgde. De geachte burgervader bevond zich somtijds in het hevigst ge drang en de paarden van het escorte cavalerie ontzagen het hoofd der poli- cie evenmin als de digte menigte, welke het rijtuig omstuwde. Zijn ijver tot handhaving der orde, die dan ook werkelijk voorbeeldig mogt heeten, ging zelfs zoover dat hij alle gevaar trotseerde; want aan den hoek van de Vcenestraat en Gtoenmaikl werd bij in den stroom der menigte medege- sleepl, in wier midden men bijna werd zamengedrukt. Door de zorg van ecnige mannen uit het volk werd hij uit zijn benarden toestand bevrijd. Prins en prinses Hendrik bezigtigden hunnerzijds ondanks het ongunstige weder bijna de gchcele stad in een open rijtuig, voorafgegaan door den hoofdcommissaris van policie. den heer van Schermbeek, te paard en verge zeld van de adjudanten, de grootmeesteressen en hofdames, zoomede de Pruissische officieren Grollman en van liylandt en twee der officieren van het regiment, waarvan ptius Hendrik tol chef is benoemd. Aller» egc waar de koning en prins cn prinses Hendrik zich vertoonden, werden zij met luid gejuich begroet. Tot laat in den nacht duurde dit feest, dal, ondanks de buitengewone drakte cn hel slechte weder, gelukkig in goede orde is afgeloopen. IIH. KK. 11II. prins cn prinses Hendrik en de groothertog en groot hertogin van Saksen-Weimar hebben gisteren ochtend de godsdienstoefening in de Groote kerk bijgewoond onder het gehoor van ds. (lort, die eene indrukwekkende rede uitsprak naar aanleiding van Mallhetts 22 vs 21: "Geeft dan den keizer dat des keizers is, en Gods dat Gode is". Ten C ure had gisteren in het paleis des konings het gala-diner plaats ter cere van I1H. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden. De disch was aangerigt in de groote en kleine balzaal van 's vorsten verblijf, die. hoewel met geene buitengewone decoratiën gelooid, uit tal van kroonen en candelabres eene schitterende verlichting ontving. De gala-tafels leverden een prachtvollen aanblik te midden van de rijen gasten met bun van goud en zilver blinkende uniformen en costumes. Met de leden der vorstelijke familie zaten in de eerste parketzaal 75 gasten. Hier was de eere-tafel gedekt, waarop prachtige bloemstukken en een kost baar pièce de milieu prijkten. Z. M. de koning verscheen aan den disch in de uniform van de marine en droeg het grootkruis der Militaire Willemsorde. Z. K. 11. prins Frederik en de gcp. luit.-generaal van Swielcn waren met Z. M. de ecnigen, die met de ondersehcidingsteckenen van den hoogsten graad in deze militaire orde versierd waren. Ter regterztjdc van den kon. gastheer waren gezeten: lid. zuster de groothertogin vau Saksen-Weimar, prinses Sophia der Neder landen, in een wil zijden kleed versierd met oranje en met een band van schitterende diamanten om het voorhoofd; voorts Z. K. 11. prins Hendrik in admiraals-tenue, waarover en e'charpe de ordelinten van den Nederl. Leeuw en den Witten Valk van Saksen-Weimar en omhangen met den keten der orde van den Zwarten Adelaar. Naast 's konings broeder bevond zich de prins van Wied. Aan de linkerzijde van Z. M. was de plaats van H K. H. prinses Maria. Hel rijke toilet van de jeugdige gemalin bestond uit een laag uitgesneden japon van zalmkleurige zijde, prachtig met rozen en bloemen opgenomen. Haar hoofd was getooid met een diadeem vonkelende van de brillanlen, terwijl lusschen het kapsel oranjebloesems gevlochten waren. Als halssieraad droeg de prinses den collier van edelgesteenten, hel kostbare bruidsgeschenk. Dan volgde de groothertog; hierna de prinses van Wied in een prachtig toilet van gele zijde en daarnevens Z. K. H. prins Frederik, gekleed als veldmaarschalk. Gedurende den eere maaltijd voerde de kon. militaire kapel een keurig programma uitwaaronder de geliefkoosde stukken van 11. K. H. prinses Maria, waarvan de lieer Dunkier de muziek opzettelijk uil Potsdam had ontboden. De eerste en ecnige feestdronk werd door Z. M. den koning in de Fran- sclie taal ingesteld op de gezondheid van 11. K. 11. de groothertoginZ. K. H. den groothertog van Saksen-Weimar-EisenachZ. K. II. prins Hendriken H. K. 11. prinses Maria van Pruissen. Na afloop van het diner vertoefden de kon. gastheer, de vorstelijke en overige gasten nog korten lijd in de receptiezaal. Ook de derde dag van de feestelijkheden bij gelegenheid der aankomst van prins en prinses Hendrik in de residentie bragl aan velen teleurstelling. Nog Zaturdag middag waren de noodige beveleu gegeven voor de groote parade, die heden Maandag door het garnizoen in de Maliebaan zou gehouden worden. Ruim 3000 man zouden in groot tenue in het paradeveld opgesteld worden, om in tegenwoordigheid van Z. M. den koning, den groothertog van Saksen-Weimar en voor liet oog van prins en prinses Hendrik te defileren. Reeds vroegtijdig bewoog zich eene talrijke menigte in de rigting van de Maliebaan, en nog dezen morgen bragten de spoortreinen uit verschillende naburige steden een vrij grooten toevloeid reizigers aan, die herwaarts waren gekomen om getuigen te zijn vau de in hel programma aangekondigde militaire vertoonirig. Men kan zich de teleurstelling van al die nieuwsgierigen voor stellen toen hel berigl verspreid en later bevestigd werd dat de parade niet zou doorgaan Hoewel niet uitermate schoon was het weder toch in ver gelijking met de vorige natte dagen veel verbeterd. De troepen zouden echter vermoedelijk lol over de enkels door het slijk hebben moeten waden, zoo zij hel Malieveld, dat door liet gevallen hemelwater geheel doorweekt is, hadden betreden. HH' KK. 11H. prins en prinses Hendrik hebben heden den Kon. Bot. Zool. Ttiin bezocht. Gedurende een uur hebben de vorstelijke personen de muziekuitvoerin!>die door de stafmuziek van de dienstd. schutterij van Rot terdam gegeven werd, bijgewoond. Door den president van liet bestuur, graaf Scliimmelpenninck begeleid, werden zij met veel geestdrift ontvangen en begroet. Bij hunne komst en bij hun vertrek werden de volksliederen uitgevoerd. Eene groote menigte was in den tuin aanwezig. - Deden hebben de troepen die deel zullen nemen aan de groote ma noeuvres die in vereeniging met de marine langs de Ilollandsche kust zullen uitgevoerd worden, den marsch naar de hun aangewezen punten aangeno men. Dientengevolge zijn dezen morgen op verschillende uren bataillons infanterie en een detachemuit cavalerie door deze stad naar het Westland getrokken. Ten 8 ure nam het 3' bataillon van liet 7' reg. infanterie, uit Hoorn op marsch, naar de kust zijn weg door deze stad. Ten 9 ure bereikte het 2C bataillon van dat corps, in garnizoen te Amsterdam, de residentie. Van de 665 man begaven zich 6 officieren en 222 minderen naar Rijswijk om van daar op Wateringen gedirigeerd te worden. De staf cn het overige gedeelte vervolgden hun marsch naar Monster. Omstreeks 11 ure was de luit -kolonel van Overveldl met zijn bataillon uit den Helder alhier binnen gerukt. Bij de Groenmarkt werd dit bataillon gesplitst in twee afdcelin- gen, waarvan eene met den genoemden hoofdofficier naar Loosduinen cn de andere, onder commando vaneen majoor van hel 8' reg. infanterie, de route naar Sclievcningen aannam. E Ni G E li A Hf LONDEN, 1 September. De heer Gladstone blijft zijne oppositie legen de politiek der regering in de zaken van het Oosten voortzetten. Men vindt thans weder in een dagblad een artikel onder den titel van «Englands Mission", waarin bij be toogt. dat de gevolmagtigden volstrekt geen regt hadden om er zich op te beroemen, dat zij een «vrede met eerc" van Berlijn hadden tehuis gebragt. Hij beschuldigt het kabinet van onder eene geheel ten onregte grootsch ge noemde buitenlandsche politiek haar gebrek aan degelijke binnenlandsche wetgeving te hebben verborgen, en wat bel binnenland aangaat, volstrekt niet het belang der natie beoogd maar alleen de gunst van verschillende standen, van bisschoppen zoowel als van herbergiers, te hebben nagejaagd. In plaats van Engeland Ie hebben doen optreden voor regt en billijkheid heeft de regering, de natie door eene volstrekt niet eervolle annexatie politiek weten Ie verblinden, waarbij bovendien aan eene oogenblikkelijke uitbreiding en vertoon van invloed en magt de toekomst opgeofferd is. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft op de zuidkust van Engeland een storm gewoed die naar een orkaan geleek. Aan de /'all Mali wordt hel volgende gemeld: Volgens opgaven in den Friend of India sterlt hel vee in Bengalen met honderden per dag. en zijn de siroomen opgevuld met lijken van koeijen. De vermindering in aantal en gebatle vau liet vee, dal gebruikt moet worden tot bebouwing van den grond, is een der treurigste verschijnselen in Indië. In geen op°- zigt hebben de achtereenvolgende hongersnooden een zoo nadeeligen invloed gehad, als hierin, liet is zeer te betwijfelen of menschen en dieren zelf

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2