LEIDSCHE COURANT. isrs. ZATURDAG 31 AUGUSTUS. STADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. 1°. 205. De (ourat11 verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, mei het Verslag der Handelingen van den Gemeettleraad f 3.35, franco p. p, f 3.85. liet verslag afianderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, huiten de erpeditiekoslen. Afzonderlijke nmtmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der AdverlcniiCn is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat in gevolge art. 203, laatste alinea, der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n\ 85) de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1879 aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing nedergelcgd en in druk legen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leides, 30 Augustus 1878. DE FREMERY, Weth. B. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, lloofd van het Gemeentebestuur van Leiden, Geeft bij deze kennis aan de inwoners van een gedeelte van wijk IV, wijk V en VI dat van Zondag 1 tot en met Donderdag 5 September a. s. inkwartiering ten hunnen huize kan plaats hebben en noodigt hen uit, inge val zij gebruik mochten willen maken van de vrijheid bij art. 12 der wet van 14 September 1866 Staatsblad n». 138) verleend tot ruiling met of uilbesteding bjj de personen, voorkomende op de lijst in art. 17 der ge noemde wet vermeld, van den wensch daartoe kennis te geven ten raad- huize vóórdat de uitreiking der biljetten aan de manschappen is geschied, bij gebreke waarvan zjj verplicht zijn aan de vordering tot inkwartiering en onderhoud te voldoen in hunne woning. De Burgemeester van Leiden, Leides. 29 Augustus 1878. DE FREMERY, Weth'. 1". B. LEIDEN, 30 Augustus. Den 29,,CD Augustus II. heeft het jaarlijksche kinderfeest der Leidsche Vcreeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek plaats gehad. Onder geleide van eene commissie uit het bestuur, bragten honderd-drie-cn-dertig kinderen, leerlingen der scholen voor on- en minvermogenden hier ter stede, een bezoek aan Rotterdam. Men begreep dat kennis Ie maken met een onzer grootste koopsteden voor die kinderen zeer belangrijk was. Opmer kenswaardig was dan ook de indruk, welken die kolossale werken, aldaar lot stand gcbragl, op hen maakte. Na hel maritiem museum te hebben gezien, werd de maaltijd gebruikt in de Volksgaarkeuken. Vandaar naar den dierentuin, altijd eene bijzondere uitspanning voor kinderen. Een woord van dank zij bier gcbragl aan het bestuur dier inrigting voor de koslclooze toelating der kinderen. Hoewel het weder allertreurigst was, vermaakten de kinderen zich toch uitstekend, zij hebben zich ferm gehouden. Velen kwamen hun dank be tuigen aan het bestuur, bij hunne terugkomst alhier. Het hoofdbestuur betuigt openlijk zjjne erkentelijkheid aan die ingezetenen, welke door hunne vrjjwillige bijdragen de uilvoering van dit plan mogelijk hebben gemaakt. Gisteren is van de werf van den scheepsbouwmeester P. Smit Jr., te Slikkerveer, met goed gevolg te water gelaten de schroelstoomboot de Stad kei den N". 2, welke met een stoomlier zal worden voorzien. Dit i vaartuig is gebouwd voor rekening van den heer P. J. Planter alhier. Te Alphen is gisteren een schoon paard van den landbouwer G. de Brec in het land door den bliksem doodgeslagende eigenaar had zich juist j met een kooper voor het paard derwaarts op weg willen begeven. Door de provinciale stalen van Overijssel is gekozen tot lid van de •eerste kamer der staten-generaal de heer A. J. Blijdenstcin, te Enschede, met 27 stemmen. De heer m'. J. 11. van Roijen verkreeg 15 stemmen. Reeds is gemeld dat de Duitsche keizer en koning van Pruissen Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden tot chef van het Prnissische b*' Rijnsche infanleric-regiment n». 65 heeft benoemd. Op bijzondere uitnoodiging van Z. M. den koning der Nederlanden komt eene deputatie van 7 officieren van genoemd regiment naar 'sGravenhage, om Z. K. H. prins Hendrik de eerbiedige gelnkwenschen van hel regiment over te brengen en tevens de feesten van de inhaling der jonggehuwden bij te wonen. Tot chel van de geneesk. dienst bij de aanstaande herlslmanoeuvers, te houden aan de kust van Zuid-Holland, is aangewezen de majoor d'. B.iu- duinaan wien als adjudant zal worden toegevoegd de off. van gez. 1' kl. i jh'. de Rotte, beiden behoorende tot het garnizoen der residentie. De Amst. C. verneemt dat Z. M. de koning afwijzend beschikt heeft op het verzoek van mevr. Rruyn, om vermindering van gevangenisstraf voor baren echtgenoot (voormalig secretaris der Amsterdamsche kanaalmaatschappij). -- liet stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 28 Augustus Aden gepasseerd. IIH. KK. HII. prins en prinses Hendrik zijn Donderdag 11. bij hunne komst op vaderlandscheu bodem overal met hartelijke vreugde en op feeste lijke wijze ontvangen. Te Oldenzaal, alwaar het station in- en uitwendig smaakvol was versierd, werden zjj begroet door den commissaris des konings in Overijssel en den bevelhebber der 2' militaire aldeeling, alsmede door het gemeentebestuur. Het muziekcorps der dienstd. schutterij liet zich bij hunne aankomst hooren. Aldaar bragt ook de heer C. Stolk, namens de industriëlen van Twente, den prins hulde als bevorderaar van handel en nijverheid. Aan de prinses werden twee bouqncttrn aangeboden, terwijl 16 jonge meisjes het vorstelijk echtpaar met bloemen bestrooiden. Te Zntphen werden de prins en prinses mede door verschillende autoriteiten begroetde muziek der dienstd. schutterij, voor het leestelijk getooide station geplaatst, liet zich hooren. De commissaris des konings in Gelderland heette het echt paar welkom op Gclderschen bodem en Ireule Coenen bood de prinses een bloemruiker aan. Te Apeldoorn en op het Loo waren de toebereidselen voor de ontvangst, niettegenstaande het hoogst ongunstige weder, des mid dags ten einde gebragt. Yan het station te Apeldoorn tot aan het paleis van het Loo prijkte een onafgebroken reeks eerepoorten, meercnderls met de naamcijfers van het vorstelijk echtpaar en met opschriften, die het een welkom toeriepen. Allcrwege groen en bloemen en de grootst mogelijke verscheidenheid van decoratiën. Het paleis zag er keurig uit met zijn groen in den ingang, langs het hekwerk guirlandes, die met oranjelinten waren zaamverbonden en verder langs bet binnenplein sierlijke wimpelmasten met de Nederlandsche, Oranje- en Duitsche kleuren, vlaggen en den koninklijken standaard van den nok van het gebouw. Ten 8 ure verschenen Z. M. de koning en de groothertog van Saksen-Weimar met gevolg op hel perron van den spoorweg. Jammer was het dat er steeds een stroom van regen viel. Bij de aankomst van den trein, waarmede prins en prinses Hendrik aankwamen, werd er elcctrisch licht en Bcngaalsch vuur ontstoken, terwijl de muziek van het 8e reg. infanterie de volksliederen speelde. Met de meeste harlelijkheid werd bet echtpaar door Z. M. bij bet uitstappen uit den trein begroet. Alle aanwezigen juichten den koning en IIH. KK. 1111. met volle borst toe; een daverend hoera! liet zich hooren. De prins en de prinses werden vervolgens verwelkomd en toegesproken door den burge meester van Apeldoorn en den directeur der inrigting voor lager onderwijs aldaar (school van koning Willem III), waarbij de kinderen der school, die op het perron stonden, de prinses bloemen aanboden. Daarop trad het per soneel van hel Loo, de tuinbazen, voorwaarts. Zij droegen een groote ge vlochten korf met prachtige bloemen en gewassen, die zjj IIH. KK. IIH. aanboden. De heer J. M Kraaijenbrinkbloemist van den koning op het Loo, voerde daarbij het woord. Prins Hendrik betuigde met hartelijke woorden namens zich zelf en zijne gemalin zijne erkentelijkheid voor de ontvangst, die bun was bereid. Daarop nam Z. M. de koning zelf het woord. Hij verklaarde dat het thans niet de broeder, maar de koning der Nederlanden was, die hem namens zich zelf en namens het gansche volk van Nederland het welkom op den vaderlandschen bodem toeriep. Dit lokte een storm van bijvalsbetuigingen uit. De muziek hief de volksliederen aan, en electri'ch en Bcngaalsch vuur verlichtte den geheelen omtrek. Het hooge gezelschap stapte in de rijtuigen en begaf zich naar het paleis. Op liet bor des werd nog even vertoefd, ten einde het schouwspel gade te slaan, dat de verlichte omtrek aanbood. De kinderen en de bazen werden ten paleize toegelaten. Te Delft is gisteren namiddag de bliksem geslagen in het hnis van den heer Vermeulen in de Choorstraat. De schoorsteen werd omvergewor pen en eenigc spleten kwamen in den nok van den gevel. In het daarnaast gelegen huis sprongen eenige ruiten en is een gedeelte gaspijp geheel gesmolten. Te Hillegersberg is gisteren nacht brand ontstaan in twee hooischel ven, geheel op zich zelf slaande aan de Molenlaan. Door spoedig toege schoten hulp werd het hooi voor vernietiging bewaard. De oorzaak is onbekend Aan broeijing kan echter niet gedacht worden, daar het hooi van liet vorig jaar was Men meldt van Terschelling: In den vreeselijkcn storm van 31 Januarij

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1