LEIU8CHE o i it a r. DONDERDAG 22 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1S/S. w m. I)e (our an l verschijnt dagelijksZon- en feestdagen uitgezonderd. lie prijs der Courant is per vierendeel jaar s 3.franco p. p. 3.50, mil hel Verslat/ der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslat) a [tonder lijk is verkrijijhaar voor f 2.80 'sjaars, huilen de eapeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, f> Cents. He prijs tier AdvertentiCn is van 1- 4 rogels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien het adres van Lambertus William Matthijs Van Dijk, fabrikant in "eslagen ijzer, wonende alhier, houdende verzoek lot het doen inrichten tol"smederij van liet pand in de Kaarsenmakerspoort N". 3; Gelet op de artl. 6 en 7 der wel van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven hij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de kijlasen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 54" September aanst.. 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weihr. I». Burgemeester. Leiden, 21 Augustus 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 Augustus. De Nederlandsche Gustaaf-Adolf-vereeniging zal den 24'" en 25'" Sep tember te Leiden het feest vieren van haar 25-jarig bestaan. Den eersten dag zal er des avonds in de Pieterskerk een plegtige zamenkomst worden gehoudenwaarbij de feestrede zal worden uitgesproken door d'. E Lauril- lard, predikant ie Amsterdam, terwijl de heer A J Welrens zich welwil lend belast heelt met de vorming en leiding van een koor en de heer J. Godctroy door het orgelspel de plegtigheid zal opluisteren. Den tweeden dag zal in den voormiddag de algemeene vergadering worden gehouden, waartoe alle leden der vereeniging vrijen toegang hebben, en des namiddags zal de feestviering besloten worden door een maaltijd in Zomerzorg. Nadere bijzonderheden zullen later worden medegedeeld. Bij besluit van 11 Jttlij jl. is de koninklijke bewilliging verleend op het bij verzoekschrift overgelegd notarieel afschrift der acte van oprigting van de naamlooze vennootschap «de Leidsche sleepstoomboot-maatscliappij", te vestigen te Leidetr. liet doel dezer vennootschap is hel houden van eene geregelde vaart met schroefbouten tot het slepen van schepen tusschen de gemeenten Leiden en Amsterdam, langs de ringvaart der Haarlemmermeer, met zoodanige uitbreiding als. behoudens te verkrijgen concessie, door aandeelhouders mogt worden bepaald. Bij kon. besluit van 8 Aug. jl. zijn goedgekeurd de statuten van de ver eeniging «Eigen hulp", die iu werking zullen treden op 1 Jan. 1879. -- De vice-president van den raad van state, voorzitter der afdeeling voor de geschillen van bestuur, heeft de onbekende belanghebbenden, iu zake van het beroep van 11. de Wilde, te Leiden, van eenj besluit van bur gemeester en wethouders, waarbij hem verdunning is geweigerd voor de oprigting eener klopperij van kleeden en tapijten, opaeroepen om, zoo zij dit noodig achten, limine memorión en bewijsstukken iu te zenden aan den raad van state te 'sGravenhage, vóór 31 Augustus. In het tijdperk van 14 Julij tot 10 Augustus 1878 zijn, blijkens bij liet dep van üiiiiienlaudsclie zaken ingekomen ambisberigtendoor long ziekte aangetast: in Gelderland 11 runderen, iu Zuidhollaiid 25, in Noord bolland 4. in Friesland 4; in bet geheel 44 runderen In h"t vorige tijd perk van vier weken waren 37 runderen door die ziekte aangetast. De iStandaard deelt mede dat van den minister van binnenlandscbe zaken liet volgende antwoord is ontvangen op het smeekschrift aan den koning (geadresseerd aan de lila. W. Hovy c. s.): «De minister van binnenlaudsche zaken. Gezien een smeekschrift en adressen naar aanleiding van de laatstelijk door de slateu-generaal goedgekeurde voorstellen der regering betredende de herziening der wet op het lager onderwijs, door W. Ilovy te Amsterdam en eene menigte adressanten lot Zijne Majesteit den koning gerigl; Gelet op de magtiging Item bjj kabinetschrijven van 17 Augustus 1878, n". 18, verleend; Brengt namens den koning ter kennissc van de adressanten, dat grene termen aanwezig zijn bevonden om op hun verzoek betrekkelijk eene door beide de kamers der sta ten-generaal goedgekeurde w ets- voord ragt gunstig te beschikken." Op 31 Augustus a s. zullen feesttreinen Ioopen uit de provinciën Zee land, Limburg, NoordbrabantOverijssel en Gelderland naar 'sGravinhage, bij gelegenheid van den feestelijken intogt van Z. K. II. prins Hendiik der Nederlanden en zijne gemalin prinses Maria van Pillissen. In de IJaarl. C. leest men: Eene talrijke schare bevond zich gisteren ten 12 ure op de begraafplaats nabij deze stad ten einde de laatste hulde toe te brengen aan een waardigen stadgenoot, den beer mr. Job. Enschedé, in den vroegen morgen van den 16d'" Augustus alhier overleden. Zijn werkzaam leven bad hij sinds 1836 voornamelijk gewijd aan de belangen van de firma Joh. Enschedé Zonen, waarvan hij sedert I860 mede chef was, en niet liet minst aan de redactie der l/aarl. Co trantlotd.it nu 9 jaar ge leden. eene smartelijke slepende ziekte Item overviel, welke liern bovendien bijna geheel van het gezigt beroofde en hem noodzaakte uit het maatschap pelijk leven terug te treden. Onder de betrekkingen, die de overledene kotter of langer lijd bekleedde, behoorden die van lid der kamer van koop handel en fabrieken alhier, directeur der Ned. maatschappij lol bevordering van nijverheid, commissaris der kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, enz. Al deze instellingen verliezen iu hein een vriend die er zijne eer in stelde hare belangen met ijver te behartigen. - Te Amsterdam werd Maandag avond, op den zoogenaamden Hartjes dag, door de jeugd op verschillende plaatsen vuurwerk afgestoken. Een knaap, die zich hiermede vermaakte in de Anjelierstraat, had in zijn zak eenige rotjes en voetzoekers. Toen hij een stuli afstak, kwam door een of ander toeval een vonk met den voorraad vuurwerk in zijn zak in aanra king; hel ging af, en lievig gebrand werd hij, na in een herberg te zijn verbonden, naar het gasthuis vervoerd. Daar ter stede op de Keizerssracht had gisteren een treurig ongeluk plaats. Terwijl de heer S. en zijne vrouw afwezig waren en hun eenig kind, een dochtertje van twee jaar, aan de zorg der dienstboden toever trouwd haddenis het in een onbewaakt oogenblik iu ecu open staauden regenbak geraakt, en kort daarna door een aldaar werkzaam zijnden met selaar dood er uit gehaald. - Te Nieuwe Diep is vanwege het departement van marine aan de bui tenhaven een kapitaal gebouw gezet, dal in het laatst dezer maand geheel gereed moet zijn Het zal dienen tot cantine voor schepelingen en voor mariniers. Het gebouw is 28 meter breed en 11 meter diep; het bevat iu het midden een uitspaniiigszaal, groot 13.50 bij 10.34. aan den regtcr- vletigel ecu leeszaalmet boekenkastenen aan den linkervleugel ecu zaal vóór onderofficieren. Te Jaarsveld werd dezer dagen een huisvader verblijd door de geboorte van zijn 24',e kind. Men meldt uit Arnhem: Sinds een vijftiental jaren is het water in den Rijn den geheelen zomer niet zoo hoog geweest als dit jaar. Deze om standigheid heeft een bijzonder guustigen invloed geoelemi op de scheep vaart, want ook in jaren was het aantal schepen, die deze stad passeerden, zoo groot niet als dezen zomer. Hel publiek ondervindt hiervan een eigen- aardigen last. Wij bezitten nog altijd geen vaste brug, ofschoon het ver keer met de overzijde buitengewoon druk is Wij behelpen ons met de oude schipbrug De passage over die schipbrug is nu zoo vaak gestremd ten gevolge van hel doorlaten der talrijke schepen, dat men bijna altijd haastige voetgangers per roeibootje den overtogt ziel doen. -- De lieer Roessiugh Udink, lid der prov staten van Oveiijssel. is op treurige wijze om het leven gekomen. Zaterdag avond Iaat van een bezoek te Denekamp in zijne woning te Ootmarsum teruggekeerd, viel door een toeval de petroleumlamp op zijne slaapkamer om en kreeg hij de brandende vloeistof over zijne kleederen. Üp zijn geroep om hulp kwam zijn huis knecht toeschieten, die alle pogingen aanwendde om de vlammen te blus- sclien. De lieer Udink bad echter reeds zoo hevige brandwonden bekomen, dal bij Maandag ochtend is overleden. -- Uit Zwollerkerspel meldt men: Maandag motgen vroeg, terwijl een troepje arbeiders op weg was naar de nieuw aan te leggen brttg over de Soeslweteringen een van hen een oogenblik achterbleef werd deze aan gevallen door een losloopenden stier van den landbouwer van der Vegte aan liet Langeslag, die hem zoodanig slootte, dat de man ter neerviel, waarop die slier hem verschrikkelijk op de borst trapte De man is. ua ontzet te zijnvervoerd naar het huis van een landbouwer en na geneeskundige be handeling naar een der keten van het werk. Onder Ulvenhout, in Noordbrabant, waren dezer dagen bij afwezigheid der ouders, kinderen met lucifers aan het spelen. Het bed, waarop een tweejarig kind lag te slapen, geraakte in brand, en toen de ouders te huis kwamenvonden zij hun kind door den rook gestikt. Uit V'lissiugen meldt men dal het stoomschip Utad Plissingen, van dc maatschappij Zeelandaan de ponton aldaar liggendedoor eene binnen komende stoomboot is aangevaren en zoodanig beschadigd werd dat men onmiddellijk moest beginnen Ie lossen. 's GRAVENHAGE, 21 Augustus. Bij kon. besluit van 18 Augustus jl. is. ten vervolge op dat van den 13J,n September 1877, ter belonniug dei genen, die zich ouderscheiden in den strijd met Atchin, gedurende de maanden September en October 1876, als nog ter zake voorschreven benoemd tot ridder der 4' klasse van de Mili taire Willemsorde, de kapitein der infanterie van het leger in Nederl. Indié H. Hamakers - Z. M de koning heeft benoémd tot ridder 4,le klasse van den Gouden Leeuw van Nassau, den heer Rosshergkapelmeester van de vorstelijke kapel te Pyrmont. Door Z. M is aan 11. Toubeau, tijdelijk te Marseille, vergunning ver leend tol bet dragen der versierselen van officier ('er orde van Nichan Iflihar, hem door den bey van Tunis geschonken.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1