PER TELEGRAAF. zijn de hh. Hoffmayer, van Kopenhagen, Denza, afgevaardigde van Italië en Symons.van Londen. Volgens een berigt uit Port-Saïd aan la France is een correspondent van Ie Tempsde heer de Coutouly de Serres, gedood door de oproerige Canaks in Nieuw-Caledoniëwerwaarls hij vertrokken was, om zijn land goederen in oogenschouw te nemen. Zijn hoeve was een der eerste, die door de woeste bende werden aangevallen. Na zijn huisgezin in veiligheid ie hebben gebragt, viel de man met drie van zijn pachters op de wilden aan en werd, na met leeuwenmoed gestreden te hebben, op verraderlijke wijze van achter doorstoken. Door dit oponthoud redde hij echter de ove- rj„e bewoners van de kolonie, die nu tijd hadden, zich voor de verdedi ging gereed te maken. Den volgenden dag werd door de kolonisten en de bemanning van hel Fransche eskader een bloedige wraak genomen. DIIIT8CIILAND. In de grootc zaal der rijkskanselarij te Berlijn zijn de ralificatiën uit gewisseld van hel Berlijnsch vredeslractaat. Duitschland was daarbij ver- te°enwoordigd door den geheimraad von Radowitz; Rusland, Engeland, Frankrijk, Oostenrijk, Italië en Turkije waren door hunne gezanten ver tegenwoordigd. Het in orde brengen der zes exemplaren van het verdrag, allen even kostbaar van uilvoering, moet veel tijd hebben vereischt. Elk exemplaar is op verschillende wijze bewerkt. In het Turkschc exemplaar staat de naam van den Sultan bovenaan. Er wordt ernstig getwijfeld aan de goedkeuring, door den rijksdag van de wet tegen de socialistenzoo als zij nu door den bondsraad is ontworpen. Er bestaat echter hoop dat de meerderheid zal trachten voor liendie dooi de burgerlijke autoriteiten veroordeeld zijn, de bevoegdheid te verkrijgen bij de gewone regtbanken in hooger beroep te komen; door die bepaling zou aan de wet datgene ontnomen wordenwat naar het oordeel der oppositie haar te gevaarlijk maakt en te veel van willekeur blijk geeft. Bij hel gala-diner, waarmede Maandag il. de huwelijksfeesten te Pots dam besloten werden, heeft de kroonprins in de Fransche taal eenen dronk op den koning der Nederlanden ingesteld, waarop deze, eveneens in het Fransoh, met eene rede antwoordde, welke bijna 8 minuten duurde. Z. M. sprak daarin met groote warmte over de schitterende ontvangst, welke hem den keizer had doen bereiden, herdacht de aloude familieverbindtenissen tusschen de huizen van Oranje en Brandenburg, welke thans op nieuw waren bevestigd geworden, en eindigde met eenen dronk op den keizer en de keizerin, den kroonprins en de kroonprinses en het geheele kon. huis van Pruissen. l)e Berl. Börsen Cour. bevat de volgende mededeeling betredende Z K. II. prins Hendrik: In elk geval is door den echt, Zaturdag te Potsdam gesloten, een der beste partijen van de wereld gedaan, want prins Hendrik der Nederlanden is feitelijk een der rijkste vorsten der bewoonde aarde, llij bezit b. v. een zilvermijn in Amerikadie hem alleen reeds jaarlijks een vorstelijk inkomen verzekert; bovendien bezit hij vde effecten, voornamelijk Nederlandsche en Russische, verder groote aandeelen in Nederlandsche scheep vaart- ,cn bankondernemingen en eindelijk negen en negentig landgoederen en grondstukken in steden, zoomede een uitgebreid grondbezit in het bui tenland. Waarom bij juist negen en negentig landgoederen in Nederland bezit? Dit heeft zijn grond in de in Nederland geldende wettelijke bepaling, dat niemand, behalve de koning, honderd land- of grondbezittingen mag bezitten. Men ziel dat prins Hendrik de maximum-grenzen bereikt. Aan de Bank- und Hand. Zeit. meldt men betreffende den moordenaar Nobiling, dat hij sedert eenigen tijd niet meer is geboeid; er bevindt zich steeds een bewaker in zijn onmiddellijke nabijheid, die hem geen enkel oogenblik uil het oog verliest. Sedert eenigen lijd is niet slechts geen ver standig woord, maar zelfs geen woord uit hem te verkrijgen. Hoogst zelden geeft hij antwoord op een vraag tot hem gerigl en gebeurt het al een enkele maal dan zegt hij niet veel, maar toch een dwaasheid. Intus- schen zijn er velen in zijn omgeving, die dit alles beschouwen als een geveinsd voorgeven. In hel krankzinnigengesticht, waarheen hij echter nog niet is overgebragl, zal men wel in slaat zijn te ontdekken of er bedrog onder schuilt. liet onderzoek omtrent de rustverstoringen te Harburg, voorgevallen bij gelegenheid der jongste herkiezing voor den rijksdag, heeft, volgens de Köln. Zeit., aan het licht gebragt dat het niet zijn geweest socialisten, die aanleiding hebben gegeven tot de betreurenswaardige gebeurtenissen, maar dat het uitsluitend moet worden toegeschreven aan steeds wel bekende aanhangers en oproermakers, behoorende tot de Welfische partij. De be doelde personen zijn sedert jaar en dag stelselmatig opgehitst en daartoe heelt zeer zekerlijk een aldaar gevestigd evangelisch predikant wel het meest bijgedragen, De invloed, dien hij heeft op de meerendeels zeer be krompen, ja, domme menigte," is door hem op de verregaandste wijze mis bruikt, om een groot aantal bewoners van Ilarburg tegen rijk, staal en vorstenhuis, dat ons regeert, op te zetten. Diezelfde persoon weigerde bij gelegenheid van een godsdienstoefening den hemel te danken voor de red ding des keizers uit de handen der moordenaars. De Zeitgeist, een socialistisch dagblad, hetwelk te Munchen ver schijnt, heeft in zijn jongst verschenen nommer den parlijgenooten het volgende ten dringendste aanbevolen: Haast u om de belangrijkste socialistische brochures aan te koopen, indien gij ze nog niet bezit, want is de ingediende socialistische wet eenmaal aangenomen, dan zal de ver koop van socialistische geschriften nrel dan hoogst bezwaarlijk kunnen plaats hebben. Met de bezending gorilla's voor de Hamburgsche diergaarde is hel on gelukkig afgeloopen. Op de reis van Alrika naar Liverpool was er een van de vier gestorven. Op de reis van Liverpool naar Hamburg is de tweede bezweken. De derde, die ziek te Hamburg is aangekomen, is ook gestor ven. Alleen de vierde is gezond gebleven. Daarentegen zijn de vijf cliim- pansé's goed overgekomen. OOITENRIJK. De JV. Freie Presse meldt: Dat de inneming van Serajewo geen ont- moedigenden invloed op de opstandelingen heeft uitgeoefend, dat deze met evenveel taaiheid den tegenstand volhouden, is een voorleeken van tal van teleurstellingendie ons nog in Bosnië wachten. De opstand zal zelfs dan nog niet overwonnen zjjn, wanneer alle hoofdplaatsen des lands in onze handen zijn; hij zal dan neg tot het uiterste worden voortgezet in de woudstreken en in het gebergte. Toen Serajewo was bezet, het punt waar alle hoofdwegen van Bosnië zamenloopen, was het natuurlijk geweest, in dien de afdeelingen der opstandelingendie in het noordwestelijk gedeelte van Bosnië stondenuit vrees van afgesneden te worden van hun operatie basis, langs Serajewo zich naar het zuidoosten in de rigting van Novibazar hadden teruggetrokken. Niels daarvan hebben zij echter gedaanen brengt men daarmede in verband den terugtogt van de afdeelingen der opstande lingen, die Serajewo hebben verdedigd, naar het Javorgeberglcdat aan de grens van Servië, ten oosten van Serajewo ligt, dan valt hel in het oog, dat de opstandelingen Servië als hun operatiebasis beschouwenwaarheen zij des noods gemakkelijk de wijk kunnen nemen om bij een gunstige gele genheid wederom op een geheel ander punt een inval in Bosnië te doen. Decorrespondent van de Times te Weenen meldt, dat de onderhande lingen tusschen Oostenrijk en Turkije betreffende eene overeenkomst in de zaken van Bosnië weinig vorderen. De Porie is weinig geneigd zijne eigene onderdanen lot onderwerping aan Oostenrijk aan te manen. Zij redeneert aldus: Nog zeer onlangs besliste Europa na rijpe overweging, dat de Sultan in Bosnië en de Herzegowina niets te zeggen had; op dezen grond keurde het congres de bezetting door Oostenrijk goed; en thans wil men, dal de Sultan den invloed, dien men beweerde dal hij niet bezat, ten gunste van Oostenrijk zal aanwenden! \yij begrijpen deze logica der Chris tenen niet. In een berigt uit Brod wordt gemeld, dat de opstandelingen in Bosnië 65,000 man sterk zijn, daaronder begrepen die te Novi-Bazar, benevens 2500 man geregelde troepen, llassan-effendi, hoofd van de mollahs te Sera jewo. heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij de Bosniërs aanspoort tot onderwerping aan de Oostenrijkers, die als vrienden komen. De Joden te Serajewo hebben eene inschrijving geopend ten behoeve van de gewonde Oostenrijksche soldalen. De stad is rustig. De Turkschc policiewelke hare wapenen had afgegeven, is gereorganiseerd. Ten gevolge van het bevel om de bevolking te ontwapenen, zijn 6000 geweren afgeleverd. Vijf- en-vijftig officieren en 83 nizams, redifs en Bashi-Bazoeks, te Serajewo gevangen genomen, zijn naar Brod gezonden. Een aantal opstandelingen, behoorende lot de bendendie na hel gevecht voor Stolatz werden uiteen gejaagd, zijn gevangen genomen. Vier officieren en 154 redifs hebben zich als gevangenen aan de Oostenrijksche voorposten te Mostar aangemeld. Van het tooncel des oorlogs in Bosnië en de Herzegowina is berigt ontvangen dat generaal Szapary, bevelhebber van den linkervleugel des Oostenrijkschcn legers, een aanzienlijke versterking heeft ontvangen, welke hem in staat stelt weder aanvallerderwijze tc werk te gaan en de opstan delingen uileen tc jagen. Een corps opstandelingen, 15000 man tellende, heeft bij Gratzanilza verschanste stellingen ingenomen, en daar zal waar schijnlijk weldra een beslissende slag geleverd worden. T IIII K IJ E. De Sultan heeft eene nieuwe ridderorde voor dames ingesteld en haar aan mevr. Layard, de vrouw van den Britschen gezant te Konslantinopel, aangeboden. Lord Salisbury heeft, naar men zegt, haar geene vergunning gegeven om die aan te nemen. Uit Konslantinopel wprdt van 23 Aug. aan de Londensche Standard gemeldWoensdag avond werd den Sultan door een deputatie ulema's een memorandum over de politiek der regering overhandigd. De deputatie ver langt de aanstelling van ministers, die in slaat zijn de regten van den Sultan en de godsdienst te verdedigen. Den volgenden morgen werd de Sheik-ul-lslam Ier audiëntie geroepen. De Sultan verklaarde, dat alle schuld lag aan de ministers, die hem er van afgehouden hebben, de door de ulema's aanbevolen politiek te volgen. Onder de Muzelmansche bevolking hecrscht groote spanning. De ministers zijn het na een vierd'aagschen raad nog niet eens kunnen worden over de Oostenrijksche verschilpunten. ST. PETERSBURG, 29 Augustus. Een telegram uit Balum van den 27cn dezer meldt, dal de gouverneur-generaal van Trebisonde, Joussouf-pacha, gisteren aldaar is aangekomen om met Derwisch-pacha den aftogt der troe pen bij het overgeven van Batum te regelen. Een telegram uit Osurgeti van den 23c° dezer meldt, dat generaal Ok- lobschkio een deputatie der Kabylen heeft ontvangen, die verklaarde, dat het land genegen was tot eene inlijving bij Rusland. LONDEN, 30 Augustus. Een Schotsch provinciaal blad meldt dat Midliat- pacha, thans de gast van den hertog van Sutherland op het kasteel Dun- robin, per telegraaf naar Konslantinopel ontboden is geworden. ROME, 29 Augustus. De te Venetië verschijnende Tiempo bevat het vol gende telegram uit Belgrado van den 28,D: In hel pachalik Novibazar is de opstand geproclameerd. Twee legercorpsen, elk 90000 man sterk, worden 1 in Bosnië en de Herzegowina gevormd; 20000 Albanezen worden verwacht. Den 26cd werd een hevig gevecht geleverd met een divisie van generaal Szapary. De Oostenrijkers werden geslagen. NEW-YOBK, 29 Augustus. De gelekoorls-epidemie neemt niet af. In New-Orleans zijn weder 49 lijders a.m die ziekte gestorven.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3