oogenblikkelijk de brandweerpliglige manschappen op en zond 2 van onze 3 spuiten naar de plaats van het onheilwaar een groote bergwaarin 200,000 pond hooi. door sterke brocijing in vuur en vlam was geraakt en met man en magt werd ledig gemaakt. Aanhoudend gaven 4 spuiten water. Ongelooflijke moeite moest worden, gedaan om onder een stormwind het uitslaan van de vlam te beletten, en herhaaldelijk ontstond de vrees dat de berg, en daardoor ook de nevengebouwen, alle met rieten daken, niet te behouden zouden zijn; doch de groote massa water, die in het vuur ge worpen werd, maakte het gelukkig mogelijk het vuur te beperken. Met levensgevaar stonden intusschen eenige mannen het hooi uil den berg Ie werken; zoo groot zelfs was het gevaar, dat die onverschrokken mcnschen doorstonden, dat zij zeiven moesten nat gehouden worden om niet te ver branden. Dank zij den lofwaardigen ijver van die mannen, was ten 6 ure des avonds het gevaar geweken. Onder IJsselmuiden is in den nacht van 13 op 14 Aug. het huis van den landbouwer van de Sluis, met twee bergen hooi, eene hooimijt en schuur, afgebrand. De brand is ontstaan door het broeijen van het hooi. Ook eenig vee is verbrand. Ter cere van het Nederlandsch loonecl te Antwerpen, dat in October de 25stc verjaring van zijn bestaan viert, heeft het gemeente-bestuur aldaar een wedstrijd van Nederlandsche tooncel-letterkundc uitgeschreven, waaraan Relgische en Nederlandsche schrijvers uitgenoodigd waren deel te nemen. Niet minder dan 89 stukken wérden ingezonden. De uitslag van dien wed strijd is als volgt: Categorie A, stukken van drie en meer bedrijven: l!lt prijs, 1000 fr. «Annemie", tooneclspel in 4 bedrijven, door Rosier Faassen; 2de prijs. //Bertha", comedie, door J. C. Kreukniet, van Amsterdam; 3de prijs, verdeeld tusschen /'Toch gebogen", door Jansen, te llarlingen, en «Op 'tspel gezeL", door Margadant en Slingervoet Ramondt Categorie B, stukken van 1 en 2 bedrijven: lsle prijs, «Behouden", comedie, door A. Ising, te 's Gravenhage; 2de prijs, «Mijn vrouws Tante", comedie in 2 be drijven; 3de prijs. «Mijne Torteltjes", door Maas Geesteranus, redacteur van de Staats-Courant, te 's Gravenhage. Er zijn verder aanbevelingen toe gekend voor het drama «Ada van Holland" en de tooneelschets «De Kerstboom" 's GRAVENHAGE, 16 Augustus. De 2e luit. F. J. Engelenburg, van het 6e reg. infanterie, is voor den Ijjd van vjjf jaren gedetacheerd hij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. De kapitein Ier zee A. J. van Mansvelt, gedetacheerd bij 'srijks werf te Willemsoord, ter waarneming der betrekking van onderdirecteur der marine aldaar, wordt eervol daarvan ontheven en op non-activiteit gesteld, en vervangen door den kapitein ter zee A. Dronkers. Abdcl Kader Ren YeminaCaïd der Heumis en Abdel-Kader Ouled Si Ben Ali Ben Chergui, Caïd der Harchouna, met gevolg, zijn gisteren avond uit Algiers alhier aangekomen. Aan hel station van den lloll. spoor weg werden de oosterlingen ontvangen door den adjudant van Z. K, 11. prins Alexander, baron Sirtema van Grovestins, die hen in een rijtuig van den prins naar het «hotel Paulez" heeft geleid. Na gedineerd te hebben, legde de vreemdelingen een bezoek bij den prins af. Heden ochtend zijn de opperhoofden, vergezeld van den adjudant van Z. K. 11., die hun is toegevoegd, wederom in een rijtuig van den prins uit gereden en hebben een bezoek afgelegd bij Z. K. 11. prins Hendrik. Ten één ure begaven zij zich naar Z.K. 11 prins Frederik op het «Huis de Paauw" ten einde door prins Alexander te worden voorgesteld en het dejeuner te gebruiken. De vreemde reizigers zullen tot aanstaanden Zondag alhier verblijven, Aan het ministerie van waterstaat, enz. is heden aanbesteed: de aan leg van eene telegraaflijn met één draad langs den spoorweg Leiden -Woer den. Minste inschrijver was de heer A. A. Wibbeig, teBunnik, voor/1300. De kamer van koophandel en fabrieken alhier lieefl besloten burg. en vveth., in verband met het adres der kamer van 8 Oct. 1875, te verzoeken de verlaging van den gasprijs in ernstige overweging te willen nemen. Voorts heelt de kamer eenparig besloten aan Z. K. 11. prins Hendrik, ter gelegenheid van HD. huwelijk, van hare belangstelling te doen blijken. Men vestigt de aandacht op de, dit jaar, weder zoo gunstig werkende zeebad-inrigling voor minvermogende kinderen. Haar nut komt wederom duidelijk aan het licht. Geopend sedert 1 Julij, werden daar reeds 32 kin deren verpleegd, zoodat op dit oogenblik de barak overvnld is en het be stuur wegens gebrek aan ruimte reeds verscheiden aanvragen om plaatsing van kinderen heeft moeten afwijzen. Thans, in het derde jaar van haar bestaanondervindt het bestuur sprekende bewijzen dat men niet alleen te 's Gravenhage, maar ook in geheel ons vaderland, hel heilzame der ver pleging in die inrigting begint te waarderen. Dit jaar werden vele kinderen opgenomen uit Amsterdam en worden er ook verpleegd uit Leeuwarden, Leiden, Dordrecht, Rotterdam, Delft, Zaandam en Naarden; wel een bewijs dat de bad-inrigting een stichting is van nationaal belang. Het bestuur kan zich dan ook verheugen in het vooruitzigt van, in het volgend jaar, den ruimer gebouw te kunnen openstellen, ten einde de verpleging nog verder uil te breiden en meer en meer aan haar doel te doen beantwoorden. liUrrKKLANIJSCIlIS BKIUGTKN, E E I. ,V V Ik LONDEN, 15 Augustus. De koningin heeft den heer Roebuck, liberaal algevaardigde voor Sheffieldtot lid van den «Privy Council" benoemd. Deze onderscheiding wordt beschouwd als een belooning voor de krachtige ondersteuning, welke de heer Roebuck aan de regering heeft beloond gedurende de jongste debatten over het Oostersch vraagstuk. De koning en de koningin van Denemarken worden Ie Londen tjj-liriflen wacht. De prins van Wales heeft I.isburn-house, op het eiland Wight,ï(arakter, een maand voor IIH. MM. gehuurd. e 0nderff In hel lagerhuis heeft de onder-secretaris van buitenlandsche zatan de c de heer Bourke, in antwoord op verschillende vragen gezegd, dat de Pijn tot h op Cyprus de belastingen inde tot het oogenblik der overgave aan de p0ep k0111 gelschen en dat er geen grond is aan te nemendat zij op de inning nn de dr belastingen anticipeerde; verder dat Batum nog door de Turken bezet sort beslis doch de onderhandelingen over de ontruiming worden voortgezet, en feeding- sir A. H Layard inderdaad seinde, dal de Engelsche consul te Trebizc»oot' 1 i een petitie uil Lazistan ontving, waarin de Lazen verklaren, als zij aaigebrtiiker vallen worden, dc Engelsche vlag te zullen ontplooijen en zich onder Etipersonen lands bescherming te plaatsen. Aan dc hh. Ilarcourt en Forsler zeide hdezelfde dat Engeland daardoor volstrekt geen verantwoording op zich neemt. Sirfiouders Norlhcote zeide, dat cr met den Paus of een zijner verlegenwoordigtjjoekdrul geen onderhandelingen gevoerd worden tot herstel der diplomatieke betrjplaatsen kingen met het Vatikaan, en dat de regering nog niet weet, of en bdreigd v het Engelsche gezantschap op het gebied van Kaboel ontvangen zal wordtbondsras maar dat daartoe voorbereidende stappen gedaan zijn. vergun1" Dingsdag had de aangekondigde maritime wapenschouwing Ier rejvan get van Spithead plaats. In den breeden zeearm lagen 26 oorlogsschepen t middelet twee rijen geschaard. Ten half vier kondigde een salvo de nadering ai wapent' van het kon. jagtmet de koningin aan boord. Terwijl het jagt tusscht Hel de twee rijen gepantserde schepen doorvoer, paradeerden de matrozen rijksdag de ra's en presenteerden de mariniers de geweren op het dek Toen 1 welk d jagt een goed eind boven den wind geloopen was, werd een signaal j moeten hcschenen braken honderd vuurmonden bulderende los. Wegens het rtu van ve weder werd het defilereu der schepen rondom het kon. jagt nagelats van l" Voor de duizenden toeschouwers leverde dit militaire schouwspel dan ot veel o veel teleurstelling op. het on Aan den Manchester Guardian wordt uit Londen gemeld, dal twa slagins ambtenaren bezig zijn met het nalezen van al de sedert zes jaren door d# heer Gladstone gehouden redevoeringen, ten einde daaruit een album te va dat et gaderen van uitgezochte stukkendie persoonlijk kwetsend kunnen geacl' doet tl worden voor lord Beaconsfield. hel E De Standard vindt de benoeming van een Russisch officier tot residu; blijft te Kaboel veel onrustbarender dan al, wat de Russen aan den Oxus kunna welge doen. Engeland heeft nooit van Shere Ali vergunning tot de benoeming vai vrach een resident kunnen verkrijgen. Een dringende vraag is nu: kan men Sliert werp Ali blijven vertrouwen, nu hij een Russisch generaal in zijn hoofdstad heelt en zich niet bekommert, dal een Russisch leger zijn noordelijke grenzet s'°l nadert? Men zou wel eenig bewijs van zijn goede trouw willen hebben met anders kan niet geduld worden, dat hem de gelegenheid wordt gelalen. kuntt Engeland te verraden. Door vreedzame middelen of door geweld moe! welk Afghanistan in een Engelsch-Russischen oorlog aan Engelands zijde worden s'ali' gebragt. opge Uit Ottawa in Canada meldt men dat het bij den opiogt, welke dooi een de Orangisten is gehouden, zeer onstuimig is toegegaan. De zoogenaamde ding Unie-mannen doorkruisten de stralen en beleedigden de Orangisten, dit het pistoolschoten op hen losten. Te middernacht trokken de Orangisten dooi te de voornaamste stratenzij schoten in alle rigtingen hunne vuurwapenen af, deden een aanval op de woning van den Roomschcn geestelijke en ver- ban nieldcn een der hotels. Later werden de oproermakers door de policie uit- -®a eengejaagd, waarbij verscheidene der cerstgenoemden gewond werden. v0° Eenige personen zijn in hechtenis genomen. zij' F a A 1* li R IJ K. ver die De plegtige uitreiking der prijzen aau de bekroonden ter tentoonstel ling zal den 18deD September in het nijverheidspaleis, in de Champs ElyséesJ plaats hebben. Hel zal dan op nieuw feest zijn in de hoofdstad. De re- j gering heeft daarvoor een half millioen bestemd en de burgerij zal uiige-, noodigd worden, even als 30 Junij, door hel uitstekken van vlaggen, door illuminerenenz. aan liet feest deel te nemen. Het aantal onderwijzers uil de departementendie op staatskosten de tentoonstelling zullen kunnen bezoeken, is op 1200 gebragt. 600 hunner gi zullen thans te Parijs aankomen, om er eene week te blijven.. De tweede i'< helft komt den 25ste" dezer en zal tot 1 September te Parijs vertoeven. Ieder onderwijzer is gehouden na zijnen terugkeer aan den inspecteur binnen zijn ressort een rapport in te zenden van zijne bevinding omtrent hetgeen de tentoonstelling op het gebied van onderwijs Ie aanschouwen geeft. De werkstaking der koetsiers mag als geëindigd worden beschouwd. 1 liet grootste deel der koetsiers heeft weder den bok beklommen en de zweep ter hand genomen. De «Compagnie" heeft op enkele punten toegege ven, maar het loon en het aantal werkuren is onveranderd gebleven. In het dal van Chamouni is Zondag 11 Aug. een eigenaardig feest ge vierd. Er werd een gedenkteeken ingewijd voorden beroemden gids Jacques Balmat, die den 8sltn Aug. 1786 de eerste was, die den Monl-Blanc beklom en later ook den natuurkundige de Saussure naar den top begeleide. Het feit der inwijding heeft algemeene deelneming mogen ondervinden. Na eene herdenking in de kerk werd een optogt gehouden van Alpengidsen, leden van Alpenclubs, autoriteiten en particulieren enz., voorafgegaan door de jeugd uit het dal en begeleid door een vijftigtal muziekcorpsen. Onder de deelnemers aan den optogt behoorden o. a. de prefect van het departement Haute-Savoye, leden van senaat en kamer, de secretaris-generaal van het ministerie van justitie, de president van de «Sociélé zoölogique de France". - Van alle kanten was men bereid bevonden mede Ie werken tot de hulde aan den eenvoudigen man uit het volk, wiens geestkracht en bekwaamheid zulke groote bezwaren hadden overwonnen. F I T S C II 1/ A Ni R. Het aan den bondsraad voorgelegd ontwerp tegen de socialisten telt 24 artikelen. Het verklaart dal vereenigingenvergaderingen, gedrukte

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2