LEIRSCHE COURANT. JS/S. BAANDAG W AUGUSTUS. 194. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.30 's jaars, builen de espeditie kosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlenlifn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. BIN N N L A N DS< H BI'. BI G T E N LEIDEN, 17 Augustus. liij kon. besluit is de bezoldiging van den commissaris van policie al- liier geregeld op ƒ2200 's jaars. Het getal der iu bel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 47 tot 68 volwassen personen en 9 tot 13 kinderen. Het stoomschip Madura, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 16 Au gustus van Napels vertrokken. Omtrent den uitslag van den wedstrijd van tooneelletlerkunde ie Ant werpen wordt nader medegedeeld dat in de categorie A de 3de prijs is verdeeld tusschcn «Toch Gebogen", van Jausen, te Harlingen, en/'Op't Spel e|! gezel", van Margadant, te Leiden; eene eervolle vermelding is toegekend ïf aan «Goedroen", van Slingervoet Ramondtte Deventer. «Mijn vrouws Ba tante", waaraan in catagorie B de 2Je prijs is toegekend, is vervaardigd I door A. Boschte Amsterdam. Men meldt uit BarneveldIn de herv. kerk alhier zag men nog j onlangs een prachtige kerkkroon, met een geheel gehamerd Mariabeeld, jj, Biijkens oude aanleekening uit het archief te 's Hertogenbosch werd deze !!t kroon, bij de belegering dier stad, in 1629, geroofd door baron Bentinck et uit de Sl Janskerk aldaar, en naar hier overgebragt. Thans is zij in bruikleen afgestaan voor het museum van oudheden te Barneveld. Naar men wil is er reeds ƒ1500 voor geboden; niet minder dan ƒ4000 wordt gevraagd. i - Te Kuilenburg is dezer dagen een kind van 14 maanden, dat een oogenblik onbewaakt was gelalen, in een emmer met melk gevallen en er levenloos uitgehaald. Te Koekange, bij Meppel, waren in den nacht van Zondag op Maan dag eenige jongelieden in vrolijke stemming bijeen. Toen zij het erf van den landbouwer 11. passeerden, werd van daar een geweerschot gelost, met het gevolg dat een hunner de geheele lading in de heetten kreeg. Er is een i geregtelijk onderzoek ingesteld naar den dader. Woensdag II. is te De Wijk, nabij Meppel, de dorpschool door den bliksem getroffen. Er was op dat oogenblik daarin een 200-tal kinderen aanwezig, maar geen hunner heeft letsel ontvangen. -- Te Veeningeu, gemeente Zuidwolde, is Woensdag bij een hevig on- j weer een boerenhuis afgebrand en een kind door den bliksem gedood. Men meldt uit Grave: De veestapel is over het algemeen gezond; onder de varkens echter is in deze en in de naburige gemeenten een ziekte uitgebroken, die een onmiddellijken dood ten gevolge heeft. De ziekte schijnt besmettelijk te zijn; zoodra het dier dood is, wordt het vooral aan de gewrichten zwart. Honderden varkens zijn daarvan reeds het slagtofler geworden, dat een groot verlies is voor den kleinen boer, die in de varkens- teelt mede een middel van bestaan vindt. Tol nu toe weet men nog niet waardoor de ziekte ontstaat en van welken aard deze is. Onlangs werd gemeld dat een echtpaar uit den dcfligen stand uit Beek, in Limburg, op verdenking dat zij voor een waarde van 100,000 Ir aan juweelen zouden gestolen hebben, in hechtenis was genomen. Deze personen zijn na verhoor voor den regter van instructie weder op vrije voeteii gesteld. 's GRAVENI1AGE, 17 Augustus. Door Z. M. zijn benoemd; tot substituut-oHieicr van justitie bij de arrond.-regtbank te Breda, jhr. mr. 11. M. J. van Asch van Wijck, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Zierikzee; tot sub stituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Zierikzee, de heer mr. A. J. L. Njjpels, thans ambtenaar van hel openhaar ministerie bij de kan- tongeregten in het arrond. Maastricht, te Maastricht; lot waterschout te Amsterdam, de heer K. J. van llcmert, haven- en dokmeester aldaar, zijnde hem toestemming verleend om teveus de betrekking van haven- en dok- meester te bekleeden. Als vice consul van Zweden en Noorwegen te Vlissingen is, op den voet van Nederlandsch onderdaan, erkend en toegelaten de heer Ch. de Groof aldaar. De luit. ter zee 2kl. J. C. Jeekcl wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Amsterdam; de luit. ter zee 2' kl. L Adriani, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. L. C. Koster. Voorts wordt de luit. ter zee 2' kl. W. J de Bruyne overgeplaatst van het schrocfstoomschip Leeuwarden, aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, en de luit. ter zee 2® kl. L. G. Kakebeeke van laatstgenoemden bodem op het artillerie- instructieschip Het Loo. Z. M. de koning heeft benoemd lot officier in de orde van de Eiken kroon, Abdel Kader Ben Yamina, Caïd der lieumis, onder-afdeeling Orleans- ville (Algiers) en Abdel Kader Ouled Si Ben Ali Ben Chergui, Caïd der Harchouna, subdivisie Orleansville. Uit naam van Z. M. den koning werden door prins Alexander gedurende den gastmaaltijd, dien Z. K. H. ter hunner eere gaf, de insignia dezer onder scheiding aan de voornoemde Algerijnsche stamhoofden overhandigd. Heden ochtend heeft Z. K. 11. zich met zijne gasten naar Rotterdam be geven ten einde met het koninklijk stoomjagt de Leeuw een waterlogljc te maken. Het gezelschap bestond verder uit 's prinsen adjudanten, kapt. luit. ter zee van Goens, de kapiteins van den grooten staf Beyerman en Sirtema van Groveslins, eenige zee-officieren en den hofarts dr. Vinkhuyzen. Na te Rotterdam het middagmaal gebruikt te hebben, zullen de prins, zijne gasten en gevolg heden avond per lloll. spoor alhier terugkeeren. - Z. K. II. prins Hendrik zal vermoedelijk morgen ten 4 u. 20 m. 's na middags de residentie verlaten en zich aanvankelijk naar Berlijn begeven. Z. K. 11. zal nu tot na Hd. huwelijksvoltrekking in Duilschtend verblijven. Men verzoekt ons, zegt het Dbl., het gerucht nopens een huwelijks plan van Z. M. den koning met een prinses van Saksen-Weimar-Eisenach stellig tegen te spreken en het publiek in het algemeen te waarschuwen tegen het ligtvaardig aannemen van dergelijke geruchten. Burg. en weth. hebben den gemeenteraad voorgesteld aan den met 1 September a. s. eervol ontslagen rector van het gymnasinm dr. L. R. Beynen een pensioen toe te kennen van ƒ2625 's jaars. BUIT EN L A lN DSC IIE B E B1G T E EMGELAND. LONDEN, 16 Augustus. In dc zitting van het lagerhuis van 5 Augustus werd voor kosten van het openbaar lager onderwijs in Engeland, Wales en Schotland voor het loopende jaar beschikbaar gesteld 2,646.820 M, zijnde 238,397 hooger, wat de aanvrage voor Engeland en Wales betreft, dan beschikbaar was gesteld voor het laatste dienstjaar, waarin echter een tekort van 60000 was gebleken. Bij het toelichten der aanvrage deelde de minister mede, dat de aanvragen gegrond waren op een getal van 2,288,174 scholieren in de dagscholen en 70100 in de avondscholen, en dat weldra de schoolruimte voldoende zou zijn voor de opneming van alle in den schoolleeftijd vallende kinderen. Op het einde van het schooljaar 1876—1877 was er in alle open bare lagere scholen van Engeland en Wales voor 3,626,000 kinderen ruimte. Hel getal scholen, waarop de onderwijs-wetten van toepassing waren, en die onder dit staatstoezigt waren geplaatst, bedroeg op dat tijdstip 15,187, zijnde in den loop van 18761877 vermeerderd geworden met 428 bijzon dere en 486 door het openbaar gezag opgertgie scholen. De behoefte aan onderwijzend personeel, vooral voortvloeijcnde uil het groot getal kleine scholen, er bestaan er 700 voor minder dan 60, en 3300 voor 60—100 leeriingen, deed zich nog altijd eenigermate gevoelen, doch sedert de wet groole verbetering in de stelling en de vooruitzigten der onderwijzers had aangebragt, was er zooveel meer onderwijzend personeel opgekomen, dat er weldra geen gebrek meer te vreezen was. Het getal onderwijzers was van 1870 tot 1877 geklommen van 13957 tot 30465; dat der kweekelingen in hetzelfde tijdsverloop van 14710 tot 31780; dat der onder staatstoezigt gestelde scholen van 8281 lot 15187; dat der gemiddeld in de scholen aan wezige kinderen van 1,152,000 tol 2,150,000. Aan den admiraal Hornby is bevel gezonden, met zijne vloot de Prinsen-eilanden te verlaten en voor Gallipoli het anker te laten vallen, zoodra de Russische garde is ingescheept. De vloot zal te Gallipoli blijven totdat de overige Russische troepen de linie van Tschalaldja hebben onl-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1