PER TELEGRAAF, de Prnissischc regering deze voorwaarde sleiiwelke door dc Curie moet worden aangenomen, alvorens er sprake kan zijn van hel aangaen eener overeenkomst: de Curie moet zich bereid verklaren, dal gehoorzaamd zal worden aan dc bepaling voorgeschreven bij de Mei-wetten aangaande de be noeming van geestelijken tot deze of gene betrekking. !°uth. j}et blad voegt hierbij verder geene inlichtingen, maar het waarschuwt 'S zal zijn lezers en hel publiek tegen de berigten, welke betredende den loop 000,1 dier onderhandelingen, te Kissingen gevoerd, worden verspreid. Zij worden rzoe'in bel diepste geheim voortgezet; hetgeen men dienaangaande verhaalt, ,licle. berust op losse onderstellingen. Volgens de ff'es. Zeit hebben de onderhandelingen le Kissingen plaats lro(É niet slechts met voorkennis van den heer Falk, den minister vaneeredienst. k e' maar met diens toestemming, zoodat hel lot stand komen van een //modus 'orls' vivendi" met de Curie geenzins tot noodzakelijk gevolg zou moeten hebben e de aftreding van genoemden minister. elllï OOSTENRIJK. .j4611 Dc berigten uit Bosnië laten veel te wenschen over om tot eene juiste 1U' conclusie te komen omtrent den staat van zaken aldaar; zooveel is zeker dat de Oosienrijksche troepen veel krachtiger verzet vinden dan waarop zij gerekend hadden en dal de bezetting of liever anexatie geene gemakkelijke taak is. Het gevecht bij Jaitze was zeer bloedig en duurde 9 uren. De C<" verliezen der Oostenrijkers worden niet opgegeven, maar men gelooft dat ge zij beduidend zijn. Omtrent het gevecht bij Maglajop 8 Aug., wordt hel fei volgende gemeld: Tusschen Maglaj en Siplsie (Zepce) maakt de Bosna een groote kromming. De weg volgt den straal en gaat over een bij uitstek woest terrein, dat door de Turken met de grootste dapperheid voet voor voet werd verdedigd. De Oostenrijksche staf begroot het aantal hier ver- eenigde Turken op 5000 a 6000, waaronder een groot aantal geregelde Turksche soldaten met officieren in volle uniform. Ook hadden zij onder- scheidenc stukken geschut, wier vuur aanvankelijk op het Oostenrijksche D0' hoofdkwartier werd gerigt, zoodat de gcheele staf ccnigen tijd groot gevaar liep. Uil deze eerste stelling werden de aanvallers door eene infanlerie- D» charge verdreven. Tc gelijk werden 2 vleugelcolonnen afgezonden en in den namiddag werd het gevecht door de Oostenrijkers hervat. Thans bc- e' paalde het zich hoofdzakelijk tot een vuurgevecht, dat een uur duurde, en maar waarbij toch eene afdeeling van 400 man geregelde Turksche troepen werd afgesneden en gevangen gemaakt. Vermoedelijk lieten zij zich gevangen nemen, want men zegt, dat zij verklaarden door het revolutionair bewind te Serajewo tot oprukken te zijn gedwongen. Twee Turksche stafofficieren !n werden ernstig gewond en de adjudant van het regiment Hartung gedood. 11 Tegen den avond deden de Oostenrijkers den derden aanval bij de hoogten te Siptsie. Hier werd de vijand over de rivier geworpen. (lij vlood in de 11 rigting van Wrandak, maar kon door de duisternis niet worden vervolgd 1 De Oostenrijkers hadden 50 dooden en gewonden, maar bij hel afzenden van zijn bcrigt, was er nog geen lijding van dc vleugelcolonnen. Van de huzaren van Paczona, die te Maglaj werden overvallen, zijngaan- deweg nog manschappen gevondenzoodat er nu slechts 45 worden vermist, de helft minder dus dan aanvankelijk werd gedacht. K U Is A X 1». Men schrijft uit Petersburg: liet gcheele rijk had verwacht, dal het gouvernement, zoodra de ooi log geëindigd was, de hervormingen zou invoe ren, die zoo dringend waren verlangd en die door de regering gedurende den veldtogt zoo dikwijls waren ter sprake gebragt. Die verwachting is teleurgesteld; het schijnt dal men slechts het volk tol het brengen van offers heeft willen bewegen. Niet alleen is er geen uitzigt op hervorming, maar de regering gaat den weg der reactie op; de jury is afgeschaft voor alle misdaden, die een politiek jkarakter hebben en er zal een inkomsten belasting worden ingevoerd, die aan de oneerlijkheid der ambtenaren nieuw voedsel zal geven. In verschillende deelcn van den Kaukasus zijn ernstige 1 boerenopstanden uitgebroken, ten gevolge van schurkerijen bij de ligting van rccrulen Er werden soms twee- of driemaal meer recrulcn aangewezen dan afgeleverd moesten worden. Wie het meeste geld gaf, kwam vrij. Een deputatie, die hierover bij den gouverneur kwam klagen, werd in de gevan genis geworpen en de gouverneur beval, dat de //rebellen" met de uiterste gestrengheid zouden behandeld worden. Men schrijft uit Nieuw Ladoga aan de Golos: //Voor de regtbank der vredereglers werd een aanklagt van boeren tegen een leverancier behandeld. Dc advocaat legde een verklaring over, door de boeren in tegenwoordigheid van het hoofd der policie geteekend, houdeude, dat zij tevreden gesteld waren. Onder de gewone omstandigheden zou de zaak hiermede afgeloopen zijn. Maar toevallig was onder de regters een man van lioogen rang. Dit gaf den boeren moed tot spreken. Het bleek toen, dat hun aanklagt vol komen gegrond was en dat zij door de policie gedwongen waren geworden de verklaring te teekencn. Door ligchamclijke tuchtiging dwingt de policie ben soms te doen, wat een hooggeplaatste verlangt. Het zelfbestuur, dat volgens de wet op het platteland bestaat, wordt door de policie vernietigd; zij alleen is oppermagtig. TURK IJ E. Sabri-pacha is, wegens de overgave van Ardahan, door den krijgsraad lot degradatie en drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. De noordelijke forten van Varna zijn door de Turken ontruimd. De Rus sen namen die onmiddellijk daarop in bezit. OOST-IN» IE. BATAVIA. 1 July. Het Dig. Dbl. meldt: Vroeger waren de buitenposten op Alchin voor twee maanden geapproviandeerd. Maar sedert ter wille van bezuiniging alles op Atchin vergoelijkend opgevat is gewordenheette dat niet meer noodig en kregen die posten slechts proviand voor tien dagen. Het gevolg is, dat eene sterke kolonne, die bij Kotta-lladja niet gemist kon worden, eeuzwa- ren togl heeft moeten doen, 4 dooden en 50 gewonden gekregen heeft, en ten slotte het aantal ingcslotenen in de IV Mockims vermeerderde, terwijl dc loestand westelijk van Kotla-Radja van dien aard werd, dat de opper bevelhebber reeds order gezonden had dal de kolonne den volgenden dag zou terugkomen, wal reeds niet meer mogelijk was. Wij vernamen onlangs, zegt genoemd blad, dat onder den titel van bede vaartgangsters, Javaansche meisjes van Samarang en elders naar Singapore vervoerd en aldaar verkocht worden, terwijl dan aan hare familiën op Java wordt geschreven dat de kinderen op weg gestorven zijn. Zou de regering dezen slavinnen-handel niet kunnen beletten door het verbod, dat b. v. vrouwen onder de 50 jaar niet ter bedevaart mogen gaan, en tevens het onderzoek te gelasten of de ter bedevaart gaande jongens soms geen ver momde meisjes zijn? Volgens een telegram van Atchin, gedateerd Blangmei 21 Junij, zijn ge sneuveld de luitenants der inf{ A. 11. Kalis en I'. llaupt en ligt gewond de luit. der inf. R. J. van Zwol. Een vrij hevige schok van aardbeving, die zich van het zuiden naar het noorden voortbewoog, werd in den ochtend van 23 Junij, omstreeks half negen ure, ter hoofdplaats Batavia en omstreken waargenomen. De schok hield eenige seconden aan. Op dien dag werden ook in het Tjiringinsche eenige vrij hevige schok ken van aardbeving waargenomen, die ongeveer 25 seconden aanhielden. De rigting was horizontaal, van het westen naar het oosten. - Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den griffier bij den landraad te Buitenzorg C. Jl. Gallas. Ontslagen: eervol, de adsist.-resident van Ambarawa mr. F. C. Valck; de gewezen opzigter 2e kl. bij den waterstaat J. V. Witterland; de gewezen opzigter voor den doorvoer van houtwerken te Penawangan J. Agerbeek. Benoemd: tot advo caat generaal bij het hooggeregtshofde officier van justitie bij den raad van justitie te Soerabaija mr. D. J. M. P. Mulder; tot adsist.-resident van Meester-Comelis (Batavia), de controleur 1' kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen builen Java Madura C. Muntendam; tot voorzitter: van de landraden te Koedoes en Japara, de griffier bij de landraden te Toelocng- Agoeng en Trengaleb mr. J. J. Smits; van de landraden te Tjiandjoer en en Soekaboemi, de voorzitter van den landraad te Modjokerto (Soerabaija) mr. P. Blussé; van den landraad te Modjokerto, de ambtenaar op non-acti viteit mr. A J. Sloot; bij de algem. rekenkamer, tot ltn commies, F. W. Neys, laatst die betrekking bekleed hebknde; tol 2"> commies, de 3' com mies P. Groinv en de gewezen commies 2e kl. bij de posterijen E. B. R. Tellings; lot 3en commies, dc ambtenaar op wachtgeld O. VV. G. Stich, de klerk bij de kamer G. A. v d. Zon Brouwer en de ambtenaar op non-acti viteit D. J. van der Star; ter algem. secretarie: tot referendaris, de hoofd commies li. J. Hooghwinkcl; lot hoofdcommies, de le commies H. K. Mijer. Departement van oorlog. Ontslagen: eervol, de burgerl. schrijver 3' kl. Th. B. Hofland. Departement van marine. Benoemd: tot 2eD machinist bij de marine, de machinist 2e kl. bij de Kon. Ned. marine H. F. M. Mattern. LONDEN, 11 Augustus. Aan O. wordt uit Konstantinopel gemeld, dal de Porie besloten heeft aan Creta zeer uitgebreide concessies toe te slaan, maar de eischen van Griekenland van de hand te wijzen, daar haar deze niet geregtvaardigd voorkomen. WEENEN, 11 Augustus. Uit het hoofdkwartier van generaal Philippovic is het volgende berigt ontvangen: Zepce, 8 Augustus. Gisteren zetten twee brigades der 6d' divisie zich over het uiterst moeihjke bergachtige terrein van Maglaj naar Zepce in be weging. De vijand, ongeveer 6000 man sterk met 4 stukkeu geschutwerd achtereenvolgens na hardnekkigen tegenstand uit twee positiën verdreven. Het 27,te bataillon jagers dwong door een llank-aanval een bataillon gere gelde Nizams met 7 officieren de wapenen neder te leggen. Generaal Philippovic en zijn gevolg waren herhaaldelijk te midden van het vijandelijk kanonvuur. Onze verliezen bedragen 58 dooden en gewonden. LONDEN, 11 Augustus. Volgens de Observer is graaf Donoughmore tot Engelsch adjunct commissaris voor de organisatie van Oost-Rnmelie benoemd. Sir Drummond Wolff, wien het grootkruis der St. Michael- en St. Georgc- orde geschonken werd, vertrekt Dingsdag naar Konstantinopel. PARIJS, 11 Augustus. Mac Mahon is naar Trouville vertrokken. WEENEN, 11 Augustus. Telegram van den opperbevelhebber te Zepce van den 8steD: //Gisteren hebben wij tusschen Maglaj en Zepce een schitte rende overwinning behaald op veel meer dan 6000 muitelingen met 4 ka nonnen. Dc geheele Mahomedaansche bevolking zuidwaarts van Doboi nam deel aan den strijd, liet gevecht hegon 's middags. Ten 4 ure was de vijand uil zijne eerste sterke positie, te 6% ure uit eene nog sterkere positie teruggeworpennadat hij zich hardnekkig had verdedigd. Al onze troepen waren bijeengetrokken en hunne zamenwerking verschafte ons de zege. Een bataillon Anatolische redifs werd gevangen genomeneen ander batail lon ontkwam. Het verlies, door den vijand geleden, is ontzettend groot." KONSTANTINOPEL, 11 Augustus. Als zeker wordt berigt, dat de Porie gisteren per telegram een in nadrukkelijke bewoordingen gestelde kennis geving naar Serajewo gezonden heeft, houdende: dal zij het met de Oosten rijksche regering eens geworden is over de grondslagen der te sluiten over eenkomst; dal dientengevolge de Oostcnrijksch-IIongaarsche troepen niet als vijanden, maar als vrienden in het land verschijnen, en alzoo elke weder stand doelloos en nadeelig is. latirgcrHjiic ibtimb. ONDERTROUWD: J dc Ru, jm. 22 j. en J. M. van der Steen, jd. 18 j. S. Fakkel, jm 24 j. en M. E. Piket, jd. 20 j. W. van der Blij. jm. 23 j. en A. W. Trouw, jd. 24 j. II. A. van Kerkbod, jm 27 j. en M. J. W. Fornara, jd. 26 j. J. E. Tii, jm. 24 j. en M. Stekweg, jd. 28 j. J. van den Burg, wcdr. 57 j. en M. Hamerling, jd. 34 j. J. Muilman, jm. 22 j. en M. J. l'aijer, jd. 23 j. F. A. Kl.imer. jm. 29 j en 11 van Hijkoop. |d. 24 j. - A. Oudshoorn, jm. 24 j. en E. Cornet, jd. 26 j. J. Sasburg, jm. 23 j. en E Pon. jd.24j. G. Regeer, jm. 23 j. en J. Bnutnaii, jd. 24 j. C. van der Ploeg. jm. 23 j. en G. Bruyslens, wcde. 29 j. - A. P. J Plaiteel. jm. 27 j. en C. II. Grotendorst, jd. 19 j. - ll.Cremoes, wedr. 63 j. en A. C. de Graaf. wed'. 56 j.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3