15UITLN LA iN USCIIK UK UI (1T K N stilstaand water kwant in schommeling en zelfs de klepel der torenklok maakte ecne slingerende beweging. Ten half 12 is door verscheidene per sonen op nieuw eene ligte schudding bespeurd. Tc Arnhem js ten 8 u. 40 m. de aardbeving mede waargenomen. Volgens hel llbl. hebben gisteren morgen omstreeks 9 ure de zetters, werkzaam bij den drukker dier courant, de firma C. A. Spin Zoon, waar genomen. dat het gedeelte van het gebouw waar zij zich bevonden, de derde verdieping, schudde; beneden werd niets van dien aard waargenomen. Pat de meening der zetters geen ijdele waan was bleek uit de ontvangen beriglen. Tc Delft is bij gelegenheid der kermis een soldaat uit een caroussel gevallen, waardoor hij ernstig verwond werd. Hij is naar de infirmerie vervoerd en zal waarschijnlijk aan de gevolgen bezwijken. Eergisteren avond is aan het station te Deventer een in de vorige week ontslagen stoker van de stoomboot Salland door den spoortrein over reden. Hij was onmiddellijk dood. Zondag avond had er lusschcn Tuil en llaaficn een moord plaats. Zekere Klaas van Bogchelen. te llaaften woonachtig, was des morgens naar Zalt-Bommel gegaan lot het inkoopen van kruidenierswaren. Te huis geko men, bemerkte hij eenigc waren vergelen te hebben en ging weder naar Zalt-Bommel. In de meening dat hij deze achtergelaten had bij den kaste lein van der Aa, was hij niet op zijn gemak, toen hij bemerkte zich ver gist te hebben. Het ecne woord lokte het andere uit en "lange Klaas", zooals hij genoemd werd, werd door de policie opgebragt. Tegen den avond weder in vrijheid gesteld, kwam hij te Tuil aan, waar hij in de herberg van Jan Klop eene boterham nuttigde. Vandaar wandelde hij den Waaldijk uit naar Haalten. In gezelschap van Jacobus van Peuten geko men zijnde, niet ver van hel dorp, daar waar een slecnen muur langs de binnenzijde van den dijk staat, zagen zij buitendijks een man liggen. "Kom!" zei Klaas, "laten wij hem meênemeu; 't is ook een Haaftensche; hij moet nog naar den Krobschen steenoven." De twee mannen begaven zich naar den persoon, die, naar zij meenden, slapende was. Doch het scheen dat hij moeijelijk wakker te krijgen was. Daar staat hij plotseling op en geeft Klaas een slag met een paal. "Wel, Teunis! wil je me nu nog slaan, ga liever meê naar huis." Naauwclijks had K. v. B. dit gezegd, of hij ont ving een tweeden slag en zeeg toen ineen. »0 God. dat is dood!" riep de reeds bejaarde v. P. en zette het op een loopen. Dit was waarschijnlijk zijn geluk, daar hij anders veel kans had gehad hetzelfde lot te ondergaan. De vermoedelijke dader is in verzekerde bewaring gebragt. De Surinaamsche Cour. van 1 Augustus beriglMet de aankomst op heden van de Engelsehe schoeners Tosemite, kapt. Cummings, van Pemerary, en Annie Laurie, kapt. Cox, van Barbados, vernemen wij het treurig be- rigt dat de koloniale schoener Suriname op zijne terugreis van üemerary naar herwaarts is vergaan; 2 passagiers en 3 schepelingen zijn gered, ter wijl de gezagvoerder, verdere bemanning en ecnige passagiers daarbjj het leven hebben verloren. Te Paramaribo is op 22 Julij door de Evangelische Moravische broeder gemeente het feest gevierd ter herdenking van het honderdjarig bestaan van het kerkgebouw dier gemeente. Het kerkgebouw was smaakvol met guir landes en kransen versierd, terwijl toepasselijke opschriften vóór, regis en links, de liturgie-tafel waren geplaatst. De toevloed der feestvierenden uit alle rangen en standen was zóó groot, dat het ruime gebouw niet allen kon bevatten. Builen eene menigte, die zich op de plaats van hel crl verdrong, was zelfs de straat bezet. De plegtigheid werd bijgewoond door den gouverneur, de leden van den raad van bestuur, de kerkeraden der Herv. en Lutli. gemeenten en andere genoodigden. 's GRAVENIIAGE27 Augustus. Aan de lib. T. A. A. van Stcensel van der Aa en K. Sickler is eervol ontslag verleend als landmeter 1' kl. van het kadaster; de heer C. C. A. M. Dominions, thans surnumerair bij de administratie der directe belastingen te Middelburg, is benoemd lot ontvanger der dir. bel. te Bellingwolde; voorts zijn verplaatst als rjjks-ontvanger: van Elbtirg naar IJsselstein de heer Ct W. van Weilen en van St. Maartensdijk naar 's Gravesande de lieer D. Toewater. Z. K. 11. prins Frederik wordt morgen ten 1 ure uil Berljjn in de residentie teruggevvacht. -- De prins en prinses von Wied zullen heden avond te Scheveningen arriveren en intrek nemen in het IIölcl garni. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. -- Ter beoordeeling van het geregeld verkeer verlangt de Haagsche tram- way-maalschappij telegraafdraden te leggen onder den grond: l». van het Tolhek aan den Scheveningschen weg naar de Javastraat; 2». van het Voor hout, tegenover de Parkstraat, naar het slation op den Vijverberg. Ilnrg. en weth. hebben den raad voorgesteld, genoemde maatschappij vergunning te verleenen tot het leggen van bedoelde lijnen, alsmede tot het plaatsen van drie wachthuisjes: bij het Tolhek aan den Scheveningschen weg, in de Javastraat en in het Voorhout, tegenover de Parkstraat ENGEMIVD. LONDEN, 26 Augustus. De Manchester Courier berigtdat de firma Samuel Wild. eigenares van de katoenspinnerijen en van de kolenmijnen te Thornham, Shrewsbury, Aslilon en Little Hulton, haar betalingen geslaakt, heeft met een passief van 124,000 De lieer Godolphin Osborne, predikant Ie Dunstin, heeft zijn ambt nedirgelcgd en is tot de r. k kerk overgegaan. Te Radclifie is onder de arbeiders van de katoenspinnerijen een werk staking uitgebroken, wegens een door de patroons aangekondigde loonsver. laging van 8 pCt. FRANKRIJK. Te Parijs had Zaturdag de eerste vergadering plaats van het meteoro. logisch congres. Die vergadering werd bijgewoond door prof. Buys Ballot, uit Utrecht. De groole vergadering, door het "Verbond der vrede-vrienden" belegd, werd eergisteren in het Theatre du Chateau d'Eau te Parijs gehouden. Voorzitter was de heer Tolain. Het resultaat der bijeenkomst was de aan neming van de voorgestelde resolution, motion en wetischen: de afschaffing van de staande legers, de instelling van een Europeesch scheidsregt, enz. De stedelijke policie van de hoofdstad heeft een laboratorium doen in. rigten waarin al de wijn, brandewijn en bier, dat in de stad wordt inge voerd eerst onderzocht wordt. Men heeft tot dezen maatregel besloten' wegens verregaande toeneming der vervalsching. De dagbladen berigten, dat de feestelijkheden, bij gelegenheid van de uitreiking der medailles aan de bekroonden op de wereldtentoonstelling, eenigen tijd uitgesteld zullen moeten worden. De France meentdat liet wel October worden zal, zooals Gambetta reeds vroeger als wenschelijk had voorgesteld. Van afstel is volstrekt geen sprake. Hel stoffelijk overschot van koningin Christina zal door een gedele geerde van het Spaanschc gezantschap worden begeleid tot Irun, waarde minister van justitie en de groolwaardigheidbekleeders van het hof het zullen ontvangen, niet de eer, welke aan eene Spaansche koningin verschuldigd is. Het slolfcljjk overschot zal worden bijgezet op het Escttriaal. DUIT8CIILAN». Z. K. II. prins Hendrik heeftvolgens de Köln. Zeit.zijne bruid als huwelijksgeschenk een schal van hrillanten en juweelen geschonken als zelfs bij vorstelijke huwelijken zelden gezien wordt. Deze corbeille, door de Ber- lijusche juweliers Friedeberg geleverd, bestaat uil een diadeem, een corsage (groole broche), eene halsketen met 11 pendeloques en een verlengstuk om de corsage als esclavage te dragen, nitloopende in 2 schouderbroches, liet sieraad, naar leekeningen van Holbein vervaardigd, kan met saphieren ol geheel in brillanten gedragen worden. De groote saphier der corsage, omstreeks 200 karaat, is van het fraaiste en helderste blaauw en wordt op meer dan 100.000 mark geschat Niet minder (raai zijn de 6 overige, kleinere saphieren. De brillanten, welke in de plaats dezer slecnen kunnen geschroefd worden, zijn van lusschen de 10 en 30 karaat en van het zuiverste water. Het geheel wprdt op 1 millioen mark geschat. De Nederlandsche gezant te Berlijn, de heer Rochussen, is met de orde van den Rooden Adelaar 1'" kl. en de Luxemburgsche minister Blochauscn met de orde der Kroon lsle kl. begiftigd. Maandag hebben te Potsdam de troepen in het vuur geëxcerceerd op het Bornstedter feld. Het waren 6 bataillons infanterie, 3 regimenten cava lerie en 2 batterijen. Z. M. de koning der Nederlanden was gekleed in De uniform der Ned. huzaren. Ook Z. Iv II. prins Frederik der Nederlanden was te paard bij de oefeningen tegenwoordig. De jonggehuwden legden onderscheidene bezoeken af. Ten 4 ure was er gala-diner in het nieuwe paleis. Volgens de Pol. Cour. kan prins von Bismarck niet zoo ver met Rome gaan als hij gcwenscht had. omdat de openbare meening daartegen is. Daardoor is het niet tot een schriftelijke overeenkomst gekomen, maar is van weerszijden besloten in de toekomst met de meeste gematigdheid te handelen. Er zal geen nuntius te Berlijn komen, omdat de conservative protestanten dal zeer euvel zouden duiden. De nuntius Ie Munchen zal nu levens als zoodanig bij het Pruissische hof worden geaccrediteerd, maar in de hoofdstad van Beijeren gevestigd blijven. Hel Berlijnsche kamergeregl heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den hoogleeraar Virchow, om Ilödel's schedel ten behoeve zijner w elen- schappelijke onderzoekingen Ie mogen doen opgraven. Nog een dergelijk verzoek is- eveneens van de hand gewezen. De Russische regering heeft weder een maatregel genomen tegen de revolutionnaire partij, wier woelingen al te gevaarlijk worden. Er is nl. last gegeven, een aanzienlijk getal studenten, van de universiteit, aan de akademie van genees- en heelkunde, en aan verscheidene andere instellingen van hooger onderwijs te St. Petersburg, van daar te verplaatsen naar univer siteiten, akademiën en scholen in andere steden. De meeste der studenten, die ten gevolge hiervan uit de hoofdstad verwijderd worden, zjjn van elders afkomstig. OOSTENRIJK. Een correspondent van de Pester Lloyd geeft eene beschrijving van den aanval van een corps van 4000 opstandelingen op Banjalukaop 14 Augustus. In die plaats beschikte generaal Sametz slechts over een balail- lon van het 22' reg infanterie, dat in een gevecht van 9 uren de kazerne, het hospitaal en eene lange daartusschen liggende linie tegen een vijfmaal sterkeren vijand verdedigde. De opstandelingen wonnen voortdurend ter rein en waren van lieverlede tot hel hospitaal genaderd, dat zij niet sche nen op te merken, toen een daarin verpleegde Turk plotseling uit een venster zijnen makkers toeriep en tot den strijd aanwakkerde. De vier genees- heeren en een 8-tal ziekenoppassers bevonden zich, behalve de verpleegden, in dit door een muur omgeven gebouw; zij hadden de poort gesloten en stonden daarachter, met een revolver in de eene en een fleschje cyankali in de andere hand. ten einde niet levend in 's vijand.-, handen te vallen, het oogeiiblik af te wachten, waarop de poort voor de kolfslagen der op standelingen bezwijken zon. Dit geschiedde en liet eerste geweerschot trof een der geneesheeren doodelijk, maar op hetzelfde oogenblik (iel een gra naat te midden van de binnendringende opstandelingen, die daarop onmid dellijk omkeerden en het hazepad kozen. Deze granaat was afgevuurd uit

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2