COURANT. LEIDSCHE X°. 200. MAANDAG 26 AUGUSTUS. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met liet Ver slag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.35, franco p. p. /3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, builen de eipeditiekoslen. Afzondertijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdverleutiCn is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cenls. B(] deze Courant behoort een By voegsel. STADS-BERICHT EN. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 21en Augustus jl. invorder baar verklaard kohier der personeele belasting over het le kwartaal, dienst 1878/79zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De burgemeester van Leiden, Leiden. 24 Augustus 1878. DE FREMERY, Wethr. 1». B. BINNENLANDSCHE BE BIG TEN. LEIDEN, 24 Augustus. Van de openbare gebouwen en van de woningen van vele ingezetenen wapperde heden de nationale vlag, als blijk van belangstelling in het huwe- ljjk van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. Ook de kweekschool voor zeevaart bragl op die wjjze hulde aan den vorsteljjken eere-voorzitter van haar bestuur. -- De firma E. J. Brill leed heden een groot verlies door het overlijden van haren meesterknecht J. H. van Leeuwen. Met zjjn 10e jaar als jongen op de drukkerij gekomen, had hg al de moeijelijkhedenaau het vak van letterzetter op eene drukkerij van Oostersche werken verbondenzoo welen te overwinnen, en daarbij zoo goed voor zijne eigene ontwikkeling gezorgd, dat bij reeds lang voor den dood zijns voorgangers de regterhand der firma geworden was. Geen wonder, dat twee jaar geleden de herdenking zijner veertigjarige werkzaamheid aan de drukkerij aldaar een ware feestdag was. Ook voor zjjn achtenswaardig gezin is zijn sterven een gevoelige slag. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 49 tot 67 volwassen personen en 9 tot 14 kinderen. Men meldt ons uit Leiderdorp: Heden morgen, omstreeks 4 ure, werd brand ontdekt in de steenfabriek van den heer W. II. van Zanten Jr. alhier. Eene groole hoeveelheid turf. bij de vuurmonden van den sleen- oven gelegen, had vlam gevat. Onder bedekking der waterstralen van vier brandspuiten w erd de lurl ontruimd en werden verdere onheilen voorkomen. De schade bepaalt zich alleen tot de verbrande en onbruikbaar geworden turf. De commissie, door de maatschappij lot Nut van 't Algemeen in hare i algemeene vergadering benoemd tot het uitzenden van werklieden naar de wereldlentoonsiclling le Parijs, heeft heit, die daartoe in aanmerking wcu- sclicn te komen, uilgenoodigd, zich vóór 4 September e. k. schriftelijk aan te melden ten bureele der maatschappij, Kloveniersburgwal. C, 27 te Am sterdam, onder opgaaf van beroep en ouderdom, ctt ouder overlegging van certificaten van bekwaamheid, afgegeven door een of meer patroons, als mede van een bewijs van goed gedrag. Van de deelnemers, te kiezen uit diegenen, die zich aanmelden, wordt gevorderd: het storten eener bijdrage van /15. en het inleveren, binnen vier weken na de terugkomst, van een verslag omtrent hetgeen elk in zijn vak opmerkenswaardigs heeft waarge nomen, zooveel mogelijk toegelicht door schetsen of teekeningen. De com missie behoudt zich voor, deze verslagen in handen van een jury testellen, en aan de bcstgekeurden een eervolle vermelding of bckrooning toe te kennen. In de vorige week is te Harderwijk op den openbaren weg verloren een pakje, gewikkeld in papier, inhoudende eene waarde van p. m. ƒ2350 aan bankbilletten en Oostenrijksche coupons. Een den 13a'" Augustus jl door II. H. II., ic Zwolle, afgezonden hrief, geadresseerd aau J. B. F. H., lid der synode, adres aan den heer v. A., te 'sGravenhage, waarin was gesloten een baukbillet van ƒ40, ge merkt X X n\ 173, is niet aan zijn adres bezorgd. Het geschenkdoor de Friesche vrouwen aan II. K. II. prinses Maria van Pruissen aan te biedenzal bestaan in een volledig Friesch hoofd sieraad, nam. breed gouden oorijzer, juweclcn naald en kanten muts. De aanbieding zal plaats hebben door eene deputatie van 3 dames, als de prinses in het land zal zijn gekomen. De algemeene synode der Ned. herv. kerk heeft besloten zich tot de tweede kamer te wenden met verzoek, dat zij naar hare wijsheid en be voegdheid maatregelen berame, waardoor een einde kunne gemaakt worden aan den onhoudbaren toestand, waarin de kerk met betrekking tot de ker kelijke goederen gebragt is door het regeringsbesluit van 9 Fcbr. 1866. Nog heeft zij besloten de gemeenten uit te noodigen om de Unie van Utrecht godsdienstig te gedenken op den 290 Januarij e. k. of op den daaraan voorafgaanden Zondag. Bij de voortzetting der werkzaamheden in het Nederl. taal- en letter kundig congres te Kampen op gisteren trad in de eerste afdeeling de heer Dercksen in eene afkeuring der naamlooze critiek; zijn gevoelen, gedeeld door mevrouw Storm en den heer Hoek, werd bestreden door dr. Schaep- man. De heer Beckering Vinckers behandelde het gebruik en het wange bruik op het gebied der Nederlandsche taal. In de tweede afdeeling sprak de heer Paul Fredericq over de protestanlsche hoogeschool te Gent; de heer Ledeganck over het schoolwezen, gedurende de middeleeuwen; de heer Uitterdijk over het archiefwezen en over Lodewjjk van Kampen, een vriend van Petrarca; de heer van Anrooy over de restauratie der Nicolaaskcrk. In de derde afdeeling besprak de heer Jacobson de eischen van een tooneelsehool in onze dagen. Aan de discussie daarover namen deel de hh de Veer, j Hilman, Ileufl, Ramondt en Piccardt. In de algemeene vergadering stelde de benoemde commissie lot beraming vin een hulde aan Vondel op 5 Febr. 1879 voor, dat hel congres een com missie zou benoemen tot voorbereiding van gepaste herdenking; o. a. werd het neerleggen van een krans op het graf wcnschelijk geacht. De heer Brummelkamp vroeg waarom Vondel gehuldigd zal worden en niet Bilder- dijk en Tollens; de zaak lag z. i. niet op den weg van het congres; hij was er tegen. De heer Schaepman verdedigde het voorstel onder algemeene toe juiching. Het voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Het voorstel Brou wers: oprigting eener bibliotheek op het Muiderslot, werd door het con gres toegejuicht en in handen gesteld van eene commissie, bestaande uil de hh. Brouwers, Binaer, Campbell, van Vloten en Vorsterman van Oycn. Daarop werd door den heer Piccardt een voordragl gehouden over het goed regt der Nederlandsche taal op het gebied der toonkunst. De heer Piccardt wenschle dal hel congres aan de Nederlandsche toonkunstenaarsvereeiiigiug sympathie mogt betuigen met haar pogingen om den Nederbudschen zang te verhellen. De heer Paul Fredericq zeide dat ook in Zuid-Nederland dc moedertaal in hel lied achterstaat bij het Fransch, en wees op balladen en liederen uit de zestiende eeuw en vroeger; ook op de uitgaven van het Willemsfonds. De heer Dyserinck bragt hulde aan de nagedachtenis van Hefle; de heer Schaepman aan die van Frans de Corl. De heer Iliiman hield een bijdrage over den lol van Dietschland en het lierdicht. Ten slotte gaf de heer Herein,ms een beschouwing over het verschil tusschen Neder- landsch en Platduitsch Hij achtte de versmelting beider tongvallen onmogelijk. Naar het /V. v. d. D. verneemt, zal mej. Alelta Henriette Jacobs zich met 1 October a. s. te Amsterdam als arts vestigen. Zij zal zich aan de behandeling van vrouwelijke paliëuten en kinderen wijden. Te IJmuiden wordt weder een groot ho'tcl gebouwd, waarvan aanne mer is gewor en D. Tamminga te Amsterdam, voor ƒ40,000. De gemeenteraad van Utrecht heeft eene som van ƒ4000 toegestaan, ter bestrijding der kosten verbonden aan de ontvangst aldaar van prins Hendrik en zijne gemalin bij hunnen doortogl naar Soestdijk. 1111. KK. II11. de prins en prinses worden aldaar verwacht op 9 Sept. Zij zullen aan het station van den Rijnspoorweg worden ontvangen en ver welkomd door den commissaris des konings, door burgemeesters en wethou ders en secretaris. Op het stationsplein zal het bataillon der dd schutterij, met de muziek opgesteld zijn, en ook de scherpschultcrsvereeniging «De Zwijger", onder beschermheerschap des prinsen, met haar banier staan ge schaard. Waarschijnlijk zal eene eercwacht te paard van de Carousscl- vcreeniging. en dus gevormd uit aanzienlijke burgers en studenten, het hooge echtpaar ten geleide worden aangeboden. Na de ontvangst door dc autoriteiten zullen 1111. KK. HH prins en prinses Hendrik en hun gevolg in open rijtuigen plaats nemen, en geleid door burg. en weth. langs eenige der hoofdstraten en pleinen zich naar Paushuizen begevende stoet zal voorafgegaan en gesloten worden door cavalerie. Van stadswege zul len aan den in- en den uitgang der gemeente (Willemsbrug en Maliebrug) eercpoorlen worden opgerigt en zal het stadhuis met vlaggen en groen

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1