PEK TELEGRAAF, i adres.I il K 11- pi'inses Marianne is lieden ochtend uit de residentie, Han s'- «iaiLeliik naar Wiesbaden, vertrokken. 'oc|i «|L Gisteren voormiddag kwam alhier een 79-jarig heer uit Urenwijk aan dochter, in de Wagenstraat woonachtig, te bezoeken. In de ts voorf 'flat'dt'cede"wagenstraat werd hij overreden en daarbij zoo ernstig gewond dat 'alt uit: „aar het gasthuis overgebragl. aldaar spoedig overleed. en hetiTuiTK^LAl\1)SL11L 13lilIIGT1SN. 'et de" FFRAXHR WH. 'en on 'igten - De minister van onderwijs heeft aan de prefecten eenc circulaire ge- :en tij jnden betreflende de onverwijlde toepassing der wel van 1 Junij jl., aarhij de gemeenten gehouden zijn om scholen te bouwen, waai* die nog m'ki bestaan,0 en om de schoollokalen te verbeteren, waar die gebrekkig zijn. 'ii "dt Twee prefectuur-raden vau de Opper-Pyreneëndie geweigerd hebben it eenverschijnen voor de parlementaire commissie van onderzoek naar de ver- k,aStjezingspractijken onder het kabinet van 16 Mei, hebben hun ontslag 'rf de ekregen. rden, l)eer jjenouar(j lid van den senaatis overleden, llij had den ijzigt feeflijd van 94 jaren bereikt en is o. a. tweemaal procureur-generaal bij het leedeiof van cassatie geweest. In die hoedanigheid cischte hij den 2J Decem- d be- Schending der constitutie. .|,e jiacon is Zondag met groote plegligheid het standbeeld onthuld Iragt an de Lamartine. De stad was hij die gelegenheid in feestdos gehuld en egen ,an alle kanten waren vreemdelingen toegestroomd om de plegligheid bij iats- .j wonen. 1,3311 De «ballon captif" op het plein der Tuileriën maakt nog dagelijks plei- «ee'i lieri'isjes heen en terug met tal van liefhebbers. Dezer dagen dacht men 'eidete Parijs niet anders dan dat de kabel van den ballon, door het een of He-ander ongeluk, gebroken was. Men zag toch een vrij grooten ballon met ing- een schuitje, waarin eenige reizigers, van de Tuilerien opstijgen zonder rP Al spoedig bleek het, dat er een heusche luchtreis plaats had. Don ^',"e Carlos en diens schoonbroeder, graaf Bardi, hadden met een ervarèn lucht- met Schipper plaats genomen in een vrijen ballon. De togt werd onder gunstige ten omstandigheden ondernomen. Daar de wind uil het Oosten woei, hadden het reizigers het voornemen opgevatzich naar Duitschland te laten afdrijven ve, ier 1851 de gevangenzetting van den president der republiek, wegens 001' en daar erg.ns neêr Ie dalen. Behalve door don Carlos en graaf Bardi, be werd de reis meegemaakt door graaf llari, broeder van Frans II, ex-koning iun van Napels, en door een oud-ordonnance-ofïicier van don Carlos. De lucht reizigers zijn door den sterken wind genoodzaakt geworden, niet ver van ter Vierzy, in hel dep. der Aisne, neder te dalen, hetgeen niet zonder ge- er" vaar afliep. ir: Volgens de Figaro maakt de tooneelspeelster Sara Bernhardt dagelijks reisjes met den «ballon captif". Zij had voortdurend te veel van hare Ion- et gen gevergd, zoodat zij in den laalsten tijd na elke voorstelling uitgeput id was. Bij het doen van den eersten togl gevoelde zij aanmerkelijk verrui- n- ming op de borst, en na herhaalde logten, kan zij weder zonder inspan ning dagelijks optreden. De storm, die Vrijdag jl. Parijs teisterde, heeft hel opstijgen van den «ballon captif" onmogelijk gemaakt. Des namiddags, toen de storm het hevigst was, schudde het gevaarte woest zijn kelens; men vreesde elk oogenblik, dat de kabel zou breken. Bij een hevigen windstoot werd het schuitje geslingerd legen de vier meter lager slaande katrol. De regtbank te Marseille heelt uitspraak gedaan ten aanzien van de medepligligcn aan de ongeregeldheden, in die stad voor eenige weken voor gevallen. Dertien beschuldigden zijn lol gevangenisstraf van zes dagen tot twee maanden veroordeeld, drie tol verschillende boelen. Acht zijn vrij gesproken. Dl'ITIC II I, A1V I>. Z. K. II. prins Hendrik is Maandag ochtend ten 7 ure Ie Berlijn aan gekomen en aan hel Lehrter slation ontvangen door den Nederlandschen gezant jhr. mr. D. A. W. van Tets Terstond daarna is de prins utel den Polsdammer spoorweg naar Nieuw Babelsberg vertrokken en aldaar met rijtuigen van prins Karei naar Glienieke gebragt. I Blijkens het officiële programma van de trouwplegtigheid van Z K H. prins Hendrik der Nedei landen en II. K. II. prinses Maria van Pruisseu zal de onderteekening van het huwelijkscontract geschieden des namiddags op bet Stadschloss, in tegenwoordigheid van den minister von Schleinitz, die bij de voltrekking van het burgerlijk huwelijk, in bijzijn van een ambte naar van den burgerlijken stand, met de wettelijke functiën is belast. Vóór de kerkelijke inzegening in het nieuwe paleis zal de kroonprinses de konink lijke kroon op het hoofd der bruid plaatsen. De plegtigheid der inzege ning wordt verrigt door den hofprediker dr. Kogel. Op het oogenblik dat bruid en bruidegom de ringen wisselen, worden ter openbare verkondiging dezer handeling driemaal achtereen twaalf kanonschoten gelost. Na afloop der plegligheid vereenigen zich alle aanwezigen in eene andere zaal, alwaar «cour" zal worden gehouden door den kroonprins van Penissen, zijne gemalin en den koning der Nederlanden. Voor het diner worden inge- rigt eene gala- en 5 andere tafels. De toast op prins Hendrik der Neder landen en zijne gemalin zal worden uitgebragt door den kroonprins van Pruissen. Des avonds volgt de zoogenaamde fakkeldans, uitgevoerd door de Pruis- sische ministers en generaals, eigenlijk defileren met eene brandende was kaars op een zilveren kandelaar in de hand, waarbij de cavaliers beurtelings van dames verwisselen. Bij deze traditionele formaliteit zullen de nieuw gehuwden benevens de Pruissische kroonprins met zijne gemalin en de koning der Nederlanden gezeten zijn op den troon. Overeenkomstig het vroeger, doch onlangs gewijzigd gebruik, zal ten slotte door eene der grootmeesteressen de speciaal daartoe bewerkte kouse band vin prinses Hendrik der Nederlanden in kleine stukjes worden ge knipt, die aan de daarop regthebbenden zullen worden rondgedeeld. Volgens de dagbladen heeft de tenuitvoerlegging van het doodvonnis aan Hödel overal diepen indruk gemaakt, omdat niemand eigenlijk schijnt gedacht te hebben dat het zoover zou komen. De Post en de Köln. Zei). prijzen het in de regering, dat zij ditmaal niet uit valsche begrippen van humaniteit den loop van het regl verhinderd heeft, en meenen dat de executie strekken zal om hel vertrouwen der goedgezinde bevolking iu de regering op nieuw te versterken. lliidel had nog het verlangen te kennen gegeven om zijn moeder te zien, doch daartoe ontbrak de tijd. Later verklaarde hij dat hem dit eigenlijk niet speet, //want het zou maar een mooi gehuil gegeven hebben." Hij heelt echter den laalsten dag nog aan zijn moeder geschreven. De oude vrouw, die zeker gedacht had dat haar zoou begenadigd zon worden; moet door het berigt der executie buitengewoon gelroflen zijn geweest. 'sGRAVENHAGE, 20 Augustus. Z. M. de koning heeft vernietigd het besluit van burgemeester en wethouders van Roermond waarbij de hoofd onderwijzer der openbare school aldaar, van der Kamp. in zijne betrek king is geschorst, wegens medewerking aan de redactie van het weekblad de Volksvriend. KONSTANTINOPEL19 Augustus. Morgen zullen de Russische troepen beginnen te vertrekken. De heer Layard, de Engelsehe gezant, heelt aan prins LabanofT, Ruslands vertegenwoordiger, beloofd, dat het vertrek der Engelsehe vloot zal volgen. ALEXANDRIE, 19 Augustus. De commissie van onderzoek omtrent de inkomsten van Egypte heeft het aanbod van den Egyplischen kroonprins aangenomen, waarbij deze, op raad van Nubar-pacha, aan de commissie al zijne landbezitlingen afstaat, wier gezamenlijke jaarlijksche opbrengst 30000 bedraagt. Prinses Falma, dochter van den Khedive, is insgelijks bereid al hare grondbezittingen aan de commissie af'le staan. Men gelooft dat prins Hussein haar voorbeeld zal volgen. ROME, 19 Augustus. Bij Arce Dosso heeft eene botsing plaats gehad tns- schen de openbare magt en zekeren Lazzaretti, die een nieuwe godsdienst wilde proclameren. Het gevolg is geweest dat Lazzaretti en nog een per soon zijn gedood en dat twaalf personen, waaronder vier policieagenten, zijn gekwetst. WEENEN, 19 Augustus. Uit eenige steden binnen het bezette grondge bied van Berbir wordt melding gemaakt van vriendschappelijke manifesto- tiën naar aanleiding van 's keizers verjaardag. Batic en andere hoofden der opstandelingen hebben de wapens nedergelegd, terwijl er voornitzigt op de onderwerping van nog anderen beslaat. Een gedeelte van de 18e divisie is den 16*'° en 17i,a dezer bij Stolac in gevecht geweest met een groot aantal opstandelingendie er eene sterke positie hadden. De uitslag was gelukkig, liet verlies der troepen bedroeg slechts twee dooden en vijftien gewonden. PARIJS, 19 Augustus. Er zijn 51 republikeinen tot voorzitters van alge- meene raden gekozen. In de vorige zitting waren er 50. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Donderdag 22 Augustus, te half acht, door het Muziekcorps der Leidsche dd. Schutterij, Kapelmeester de heer C. G. Locher. le Afd: 1. //Im Lager", Marsch, Faust; 2 Ouverture «Gustavus", Auber; 3. «Kornet", Walzer, Lanner; 4. Fantaisie //Fausta", Donizetti. 2e Afd.: 5. Ouverture «Piqué Dame", Suppé; 6. //Serenade" (Piston-Solo), I. Beiker; 7. Glocken-Polka, Speen: 8. Fantaisie «La Juive", Haievy; 9. «Frisch auf!" Galopp, Strauss. ADVEHI EN Tl K =3= 55 -JARIGE ECHTVEREENIGING van LUCAS PETRUS IIE9IERIK JOHANNA NEELTJE DE FE Y. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- S Leiden, 21 Augustus 1878. en Kleinkinderen. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van onzen zoon, beluigen wij onzen oprechten dank. A. J. ROOSWINKEL. Leiden, 20 Augustus 1878. M. ROOSWINKEL, de Boer. Op den 9lrD Augustus 1878, voor den te Leiden gevesligdeu Notaris Mr. HERMAN OBREEN met getuigen verleden, behoorlijk geregistreerd, is door de Heercn JOHANNES ALEXANDER VAN VLOODORP, Koopman, en PIETEI1 ISAAC WIJNBEEK, Grossier in Glas, Porcelein en Aardewerk, beide wonende le Leidenaangegaan eene Vennootschap tul voortzet ting der Grossierderij in Glas, Porcelein en Aardewerk, tot dusver door den tweeden genoemden alhier gedreven onder de firma «GEBROEDERS WIJNBEEK", thans zullende gedreven worden onder de firma „GEKROE- BER§ WIJNBEEK «ït CV, voor een onbepaalden tijd, aanvang genomen hebbende 1 Juli 1873. waarvan ieder der Vcmioolcn de teekening zal hebben, doch alleen voor zaken de Vennootschap betreffende, doch nimmer voor het opnemen van gelden, het verlecnen van borgtochten of het aangaan van kans-contracten ol gewaagde handelingen, in welke geval len niet de Vennootschap maar alleen de gcleckend hebbende Vennoot ver bonden en aan-prakelijk zal zijn. Wordende deze aankondiging gedaan ter voldoening aan Art. 28 van het Weth. v. K. 1

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3