LEID8CHE COIIUAMT. DONDERDAG 15 AUGUSTUS. ST ADS.RER ICHTEN. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. rs?s. W°. 101. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vieretuleel jaars f 3./rauco p. p. f 3.50, met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertcniiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 8',CD Augustus jl. invorder baar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1873/79, van Wijk VI; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 14 Augustus 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN14 Augustus. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter alïrmeene kennis ge- bragt, dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot bet geven van lager school- en huisonderwijs voor de tweede maal in het loópende jaar zullen gehouden worden op Woensdag 2 October, voor Zeeland 16 October aansl. en volgende dagen; dat zij, die een dezer exa mens wenschen al te leggen, zich uiterlijk vóór 11, voor Zeeland 25 Sep tember bevorens belmoren aan te melden hij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zjjn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij verlangen en over legging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats hun door den schoolop ziener zullen worden bekend gemaakt. De Staatscourant bevat het verslag over het jaar 1877, door den raad van loezigt op de spoorwegdiensteu aan den minister van waterstaat, enz uitgebragt. De ambtenaren van het Nederlandsch handels-etablissement te Port- Saïd zullen prins Hendrik, den stichter dezer instelling, een zilveren Turksch koffijservies aanbieden, dat, geheel uit de hand vervaardigdtevens een meesterstuk mag lieeten, waarmede de locale industrie van Port-Saïd allen lof zal inoogsten. Het geschenk zal den prins worden aangeboden door den heer D. J. Brouwer, directeur van het etablissement, en vergezeld zijn van een sierlijk album, bevattende de namen der deelnemers aan deze hulde en eenige teekeningen van de stichting des prinsen te Port-Saïd. Te Amsterdam is gisteren dc 93sle algemeene vergadering der maat schappij tot Nut van 't Algemeen in het kerkgebouw der Rem. geref. ge meente geopend door den heer W. F. Loman. Na de openingsrede kwam aan de orde het verslag van het hoofdbestuur aangaande den staat der maatschappij en hare departementen en van zijne verrigtiugen gedurende het afgcloopen jaar. Uit het verslag blijkt, dat de maatschappij thans 17449 honoraire en contribuerende leden lelt, zoodat het ledental weder met 170 is vermeerderd. In het aantal departementen is w ijziging gekomen. Drummen heelt opgehouden te bestaan; te Diever, Schiermonnikoog, Venlo zijn depar tementen gevestigd. De maatschappij telt thans 332 afdeelingen. liet hoofd bestuur leed een groot verlies door het overlijden van mr. Walraven van Heiikclom. De slaat der geldmiddelen is over het algemeen niet onbevre digend. Het kassaldo over het afgeloopen jaar bedraagt 25506.63&. liet vlottend kapitaal is met p. m. ƒ2000 achteruitgegaan Bij de behandeling der aan de orde gestelde punten bleek het dat op de prijsvraag over armverzorging 17 antwoorden waren ingekomen. Ofschoon sommige van de ingekomen antwoorden over hel voorgeste.lde onderwerp vele belangrijke bijzonderheden en beschouwingen inhieldenstelde het hoofdbestuur, overeenkomstig de commissie van beoordeeliugvoor: 1" Geen der ingekomen prijsantwoorden te bekrooncn. Voorts, in overweging nemende dat de prijsvraag: «over de beste wijze van armverzorging" thans reeds tweemalen uilgeschreven werd zonder gewenschl resultaat en het te vreezen is dat ecne derde poging geen gunstige gevolgen hebben zou, 2°. de prijsvraag niet hij vernieuwing uit te schrijven vanwege de maatschappij en den uitgeloofden prijs van 1000 weder ter beschikking te stellen van den onbekenden milden gever. Zonder stemming werd het eerste voorstel goed gekeurd. Bij stemming werd hel tweede aangenomen met 503 tegen 264 stemmen. Door het depart. Nicuw veen werd een voorstel ingediend om eene som van f 5000 uit de kas der maatschappij beschikbaar te stellen om Neder- landsche werklieden in de gelegenheid te stellen, ter ontwikkeling van hun kunstsmaak, de wereldtentoonstelling te Parijs te bezoeken. In verband met het voorstel van de afd Amsterdam werd het voorstel van het hoofdbestuur behandeld betreffende de uitschrijving van een prijs vraag voor een volksboekdat in boeijenden vorm de geschiedenis der nij verheid, der kunst en der beschaving hier te lande zou geven, en wel op zulk eene wijze, dat daardoor de groote voordeelen van den vrede uitko men tegenover de nadeelen van den oorlog, en daarvoor ƒ500 en de gouden medaille der maatschappij uit te loven. Dit voorstel werd verworpen met 588 tegen 138 stemmen. Het voorstel van het hoofdbestuur om den auteur, wien de zamenstelling was opgedragen van eene beknopte handleiding, waarin de grondslagen zouden worden ontvouwd voor onderlinge vereeniginge» tot voorkoming der gevolgen van loonderving door ziekte enz., op zijn te kennen gegeven ver langen van die taak te ontheffen, werd goedgekeurd. Hel voorstel betreffende de lotsverbetering van onderwijzers en onderwij zeressen van departementsscholen, door hel verleencn van pensioenen uit de algemeene kas, waarvan de strekking is dat de maatschappij, als proeve gedurende vijf achtervolgende jaren, jaarlijks eene som van /1000 uit de algemeene kas beschikbaar zou stellen om daarvan eene premie uit te kee- reu aan dc departementen, die aan het hoofdbestuur het bewijs leveren, dat zij zich aan de toekomst van het onderwijzend personeel eener departemen tale school laten gelegen liggen, werd ten slotte aangenomen met 537 tegen 254 stemmen. Aan den gemeenteraad van Gouda is mededeeling gedaan van eene missive van den minister van binnenlandsche zaken, inhoudende, dat het gevraagde subsidie voor het gymnasium niet gegeven wordt en dat de ver langde uitbreiding der hoogere burgerschool tot een met vijfjarigen cursus niet wordt toegestaan. Te Delft heeft een metselaar een flesch gevuld met loog aan den mond gezet en daarvan gedronkenmeenende dat het een flesch met bitter was. Hij verkeert in zorgwekkenden toestand. Nabij het slation de Bildl is eergisteren avond een conducteur van den trein gevallen en ernstig aan een der beenen verwond geraakt. Naar men uit Apeldoorn meldt wordt het vorsteljjk paar op den 27-,ea dezer, 's avonds tegen half negen, op het I.oopaleis verwacht en zal het op het electrisch verlicht perron door Z. M. en de autoriteiten der gemeente worden verwelkomd. Tot het programma van den volgenden feestdag be hoort o. a. ook de audiëntie bij prins Hendrik, een rijtoer van de vorste lijke personen door hel dorp en het Oranjepark en een gala-diner op het Davelhttis (Soerensche boseh). Het vertrek der hooge gasten naar 's Hage is op den 31sl,° bepaald. 's GRAVEN1IAGE, 14 Augustus. Z. M. heeft den gepensioneerden gcneraal-majoor van het Oost-Indisch leger A. J. E. Diemoni benoemd tot ridder der orde van den Ncderl. Leeuw. Door Z. M. is jhr. mr, D. W. A. van Tets, thans raad van legatie bij het gezantschap te Berlijn, overgeplaatst bjj dat te Londen. Aan den heer jhr. W. A. van der Feltz is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Assen met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Tot kantonregter-plaatsvervanger te Oirschot is benoemd de heer P. II. Velsen, ontvanger der registratie aldaar, en tot notaris binnen het arrond. Arnhem, ter standplaats Nijmegen, zijn benoemd de hh. J. G. Masman en J. Klaassen bciden-notaris aldaar. Aan den heer G. Lammerschop is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Warffum. De 2° luit. J. S. Koolemans Beynen, van het 5« rcg. infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. Z. K. II. prins Hendrik is gisteren avond in de residentie terugge keerd, laatst komende van Soestdijk. Z. K. II. prins Albert van Pruissen zal morgen middag naar Duitsch- Iand terugkeeren. De prinses en hare kinderen zullen nog eenige dagen te Scheveningen blijven vertoeven. -- Met zekerheid kan thans worden gemeld, dal de plegtige inlogt van

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1