LEIUSUHE COURANT, i°. 202 (S7$. WOENSDAG 28 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f'3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.3b, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de ex\^litiekoslen. Afzonderlijke nonimms der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1 4 regels iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 27 Augustus. Brj het gisteren aan den gemeenteraad overgelegd voorstel van burg. en weth. lot wijziging van de verordeningen op de heffing en invordering van bruggeld, wordt voorgesteld voor hel openen der van gemeentewege gemaakte bruggen eette belasting te heden onder den naam van bruggeld, hetwelk bij het doorvaren van ieder vaartuig door den schipper wordt vol daan in handen van de door burg. en weth. aangestelde brugwachters, die voor elke betaling een bewijs van kwyting algeven. Deze reorganisatie heeft ten doel de gebreken weg te nemen, die aan den tegenwoordigen toe stand kleven. *Bij de wijze waarop thans aan het mecrendeel der bruggen het bruggeld wordt geheven mag het eene onmogelijkheid heeten na te gaan of art. 254 der gemeentewet wordt nageleefd, wat het bedrag der geheven belasting betreft, daar de gelden zonder eenige controle worden geheven; voorts laat de wijze waarop de dienst by het openen en sluiten der bruggen thans wordt verrigt veel te wenschen over. Deze gebreken kunnen worden weggenomen door de aanstelling van vaste bezoldigde brug wachters, aan wie tevens de betrekking zoude kunnen worden opgedragen van onbezoldigd agent van policie, zoodat zij te gelijkertijd ook nog voor de policie iu het algemeen dienstbaar zouden kunnen zyn, en die dan ook een uniform als zoodanig zonden moeten dragen. Het spreekt vanzelf dat dan daarenboven op verschillende plaatsen brugwachtershuisjes moeten wor den opgerigt, waardoor te gelijkertijd aan een meermalen geuiten wensch kan worden voldaan, dat n. 1. op verschillende plaatsen in de gemeente policie-stalions worden ingesteld. Eenige van deze brugwachtershuisjes zou den daarvoor dan kunnen worden ingerigt. Voor de aanstelling van 19 brugwachters (de uniformkleeding medege- rekeud) acht men noodig de som van ƒ8550, terwijl men de opbrengst der bruggelden volgens het nieuwe tarief begroot op p.m. ƒ8000. De oprigling van nog 6 wachthuisjes zal vermoedelijk ƒ5000 a /6000 vorderen, terwijl de kosten van onderhoud, vuur en licht geraamd worden op ongeveer f900 's jaars. Met genoegen vernemen wij dat aan den heer d'. J. II Jennes, brj zijn vertrek naar Rotterdam, na afloop zijner laatste les op de meisjes school Ist' klasse, onder directie van mej. M. Jesse, een prachtige fauteuil door de leerlingen is aangeboden, terwijl een hartelijk en toepasselijk woord door eene leerlinge der hoogste klasse tot den geachten leeraar werd gesproken. Er bestaat gelegenheid tot plaatsing van een lithograaf bij de dienst der staatsspoorwegen op Java. Aan deze betrekking is verbonden een maandelijksch inkomen van ƒ200, met vrijen overlogt als gouvernements passagier le kl.en 500 voor uitrustingkosten. Zijdie voor genoemde betrekking in aanmerking wenschen te komen, zyn nitgenoodigd zich daar toe vóór of op den 10(le° September e. k. bij gezegeld request aan het depart, van koloniën te wenden. De minister van binnenl. zakenoverwegende dal mr. B. P. baron van llarinxma thoc Slooten ingevolge art. 91 der Grondwet heeft opgehouden lid te zijn van de tweede kamer der staten-generaal, en dat derhalve in het hoofdkiesdistrict Dockum eene verkiezing voor een lid dier kamer be hoort plaats te hebbenheeft bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben op Dingsdag 17 September aanst. en dat, zoo herstemming noodzakelijk is. die zal geschieden op Dingsdag 1 October daaraanvolgende. In de Standaard komt een uitvoerige "Open Brief" voor van den heer Elout van Soeterwoude aan den minister Kappeyne, over het rapport, dat de laatste, naar aanleiding van het smeekschrift, aan den koning heeft ingediend. Bij kon. besluit is dat lot regeling der opleiding van onder-officieren en mindere militairen lol officier, wat den tijd der oprigling van die scholen betrelt, gewijzigd, als volgt: Aan de onder-officieren, die zich voor het gewone examen voorbereiden wordt in 1878 en 1879 en aan de zoodani- gen, welke volgens de nu beslaande bepalingen iu de termen vallen, om voor het ligter examen in aanmerking te komen, wordt in 1878 nog gele genheid gegeven een examen ter verkrijging van den rang van 2' luitenant op den bestaanden voet af (e leggen. Het getal 2' luitenants-plaatsenin ge melde jaren voor die onder-officieren open te stellen, wordt door den mi- Alle vroegere beschikkingen cn besluiten, be- ligter examen, zijn met October aanst. uister van oorlog bepaald, treffende het zoogenaamd vervallen. Naar men verneemt zal Z. K. 11. prins Frcderik, sedert de oprigling beschermheer der kon. militaire akademie, op den eersten dag, 23 Septem ber, de leestelykhedeu te Breda bijwonen. Zaturdag II. werd het Nederl. taal- en letterkundig congres te Kampen gesloten. De laatste algemeene vergadering had plaats iu de Broerenkerk, die door een schaar van heeren en dames gevuld werd. Telegrammeu vat» geltikwensching aan den koning en de koningin der Belgen en aan prins en prinses Hendrik der Ned. werden met toejuichingen begroet. De heer üyserinck nam er aanleiding uit om eenige dichtregelen van van Zeg gelen op het huwelyk van prins Hendrik voor te dragen, die met geestdrift ontvangen werden. De heer J. W. Brouwers bezong den lof van Geert van Kampen, den grooten klokkengieter, die in de Bovenkerk begraven ligt, en deed vervolgens het voorstel na afloop der vergadering een krans te gaan neerleggen op diens graf, hetgeen later in plegtstatigen optogt vol- bragl werd. Daarna ontvouwde de heer Odilion Perier het wezen en den aard van de Vlaamsche beweging en vergastte mevr. Lina Schneider de aan wezigen op een voordragt van een viertal vertalingen van hare hand in het Hoogduitsch van Vondel, da Costa, ten Kate en Beets. Met dankbetuigingen sloot de heer de Jonge van Ellemect de laatste ver gadering van het congres, nadat dr. Lubach als de tolk van allen den geachten voorzitter hulde gebragi had voor zijn uitstekende leiding. Vooraf was medegedeelddat een vier- of vijftal steden in België zich bereid ver klaard hadden om het volgende congres, dal in 1879 zal gehouden worden, te ontvangen. De krijgsraad heeft tot 5 jaren kruiwagenstraf en vervallenverklaring van den militairen stand veroordeeld den fourier L. J. G. J. van bet reg. rijdende artillerie, omdat hij in Jttlij jl. in de kazerne te Amersfoort den opperwachtmeester S. met den achterkant van een pistool op het hoofd heeft geslagen en verwond. De aardschokken, die gisteren te Keulen, Bonn cn Dusseldorp plaats hadden, zijn ook iu ons land waargenomen. Aan de N. II. C. meldt men daaromtrent uit Sittard: lieden ochtend ten 8% ure, hadden alhier twee hevige aardschokken plaats, die, elkander spoedig opvolgende, tien secon den aanhielden. Meubels enz. alles was in hevige beweging cn ieder vreesde dat de huizen konden instorten. Het verschijnsel werd door onderaardscli rollen voorafgegaan. De rigting der schokken was van oost naar west. Ook in deze omstreken, Schinncn, MunslergeleenEcht enz. wtyden de schokken waargenomen. Uil Grave meldt men. dat men het verschijnsel ten 8 u. 45 m. ook aldaar heeft waargenomen. De meubelen kwamen in een trillende beweging; lieden, die zich op zolders bevonden, bespeurden een slingerende beweging der daken; aan den zolder hangende voorwerpen gingen heen en weder; zelfs een zieke kon op zijn bed het verschijnsel waarnemen. De duur der beweging was ongeveer een minuut. Uit Iberten, bij Roermond, meldt men: Kwart voor 9 heelt men hier eenige schokken gevoeld, waarbij de huizen er van schudden. Te Roermond liepen eenigen verschrikt het huis uit. De schokken duurden een paar minuten. Uit Ellecom meldt men aan genoemd blad: Ten 8.50 (spoorklok) voel den wij, aan de ontbijttafel zittende, eene beweging, die allen uit éénen mond deed uitroepen: dat is een aardbeving! Het was eene tot driemalen herhaalde schudding, gelijk aan die, welke men in een rijtuig op veeren waarneemt, dat van snelle vaart |>lotscling lot stilstand komt. De beweging was telkenmale duidelijk horizontaal uit het westen naar het oosten. Wij zaten aan tafel in een vertrek, ongeveer een halven meter uit den beganen grond boven een sterk verwulfden kelder gelegen. Degenen, die met het aangezigt naar het oosten gekeerd zalen, voelden de beweging voor- en achterwaarts gaande; de anderen zijdelings. Ook de dienstboden, in de keuken in den anderen vleugel van het huis gezeten, voelden dezellde slooten en sprongen verschrikt op. liet spiegelglas van eene schuifdeur, oostwaarts op eene veranda uitkomende, rinkelde vrij sterk; evenzoo de glazen van een schuifraam aan den westelijken gevel. De herhaalde bewe gingen duurden naar gissing vier of vijf seconden. Te 's lleerenberg werd omstreeks 9 ure algemeen een vrij hevige schok gevoeld. Er was onmiddellijk vooraf een dol geluid vernomen, alsof op eenigen afstand eene ontploffing plaats had. Deuren en vensters trilden,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1