LEIDSCHE COURANT. YG. isrs. N°. 103. ZATURDAG 17 AUGUSTUS. idag van, enne. La(|, e Dti 1 Son eiigrg l)e Courant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50 cn 1; mt het Vei-slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.ÖÓ hek. 's jaars, builen de erpeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdverlcuiiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. waari oor: de; ditii^ ?n it '111 ltd. go« jm im )oin LElltEN, 16 Angnslus. I By kon. besluit van 7 Aug. jl. is bepaald dat er met 1 October aanst. een postkantoor zal gevestigd worden ie IJmuiden gemeente Velscn. - Heden morgen, omstreeks 10% uur, is-op de lireèstraaf bij de Man- demakersteeg eene vrouw van 83 jaren, wed. d. M.t door een twee-wiels- uagen aangereden, ten gevolge waarvan zij een kwetsuur aan bet hoofd heeft bekomen. Zij is, na geneeskundig te zijn behandeld, per vigilante naar de woning van hare familie aan de Breêstraal vervoerd. Tegen den vervoerder van den wagen wordt door de policie proces-verbaal opgemaakt. Door den heer m'. F. A van Hall is bij den minister van waterstaat enz. aanvrage gedaan voor de concessie tot aanleg en exploitatie van een directe spoorwegiijn Amsterdam—Rotterdam door den Haarlemmermeer over Alphen. Het nationaal huldeblijk, dat bestaan zal uit twee fonteinen op het voorplein van het paleis van prins Hendrik te Soestdijk, moet, volgens de eischen aan de mededingende kunstenaars gesteld, op zinnebeeldige en artis tieke wjjze het denkbeeld van een nationaal blijk van hulde uitdrukken. Aan den voel uioet elke fontein een middellijn hebben van minstens 10 me ter. en zij kunnen vervaardigd worden van natuurlijken steen, brons of eene andere bouwstof. Beide fonteinen, waarvan de te kiezen vorm aan den ontwerper overgelaten wordt, zullen in hoofdvorm dezelfde en in over eenstemming moeten zijn met de omgeving. Vanwege de hoofd commissie zal de aanbesteding ondershands geschieden van de steenen fondamenten, metselwerken en het krachtig werkend stoomwerktuig dat de fonteinen drijven zal. De kosten daarvan zijn op /2500Ü geraamd. De kosten der fonteinen zullen het bedrag van ƒ35000 niet mogen overtreffen. De prijs antwoorden behooren vóór of op 30 September ingezonden te zijn. Prins Hendrik zal daarna zelf, volgens eene voordragt van de commissie, uit de ingekomen ontwerpen eene keuze doen. Blijkens het jaarverslag van de algemeene vergadering der maatschappij van weldadigheid verkeert de maatschappij nog steeds in een moeijelijken toestand. Wel is het afgeloopen jaar buitengewoon gunstig geweest, na aftrek vau gillen en legaten is een winst overgehouden van ƒ5035 18, maar ware dit niet geschied, dan zou men reeds vooreen deficit staan, hetwelk door buitengewone maatregelen gedekt zou moeten worden. En zelfs indien men ecu aantal voordeelige jaren in hel vooruilzigt haddan nog zou het zeer waarschijnlijk zijn, dat eerlang tol buitengewone maat regelen moest overgegaan worden. Onder de bestaande omstandigheden is het uiterst moeijelijk voor de maatschappij om door boschaanleg een reserve kapitaal te vormen. Toch zou het in strijd te achten zijn met een goed bekeer, indien hiermede niet werd voortgegaan. Wordt de maatschappij iu staat gesteld op den ingeslagen weg verder te gaan, dan is in de toe komst hel vooruitzigt gunstig. Hadden de beginselen, waarmede thans wordt gehandeld, steeds op den voorgrond gestaan, dan zou men de mocije- lijkhedcn waarschijnlijk nu reeds lang te boven zijn. De commissarissen vertrouwen, dat zij niet te vergeefs op de medewerking van hel Neder- landsche volk rekenen in hunne pogingen om aan de maatschappij een voortdurend eu bloeijend bestaan te verzekeren. Te Amsterdam is gisteren de algemeene vergadering van het Nederl. Bijbelgenootschap gehouden. Zij werd, wegens ongesteldheid van den voor zitter, door den onder-voorzitter, d*. P. J. J. Mouuier, gepresideerd. Uit de rapporten bleek o. a.dat verscheidene nieuwe Bijbel uitgaven verschenen of ter perse zijn, ten deele in zamenhangende pericopen, ten deele op de oude manier, in losse verzen, gedrukt. Ook werd eene Soendanesche ver taling des N. Testaments in het licht gegeven; eene Maleisehe vertaling van het 0. Testament zal weldra volgen. Maatregelen lot ruimer en doelmati ger Bijbelverspreiding in Oost-Indie worden voorbereid. Het genootschap heeft 126 afdéelingen3816 leden, 2807 begunstigers: in het afgeloopen jaar verspreidde het 10978 Bijbels, 1375 U. Testamenten, 21650 N. Testa menten, 34003 exemplaren in hel geheel. Aan contributie werd ontvangen ƒ30911.36, aan legaten ƒ2893.51 aangiften ƒ419.35,aan renten ƒ4919.05»,, aan verkoop van Bijbels ƒ11455 99. Uitgegeven werd: aan kosten van be heer f 10315.19%, aan druk- en bindloon 22882.08%, aan Oost-Indische Bijbelvertaling ƒ8124.75. Een voorstel van het hoofdbestuur om op den rand eener Bijbel-uitgaaf gelijkluidende plaatsen te vermelden, werd aange nomen. Een voorstel om de protcstantsche kerkbesturen uit Ie noodigen tot invoering eener collecte ten behoeve des genootschaps op den gedenkdag der hervorming werd afgewezen. In de memorie Ier adstructie van het smeekschrift, naar aanleiding van het volkspctitionnemcut tot den koning gerigtwordt aangegeven op welke wijze aan de klaglen van de zich door de wet bezwaard gevoelen den kan worden tegemoet gekomen. Dit kan op zes verschillende wjjzen geschieden. Vooreerst door splitsing der openbare school, naar gelang van de gods dienstige gezindheid of overtuiging der schoolgaande kinderen (facultative splitsing). Volgens dit stelsel zou ieder gemeentebestuur het regt erlangen om Protestantsche, Roomsch-katholieke, Joodsche en neutrale scholen op te rigten. Ten tweede: Instandhouding van de neutrale, openbare school als regel, met subsidiering van bijzondere scholen, onverschillig of deze al dan niet een neutraal karakter dragen (subsidie-stelsel). Ten derde: Uitkeering aan de gezamenlijke bijzondere scholen van de kosten, die zij aan de gemeentebesturen uitsparen'(restitutie-stelsel). Ten vierde: Schoolgeldheffing tot den kostenden prijs op alle openbare scholen voor alle kinderen, gepaard met subventic (onderstand) van alle ouders, die niet of slechts ten deele de schoolopvoeding van hun kinderen bekostigen kunnen, onverschillig of zjj voor hun kinderen aan de openbare of de bijzondere school de voorkeur geven (snbventie-stelscl) Ten vijfde: Toekenning aan de gemeenten van meerdere vrijheid, om het lager onderwijs naar de locale behoeften in te rigten (stelsel van gemeente lijke autonomie). Ten zesde: Bezoldiging uit 'srjjks schatkist van alle onderwijzers in werkelijke dienst, met het door de wet te bepalen minimum (stelsel van salariëring). Dit laatste stelsel zou echter geen wegneming van grieven zjjn en verdient niet met de vijf overige op een lijn gesteld te worden. Aan het slot dezer uiteenzetting leest men in de memorie o. a. het vol gende: Hoofdzakelijk zij het dan ook geoorloofd de aandacht van Uwe Majesteit ecrbiediglijk voor de vijf eerstgenoemde denkbeelden in te roepen, niet om de voorkeur van ecu dezer vier boven de overige aan te tooncn, maar uitsluitend tot afdoende weerlegging van de tegenwerping, dat hel vinden eener betere oplossing tot de onmogelijkheden zou behooren. Door den gemeenteraad van Rotterdam is besloten de concessie voor den aanleg van tramways in die gemeente te gunnen aan de hoogste in schrijvers, zijnde de firma's W. D. van Mourik Dz., te Drumpt, en K. B. J, de Bruyn O., te Tiel, voor de som van ƒ106,000. Te Woerden werd dezer dagen een persoon door een voor de slagt- bank bestemd rund derwijze in de borst gestooten, dat hij aan de gevolgen is overleden. Eergisteren avondmeldt het IV. v. d. D.waren te Haarlem kinderen bezig elkander te rijden op een wagen. Een 7-jarig zooutje van den tim merman Huykman zat op dien wagen. Bij het afgaan van de brug Jans- weg Nieuwe Gracht kon de jeugdige bestuurder den wagen niet tegenhou den, met het treurig gevolg dat wagen eu daarop zittend kind in de Nieuwe Gracht teregt kwamen. Door de groote vaart was alles in den modder gezonken. De heer Couvée. ritmeester-instructeur bij de huzaren, aan de overzijde te paard zijnde, ging in voUen reu naar de plaats des onheils, vloog van zijn paard en had bet geluk door doorlastende maatregelen en met behulp van den wachtmeester de Jong, die inmiddels ook toegesneld was en zich te water begalden jeugdigen drenkeling boven water te krjj- gen. Hoewel zoo goed als levenloos opgehaaldinogt het gelukken het kind weder eeuigzins bij te brengen. De heer Ypey, ritmeester-adjudant, ook daarbij tegenwoordig cn aan de overzijde wonende, liet den drenke ling naar zijne woning overbrengen, alwaar hij op de liefderijkste wjjze werd verzorgd. De wachtmeester de Jong bekwam bij het redden van den drenkeling twee wonden aan hel hoofd, doordien de dregge in eene ver keerde rigling werd geworpen. Naar men verneemt bestaat het plan om te IJmuiden eene r. k. kerk te slichten. Men meldt uit Montfoorl: Woensdag-ochtend ten half acht ure kwam een estafette te paard hier het berigt brengen van een zwaren brand in de uabuiige buurt Catlenbrock, gemeente Uitschoten. De burgemeester riep

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1