VRIJDAG 16 AUGUSTUS. ST A DS-RER IC 11 F KIM. BIN N EN LaNDSCII li BK BIG T KN tayiJ G, u i.srs, m. J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en i eesldageu uitgezonderd, be ]itijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.35, franco p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De j.rjjs der AdverlcniiCn is van 1- 4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cents: De persoon van L. F. DE COMBEL wordt in zijn belang uilgenoodigd ter Secretarie dezer gemeente te verschijnen. itnze Leii neg ;eoé later, kt, I. BI ne >stzi lu Vot» 0». _3:' 15 ii h LEIDEN. 15 Augustus. lieden, den feestdag van Maria Ten-hemel-opneming, vierde de zeer- eerw. heer J. C. 11. Muré, pastoor aan de H. Petrus-kerk alhier, zijn 25-jarig priesterschap. Ten half elf werd de plegligc hoogmis opgedragen door den jubilaris met de gewone adsistentie van geestelijken, waaronder de zcer- eerw. lieer F. 11. Mensing, pastoor te Oegstgeestde feestrede hield naar aanleiding van Hooglied II vs. 16: Dilectns metis mihi, et ego illi (Mijn beminde is mijn, en ik ben Zijn), liet hoofdaltaar mei zijne omgeving was met planten en bloemen, ook met eenig opschrift dragend vaan en schild versierd, waarbij, naar aloud gebruik, groen om de zuilen geslin gerd was. Van vvege de parochianen en van eenige corporation zijn den jubilaris verscheidene geschenken aangeboden geworden. Het koor, dat door geoefende zangers gesteund werd, zong het Vcni Creator, de 3' mis en hel Tc üeum van Joh. J. Verhulst, hooggewaardeerde toonwerken, waar van reeds vroeger meermalen melding werd gemaakt. Voordat de lofzang Te üeum begon, sprak de jubilaris een kort, maar warm woord tot zijne parochianen, allen dankzeggend, die hem een zoo heugelijken dag hadden bereid. Hierbij maakte hij echter indachtig aan hetgeen op eender vanen ge schreven stondNon nobis, Domine, non nobis: sed nomiui tuo da gloriam; d. i.: Niet ous, o Heer, nie! ons, maar Uwen naam geef eer. Met eene slatige, in kerkelijken stijl door den heer B. H. Taylor gecomponeerde, Benedictie werd de plegtiglieid besloten. 's Lands middelen over de zeven eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 52,721,389.92, zijnde f 364,780.79 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1878. De raming bedroeg 55,060,149.34. -- De Staatscourant bevat het programma van hel ceremonieel, hetwelk zal worden in acht genomen bij de aankomst van 1111. KK. 11 LI. prins en prinses Hendrik der Nederlandenbinnen het koningrijk en in de residen tie. Bij dal programma is o. a. hel volgende bepaald: Up Donderdag 29 Augustus zullen Z. M. de koning en I1H. KK. Illi. de groothertog en de groothertogin van Saxen-Wcitnar-Eisenach IIII. KK. HU. bij aankomst op hel kon. paleis het Loo ontvangen. Zaturdag 31 Augustusden dag bepaald voor de intrede van II11. KK HII. in de residentie, zuilen Iloogsldezelvenmet speeialen trein van de Ooster- spoorweg-maatscbappijhet Loo verlaten li gen omstreeks half elf ure des morgens en aan het stationsgebouw in de residentie aankomen. Z. M. de koning, HII. KK. 1111. de groothertog en de groothertogin van Saxen-Wei mar-Eisenach zullen Iloogsldezelven vergezellen. Z. M. de koning en UIL KK. IIII. zullen vervolgens plaats nemen in de v,.or Iloogsldezelven bestemde rijtuigen van den stoel, die in lijds vóór het stationsgebouw opgesteld, zich zal begeven langs de I'rinsessegracht hel Korle Voorhout, het Tournooiveld, den Vijverberg en de I'iaaisnaar liet kon. palcis in het Noordeindc. De stoet zal bestaan uit: een escadron van het 3' rcg. huzaren met den standaard, den slaf en de muziek; de kamerheer-ceremoniemeester, gezeten in eene koets met twee paarden bespannen; de opper-ccremoniemeester, ge zeten in eene koets met twee paarden bespannen; Z. M de koning, gezeten met Z. K. II. den groothertog van Saxen-Weimar-Eisenachin eene koels «iel vier paarden bespannen, de waarnemend gouverneur der residentie rijdende ter regter- en de kommandant der le divisie infanierie ter linker zijde van de koets; HU. KK. 1111. prins en prinses Hendrik der Nederlanden mei II. K. II. de groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach, gczcicu in eene koets met vier paarden bespannen; de grootmeesteres van II. li. II. prinses Hendrik der Nederlanden en de grootmeesteres van H. K. II. de groother togin van Saxen-Weimar-Eisenach, gezeten in eene koets met twee paarden bespannen; de hofdames, gezeten in eene koets met twee paarden bespan nen; de grootmeester aan het hol- en de adjudant van Z. K. 11. den groot hertog van Saxen-Weimar-Eisenach, gezeten in eene koets met twee paarden bespannen; de kamerheer en de adjudant van dienst van HII. KK. HII. prins en prinses Hendrik der Nederlandengezeten in eene koets met twee paarden bespannen; de adjudanten van Z. M., dienstdoende bij HU. KK. Uil. den groothertog en de groothertogin van Saxen-YVeimar-Eisenach, gezeten in eene koets met twee paarden bespannen; de adjudant en de ordonnans officier van dienst van Z. M., gezeten in eene koets met twee paarden be spannen; een escadron van voornoemd regiment tot sluiting van den stoet. Up hel paleis zullen HII. KK. HII. ontvangen worden door Z. M. en 1111. KK. Hll. prins Alexander en prins Frederik der Nederlanden; alsmede door de groot officieren, de overige officieren van het civile en militaire huis des konings en leden der verschillende hofstaten van hunne koninklijke hooghedenallen in gala gekleed. Na een kortstondig verblijf op het paleis des konings, zal de stoet zich begeven naar het paleis van HII KK. IIII.door hel Noordeinde, de Oranje straat, de Parkstraat en hel Lange Voorhout, in de volgende orde: ceil half escadron van het 3de reg. huzaren; de kamerheer-ceremoniemeester, gezeten in eene koels met twee paarden bespannen; HII. KK. HII. prins en prinses Hendrik der Nederlanden, gezeten in eene koels met vier paarden bespannen; de grootmeesteres, gezeten in eene koets met twee paarden he spannen; de hofdames, gezeten in eene koels met twee paarden bespannen, de adjudanten, gezeten in eene koets met twee paarden bespannen, een half escadron huzaren van genoemd regiment tot sluiting van den stoet. Aan het paleis van HII. KK. IIII., waar liet corps scherpschutters als eerewachl zal worden geplaatst, zullen lloogstdezelven worden ontvangen door den hofmaarschalk en de kamerheeren, die eenige oogenblikken te voren, in hofkoetsen, zich derwaarts zullen hebben begeven. De dienstdoende schutterij, de kon. scherpschutters en bet geheele garni zoen der residentie zullen onder de wapenen konten. De infanterie zal op gesteld worden en liaie van de Koningsbrug af tot aan Zr. M'. paleis en langs den wegdien de stoet nemen zal bij het verlaten van 's konings palcis; de cavalerie en artillerie in bet Korte Voorhout. Bjj het binnenko men in de residentie znllcn IIH. KK. HH. met 21 kanonschoten worden begroet en de klokken worden geluid, tot dat Hoogsldezelven liet paleis in i bet Voorhout zullen zijn ingetreden. j Op den dag van den intogt van HU. KK. Hll. des avonds illuminatie van wege het gemeentebestuur en de ingezetenen der residentie; op Zondag 1 September gala-diner in het paleis des konings; op Maandag 2 September groote parade van het garnizoen in het Malieveld; op Dingsdag 3 Septem ber cour van voorstelling en gelukwensching in bet paleis van 1111. KK. HH. Bij de voortzetting van de algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van 'l Algemeen op gisteren is een verzoek van het dep. Amsterdam om een subsidie van ƒ6000 voor de industrieschool voor vrouwelijke jeugd die tot uitbreiding van haar onderwijs en leerplan ecu eigen gebouw be hoeft, toegestaan. Voorts is het voorstel van het dep. Nieuwveen aangeno men, de wenscheiijkheid uitendedat het hoofdbestuur 5000 beschikbaar stelle, ten einde eenige werklieden de Parijselie tentoonstelling te doen be zoeken, nadat dil op advies van hel hoofdbestuur aldus was gewijzigd: 1000te verdeelen naar de regelenvastgesteld door eene commissie van vijf ledenaan te wijzen door het hoofdbestuur. Tot leden dier commissie zijn benoemd de hh. v. d. Made, Wiliekes Mac Donald, Ileldt, van der Meulen en nir. Katz; terwijl de heer Perk hieraan van wege het hooldbe- stuur wordt toegevoegd. Ten opzigie van de belijdenisvragen en hetgeen daarmede in verhand staat, heeft de rapporterende commissie van de synode der Ned. herv. kerk, bestaande uil de hh. Hofstede de Groot Jr Bruna, Heerspink, Luti en Creulzberg, voorstellen ingediend, wier strekking is de oude vragen te be houden, met vrijlating evenwel om andere soortgelijke, met liet christelijk hervormd karakter der kerk overeenstemmende vragen le bezigen. Diezelfde commissie heeft daarbij aan de overweging der vergadering onderworpen; //Bepalingen, regelende de bevoegdheid en de regien der minderheden in de gemeenten der Nederlandschc hervormde kerk". De synode heelt verworpen een voorstel om branders, slijters en tappers van sterke dranken lot ouder lingen en diakenen onbenoembaar te verklaren, doch daaruit aanleiding ge nomen tot een schrijven aan de kerkeraden om alle gepaste middelen tot bestrijding van hel drankgebruik aan le wenden en hen o. a. -uilgenoodigd zich tot de hooge regering te wenden om de bevoegdheid lot het verkoopen van sterke dranken te beperken door de wet. j In het vorige jaar zijn op de Nedcrlandsche spoorwegen 23 personen 11

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1