LËIDSCHE COURANT. WOENSDAG 21 AUGUSTUS. N°. 106. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. BINNENLANDSCIIE BEUIGTEiN lie Loutatil verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de ca geditiekoslen. Afzonderlijke not miters der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdverleniiCii is van 1—4 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cents. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1878/9voor de wijken IV en V, bij hel College van zetters, in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van den 20 11 tol en met den 24e" Augustus 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten wor den afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd, Leiden, 19 Augustus 1878. M'. P. C. L1BRECHT LEZWIJN. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag, 26 Augustus a. s. Behandeling van de gemeente-rekening. LEIDEN, 20 Augustus. De faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de rijks universiteit alhier heelt bekend gemaakt, dat hel admissie-examen zal wor den afgenomen op Woensdag en Donderdag, den 18den en 19,1,n September 1878. Belanghebbenden zjjn verzocht zich vóór den 10den September, met naauwkeurige opgave van voor- en toenamen, aan te melden bij den pedel P. J. Oostveen. Gisteren avond ten 10 ure viel een man van achter het vischverkoo- pershuisje van Roos van Pinxteren in den Rijn. Op het hulpgeroep ijlde de heer J. B. A. J. Reinke toe, sprong in het water en redde den drenke ling in weinige oogenblikken. Men deelt ons het volgende mede: Naar 'tMannepad! Daarheen was het, dat het Bestuur der Afd. Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde de leden gisteren (Maandag) namiddag had genoodigd. Naar de Vogelenzang, op een zomernamiddag! Op den bepaalden tijd waren dan ook ongeveer een dertigtal leden aan 'l slation aanwezig. Allen per derde klasse, wel zeker' dal bevoidert esprit de corps, terwijl onze welwillende en hupsche station-chef er voor zorgde, dat allen in een afzonderlijk rijtuig bijeeubleven. »Les absents ont tort", dit hoorde men reeds in 'l begin; later ducht men niet meer aan de afwezigen. Aan liet station te Vogelenzang werd de stoet opgewacht door den heer A. van Lennep, die gezorgd had dat een paar vaartuigen gereed lagen, om de bezoekers naar zijne van ouds beroemde buitenplaats te brengen. Nadat allen ingescheept waren en de Nederlandsche driekleur zich vrij kon onl- plooijenging hel op het doel af. Van de verdere beleefdheden door den gastheer aan zijn bezoekers bewe zen gewagen wij hier uit bescheidenheid liefst niet. Genoeg is het te mel den dal de bezoekers, deels leeken, deels liefhebbers, deels deskundi gen, niet moede werden hunne bewondering luide te kennen te geven, over 'tgeen ze hier zagen. liet prachtige hout, de fraaije, verrassende, echt cud-llollandsche aanleg, hier met grootsche water- daar met indrukwek kende boschpartijen, maar boven alles de rijkdom van vruchiboomen tnoeslen zelfs den koelsten in opgetogenheid brengen. Onmogelijk toch is het zich een voorstelling te maken van wat de kundige kweeker C. de Wilde door doelmatige snoeijing op het gebied van vruchiboomen w ist voort te brengen. De meeat uiteenloopende vormen in de meest mogelijk zuivere omtrekken, tot zelfs een prieel met tafel, ja, fauteuils, met vruchten beladenandere be- j trekkelijk jonge hoornen, letterlijk van den wortel lot aan de uiterste spits vruchtdragend, in één woord wat men een label zou achten, ziel men daar waarheid geworden. Dal zulk een bezoek, bij zulk een gastheer, aange naam voor velen, zeer leerzaam voor de meesten moest zijn, behoeft geen j nader betoog. Een klein uurtje restte nog. Naar de llartckamp, dus de plaats die door den beroemden kruidkundige Linnaeus, wiens beeldtenis in de oranjerie hangt (in Laplandsch kostuum) wereldberoemd is geworden. Na ook daar de schoone dreven en niet het minst den eeuwen ouden Eik (op de overplaats) bewonderd te hebben, keerde men in rpgewekte stemming terug en kwa- men de deelnemers omstreeks half zeven weder te Leiden. Voor weinige stuivers had mendank zij de goede maatregelen van het Bestuur, een uitspanning gehad, die een waar genot opleverde ook aan hen, die er gaarne even zoo vele guldens voor zouden over gehad hebben. De vriendschappelijke toon won er aanzienlijk bijen de Afdeeling, die hier ter stede een bijna ongekenden opgang maakte, zal, zonder den minsten twij fel, door dergelijke zoowel aangename als nuttige recreaties, hier ter stede veel nut slichten, (lier sluimert veel plantenlielde, die slechts behoeft te ontwaken om zich flink te doen gelden. De commissaris des konings in deze provincie zal den 21'° dezer een bezoek brengen aan de gemeenten Vrijenban, Kethel en Spaland en Vlaar- dinger-Ambacht, en den 22en dezer aan de gemeenten Waarder, Barwouls- waarder en Rietveld. De rijks commissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal hare zittingen houden te Rotterdam op 10 September aanst. Tot directeur van het Roomsch-katholieke gymnasium te Katwijk is, in plaats van den heer A. Henriet, benoemd de lieer Clemens Wilde. De heer Henneman, zendeling van het Rhijnsch genootschap op Ror- neo, is benoemd lot director van hel seminarie te Depok. Dezer dagen kwam het berigt, dat hij die benoeming heeft aangenomen, en morgen tot zijne nieuwe betrekking zal worden ingezegend. Het sioomschip Overijssel, van Batavia naar Rotterdam, is op 15 Au gustus van Aden vertrokken. -- Ilet Wbl. v. h. II. deelt het voorloopig programma mede van de fees- len, ter eere van de Nederlandsche juristen-vcreenigiug, die van 28 31 Augustus te 's Ilage in de Trèveskamer in het Binnenhol bijeenkomt. De leden der vereeniging zullen in de eetzaal der Nieuwe of Litieraire Sociëteit op Woensdag-avond 28 Augustus, na afloop der muziekuitvoering in hel Bosch, bijeenkomen. Na afloop van den eersten dag (Donderdag 29 Augustus), zul len zij bij de muziekuitvoering in de Nieuwe of Litteraire Societiet kunnen tegenwoordig zijn. Vrijdag 30 Augustus, 's avonds len zeven uur, zullen zij zich in den Zoölogisch Botanischen Tuin vereenigen, waar de kon mili taire kapel van het reg. grenadiers en jagers een concert zal geven Za terdag 31 Augustus, 's namiddags ten half zes ure, zullen de leden op het stedelijk badhuis te Scheveningen aan een diner kunnen deelnemen. Nader verneemt men dal wegens den feestelijke» intogt op 31 Augustus het programma is veranderd en het diner op den eersten dag zal plaats hebben. Hel programma der vierdaagsche feestviering ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der kon. mil. academie, van 23 lot en met 26 September aanst., is thans vastgesteld en zeer uitgebreid. Under de voornaamste onderdcelen komen voor: eene feestrede in de Groote kerk met fecst-can- tate door 250 executanten; eene algemeene illuminatie der stad; een allego rische optogt, waarhij alleen 16 prachtige zegewagens zullen figureren; lal van concerten ea looneelvoorstellingen met groot internationaal festival; groot vuurwerk; enz enz. Te Alphen gingen eergisteren drie jongelieden, van welke de oudste 17 jaar telde, schieten op vogels. In eene schouw zittende, stootte een hunner bij het nederleggen van het geweer met de kuil legen eene plank, waardoor het geweer afging en zijn broeder de lading hagel in het achter hoofd kreeg. De gclroHene overleed spoedig daarop. Op de Maas voor Delfshaven is Zalurdag een schuil van zalmvisschers, uit Hoogvliet afkomstig, omgeworpen, doordien de wind in hel zeil sloeg. Van de twee personen, die zich in de schuit bevonden, is één verdronken. Te Amsterdam is gisteren een timmermansknecht, die op het dak van een aanbouw zijnde villa werkzaam was, naar beneden gevallen. Ilij was onmiddellijk dood. De man moest om een schoorsteen heen door de goot. waarin een plankje lag, dal pas geverwd was; zoodra hij zijn voet hierop zette, gleed hij uit en stortte naar beneden. Zalurdag morgen ontlastte zich boven Kampen een hevig ouweder. De kapitein der Zwolsche stoomboot, J. Jansen, werd even beneden de stad zoodanig door den bliksem getroffen, dat hij bewusteloos was. Onmiddel lijk naar de stad teruggekeerd, is hij dadelijk onder geneeskundige behan deling genomen, doch lijdt nog aan zware zenuwaandoening. Zijn toestand is echter niet hopeloos.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1