PEK TELEGRAAF, BFJVOEGSELbehoorende tot de Lctdsche Courant van Maandag d9 Augustus J 67 ft JP>. ÓS4. Het uitzet van prinses Maria van Pruissen is op het sladsslot te Pots- dam tentoongesteld, om door de hooge personages te worden in oogen- scliouw genomen. Voor de tentoonstelling is gekozen de grooie zaal op de eerste verdieping, die het front naar den tuin inneemt. De rijk versierde zaal is er uitermate geschikt voor. De prachtige schilderijen, die de wan den geheel bedekken, leveren een zeer effectvolle» achtergrond. De ten toonstelling der bruidskorf is geregeld door gravin Schlieffen, de hofdame van K. II. prinses Frederik Karei. ïn de oostelijke helft der zaai zijn de kleedercn en mantels opgehangen. Het bruidskleed neemt het midden van de zaal in; aan de beide zijden zijn de hofrobes en balkleederen ge plaatst. De kleuren zjjn meest in tecdere tinten; blaauw, de Nassausche kleur en ook de kleur van Nederland, en rose, de lievelingskleur der bruid, hebben de overhand. In de tweede rij volgen de robes de soiree, I eindelijk dc wandel- en reistoiletten. Ter linkerzijde van de grooie vaas, die tegenover den ingang van de groote zaal slaat, is het reisbed van de bruid opgesteld, eenvoudig van brons, met blaauwe zijde gedrapeerd. In bet westelijk deel der zaal zijn groote tafels geplaatst, Op de eerste is liet linnengoed neergelegd, het bedlinnen en het lijflinnen; elk dozijn is in blaauwe satijnen linten gebonden. De neglige's zijn in den noordwestciijken hoek der zaal geplaatst. Op de beide volgende tafels liggen de parapluien en parasols, de waaijers en de hoeden. De prachtige parasols van kanten zijn in wit satijnen foudraals gelegd, waarop in goud liet gekroonde mono gram der bruid is gesteld. Op de vierde talel hebben dc handschoenende kousen, de onderrokken en verdere zaken plaats gekregen. In bewonde renswaardige verscheidenheid zijn vooral de handschoenen zoowel wat kleur als wat leder betreft. In de venslernissen iieeft men de schoenen gelegd; in de eene de laarsjes voor de hofcoslume:, in goudleer en zwart; in een ander dc vvandellaarsjcs, dc schoenen voor soirée, in wit en gekleurde zijde, en eindelijk dc morgenschoenen en de pantoffels. Tc Moselweisz is zekere schoenmaker, Karl Wald, die eerst een per soon valsclielijk van majesteitsschennis beschuldigd en later die euveldaad zelf beging, voor die beide feilen tot 3 jaren gevangenistraf veroordeeld De commissie, belast met het onderzoek der ingezonden plannen en modellen voor een monument ter nagedachtenis aan prof. Liebig, op bet Maximiliaansplein te Munchenheeft den eersten prijs, 2000 mark, aan den beeldhouwer Wagumller aldaar en den tweeden, 1000 mark, aan prof. Begas te Berlijn toegekend. OOiTEKHIJ K. liet berigt omtreutj het terugtrekken van' de divisie van generaal Sza- pary, wegens gebrek aan lastdieren en ammunitie, heeft een zeer ongunsti ge» indruk gemaakt. Niemand slaat er geloof aan; als zeker neemt men aandat de divisie heeft moeten zwichten voor den tegenstand der Bosniers ril dus cene nederlaag heeft geleden. De N. freie Presse meent dal het wijzer zou geweest zijn, indien de ware oorzaak van den tcrugtogt openlijk uitgesproken was. Het zal wel aan den kraclitigcn tegenstand moeten wer den toegeschreven, dien deze divisie buiten alle verwachting in oostelijk Bosnië ontmoette; en daar iladscbi Loja zijne grootste krachten wel niet aan de Servische grenzen geconcentreerd zal hebben om het aan natuurlijke verdedigingsmiddelen rijke Bosna-dal slechts zwak te bezetten, kunnen het wel niet anders dan christelijke opstandelingen zijn, welke met belangrij ken steun uit Servië de Oosieurijksch-Ilongaarsclie troepen aldaar lot den teruglogt dwongen. In een schrijven aan de Pesther Lloyd deelt men uit het hoofdkwartier van generaal Jovanovic in de Herzegowina zeer uitvoerige bijzonderheden mede van den logt der 18e infanterie-divisie uit Dalmalie in de Herzegowina. Twee wegen leiden van Metkovic en Kiek naar Moslar, en de Uerzegowi- ners namen op dc hoogten langs deze wegen hunne maatregelen om hunne bevrijders op waardige wijze te ontvangen door groote massa's sleenen al daar te verzamelen die bij het verschijnen der Oostcurjjksche troepen naar beneden geworpen zouden worden; bovendien hadden honderden ingezete nen, met oude en moderne geweren gewapend, zich in liet gebergte ver- eenigd om' de steenmassa's met een regen van lood vergezeld te doen gaan. Generaal Jovanovic kreeg kennis van deze vriendschappelijke voornemens der llerzegowiners, en in den nacht van den l8l,° Augustus liet hij zijne troepen in allerijl naar zeker punt aan de grenzen verplaatsen, en terwijl de llerzegowiners hen aan de beide hoofdwegen opwachtten, kropen zijne 16000 man met geschut en bagage langs twee smalle jaagpaden de Herzegowina binnen en geheel onverwacht zagen de bewoners de geliecle divisie op het plateau van Ljubuski geconcentreerd. Hadden de llerzegowiners van dezen krijgslist de lucht gehad, dan had een handvol moedige mannen deze vaak een voor een achter elkander loopende, kruipende en dikwijls klimmende kolonne kunnen vernietigen. De correspondent van Daily News in Bosnië hangt een treurig tafe reel op van de zorgeloosheid van liet Ooslenrijksch ieger-bestuur. Honder den soldaten komen daardoor om het leven. Er is aan alles gebrek wal de soldaat in het veld noodig heeft; zelfs oordeelde men het overbodig ten ten mede te geven. Men liet hongerige soldalen in de hitte een marsch maken van 10 uren, langs een weg waar geen water te vinden was, en toen de uitgeputte troepen eindelijk hunne bestemming bereikten, vonden zij voedsel noch dekking. ItirSLAlüB. De officieuse Petersburgsche Agence Russe logenstraft de berigten der Lngelsche pers over een Russische expeditie naar Midden-Azie en zegt dat al wat daarvan gezegd wordt betrekking heeft op zaken die reeds lang lol het vcrlcdene belïoorenin een tijd toen Engeland zich tot een oorlog tegen Rusland uitrustte. Natuurlijk dat Rusland zelf toen niet werkeloos bleef, doch nu Engeland zijn oorlogsioebereidselen heeft gestaakt, heeft ook Rus land van alle plannen op Midden-Azie afgezien. Ten gevolge cener uitspraak in eene regtszaak hebben ie Odessa verre gaande ongeregeldheden plaats gehad. Naar aanleiding van verkregen inlich tingen was den chef dc-r gendarmerie gelast bij verschillende personen eene huiszoeking te doen. De kapitein, daarmede belast, kwam bij zekeren Kovaisky, en vroeg hem of hij ook verboden papieren had. lu plaats van te antwoorden legde Kovaisky een revolver op hem aan en w ilde losbranden, liet schot ging echter niet al, en van die gelegenheid maakte de kapitein gebruik om hem te vatten en met hulp der gendarmes de handen te binden, up liet gerucht schoten een aantal vrienden van den arrestant toe, en bragtcn liet zoover dat de gendarmes zonder hem de vlugt moesten nemen waarna de bevrijders in de kamer alles weghaalden of vernietigden wat tegen den bewoner verdenking kon wekken. De kapitein liet daarop een geiieel detachement manschappen aanrukken, met het gevolg dat Kovaisky, die met hulp zijner vrienden de kamerdeur had gebarricadeerd, na een kort gevecht, waarin 3 hunner werden gekwetst, ten slotte gevankelijk werd weggevoerd. Vervolgens liet de kapitein alle overige verdachte personen sommeren zich over te geven. liet antwoord op die sommatie bestond in eenige schoten uit de ramen. Daarop liet de kapitein de soldaten vuren en daar er toen 2 bewoners werden gekwetst, besloten allen zich over te geven. Naar aanleiding van deze en verdere aan het licht gekomen feiten werd Kovaisky ter dood en werden de overige beschuldigden tot andere zware straffen veroordeeld. Onmiddellijk na de uitspraak ontstond er voor liet geregtsgebouw een opioop en werd er van alle kanten op de aldaar ge plaatste militaire wachtposten geschoten, onder het geroep van: «Het is een schandaalI Voorwaarts, op tegen de verdrukkers", enz. Onderwijl stond eene vrouw, naar men zegt eene dame, Kroukovskaya genaamd, den op- roerigen hoop aan te wakkeren. Vier soldaten werden zwaar gekwetst 1 van hen is 's nachts overleden. Van de oproermakers werden er 2 dood geschoten. T U SS U 1J E. in de memorie betreffende Griekenland verklaart de Porie dat zij de noodzakelijkheid van eene rectificatie der grenzen nooit in beginsel erkend heeft. Zij meent dal uitdrukkelijk te moeten verklaren, omdat het tegen deel in de Grieksche bladen en zelfs in officiële stukken der Grieksche rege ring beweerd is. Voorts meent de Porte op een onjuist beweren van die regering te moeten antwoorden, die ter ondersteuning van hare eischen op hare gedurende den oorlog bewaarde onzijdigheid gewezen heetf. Door feiten zou ligt uit te maken zijn, dat die onzijdigheid slechts schijnbaar en volstrekt niet welwillend voor Turkije is geweest. In werkelijkheid heeft de Grieksche regering voortdurend met Rusland onderhandeld en dringende heden tot den keizer om een gemeenschappelijk strijdvaardig optreden ge- rigt. Eerst na cene onbewimpelde weigering van Rusland hielden die aan vragen op. De Grieksche minister Delyannis heeft verder het congres mis leid, toen hij zeide, dat de provinciën Thessalië en Epirus zich aan de Ollomaiiisclie heerschappij wilden onttrekken. De gunstige toestand van de bewoners dezer provinciën geeft voor dat vermoeden geen grond, en het is daarentegen waar, dat de Grieken in die twee Turksche provinciën de wa penen opgevat hebben eerst na de aankomst van Grieksche benden, die meer of minder openlijk door het Grieksche kabinet ondersteund werden. De Porte geeft een en ander aan de mogendheden in overweging en hoopt dat zij van den Sultan geen verder afstaan van grondgebied zullen vorderen; daar de veiligheid des rijks daardoor zou lijden. LONDEN, 16 Augustus. In de rede. waarmede de zitting van liet parle ment gesloten is, zegt de koningin, dat de beraadslagingen op het congres te Berlijn tot een vrede hebben geleid, welke zjj zich gelukkig acht als bevredigend en duurzaam te mogen aanzien. Wel is waar is voor Turkije de noodlottige oorlog niet geëindigd zonder ernstige verliezen, maar er zijn schikkingen gemaakt, die gunstig zijn voor dc onderdanen van de Porte, aan welke een onafhankelijke stelling, die tegen aanvallen kan worden verdedigd, is verzekerd. Een defensie! verbond is met den Sultan gesloten, dat, wal zijn Aziatisch gebied betreft, een meer bepaalde uitdrukking geelt aan de verpliglingen, weike Engeland in 1856 op zich genomen heeft, maar die in de praciijk bleken niet bepaald genoeg te zijn geformuleerd. De Sul tan heeft zich verbonden om maatregelen te nemen ter verzekering van een goed bestuur in deze provinciën. Engeland heefl op zich genomen liet eiland Cyprus te bezetten en te besturen, ten einde de overeenkomst gemak kelijker aan haar doel te doen beantwoorden. De koningin brengt haar dank aan de landmagt om haar krijgstucht en uitnemenden geest, waar door zooveel is hijgedragen om lot de getroflen schikkingen te geraken. Zij betuigt eveneens iiaren dank voor de vaderlandlievende aanbiedingen van de koloniën en van de inlandsche regeringen in Oost-Indië en zij verklaart trotsch te zijn op het Indische leger, dat verlangde geteld te worden onder de verdedigers des rijks. De betrekkingen met alle huitenlandsche mogend heden zijn van vriendschappelijken aard. Verder houdt dc troonrede zich met binnenlandsche aangelegenheden bezig. KONSTANTINOPEL, 16 Augustus. Dc vorst van Montenegro heeft aan den grootvizier een telegram gezonden, bevattende liet verzoek om weder- aanknooping van de betrekkingen tusschen Montenegro en Turkije. De vorst geeft zijn verlangen Ie kennen met den Sultan het vriendschappelijksle ver keer te onderhouden, en wensclit dat de Porte overga tol den ruil en de teruggave van grondgebiedzoo als zij in het tractaat van Berlijn zijn bepaald. WASHINGTON, 16 Augustus. Men verzekert dat weder Amerikaansche troepen op Mexicaansch groudgebied zijn verschenen. Te New-Orleans zijn 29 menschen aan de gele koorts gestorven. Dc epidemie breidt zich uit in den staat Mississippi. De inwoners vlugten. De gemeenschap is voor een deel afgebroken. PROGRAMMA VA\ JIIÏIEKIÏTVOEKIXGEX. Zomerzorg. Dingsdag 20 Augustus, des avonds ten half zeven ure, onder directie van den Heer H. Völlmar. le Afd.: 1. "Jubel-Marsch", Za- verthal; 2. Ouverture van de opera »Jean dc Paris", Boieldieu3. Souvenir uit dc opera «Hamlet", Thomas; 4. »Fraüenhuldiging", Walzer, Herrmann; 5. Fantaisie uit de opera van Ricci »Le Docteur Crispin", Dunkier. 2e Afd.: 6. Ouverture «Tempelweihe", Keler-Béia; 7. /'La Pendule", Intro duction et Scherzo", Dunkier-Arditi; 8. «Cavatina", Raff; b. "Presto", Haydn; 9. Groote Fantaisie over motiven uil de opera "Faust" de Gounod, Dunkler; 10. »Hocus-Pocus", Polka, Sirebinger. 29? !t Staats-Loteri). Vijfde Klasse. Trekking van 17 Augustus. Prjjs van 200: N4. 5163. if u 100; 951 3095. 19622 niet met premie van 3000. Prijzen van f70. 126 2147 4616 5974 7234 11189 11652 13468 15717 16876 19117 20335 637 2741 5169 6937 10319 11567 12797 14832 Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5